Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Genel Kimya 101 Laboratuarı Deney 8: İnorganik Polimer TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Genel Kimya 101 Laboratuarı Deney 8: İnorganik Polimer TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi."— Sunum transkripti:

1 Genel Kimya 101 Laboratuarı Deney 8: İnorganik Polimer TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

2

3 İnorganik Polimerler Slime(inorganik polimer) oldukça viskoz bir polimerdir. Polimer ise monomer adli kimyasal yapıların uzun bir zincir şeklinde birleşerek oluşturdukları yapıya denir. Polimerlerin özellikleri monomerlerden farklıdır. Genellikle daha viskoz ve daha esnektirler. Monomerin tipine göre polimerin özelliği değişir. Sentetik ve doğal polimerler: Sentetik=kimyasal olarak hazırlanabilen… Doğal= DNA, proteinler… Polimerlerin fiziksel özellikleri oldukça değişendir. Elastikiyet (elasticity): br polimerin uzama ve bırakıldığında eski şeklini alma kabiliyeti. Elastomerlerin hareket kabiliyeti oldukça yüksek olup aynı zamanda elastiktirler, Elastikiyeti etkileyen bir faktör monomerin çeşididir. Örn: rubber(lastik)

4 Polivinil alkol, OH grupları sayesinde boratlarla (inorganik) kuvvetli hidrojen bağı yapabilirler REAKTİF

5 Boratlar PVA zincirlerini birbirlerine bağlar. Bu bağlara çapraz bağlar denir. Bu bağlar sayesinde, suda çözünebilen PVA zincirleri arasında suyu emen ancak su içerisinde çözünmeyen 3 boyutlu yeni bir yapı meydana gelir. Borat Çapraz Bağlayıc ı Borat Çapraz Bağlayıc ı PVA zinciri


"Genel Kimya 101 Laboratuarı Deney 8: İnorganik Polimer TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları