Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Training Manual 10. Meshing. Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-2 Meshing Genel bakış Meshing’in 3 aşamalı bir prosedür olduğunu hatırlayın: Element.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Training Manual 10. Meshing. Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-2 Meshing Genel bakış Meshing’in 3 aşamalı bir prosedür olduğunu hatırlayın: Element."— Sunum transkripti:

1 Training Manual 10. Meshing

2 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-2 Meshing Genel bakış Meshing’in 3 aşamalı bir prosedür olduğunu hatırlayın: Element özelliklerini tanımlayınız Mesh kontrollerini belirtin Mesh’i oluşturun Bu bölümde her aşamayı genişçe anlatıp ek mesh opsiyonları tartışacağız. Anlatılan Konular: A.Çoğul Element ÖzellikleriC. Mesh’in değiştirilmesi B.Mesh Yoğunluğunun KontrolüD. Mesh’İ haritalama E. Hex-to-Tet MeshlemeF. Mesh Extrusion G. Sweep MeshingH. Atelye

3 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-3 Meshing A. Çoğul Element Özellikeri Daha önce tartşıldığı üzere, her element şağıdakilerle alakalı özelliklere sahiptir: -Element cinsi (Tipi) -Real parçalar (REAL) -Materyal Özellikleri (MAT) Çoğu FEA modellerinin birden çok özelliği vardır. Mesela, aşağıda gösterilen silo’nun 2 element çeşidi, 3 real parça seti ve iki materyal’İ var. MAT 1 =beton MAT 2 = çelik REAL 1 = 3/8” kalınlığı REAL 2 = beam özellikleri REAL 3 = 1/8” kalınlığı TYPE 1 = kabuk TYPE 2 = beam

4 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-4 Meshing... Çoğul Element Özellikeri Çoğul TYPE, REAL, veya MAT olunca her element’in doğru özelliklere tahsis edildiğine emin olun. -Mesh’lemeden önce sabit model entity’lere özellikler tahsis ediniz. -Mesh’lemeden önce MAT, TYPE ve REAL’e global ayar aktive ediniz. -Meshing’den sonra element özelliklerini modifiye ediniz. Eğer hiçbir işlem yapılmazsa, ANSYS model içindeki bütün elementlere MAT=1, TYPE=1 ve REAL=1 olan varsayılan ayarları kullanacaktır.

5 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-5 Meshing... Çoğul Element Özellikeri Sabit Modele Özellik Tahsisi 1.Bütün gerekli element cinslerini, materyalleri ve real parça setlerini tanımlayınız. 2.Sonra MeshTool’un (Mesh Aracı) Element Özellikleri bölümünü kullanınız (Preprocessor > MeshTool): Entity cinsini seçin ve SET (ayarla) butonuna basın Özellikler tahsis etmek istediğiniz entity’leri seçin Uygun özellikleri ortaya çıkan dialog kutusunda ayarlayın Veya arzulanan entity’leri seçin ve VATT, AATT, LATT veya KATT komutlarını kullanın. 3. Mesh entity’si kullandığınızda, özellikleri otomatik olarak element’lere transfer edilecektir.

6 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-6 Meshing... Çoğul Element Özellikeri Global Özellik Ayarlarının Kullanımı 1.Bütün gerekli element cinslerini, materyalleri, ve real parça setlerini tanımlayınız. 2.Sonra MeshTool’un (Mesh Aracı) element özellikleri bölümünü kullanınız (Preprocessor > MeshTool): -Global’i seçin ve SET (ayarla) butonuna basin -Meshing Attributes (Meshing Özellikleri) kutusunda arzulanan özellik kombinasyonunu aktive ediniz. Biz bunlara aktif TYPE, REAL, ve MAT ayarları olarak söz ediyoruz. Veya TYPE, REAL ve MAT komutlarını kullanınız. 3. Sadece yukarıdaki özelliklere uyan entity’leri mesh ediniz.

7 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-7 Meshing... Çoğul Element Özellikeri Element Özelliklerinin Modifiye Edilmesi 1.Bütün gerekli element cinslerini, materyalleri, ve real parça setlerini tanımlayınız. 2.TYPE, REAL, ve MAT ayarlarını arzulanan kombinasyonda aktive ediniz: -Preprocessor > -Attributes- Define > Default Attribs... -Veya TYPE, REAL ve MAT komutlarını kullanınız 3. Sadece yukarıdaki ayarlara uyan özellikleri modifiye ediniz - EMODIF,PICK kullanın veya Preprocessor > Move/Modiry > - Elements- Modify Attrib seçin -Sonra arzulanan elementleri seçin 4. Ortaya çıkan diyalog kutusunda özellikleri “All to Current”e (Güncelle) ayarla

8 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-8 Meshing... Çoğul Element Özellikeri Aklınızda bulunması gereken bazı hususlar Element özelliklerini özellik numaralandırma ile teyit edebilirsiniz. –Utility Menu > PlotCtrls > Numbering –veya /PNUM,attr,ON, attr TYPE, MAT, veya REAL olabilir. Sabit modellere adanmış element özellikleri varsayılan özelliklerin yerine geçecektir. Sabit model entity’lerine özellikleri adayarak meshing operasyonun ortasındayken özellikleri reset etmekten kurtulacaksınız.

9 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-9 Meshing... Çoğul Element Özellikeri Demo: -Ribgeom.db’ye devam et -Element cinslerini, real sabitleri ve materyalleri listele. Her birinden bir tane tanımlanmıştır. -MeshTool’u kullanın, alan özellikleri seçin ve SET (ayarla)’ta basın. -Tek alan seçin ve Alan Özellikleri kutusunu görüntüleyin ve OK’ye (Tamam) basın. (Sadece bir set özellik var ama bu genel prosedürü örnekler.)

10 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-10 Meshing B. Mesh Yoğunluğunun Kontrolü ANSYS mesh yoğunluğunu kontrol etmek amacı ile hem global hem de yerel seviyede bir çok araç bulundurmaktadır. -Global Kontroller Akıllı Boyutlama Global element boyutlama Varsayılan Boyutlama –Yerel Kontroller Keypoint Boyutlama Doğrunun Boyutlanması Alan Boyutlama

11 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-11 Meshing... Mesh Yoğunluğunun Kontrolü Akıllı Boyutlama Doğrunun bükümünü, delik ve diğer özelliklere yakınlığını ve element sırasını da göz önünde bulundurarak element boyutlarına her doğruya bölümler adayarak karar verir. Akıllı Boyutlama otomatik olarak gerçekleşmez ama free meshing için yapılması tavsiye edilir. Mapped meshing’i etkilemez. (Free meshing ve mapped meshing daha sonra anlatılacaktır.)

12 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-12 Meshing... Mesh Yoğunluğunun Kontrolü Akıllı Boyutlandırmayı Kullanmak için: MeshTool’u görüntüleyin (Preprocessor > MeshTool),, Akıllı Boyutlandırmayı açın ve arzulanan boyut seviyesini ayarlayın. Veya SMRT,level kullanın Boyut seviyeleri 1’den (çok hassas) ve 10’a (çok kaba) kadar sıralanmıştır. Sonra bütün yoğunlukları (veya tüm alanları) tek tek değil de aynı anda mesh edin.

13 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-13 Meshing... Mesh Yoğunluğunun Kontrolü Aşağıda tetrahedron mesh’i için olan farklı Akıllı Boyutlandırma seviyeleri örneklendirilmektedir. Mesh genişletme ve geçiş faktörleri gibi gelişmiş Akıllı Boyutlandırma kontrolleri SMRT komutu ile veya (Preprocessor > - Meshing- Size Cntrls > -SmartSize- Adv Opts...) bulunabilir. Akıllı Boyutlandırmayı MeshTool’unu kullanarak veya smrt,off ile kapatabilirsiniz.

14 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-14 Meshing... Mesh Yoğunluğunun Kontrolü Global Element Boyutlandırma Bütün model için (veya doğru başına düşen bölüm miktarı) maksimim Element kenar aralığı belirtmenizi sağlar. –ESIZE,SIZE –veya Preprocessor > MeshTool > “Size Controls - Globl” [Set] –veya Preprocessor > -Meshing- Size Cntrls > -Global- Size Tek başına veya Akıllı Boyutlandırma ile birlikte kullanılabilir. Eboyutlandırma’yı (Akıllı Boyutlandırma Kapalı) tek başına kullanmak yoğunluk’taki (veya alan) mesh edilen element boyutlarının eişt olmasını sağlar. Akıllı Boyutlandırma açıkken Eboyutlandırma kılavuz görevi görür ama belirtilen boyut doğru eğrisine veya özelliklere olan yakınlığa yer vermek için değişebilir.

15 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-15 Meshing... Mesh Yoğunluğunun Kontrolü Varsayılan Boyutlandırma Eğer hiç kontrol belirtmezseniz ANSYS versayılan boyutları kullanacaktır,element sırasına göre minimum ve maksimum doğru bölümleri, görüş oranı, vs. tahsis edecektir. Mapped meshing yaparken kullanılmak için yapılmıştır fakat free meshing yaparken veya Akıllı Boyutlandırma kapalı iken de kullanılabilir. Varsayılan boyut özelliklerini DESIZE veya Preprocessor > -Meshing- Size Cntrls > -Global- Other ile ayarlayabilirsiniz.

16 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-16 Meshing... Mesh Yoğunluğunun Kontrolü Keypoint Boyutlandırma Keypoint’larda element boyutunu kontrol eder: –Preprocessor > MeshTool > “Size Controls: Keypt” [Set] –veya KESIZE komutu –veya Preprocessor > -Meshing- Size Cntrls > - Keypoints- Her keypoint’un farklı KESIZE’ı olabilir, böylece mesh üzerinde daha çok kontrol sahibi olursunuz. Stres konsantrasyonu bölgeleri için kullanışlı Belirtilmiş boyutlar Akıllı Boyutlandırma yapıldığında doğru eğimi veya özelliklere olan yakınlığı barındırmak amacı ile istila edilebilir

17 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-17 Meshing... Mesh Yoğunluğunun Kontrolü Doğruyu Boyutlandırma Doğrulardaki element boyutunu kontrol eder –Preprocessor > MeshTool > Size Controls: Lines [Set] –veya LESIZE komutu –veya Preprocessor > -Meshing- Size Cntrls > -Lines- Her doğrunun farklı LESIZE’ı olabilir Boyut özellikleri yumuşak veya sert olabilir. –Sert boyutlar Akıllı Boyutlandırma açık iken bile mesher tarafından onore edilir.Her diğer boyut kontrolünün önünde gelir. –Yumuşak boyutlar Akıllı Boyutlandırma ile istila edilebilir. Ayrıca aralık oranı da belirleyebilirsiniz- ilk bölümün son bölüme olan oranı. Bölümleri bir tarafa veya ortaya doğru bias??? atmek için kullanılır. Yes for “soft” No for “hard”

18 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-18 Meshing... Mesh Yoğunluğunun Kontrolü Alan Boyutlandırma Alanların içinde bulunan elementlerin boyutlarını kontrol eder: –Preprocessor > MeshTool > “Size Controls: Areas” [Set] –veya AESIZE komutu –veya Preprocessor > -Meshing- Size Cntrls > -Areas- Her alanın farklı AESIZE’ı olabilir. Sınırı olan doğrular belirtilmiş LESIZE’ları veya KESIZE’ları yoksa veya bitişiğindeki alanın daha küçük boyutu yoksa belirtilmiş olan boyutu kullanırlar. Belirtilmiş boyutlar Akıllı Boyutlandırma yapıldığında doğru eğimi veya özelliklere olan yakınlığı barındırmak amacı ile istila edilebilir.

19 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-19 Meshing... Mesh Yoğunluğunun Kontrolü Demo: –Ribgeom.db’sini çalıştır –SMRT,6 ile mesh et (iyi bir mesh değil) –SMRT,3 ile tekrar mesh et (iyi mesh) –ESIZE’ı 0.2’ye ayarla ve tekrar mesh et. SMRT’e ayarlandığı halde mesh kabalaşmıştır çünkü Akıllı Mesh’leyici ESIZE’ı göz önünde bulundurmaktadır. Ayrıca element boyutlarının eşit olmadığını (çünkü SMRT açık) da not edin. –SMRT’yi kapatın ve tekrar mesh edin. Element boyutları şimdi eşit.

20 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-20 Meshing C. Mesh’in Değiştirilmesi Eğer mesh kabul edilemezse modeli aşağıdakileri yaparak her zaman tekar mesh edebilirsiniz. 1.Mesh’i siliniz (clear). Silme operasyonu mesh’in tam tersidir: node ve elementleri kaldırır. MeshTool’da bulunan [Clear] butonunu veya VCLEAR, ACLEAR, etc. kullanın. (Eğer MeshTool’u kullanıyorsanız, bu aşamayı atlayabilirsiniz çünkü program 3. Aşamayı gerçekleştiriken program size silip (Clear) silmeyeceğinizi soracaktır.) 2. Yeni veya farklı mesh kontrolleri belirtin. 3. Tekrar mesh edin.

21 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-21 Meshing... Mesh’in Değiştirilmesi Diğer bir mesh’leme opsiyonu da belirli bölgelerde arıtma (refine). Her alan elementinde ve sadece tetrahedral volüm elementlerinde kullanılabilir. MeshTool’u kullanmanın en kolay yolu: İlk önce veri tabanını keydediniz Daha sonra arıtma bölgesini nasıl beliteceğinizi seçin, nodlarda, elementlerde, keypoint’larda, doğrularda, veya alanlarda ve refine butonuna basın. Mesh’in arıtmasını istediğiniz entity’LERİ SEÇİN. (Eğer All Elems (Tüm Elementler)’i seçerseniz bunu yapmanıza gerek yok). Son olarak arıtım seviyesini seçin. 1. Seviye (minimal arıtma) iyi bir başlangıç.

22 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-22 Meshing... Mesh’in Değiştirilmesi Demo: En son demo’nun devamı... (ribgeom ESIZE=0.2 ile mesh edilmişti) Doğrularda arıtım’ı (refinement at lines) seçin ve Refine’a basınız. Üstteki doğruyu seçin ve minimal arıtım’ı (minimal refeinement) seçin. Arıtım yaklaşık 1-2 dakika arası sürecektir.

23 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-23 Meshing D. Mapped Meshing 2 temel mesh’leme metod’u var: free ve mapped. Free Mesh -Element şekil sınırlaması yoktur -Mesh hiçbir patern izlememektedir -Komplex şekilli alan ve hacimlerde kullanıma uygundur Mapped Mesh -Element şeklini alanlarda quadrilateral olarak ve volümlerde hexahedra (tuğlalar) olarak sınırlar -Genel olarak elementler belli bir şekilde dikey olarak hizalanmış bir patern yaratmıştır. -Dikdörtgenler ve tuğlalar gibi sadece düzenli alanlarda ve volümlerde kullanıma uygundur.

24 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-24 Meshing...Mapped Meshing Free Mesh +Oluşturulması kolay; Komplike şekilleri düzenli şekillere bölmeye gerek yoktur. -Volüm mesh’leri sadece tetrahedra içerebilir, böylece yüksek miktarda element içerir. -Sadece yüksek sıralı (10-Node) tetrahedral elementler kabul edilebilir, böylece DOF miktarı çok yüksek olabilir. Mapped Mesh +Genelde daha az sayıda element içerir. +Alçak sıralı elementler belki kabul edilebilir, böylece DOF miktarı daha az. +Güzel bir estetik görüntüye sahip. -Alanlar ve volümler şekil olarak düzenli olmalıdır ve mesh bölümleri belirli kriterlere uygun olmalıdır. Özellikle komplike şekillerdeki volümlerde yapılması çok zor

25 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-25 Meshing...Mapped Meshing Free Mesh’in Oluşturulması Free Mesh’leme hem alan hem de volüm meshleri için varsayılsan ayardır. Free mesh oluşturmak kolaydır: -Mesh Tool’u görüntüle ve free mesh’lemenin ayarlandığını kontrol et -Free Meshing için Akıllı Boyutlandırma tavsiye edilmektedir, aktive edin ve boyut seviyesi belirleyin. Veri tabanını kaydedin. -Daha sonra mesh’i Mesh butonuna basarak çalıştırın. Pick All’a basın ve seçici ttüm elementleri seçecektir (tavsiye edilir). -Veya VMESH,ALL veya AMESH,ALL komutkarını kullanın.

26 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-26 Meshing...Mapped Meshing Mapped Mesh’in Oluşturulması Bu free meshing kadar kolay değil çünkü alanlar ve volümler belirli gereksinimlere uymalıdır: -Alan 3 veya 4 doğru içermelidir (üçgen ve quadrilateral). -Volüm 4,5, veya 6 alan içermelidir (tetrahedron, üçgen prizma, veya hexahedron). -Karşı karşıya olan element bölmeleri birbirine eş olmalıdır. Üçgensel alanlar veya tetrahedral volümler için element bölümlerinin sayısı eşit olmalıdır.

27 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-27 Meshing...Mapped Meshing Quadrilateral alanlar veya hexahedral hacimlerde, eşit olmayan bölümlere izin verilir,ama örneklerde gösterildiği gibi bölümlerin sayısı formülü gerçekleştirmeli(bir önceki sayfada gösterildiği gibi).

28 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-28 Meshing...Mapped Meshing

29 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-29 Meshing...Mapped Meshing Dolayısıyla mapped meshing 3aşamalı bir prosedür içermektedir: –Şekillerin düzgünolduğuna emin olun.Mesala 3veya 4 köşeli alanlar veya 4,5, veya 6 köşeli hacimler –Boyut ve şekil kontrollerini belirtiniz –Mesh oluşturunuz

30 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-30 Meshing...Mapped Meshing Şekillerin düzgün olduğuna emin olun Çoğu durumda,modelin geometrisinde alanların 4’den fazla köşesi ve hacimlerin 6’dan fazla köşesi vardır.Bunları düzgün şekillere çevirmek için aşağıdaki işlemlerin bir veya ikisinide yapmak zorunda kalabilirsiniz: –Alanları veya hacimleri daha küçük,basit şekillere dilimleyin. –Toplam köşe sayısını azaltmak için iki veya daha çok doğru veya alanı birleştiriniz.

31 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-31 Meshing...Mapped Meshing Boolean bölme işlemi ile dilimlemeyi gerçekleştirebiliriz. –Çalışma alanını,bir alanıveya doğruyu dilimleme aracı olarak kullanabileceğinizi hatırlayın. –Yeni bir doğru veya eni bir alan oluşturmak bazen çalışma alanınıdoğru yöne taşımaktan daha kolaydır.

32 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-32 Meshing...Mapped Meshing Birleştirme işlemi 2 veya daha çok doğrunun kombinasyonu ile yeni bir doğru oluşumu sağlar ve dolayısıyla alanı oluşturan doğruların sayısını azaltır. –LCCAT komutunu yada Preprocessor > -Meshing- Concatenate > Lines, kullandıktan sonra birleştrilmesi gereken doğruları seçiniz. –Alan birleştirmek için ACCAT komutunu yada Preprocessor > - Meshing- Concatenate > Areas kullanın. Concatenating these two lines makes this a 4-sided area

33 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-33 Meshing...Mapped Meshing Birleştirme işlemini basitçe bir alanın 3 veya 4 köşesini belirleyerek gerçekleştirebilirsinizBu durumda ANSYS içinde birleştirmeyi meydana getirir. –Bunu yapmak için Quad shape ve Meshtool içinde bulunan Map seçiniz. –Daha sonra 3/4 sided, Pick cornrs olarak değiştirin. –Mesh butonuna basın, alanı seçin ve düzgün şekil oluşturan 3 vya 4 köşeyi seçiniz.

34 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-34 Meshing...Mapped Meshing Birleştirme işlemi hakkında notlar: –Bu tümüyle bir meshing işlemidir dolayısıyla bütün sabitleme modelleme işlemlerinden sonra yapılmalı ve meshing den önce yapılan en son aşama olmalıdır.Çünkü birleştirme işlemi sonrasında oluşan cisim sonraki sabit modelleme işlemlerinde kullanılmaz. –Birleştirmeyi oluşturduğu doğru veye alanı silerek geri alabilirsiniz. –Alanları birleştirmek genelde daha çok komplikedir çünkü birkaç doğruyu da birleştirme durumunda kalabilirsiniz. –Eğer veya alanlar bir tanjant da karşılaşıyorsa add Boolean (ekle)işlemini düşünebilirsiniz.

35 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-35 Meshing...Mapped Meshing Boyut ve şekil kontrollerinin belirtilmesi Bu 3 aşamalı olan mapped meshing işleminin 2. aşamasıdır. Şekili seçmek kolay.Meshtool da alan mesk lemek için Quad’ı seçin ve hacim mesh lemek için Hex’i seçin,sonra Map’in üstünü tıklayın. Çoğunlukla kullanılan boyut kontrolleri ve uygulama sırası : –Doğrunu boyutlanmsı [LESIZE] her zaman diğer işlemlerinden daha güçlüdür. –Belirtildiğinde,global eleman boyutu boyutlandırılmamış doğrulara uygulanacaktır. –ESIZE belirtilmediği takdirde varsayılan eleman boyutları [DESIZE] boyutlandırılmamış doğrulara uygulanacaktır. –Akıllı boyutlandırma (SmartSizing ) geçersizdir.

36 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-36 Meshing...Mapped Meshing Doğru bölmeleri belirttiyseniz aşağıdakileri hatırlayın: –Zıt taraflarda bulunan bölmeler eşleşmelidir,ama sadece bir köşe belirtmeniz gerekmektedir.Map Mesher bölmeleri otomatik olarak karşı tarafa transfer eder. –Birleştirilmiş doğrularınız varsa bölmeler oluşturulan doğruya değil,orijinal doğrulara uygulanabilir. 6 divisions specified on each original line. 12 divisions will be automatically applied to this line (opposite to composite line). How many divisions are used for the other two lines? (Upcoming demo will answer it.)

37 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-37 Meshing...Mapped Meshing Mapped mesh in meydana getirilmesi Düzgün şekiller oluşturduğunuzda ve uygun bölmeler eşleştirildiğinde mesh i meydana getirmek kolaydır.Meshtool’da bulunan Mesh butonuna basın,sonra picker da [Pick All] basın ve arzulanan nesneleri seçin.

38 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-38 Meshing...Mapped Meshing Soru: Mapped meshing için bu modeli nasıl dilimlersiniz? Cevap: Harcadığınız efora değmeyebilir!

39 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-39 Meshing...Mapped Meshing Demo: –ribfull.db devam et. –MeshTool görüntüle ve yukardaki ve sağdaki doğrulara 6 tane bölme uygula –“Pick cornrs” kullanarak alanı Map-meshleyiniz.Solve alttaki doğruların sadece 2’şer bölme aldıklarına bakın –Şimdi ESIZE,,4 (doğru başıma 4 bölme) ve tekrar mesh leyin –Son olarak doğru bölmelerini silin ve ESIZE,0.1 (boyut) olarak belirtin ve tekrar meshleyin

40 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-40 Meshing E. Hex-to-Tet Meshing Hacim meshlemesi için şu ana kadar 2 seçenek gördük: –Tümüyle tet-mesh olan serbest meshing.Bu kolay bir yöntem fakat yüksek sayıda eleman olduğunda ve oluşturulan DOF açısından bazı durumlarda kullanışlı olmayabilir. –Tümüyle hex-mesh oluşturan mapped meshing. Hex-to-tet meshing üçüncü bir opsiyon yaratmaktadır ve mesh in entegrasyonunu bozmadan üstteki 2 yönteminde kullanılması ile olur.

41 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-41 Meshing...Hex-to-Tet Meshing Bu seçenek hex ve tet bölgelerindeki geçiş bölgesinde piramit şeklinde elemanlar oluşturarak çalışır. –Hex mesh in mevcut olması gerekir(veya en azından paylaşılan alanda quad mesh mevcut olmalıdır). –Mesher ilk önce bütün tet leri oluşturu sonra geçiş bölgesindeki elemanları kombine ederek ve tekrar yerleştirerek piramitler oluşturur. –Piramit ve tet şekillerini destekleyen elemanlar için geçerlidir: Yapısal SOLID95, 186, VISCO89 Termal SOLID90 Multifizik SOLID62, 117, 122 SOLID95 –Sonuçlar geçiş bölgesinde bile iyidirLineer hexelemanında quadratik tet elemanına geçişte bile eleman fazları uyumludur.

42 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-42 Meshing...Hex-to-Tet Meshing –Hex-to-tet meshing hem quadratic-to-quadratic hem de lineer-to- quadratic geçişlerde geçerlidir.Eleman cinsi 9-node piramiti desteklemelidir. 8-Node Hex9-Node Pyramid10-Node Tet Hex MeshTransition LayerTet Mesh Quadratic to Quadratic Linear to Quadratic 10-Node Tet13-Node Pyramid20-Node Hex

43 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-43 Meshing...Hex-to-Tet Meshing Prosedür 4 aşama içermektedir: 1.Hex mesh oluşturun. –Düzgün hacimli meshleri map meshing ederek başlayınız (veya paylaşılan alanları quadlarla meshleyin.) –Gerilme analizi için,ya 8-node brick (SOLID45 or SOLID185) yada 20-node brick (SOLID95 or SOLID186) kullanınız.

44 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-44 Meshing...Hex-to-Tet Meshing 2.Piramitleri ve tetleri destekleyen eleman çeşidini aktif hale getiriniz. –Bunlar genelde piramitlere ve tetlere dönüşebilen brick elemanlarıdır.Uygun olan eleman çeşitlerini bulmak için internette bulunan elemanlar kılavuzuna bakınız. –Örnekler: Yapısal SOLID95, 186, VISCO89 Termal SOLID90 Multifizik SOLID62, 117, 122

45 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-45 Meshing...Hex-to-Tet Meshing 3.Tet mesh meydan getirin. –İlk önce serbest meshing aktif hale getirin. –Daha sonra tet mesh lenecek hacimleri mesh edin. Piramitler otomatik olarak meydana gelecektir.

46 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-46 Meshing...Hex-to-Tet Meshing 4.Henüz meydana gelmemiş tetleri 10-node gerçek tet ler haline getirin. –Transition mesher tarafından oluşturulan tet mesh meydana getirilmemiş elemanlardan oluşmaktadır—Mesala 20-node brickler den elde edilen 10-node tetrahedra kadar verimli değildir. –Bu elemanlar daha az hafıza gerektiren ve sonuç bulurken ufak boyutlu dosyalar yazan SOLID92 gibi 10-node tetler kadar verimli değildir,. –Oluşmamış tetleri gerçek tetlere çevirmek için : Preprocessor > -Meshing- Modify Mesh > Change Tets... Yada TCHG komutlarını kullanın.

47 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-47 Meshing...Hex-to-Tet Meshing Demo: –hextet.db açın –Element Type > Add/Edit/Delete kullanarak eleman cinsi listesini görüntüleyin. 2 eleman tipi var: SOLID45 & 95 –MeshTool açın ve ESIZE,1 (boyut) ayarlayın –Düzgün şekil hacimli Map-mesh edin –Eleman tipini 2 ye ayarla, ve tet-meshing aktif hale getir –Diğer hacimleri serbest -mesh edin –Oluşmamış tetleri SOLID92 yapın –Eleman tip listesini gösterin. Şimdi 3 eleman tipi var. –Cinsi 2 olan eleman tiplerini (SOLID95 pyramids) seçin ve elemanları gösterin

48 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-48 Meshing F. Mesh Dönüşümü Bir alanı hacime dönüştürdüğünüzde alan elemanlarını da bununla birlikte dönüştürebilirsiniz,sonuç olarak meshed hacim elde edersiniz. Bunun adı mesh dönüşümüdür. Avantajı : Bütün brick (hexahedra)veya brick ve prizma kombinasyonunun kolayca hacim meshini yaratabilirsiniz. Gereksinim: Şekil ve hacim kendini dönüşüme bırakmalıdır. Dönüşüm

49 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-49 Meshing... Mesh Dönüşümü Prosedür 1.2 eleman tipi tanımlayınız —alan elemanı ve hacim elemanı. –Alan elemanı: MESH200 quadrilaterals seçiniz. MESH200 sadece mesh elemanıdır ve DOF veya materyal özelliklere sahip değildir. –Hacim elemanı: MESH200 eleman tipi ile uyumlu olmalıdır. Mesala, MESH200 için orta köşeli düğüm seçerseniz, 3-D katı elemanında midside düğümleri olmalıdır. –ET komutu yada Preprocessor > Element Type > Add/Edit/Delete

50 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-50 Meshing... Mesh Dönüşümü 2.MESH200 elemanları ile dönüştürülmesi gereken alanı mesh edin. –Arzulanan mesh yoğunluğu ile mapped yada serbest meshing kullanınız. –Preprocessor > MeshTool 3.Eleman dönüştürülme seçeneğini seçin. –EXTOPT komutu yada Preprocessor > Operate > Extrude > Elem Ext Opts –Tipik şeçenekler aşağıdaki gibidir: Aktif tip özelliği (3-D katı olmalıdır). Dönüştürülme yönünde eleman bölümleri sayısı (kalınlığın içindeki eleman sayısı) sıfırdan büyük olmalı yoksa sadece alan dönüştürülür,elemanlar dönüştürülmez.

51 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-51 Meshing... Mesh Dönüşümü 4.Alanı dönüştürün. –İlk önce varsa eğer,birleştirilmiş doğruları silin.Eğer birleştirilmiş öğeler varsa,ANSYS dönüştürme işlemini gerçekleştirmeyecektir. Preprocessor > -Meshing- Concatenate > -Del Concats- Lines –Sonra herhangi bir dönüştürme metodunu kullanarak alanı dönüştürür.

52 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-52 Meshing... Mesh Dönüşümü Demo: –ribgeom.db açın. –Element Types kutusunu açın ve PLANE82 eleman tipini silin ve onun yerine MESH200 4-node quad seçin –SOLID45 i ikncic eleman tipi olarak belirleyin –MeshTool görüntüleyin ve ESIZE,0.1olarak ayarlayın –free quad-meshing seçin ve alanı mesh edin –Dönüştürme seçeneklerini ayarlayın: TYPE=2, eleman bölüm sayısı = 4 –Alanı normal olarak dönüştürün ve offset = 0.4 olsun –database to ribvol.db diye kaydedin

53 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-53 Meshing G. Sweep Meshing Sweep meshing hacim meshing yapımında kullanılan bir diğer seçenekdir.Var olan bir hacmin alan meshini süpürerek mesh etme prosesidir. Hacmin zaten var olması haricinde mesh dönüştürülmesine benziyor(mesala bir geometri ithalinden).

54 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-54 Meshing...Sweep Meshing Avantajlar: –Bütün brick (hexahedra)veya brick ve prizma kombinasyonunun kolayca hacim meshini yaratabilirsiniz. –Süpürülebilir olmayan hacimlerin tet- mesh yapma seçeneği.Transfer olacak piramitler otomatik olarak meydana getirilir Gereksinimler: –Hacmin topolojisi süpürme yönü ile uyumlu olmalıdır). –Kaynak ve hedef yüzeyler tek alanlar olmalıdır.Birleştirilmiş alanlar ne kaynak tarafından ne de hedeftarafından kabul edilmektedir. Source surface (1 area) Target surface (1 area) Valid for sweep meshing Not valid for sweep meshing

55 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-55 Meshing...Sweep Meshing Prosedür Yapısal SOLID45 yada SOLID95 gibi 3-D hexahedral sabit eleman cinsi tanımlayın ve aktif hale getirin. MeshTool açın ve Hex/Wedge ve Sweep seçin. Kaynak ve hedef yüzeylerinin nasıl belirtileceğini seçin : –“Auto Source/Target” ANSYS in otomatik olarak hacim topolojisine göre seçim yapacağı anlamına gelir. –“Pick Source/Target” sizin seçeceğiniz anlamına gelir. SWEEP butonuna basın ve picker den gelen talimatları takip ediniz. (Yada VSWEEP komutunu kullanın.)

56 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-56 Meshing...Sweep Meshing Tet-Mesh Seçeneği Kullanışlı bir süpürme seçeneği ve süpürülemez hacimlerde tet-mesh meydana getirmektedir. Bu seçeneği kullanmak için : –Eleman tipinin meydana gelmemiş piramit ve tetrahedron şekillerini desteklediğine emin olun. Örnekler : YapısalSOLID95, 186, VISCO89 Termal SOLID90 Multifizik SOLID62, 117, 122 –Preprocessor > -Meshing- Mesh > -Volume Sweep- Sweep Opts seçin ve tet-mesh seçeneğini aktif hale getirin. (Yada EXTOPT,VSWE komutunu kullanın.)

57 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-57 Meshing...Sweep Meshing Not: Komplike bir hacmi mesh etmek için hacmi birkaç kere dilimlemeniz gerekebilir. Sweep meshing için, tipik olarak sadece biraz dilimleme işlemi gerçekleştirmeniz gerekir ve hiç birleştirme işlemi gerekmemektedir! Standart mesh kontrolleri kullanarak kaynak alan meshinin kontrol edebilirsiniz. SmartSizing,serbest meshing için olduğu için genelde tavsiye edilmez.

58 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-58 Meshing...Sweep Meshing Demo: –ribvol.db geri dön –Tüm hacimleri ve alanları temizle,sonra hacimleri çiz –MeshTool getir ve sweep meshing aktif hale getir –Hacmi sweep mesh et

59 Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-59 Meshing H. Workshop Bu workshop 4 alıştırma içerir: W8A. Pillow Block W8B. Connecting Rod W8C. Cotter Pin W8D. Wheel

60


"Training Manual 10. Meshing. Training Manual 001289 30 Nov 1999 10-2 Meshing Genel bakış Meshing’in 3 aşamalı bir prosedür olduğunu hatırlayın: Element." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları