Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HİRSUTİSMUS LAZER EPİLASYON

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HİRSUTİSMUS LAZER EPİLASYON"— Sunum transkripti:

1 HİRSUTİSMUS LAZER EPİLASYON
OP.DR.KENAN ERTOPÇU

2 Tüylenme veya tıptaki adıyla hirsutizm 
kadınlarda  siyah kılların olmaması gereken yerlerde  (bıyık, çene bölgesi, göğüsler arası ve etrafı ,göbek altı orta hatta) büyümesi ve  artmasıdır.  Genel olarak üreme çağındaki kadınların yaklaşık % 5-8 kadarında tüylenme vardır

3 Tüylenme genellikle yumurtalıktan ,bazen böbrek üstü bezinden salgılanan erkeklik hormonlarının (Androjenlerin) artmasıyla olur. Tüylenmesi olan kadınların büyük bir kısmında kanda hormon düzeyleri normal olarak bulunacaktır. Buna İdiopatik Hirsutizm denir. Kıl folliküllerinin erkeklik hormonlarına duyarlılığı armıştır.

4 Tüylenmesi olan kadınların kan Testosteronu yüksekse bunların 
% kadarında  polikistik over sendromu  bulunmaktadır

5 Polikistik overler her 4 veya 5 genç kadının birinde gözlenmektedir.
Ultrasonografi ile her iki yumurtalığın içinde çepeçevre 3-5 mm çapında 10 dan fazla küçük kist gözlenmesi tanıyı koydurur. Bir çok olguda fazladan hormon tahlili yapılmasına gerek yoktur. Polikistik over sendromlu olgularda adet kanamalarında gecikmeler,kilo alma ve tüylenme eğilimleri fazladır.

6 Hormon düzeyleri normal veya farklı bulunabilir.
Genellikle kan Testesteron düzeyleri biraz yüksek, LH /FSH oranı bazen 2.5 üstünde E2,PRL,DHEA,DHEAS düzeyleri bazen yüksek olabilir. İnsülin Growth Factor 1 in yüksek olması nedeniyle şeker hastalığı (Diabetes Mellitus) riski fazladır ve bazı uzmanlar tedavide antidiabetik ilaçları kullanmaktadır. Adet ve yumurtlama düzensizliği sık görüldüğü için bu olguların çocuk istedikleri zaman yumurtlamayı destekleyici ilaçlar kullanmaları gerekebilir. Sadece kilo vermenin bile yumurtlama oranlarını %30 lar kadar arttırdığı bilinmektedir.

7 Şimdilik çocuk istemeyen polikistik overli olguların en iyi gebelikten korunma yönteminin doğum kontrol hapları olduğunun bilinmesinde yarar vardır. Doğum kontrol haplarıyla menstruasyon düzenli olacak,ayrıca bu olgularda azalmış yumurtlama ve estrojen hakimiyeti nedeniyle rahim iç zarında hiperplazi dediğimiz rahim iç zarı kanserine kadar gidebilecek değişiklikler %50 oranda azalmış olacaktır. Ayrıca bu olgularda daha sık görülen basit kistler %75 üzerinde oranda azalacaktır. Doğum kontrol haplarının yumurtalık kanseri riskini %50 kalın bağırsak kanseri riskini de %20-30 azalttığını vurgulamalıyız.

8 Polikistik Overli hastalarda genellikle bıyık, çene bölgesi, göğüsler arası ve etrafı ,göbek altı orta hatta hafif tüylenme mevcuttur. 

9 Obesitenin de kadın tüylenmesinde çok önemli bir yeri olduğunu unutmamak gerekir. Kadın yumurtalığından salgılanan tüylenmeden sorumlu Testesteron hormonu cilt altı yağ dokusunda iki kat güçlü Dihidrotestesterona dönüşecek ve tüylenme artacaktır. Sadece kilo verilmesi bile tüylenmedeki artış hızını azaltacaktır

10 Daha nadir görülen böbrek üstü bezinden
kaynaklanan tüylenmede artış çok şiddetlidir. Vücudun tüm bölgeleri bir erkeğinkinden fazla kıllanabilir, saçlar dökülür, sakallar çıkabilir. (Virilizasyon). Ayni zamanda ses kalınlaşması gibi diğer erkekleşme bulguları ortaya çıkabilir. Kan tahlillerinde ağırlıklı olarak böbrek üstü bezinden salgılanan DHEA ve DHEAS hormon düzeyleri aşırı yükselmiştir. Böbrek üstü bezinin aşırı çalışması söz konusudur. Ultrasonografi veya Tomografi ile böbrek üstü bezi (adrenal) kökenli tümörler ayırt edilmelidir.

11 Tüylenmesi olan kadınlarda kanda düzeyi ölçülmesi gereken diğer hormon 17 OH PROGESTERON dur.
Doğuştan veya sonradan edinilmiş bir enzimin (21-hidroksilaz) eksikliği nedeniyle ortaya çıkar. Androgenital Sendrom adı verilen bu durumda virilizasyon bulgularıyla birlikte klitoris hipertrofisi gibi kadın genital organlarda değişiklikler gözlenir. ACTH enjeksiyonu (Synacten) sonrası  17-OH Progesteron konsantrasyonu >30 nmol/L olması 21-hidroksilaz  enzim eksikliği için tanı kriteri olarak kabul edilmektedir.

12 Aşırı tüylenmeye bazen çeşitli nedenlerle kullanılan danazol, anabolik steroidler, kortizon, progesteron, fenitoin, diazoksid, siklosporin, streptomisin, minoksidil gibi ilaçlar da yol açar. Bunların bir kısmı androjen etkisine sahip, bir kısmı da kıl büyümesini doğrudan uyaran ilaçlardır. İlaçlara bağlı tüylenme genellikle kalıcı değildir ve ilacın kesilmesinden sonra birkaç ay içinde geriler. Çok daha nadir olarak böbreküstü bezleri ve yumurtalıkların hormon salgılamasını düzenleyen, beyinde hipofiz adı verilen bir bezin aşırı çalışması cushing ve akromegali,hipotroidi gibi hastalıklara ve bunların belirtilerinden olan aşırı tüylenmeye yol açabilir

13 HİRSUTİZMDE TEDAVİ: Hirsutizm tedavisi sabır gerektirir.
Kıl  folliküllerinin yaşam süresi 6 aydır. Bu nedenle ilaç tedavileri ile etkinin görülebilmesi için   tedavinin en az 3-6 ay devam etmesi gerekir. Hirsutizm genellikle ilaç  tedavisiyle 6-18 ay boyunca azalır ve durgunluk dönemi içine girer.

14 KILLARIN BÜYÜMESİ Figure 4-6. Androgens and human hair growth. Current evidence suggests that normal human hair growth is mainly regulated by androgens. Androgens stimulate the gradual replacement of small, fine unpigmented hairs (vellus hairs) by longer, thicker, and more pigmented hairs (terminal hairs) (top). This replacement occurs during puberty in the axilla and pubic areas in both sexes, and the beard and suprapubic regions in men. On the balding scalp (middle), androgens may have the opposite effect, stimulating the regression of terminal hairs to vellus ones rather than maintaining stable growth (bottom) [6].

15 HİRSUTİZMDE TEDAVİ: Kıl uzaklaştırıcı etkin uygulamalara rağmen henüz ideal bir  tedavi metodu mevcut değildir.  Tedavi altta yatan nedene yönelik olur. Tedavide kozmetik uygulamalar ve ilaç tedavisi aynı anda veya farklı zamanlarda gerekebilir. Traş önerilmez. Ağda yapılabilir. En iyisi lazer epilasyon yapılmasıdır. Bu yöntemlerin ilaç tedavisi ile birlikte  yapılması  daha  yararlı bir yaklaşımdır

16 Doğum kontrol hapları tüylenmenin ilaçla tedavisinde özellikle polikistik over sendromunda en uygun seçenek gibi gözükmektedir. Tüm doğum kontrol hapları tüylenme, akne ve sivilce tedavisinde kullanılabilir. Özellikle siproteron asetat, klormadinon asetat ve drospirenon içeren doğum kontrol haplarının androjen düzeyini baskılamada diğerlerine oranla biraz daha başarılı olduğu görülmektedir.

17 Doğum kontrol hapları 15 yaşından menopoza kadar ara vermeden kullanılabilir.
Sadece 35 yaş üstü fazla sigara içen,tromboemboli (akciğere, beyine pıhtı atma) riski olan,yüksek tansiyon ve ileri derece şeker hastalığı olanlar kullanamaz. Obesite,varisler,troid hastalıkları ve hepatit taşıyıcısı olmak doğum kontrol hapı kullanımına engel değildir. Rahim iç zarı ve yumurtalık kanserlerini azalttığını düşünürsek , yıllar süren tüylenme tedavilerinde ve çıkabilecek yeni tüy oranını azaltmasıyla doğum kontrol hapları iyi bir tedavi ve korunma seçeneğidir.

18 Spironolakton, siproteron asetat, finasterid ve  flutamid kullanılan diğer ilaçlardır.
Polikistik over varsa metformin (antidiabetik) faydalı olabilir.

19 LAZER EPİLASYON Hızlı ,geniş alanlara uygulanabilen ve FDA tarafından kalıcı epilasyon metodu olarak tanımlanan bir yöntemdir. Laser ışınları cilt yüzeyine uygulandığında kılın yapısında bulunan siyah melanin pigmenti tarafında emilerek ısı enerjisine dönüşür. Ani oluşan yüksek ısı kıl kökünü tahrip eder.Kıl kökü kılı üretemez hale gelir. Bu sırada çevre doku korunmalıdır

20 Iğneli epilasyona göre ağrısız denilebilir.
Böcek sokması batma çamaşır lastiği çarpması gibi bir his en çok tarif edilendir..

21 Birçok vucut bölgesinde güvenle kullanılmaktadır.
Seans sayısı kişiye ve yapılan bölgeye göre değişkenlik gösterir. Tek seansta tüm vucuda bile uygulanabilir En iyi cevap genital koltuk altı ve bacakta alınırken, en zor tedavi edilen bölge yüzdür.

22 Göz bölgesine uygulama yapılmaz.
Kullanıcı ve uygulanan kişi mutlaka gözlerine koruyucu gözlük takmalıdır

23 Epilasyon yapıldığında ışığın melanin tarafından tutulması amaçlanır.
Bu nedenlerle açık cilt rengi koyu kıl rengi lazer için en ideal kombinasyondur. Beyaz kıl renginde lazer etkisizdir. Açık cilt renginde ciltte problem olma ihtimali en azdır.

24 Koyu cilt renklerinde ise sonuçlar hem zor alınır hemde problemlere daha sık rastlanır.
Pulse süresini uzatılarak enerjiyi yayılarak uygulanabilen cihazlar tercih edilmektedir.

25 işlem sırasında cildin aktif olarak soğutulması yan etkileri önleyerek etkin tedavi imkanı sağlar.
Kontakt soğutma, jel,hava soğutma, kriyojen sprey en sık kullanılan yöntemlerdir.

26

27 Bronz tene lazer uygulaması yanlış bir uygulamadır.
Ciltte reaksiyon leke, yanık ihtimali artar.

28 Uygulamadan sonraki ciltte kızarıklık oluşması normal bir bulgudur.
Genellikle saatler içinde ya da birkaç günde kaybolur. Her seanstan sonra gün içinde kıllar kendiliğinden dökülür.

29 LAZER EPİLASYON AYGITLARI
Lazer büyüme fazındaki tüylere en çok etki eder. Lazer epilasyon aletleri genel olarak içerdikleri lazer enerjisi tipine göre isimlendirilmektedir. Bu lazer tipleri içerdikleri dalga boyundaki lazerin özelliklerinden dolayı dokular ve kıl üzerinde farklı etkiler gösterirler. Farklı etkiler lazerlerin farklı cilt rengi, farklı kıl yapı ve derinliği ve farklı dozlarda etkin olmalarına neden olur. Bazı lazerler örneğin alexandrite lazerler sadece açık cilt tiplerinde kullanılabilir. Diode lazerler sırt ve yüz bölgesinde en etkili lazerlerdir. Bu nedenle size en uygun lazer tipi ile lazer epilasyon başlanmalıdır. Uygun lazer tipini ve dozunu ancak konu hakkında deneyimli uzman doktorlar belirleyebilir.

30 ALEXANDRİTE LAZERLER 755 nm dalga boyunu içeren lazerdir.
Uzun zamandır epilasyon amacı ile kullanılan lazerlerdir. Bu lazerler sadece açık cilt rengine sahip kimselerde kullanılabilirler. Alexandrite lazerler kullanımı pratik lazerlerdir. Ağrısı en az lazer epilasyon tipidir. Yüz ve boyun bölgesinde alexandrite lazer epilasyon uygulama sonrasında ince tüylerde artış olabilir. Bu önemli ve korkulan yan etki gerçekleşirse durum lazer yapılmadan öncekinden daha kötü olur. Bu nedenle yüz, boyun ve sırt bölgesinde alexandrite lazer epilasyonu önerilmez. Alexandrite lazer ciltte derinlikten çok melanin ismindeki boya maddesi üzerinden etkidiğinden sırt ve kol bölgesi tüylerinde başarısı azdır. Alexandrite lazerler koyu tenlilerde ve bronz kişilerde de kesinlikle kullanılmaz.

31 RUBY LAZER 694 nm dalga boyuna sahiptir.
Melanin tarafından en çok emilen lazer dalga boyudur. Fakat deride bulunan melanin tarafından da fazlaca emilirse deride lekelenmeye, renk değişikliklerine sebeb olabilir. Bu sebeple etkin soğutma sistemi kullanılmaktadır. Daha çok beyaz tenlilerde tercih edilen bir lazerdir.

32 DİODE LAZERLER 810 nm dalga boyundaki lazerlere verilen genel addır.
Ruby ve alexandrite lazerden daha az melanin tarafından emilse de kılı tahrip etmeye yetecek emilim gerçekleşir. Diode lazerler alexandrite lazerlerden daha derine inerler. Bu nedenle erkek sırtı, kadın ve erkek kol ve yüzünde en başarılı lazerlerdir. Pulse süresi cihazın teknik özelliklerinden dolayı uzundur ve esmer tenlilerde kullanılabilir. Pulse süresinin uzun olması ince kıllarda etkinliği azaltabilir. Bu nedenle pulse süreleri ayarlanabilen diode cihazları da üretilmiştir. Bu tip fonksiyonu bulunan diode lazerler ince tüylüde etkili olabilen lazerlerdendir. Deride leke kalma ihtimali azdır. Bu nedenle bir lazer kliniğinde mutlaka bulunmalıdır Dünyada en çok tercih edilen lazer tiplerindendir.

33 ND YAG LAZER. Melanin emiliminin yok denecek kadar az olması çok esmer tenlerde kullanımında avantajlı olmasını sağlamaktadır . Yanıklarla ciltte lekelenmeye sebep olabilir. Ağrılı bir lazer türüdür. Kılcal varis tedavilerinde de kullanılmaktadır.

34 Özetle Lazer , kalıcı epilasyon için en uygun kozmetik yöntem gibi görünmektedir,
fakat değişik vücut bölgelerinde ve değişik cilt tiplerinde farklı özellikleri olan lazer cihazlarıyla uygulama yapılması gerektiği , yoksa başarısızlığın arttığı veya ciltte kalıcı yanıklar gibi komplikasyonların çıkabileceği bilinmelidir.


"HİRSUTİSMUS LAZER EPİLASYON" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları