Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÜVENLİK TEDBİRLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÜVENLİK TEDBİRLERİ."— Sunum transkripti:

1 GÜVENLİK TEDBİRLERİ

2 GÜVENLİĞİN TANIMI: Genel asayişi,kamu düzenini,vatandaşların can ve mal emniyetini sağlamak,mesken masuniyetini korumak kişilerin kendilerini emniyet ve huzur içinde hissetmelerine yardımcı olmak kişi hak ve hürriyetlerini korumaktır. GÜVENLİK TEDBİRLERİNDEKİ AMAÇ: Suçun oluşmasını önlemek,alınan bütün tedbirlere rağmen suçun meydana gelmesi halinde ise olası zararları en düşük seviyede tutmak, bir suç işlenmesi halinde ise suçluların en kısa sürede yakalanmasına yardımcı olmaktır.

3 İÇİŞLERİ BAKANI: Ülke genelinde emniyet ve asayişin sağlanmasından sorumludur.
VALİ: İl sınırları içerinde genel emniyet ve asayişin sağlanmasından sorumludur. KAYMAKAM: İlçe sınırları içerisinde genel emniyet ve asayişin sağlanmasından sorumludur.

4 GENEL KOLLUK KUVVETLERİ:
a) POLİS b) JANDARMA c) SAHİL GÜVENLİK

5 ÖZEL GÜVENLİK KOMİSYONU
VALİNİN GÖREVLENDİRECEĞİ VALİ YRD.BAŞKANLIĞINDA; a)İL EMNİYET MÜDÜRÜ b) İL JANDARMA KOMUTANI c)TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI(TEMSİLCİ) d)SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI(TEMSİLCİ) NOT: İLDE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI YOKSA “TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI TEMSİL EDER.”

6 DEVRİYE HİZMETLERİ DEVRİYENİN TANIMI: GÖREV ALANI İÇİNDE GENEL GÜVENLİĞİ KORUMAK, SUÇ İŞLENMESİNİ ÖNLEMEK, İŞLENDİKTEN SONRA MÜDAHALE ETMEK, VATANDAŞLARA YARDIMCI OLMAK VE KENDİSİNE VERİLEN DİĞER GÖREVLERİ YAPMAK ÜZERE, SORUMLULUK BÖLGESİNDE RESMİ VEYA SİVİL KIYAFETLE, YAYA VEYE MOTORİZE ŞEKLİNDE DOLAŞARAK GÖREV YAPAN KUVVETİN EN AZ 2 KİŞİDEN OLUŞAN PERSONELE DEVRİYE DENİR.

7 Devriye hizmeti 24 saat,aralıksız bir şekilde,üniformalı ve gerektiğinde sivil olarak yerine getirilen bir görev ve hizmettir.Devriye hizmetinin temelinde ve özünde resmi,üniformalı personelin yerine getirdiği bir hizmet anlayışı vardır.Ancak sivil kıyafetle de görev yapabilirler. DEVRİYE HİZMETLERİ 1.YAYA DEVRİYE 2.ARAÇLI DEVRİYE 3.MOTORSİKLETLİ DEVRİYE 4.BİSİKLETLİ DEVRİYE 5.ATLI DEVRİYE

8 6.SAHİL DEVRİYESİ 7.KÖPEKLİ DEVRİYE 8.HAVA DEVRİYESİ DEVRİYE YÖNTEMLERİ 1.PLANLI DEVRİYE 2.OLAĞAN DEVRİYE 3.DAİRESEL DEVRİYE 4.GERİ DÖNÜŞLÜ DEVRİYE

9 DEVRİYENİN GÖREV ÖNCESİ HAZIRLIĞI 1.PSİKOLOJİK HAZIRLIK
2.ZİHİNSEL HAZIRLIK 3.FİZİKSEL VE TEKNİK HAZIRLIK DEVRİYENİN TEÇHİZATI 1.KELEPÇELER 2.ÇELİK YELEK(HASSAS GÖREVLER İÇİN) 3.HABERLEŞME CİHAZLARI

10 DEVRİYENİN GÖREVLERİ 4.NOT DEFTERİ VE KALEM 5.EL FENERİ 6.COP 7.DÜDÜK
8.SİLAH(SİLAH TAŞIMA İZNİ BULUNANLAR) DEVRİYENİN GÖREVLERİ 1.ÖNLEYİCİ GÖREVLER 2.KORUYUCU GÖREVLER 3.YARDIM GÖREVLERİ 4.ADLİ GÖREVLER

11 BİLGİ KAYNAKLARI a)BÖLGEDEKİ İNSANLAR b)GENEL KOLLUK c)ÖZEL KOLLUK d)SAĞLIK KURULUŞLARI e)DİĞER KURUMLAR

12 ÇEŞİTLİ GÜVENLİK GÖREVLERİ
1.VİP KORUMA 2.İLERİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ 3.KÖPEK EĞİTİMİ VE İDARECİLİĞİ 4.TURİZM VE OTEL GÜVENLİĞİ 5.HAVA MEYDANLARI GÜVENLİĞİ 6.DENİZ LİMANLARI GÜVENLİĞİ 7.SPOR GÜVENLİĞİ 8.HASTAHANE GÜVENLİĞİ 9.EĞİTİM KURUMLARI GÜVENLİĞİ 10.GÜVENLİK SİSTEMLERİ VE CİHAZLARI 11.TERÖRİZME VE SABOTAJLARA KARŞI ÖNLEMLER 12.TOPLANTI-KONSER VE SAHNE GÖSTERİLERİ GÜVENLİĞİ 13.BANKA GÜVENLİĞİ 14.METRO GÜVENLİĞİ

13 NOKTA HİZMETLERİ: KAMU DÜZENİNİN KORUNMASI,SUÇLARI ÖNLENMESİ, ÖZEL DİKKAT GÖSTERİLMESİGEREKEN BELİRLİ YERLERE KARŞI YAPILABİLECEK SALDIRILARIN ÖNLENMESİ VE ÇEVRE SAKİNLERİNE GÜVEN VERİLMESİ AMACIYLA ÖZEL OLARAK BELİRLENMİŞ, BELİRLİ VE SINIRLI BİR ALANDA KURULAN GÖREV YERİNE “NOKTA”, BURADA SABİT VE ÜNİFORMALI OLARAK YERİNE GETİRİLEN HİZMETE İSE “NOKTA HİZMETİ” DENİR.

14 NOKTA HİZMETİNİN AMACI
SALDIRI VEYA DİĞER HER TÜRLÜ YASAL OLMAYAN EYLEMLERE KARŞI GÖREV YAPILAN BİNA VE TESİSLERİ KORUMAK, SUÇ İŞLEME DÜŞÜNCE VE EĞİLİMİNDE OLAN KİŞİLERE KARŞI CAYDIRICI OLMAK VE GÖREV YERİNDE MEYDANA GELEN OLAYLARA MÜDAHALE ETMEK AMACIYLA YERİNE GETİRİLDİĞİ GİBİ;KORUMA HİZMETİ SUNULAN YERDE YAŞAYAN,GÖREV YAPAN VEYA GEÇİCİ OLARAK ZİYARETTE BULUNAN KİŞİLERİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAKTIR.

15 NOKTA KURULABİLECEK YERLER:
1)İNSANLARIN YOĞUN OLDUĞU YERLER (ÇARŞI PAZAR, PARK, İSTASYON, İSKELE, TOPLANTI, CENAZE,DÜĞÜN,GÖSTERİ VS.) 2)MALİ,İKTİSADİ VE SANAYİ TESİSLERİ 3)BİNA VE TESİSLERİN ÇEVRESİ 4)SUÇ RİSKİ YÜKSEK YERLER 5)ÖZEL KORUMA SUNULAN KİŞİ YERLER

16 NOKTA GÖREVLİSİNİN GÖREVLERİ:
İZİNSİZ GİRİŞ VE ÇIKIŞLARA MÜSADE ETMEZ. ŞÜPHELİLERİ TAKİP EDER,BİLGİ VERİR GÖREV YERİNE KİMSEYİ ALMAZ UZAKLAŞTIRIR PATLAYICI-YANICI MADDELERİ BİLMELİ ARANILANLARI YAKALAR. SUÇA KARŞI DUYARLI OLUR. TEHLİKELERE KARŞI UYARI İŞARETLERİ KOYMALI

17 ÖGG ŞUNLARA DİKKAT ETMELİDİR
1.NOKTA GÖREVLİSİ ÜNİFORMALI VE TAM TEÇHİZATLI OLARAK GÖREV YAPAR. 2.GÖREV ALANI TERK EDİLEMEZ. 3.ÖGG İSTİKAMETLE 20 ADIM MESAFE İLE DOLAŞMALIDIR. 4.OLUMSUZLUKLARI BİRİMİNE HABER VERMELİDİR. SORUMLULUK ALANINI GÖSTERİR KROKİ OLMALIDIR 5.GÖREV ALANI İÇİNDEKİ OLAYLARA MÜDAHALE ETMELİDİR. 6.DİKKATLİ OLMALI TUZAKLARA DÜŞMEMELİDİR.

18 7.YANLIŞ İMAJ SERGİLEMEMELİDİR.
8.NOKTANIN BULUNDUĞU YERİ TEMİZ VE TERTİPLİ BULUNDURMALIDIR. 9.YANGINA NEDEN OLACAK MALZEMELER BULUNDURMAMALIDIR. 10.GÖREVİNDE DAİMA CİDDİ OLMALI, HALKIN GÖRECEĞİ ŞEKİLDE, SİGARA İÇMEMELİ,YEMEK YEMEMELİ,LAUBALİ VE KAYITSIZ TAVIRLAR TAKINMAMALIDIR. 11.VÜCUT DİLİ GÖREVİN MAHİYETİNİ YANSITMALIDIR.

19 KONTROL NOKTASI KORUMA VE GÜVENLİK HİZMETİ SUNULAN BİNA VE TESİSLER İLE CENAZE,DÜĞÜN TÖRENLERİ,FESTİVAL VE SAHNE GÖSTERİLERİ VB. ETKİNLİKLERİN YAPILDIĞI AÇIK VE KAPALI ALANLARIN ANA GİRİŞLERİNDE OLUŞTURULAN,KORUMA AMACINA UYGUN BİR ŞEKİLDE GEREK DONANIMLARA SAHİP OLARAK SİSTEMLİ VE PLANLI BİR ŞEKİLDE DONATILAN, YETERLİ SAYIDA ÖGG TARAFINDAN GÜVENLİK KONTROLÜNÜN YAPILDIĞI BELİRLİ BİR YERDİR.

20 KONTROL NOKTASI; 1.KİŞİ KONTROL NOKTASI GÜVENLİK TEDBİRLERİ
2.ARAÇ KONTROL NOKTASI OLARAK İKİYE AYRILIR. KONTROL NOTASINDAKİ GÜVENLİK TEDBİRLERİ 1.ANA GİRİŞ KONTROL NOKTALARI 2.BİNA GİRİŞ KONTRO NOKTALARI 3.KRİTİK ALAN GİRİŞ KONTROL NOKTALARI

21 KONTROL NOKTASINDA ÖGG’NİN YETKİLERİ
5188 SAYILI ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİNE DAİR KANUN MADDE 7.ÖGG’NİN YETKİLERİ ŞUNLARDIR; a) KORUMA VE GÜVENLİĞİNİ SAĞLADIKLARI ALANLARA GİRMEK İSTEYENLERİ DUYARLI KAPIDAN GEÇİRME,BU KİŞİLERİN ÜSTLERİNİ DEDEKTÖRLE ARAMA, EŞYALARI X-RAY CİHAZINDAN VEYA BENZERİ GÜVENLİK SİSTEMLERİNDEN GEÇİRME.

22 b) TOPLANTI, KONSER, SPOR MÜSABAKASI, SAHNE GÖSTERİLERİ VE BENZERİ ETKİNLİKLER İLE CENAZE VE DÜĞÜN TÖRENLERİNDE KİMLİK SORMA,DUYARLI KAPIDAN GEÇİRME, BU KİŞİLERİN ÜSTLERİNİ DEDEKTÖRLE ARAMA, EŞYALARI X-RAY CİHAZINDAN VEYA BENZERİ GÜVENLİK SİSTEMLERİNDEN GEÇİRME. c) GÖREV ALANINDA, HAKLARINDA YAKALAMA, TUTUKLAMA VEYA MAHKUMİYET KARARI BULUNAN KİŞİLERİ YAKALAMA VE ARAMA.

23 d)YANGIN,DEPREM GİBİ TABİİ AFET DURUMLARIDA VE İMDAT İSTENMESİ HALİNDE GÖREV ALANINDAKİ İŞYERİ VE KONUTLARA GİRME. e) HAVA MEYDANI,LİMAN,GAR,İSTASYON VE TERMİNAL GİBİ TOPLU ULAŞIM TESİSLERİNDE KİMLİK SORMA,DUYARLI KAPIDAN GEÇİRME, BU KİŞİLERİN ÜSTLERİNİ DEDEKTÖRLE ARAMA, EŞYALARI X-RAY CİHAZINDAN VEYA BENZERİ GÜVENLİK SİSTEMLERİNDEN GEÇİRME.

24 f) GENEL KOLLUK KUVVETLERİNE DERHAL BİLDİRMEK ŞARTIYLA, ARAMALAR SIRASINDA SUÇ TEŞKİL EDEN VEYA DELİL OLABİLECEK YADA SUÇ TEŞKİL ETMEMEKLE BİRLİKTE TEHLİKE DOĞURABİLECEK EŞYAYI EMANETE ALMA. g) TERK EDİLMİŞ VE BULUNMUŞ EŞYAYI EMANETE ALMA. h) KİŞİNİN VÜCUDU VEYA SAĞLIĞI BAKIMINDAN MEVCUT BİR TEHLİKEDEN KORUNMASI AMACIYLA YAKALAMA.

25 I) OLAY YERİNİ VE DELİLLERİ KORUMA, BU AMAÇLA DELİLLER YOK EDEN BOZMAK İSTEYENLERİ CMK GÖRE YAKALAMA. j) TÜRK MEDENİ K.981, BORÇLAR K. 52, TÜRK CEZA KANUNUN 49 UNCU MADDESİNİN 1.FIRKASININ (1 VE 2) NUMARALI BENTLERİNE GÖRE ZOR KULLANMADIR.

26 k) ŞAHISLARIN BERABERİNDE GETİRDİKLERİ, ÇANTA,PAKET,POŞET,VALİZ,ÇİÇEK, VE BENZERİ EŞYALAR TESİSE GİRİŞ VE ÇIKIŞTA USULÜNE UYGUN OLARAK ARANIR.TEKNİK CİHAZ BULUNMADIĞI DURUMLARDA PAKETLER SAHİBİNE AÇTIRILMAK SURETİYLE KONTROL EDİLİR,DAHA SONRA ŞAHSIN KİMLİK KONTRÖLÜ YAPILIR.ÇIKIŞTA DA KONTROLLER YAPILARAK ŞİRKETE AİT EŞYA VE MALZEMELERİN KONTROLSÜZ ÇIKIŞINA ENGEL OLUNUR.

27 KONTROL NOKTASI ÇALIŞMA ESASLARI
KONTROL NOKTALARINDA PERSONEL SAYISI 24 SAAT ÇALIŞMA ESASI ÜZERİNE,İŞ YOĞUNLUĞU VE ZAMAN DİLİMLERİ DİKKATE ALINMAK SURETİYLE AYARLANIR.İNSAN VE EŞYA TRAFİĞİNİN YOĞUN OLDUĞU YERLERDE X-RAY CİHAZI VE KAPI DEDEKTÖRÜ VARSA EN AZ 5 KİŞİ,İNSAN TRAFİĞİ AZ OLAN YERLERDE İSE EN AZ 3 PERSONEL GÖREVLENDİRİLMELİDİR.

28 1) GÖREVLİ YÖNLENDİRİCİ,
(BİRİNCİ GÖREVLİ BU GÖREVİDE AYNI ANDA YÜRÜTMESİ İÇİN GÖREVLENDİRİLEBİLİR.) 2) BİRİNCİ KONTROL GÖREVLİSİ, İKİNCİ KONTROL GÖREVLİSİ, MÜRACAAT GÖREVLİSİ (İKİNCİ GÖREVLİ BU GÖREVİ DE AYNI ANDA YÜRÜTMESİ İÇİN GÖREVLENDİRİLEBİLİR.) 3) KONTROL NOKTASI AMİRİ BULUNUR.

29 KONTROL NOKTASI İLE İLGİLİ HÜKÜMLER:
ÖGHDK 7. MADDESİ Ö.G.G LERİNE GÖREVLİ OLDUKLARI ALANLARA GİRMEK İSTEYENLERİ, DUYARLI KAPIDAN GEÇİRME, ÜSTLERİNE EL DEDEKTÖRÜ İLE ARAMA VE KİMLİK SORMA YETKİSİ VARDIR. Ö.G.G GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRİRKEN , ARAMALAR ESNASINDA SUÇ TEŞKİL EDEN VEYA DELİL OLABİLECEK EŞYAYI DERHAL EMANETE ALIR VE DURUMU GENEL KOLLUĞA BİLDİRİR.TUTANAK TANZİM EDER .

30 Ö.G.G LİSİ KONTROLLER ESNASINDA KONUSU SUÇ TEŞKİL ETMEMEKLE BİRLİKTE TEHLİKE DOĞURABİLECEK EŞYAYI EMANETE ALIR.ÇIKIŞTA İMZA KARŞILIĞINDA TESLİM EDER. (EMANET MAKBUZU)

31 GÜVENLİK KONTROLÜ KORUNMASI GEREKEN YERLERDE, GİRİŞTEN ÖNCE GÜVENLİK GÖREVLİLERİ TARAFINDAN,ŞAHISLARIN ÜZERİNDE VE EŞYALARINDA GÜVENLİĞİ TEHLİKEYE DÜŞÜREBİLECEK VE SUÇ UNSURU OLABİLECEK MADDELERİN VARLIĞININ TEKNOLOJİK GÜVENLİK CİHAZLARI İLE TESBİT EDİLMESİ VE BU MADDELERDEN ARINMIŞ ŞEKİLDE İÇERİ GİRMESİNİ SAĞLAMAK AMACIYLA YAPILAN İŞLEM GÜVENLİK KONTROLÜDÜR.

32 GÜVENLİK KONTROLÜNDE, ŞAHISLARIN KENDİ GÖNÜL RIZALARI İLE GÜVENLİK KONTROLÜNDEN GEÇMELERİ ESASTIR.ŞAHISLAR GÜVENLİK KONTROLÜNDEN GEÇMEK İSTEMİYORLARSA BUNA ZORLANAMAZLAR. ANCAK,İÇERİYE GİRMELERİ GÜVENLİK PERSONELİNCE ENGELLENİR. -EĞER SUÇ EMARESİ VARSA SUÇ ALETİ VE ŞÜPHELİ ETKİSİZ HALE GETİRİLİR.DURUMDAN GENEL KOLLUĞA BİLGİ VERİLİR.

33 KONTROL NOKTASI GÖREVLİSİNİN ÖZELLİKLERİ VE DAVRANIŞLARI
1.KENDİ KENDİNE YETEBİLMELİ, 2. DÜRÜST VE GÜVENİLİR OLMALIDIR, 3. GEVŞEK VE LAKAYT OLMAMALIDIR, 4. SAĞ DUYULU VE SABIRLI OLMALIDIR, 5. STRESE KARŞI TAHAMMÜL EDEBİLMELİDİR, 6. KENDİNDEN EMİN,OLAYLARDAN ÇABUK ETKİLENMEMELİDİR.

34 KONTROL NOKTASI GÖREVLİSİNİN
DAVRANIŞLARI 1.TAVIR, 2.NEZAKET, 3.DİKKAT, 4.GÖREV BİLİNCİ, 5.KOORDİNE, 6.VATANDAŞLARLA İLİŞKİLER.

35 GİRİŞ-ÇIKIŞ KONTROLLERİ
BİNA VE TESİSLERE KARŞI GERÇEKLEŞTİRİLEN EYLEMLERDE,DIŞARDAN GELEN POTANSİYEL SUÇLULAR GENELDE KENDİLERİNİ; 1. KURUM PERSONELİ, 2. NORMAL BİR ZİYARETÇİ, 3. POSTACI,TAMİRCİ VEYA BUNA BENZER MESLEK MENSUBU ŞEKLİNDE GÖSTERMEK SURETİYLE İÇERİYE GİRMEYE ÇALIŞMAKTADIRLAR.

36 BİNA GİRİŞ VE ÇIKIŞLARINDA YAPILAN KONTROLLER
1. PERSONELİN KONTROLÜ, 2. ZİYARETÇİ KONTROLÜ, 3. ÖZELLİKLİ ŞAHIS KONTROLÜ, 4. EŞYA KONTROLÜ, 5. ARAÇLARIN KONTROLÜ,

37 PERSONELİN KONTROLÜ 1. PERSONELİN GİREBİLECEKLERİ YER BELİRLENMELİ VE YETKİLENDİRİLMELİDİR. 2. YETKİSİZ PERSONEL SINIRLANDIRILAN BU BÖLGELERE ALINMAMALIDIR. 3. PERSONEL KART BASARAK VEYA TURNİKEDEN GEÇİRİLEREK KONTROLLÜ İÇERİ ALINMALIDIR. 4. GİRMEYE YETKİLİ PERSONELİN İSİM LİSTELERİ KAPILARA ASILMALIDIR. 5. USULSÜZ VEYA ZORLA GİRMEYE ÇALIŞAN PERSONEL HAKKINDA İŞLEM YAPILMALIDIR 6. GÖREVLİLER,KURUMDA ÇALIŞANLARIN ÇOK İYİ TANIYANLARDAN SEÇİLMELİDİR.

38 PERSONELİN KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLER TARAFINDAN KULLANILABİLECEĞİ AKILDAN ÇIKARILMAMALIDIR.
ZİYARETÇİLERİN KONTROLÜ 1. BİNA VE TESİSTEKİ BAZI İŞLERİN YAPILMASI AMACIYLA GELEN KİŞİLERDİR. 2. İŞ TAKİBİ AMACIYLA GELEN KİŞİLERDİR. 3. FARKLI NEDENLERLE GELEN YABANCI UYRUKLU KİŞİLERDİR. 4. BASIN MENSUPLARIDIR. 5. ZİYARETÇİLERİN İLGİSİZ YERLERE GİRMESİNİ ÖNLEYİCİ SİSTEMLERİN GELİŞTİRİLMESİNİN SAĞLANMASI,GÜVENLİK İÇİN GEREKLİDİR.

39 ZİYARETÇİLERE YAPILACAK İŞLEMLER
1. ZİYARETİN GEÇERLİLİĞİNİN KONTROLÜ 2. ZİYARETÇİ DEFTERİNİN TUTULMASI 3. ZİYARETÇİ GİRİŞ KARTLARININ TUTULMASI 4. ZİYARETÇİ ODA TAHSİSİ YAPILMASI 5. ZİYARETÇİNİN REFAKETLE GÖTÜRÜLMESİ 6. ZİYARETÇİNİN YETKİSİZ YERLERDE DOLAŞMAMASI 7. ZİYARETÇİNİN İLGİSİZ YERLERE GİRMEMESİ

40 GİRİŞ KONTROL YÖNTEMLERİ
Ö.G.G NİN ONAYLAMASI YÖNTEMİ KAPALI DEVRE TV SİSTEMİ BİYOMETRİK CİHAZLARLA BOYUT KARŞILAŞTIRMA VE MUKAYESE SİSTEMİ ÖZEL BİLGİYE SAHİP OLMA SİSTEMİ KART SİSTEMİ

41 ÖZELLİKLİ ŞAHISLARIN KONTROLÜ
1. SİLAH TAŞIMA YETKİSİNE SAHİP KİŞİLER 2. ÖNEMLİ KİŞİLER 3. DEĞERLİ MADDE TAŞIYAN KİŞİLER 4. HASTA FİZİKSEL ÖZÜRLÜ KİŞİLER 5. YAŞLILAR 6. ÇOCUKLAR 7. DİPLOMATİK ŞAHISLAR 8. VİP ŞAHISLARI 9. KURUM ÇALIŞANLARI 10. KURUM PERSONELİ-EŞYANIN KONTROLÜ

42 HAVA ALANINDA ÖZELLİKLİ
ŞAHISLARIN KONTROLÜ 1. SİLAH TAŞIMA YETKİSİNE SAHİP KİŞİLER 2. MAHKUM,TUTUKLU VE GÖZ ALTINDA BULUNANLAR 3. AKLİ DENGESİ BOZUK KİŞİLER 4. DEPARTE VE KABUL EDİLEMEZ KİŞİLER 5. SEYAHATTEN VAZGEÇEN YOLCULAR 6. GEÇ KALAN YOLCULAR

43 SİLAH İLE GİRİLEMEYECEK YERLER
AŞAĞIDA BELİRTİLEN YERLERE HİÇBİR SURETLE ATEŞLİ SİLAHLA GİRİLEMEZ.GİRMİŞ OLANLARIN SİLAH TAŞIMA RUHSATLARI BULUNDURMA RUHSATINA ÇEVRİLİR.BU DURUMDA OLANLARA BİR DAHA TAŞIMA RUHSATI VERİLMEZ.BU YERLER; 1. DURUŞMALARA,MAHKEME SALONLARINA, 2. HASTAHANELERİN PSİKİYATRİ BÖLÜMLERİNE, AKIL HASTAHANELERİNE, 3. CEZA VE TUTUKEVLERİ İLE HER TÜRLÜ ISLAH VE İNFAZ KURUMLARINA,

44 4. ÖĞRENCİLERİN TOPLU OLARAK OTURDUKLARI YURTLARA,
5. SİYASİ PARTİLERİN AÇIK HAVA VE KAPALI YER TOPLANTILARINA, 6. İZİNLİ YADA İZİNSİZ TOPLANTI VE GÖSTERİ YÜRÜYÜŞLERİNE, 7. SENDİKALARA,DERNEKLERE VE BUNLARIN TOPLANTI VE KONGRELERİNE, 8. HER TÜRLÜ SPOR KARŞILAŞMALARI VE YARIŞMALARA, 9. KANUNA UYGUN VE KANUNA AYKIRI OLARAK GREV YAPMAKTA OLAN İŞYERLERİNE, 10. T.B.M.M ANA BİNALARI İLE MECLİS BAŞKANLIĞINCA BELİRLENEN YERLERE GİRİLEMEZ

45 EŞYALARIN KONTROLLERİ
1.PERSONELİN YANINDA BULUNDURDUĞU ÇANTA VB.EŞYALAR;GEREKLİ GÖRÜLMESİ HALİNDE, USULÜNE UYGUN OLARAK X-RAY CİHAZINDAN GEÇİRİLMEK SURETİYLE KONTROL EDİLMELİDİR. 2.ZİYARETÇİLERİN ÜZERİNDE VE YANLARINDA BULUNDURDUKLARI ÇANTA VE DİĞER EŞYALARDA TEHLİKELİ OLABİLECEK MADDELERİN BULUNUP BULUNMADIĞI X-RAY CİHAZI VASITASIYLA KONTROL EDİLİR. 3.İÇERİ SOKULMASI GEREKEN,ANCAK TAŞINMASI YASAK OLMAYAN MADDELER TUTANAKLA TESLİM ALINARAK KİLİTLİ ÖZEL BİR YERDE MUHAFAZA EDİLİR VE ÇIKIŞTA SAHİBİNE TESLİM EDİLİR.

46 4.X-RAY CİHAZINDA EŞYALARIN KONTROLÜNÜ YAPAN GÖREVLİ HER ZAMAN DİKKATLİ OLMALI,KONTROL ESNASINDA BAŞKA İŞLERLE İLGİLENMEMELİ 5.KONTROL ESNASINDA,TAŞINMASI YASAK VEYA TEHLİKELİ OLAN MADDELER TESPİT EDİLDİĞİNDE DURUM GENEL KOLLUĞA BİLDİRİLMELİ,SÖZ KONUSU EŞYA TUTANAKLA EMANETE ALINMALIDIR. 6.BU DURUMDA AYRICA,EŞYA SAHİBİ DE GENEL KOLLUK PERSONELİ GELENE KADAR EMNİYETLİ BİR YERDE KONTROL ALTINDA TUTULMALIDIR.

47 7.GENEL KOLLUĞUN GELMESİYLE BİRLİKTE,SÖZ KONUSU KİŞİ VE EŞYA TESLİM TESELLÜM TUTANAĞI İLE GENEL KOLLUĞA TESLİM EDİLMELİDİR. 8.BİNA VE TESİSLERDE GÖREVLİ KİŞİLERE POSTA VE KARGO YOLUYLA GELEN PAKET VE DİĞER EŞYALARDA GEREKLİ GÜVENLİK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLMELİDİR. BU EŞYALAR İÇERİSİNDE TEHLİKELİ VEYA YASAKLANMIŞ BİR MADDE BULUNMASI HALİNDE DE YUKARIDA 5,6 VE 7 NCİ MADDELERDE İFADE EDİLEN SÜREÇ TAKİP EDİLMELİDİR.

48 ARAÇLARIN KONTROLÜ ARAÇ VE KİŞİLER ANA GİRİŞ “KONTROL NOKTASINDA” KONTROL EDİLİRLER.ARAÇ VE KİŞİLER AYNI NOKTADA KONTROL EDİLEBİLİR AYRI AYRI NOKTALARDA DA KONTROL EDİLEBİLİR YOĞUNLUĞA GÖRE 3 İLA 5 PERSONEL GÖREVLENDİRİLEBİLİNİR BU GÖREVLİLER; 1.YÖNLENDİRİCİ PERSONEL 2.GİRİŞ KAYITLARINI YAPAN PERSONEL 3.ARAÇLARIN GÜVENLİĞİNİ KONTROL EDEN PERSONEL 4.GÜVENLİK SAĞLAYAN PERSONEL 5.KOTROL NOKTASI AMİRİ

49 GİRİŞ KARTLARI 1.DAİMİ GİRİŞ KARTLARI:TESİSTE ÇALIŞAN PERSONELE VERİLİR 2.GEÇİCİ GİRİŞ KARTLARI:TESİSE BAKIM,TAMİR,PTT VS.İÇİN GELEN PERSONELE VERİLİR. 3.ZİYARETÇİ GİRİŞ KARTLARI:ZİYARET MAKSADIYLA GELEN PERSONEL VE ARAÇLARINA VERİLEN KARTLARDIR. 4.ARAÇ GİRİŞ KARTLARI:TESİSTE ÇALIŞANLARIN ARAÇLARINA VE GEÇİCİ OLARAK GELEN ARAÇLARA VERİLEN KARTLARDIR.

50 GİRİŞ KARTLARIYLA İLGİLİ
YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER 1.KAYIT ALTINA ALINMALI 2.KAYIPLARDA ANINDA İPTALLERİ YAPILMALI 3.KAYBOLMA FAZLA İSE ŞİFRE DEĞİŞTİRİLMELİ 4.MÜMKÜNSE FOTOĞRAFLI OLMALI 5.İŞ AKDİ FESH EDİLEN,YER DEĞİŞTİREN PERSONELDEN ALINMALI 6.ÖGG’NİN KONTROLÜNDE OLMALI 7.DEVİR-TESLİMLERİ YAPILMALIDIR.

51 ARAMA VE KİMLİK KONTROLÜ
ŞAHISLARIN ÜZERİNDE SUÇ TEŞKİL EDEN EŞYA OLDUĞU KESİNLEŞİR VEYA KUVVETLİ DELİL VE ŞÜPHE OLURSA, (X-RAY CİHAZI VE DEDEKTÖRLE YAPILAN KONTROLLER SONUCUNDA) ŞAHSIN ÜZERİ VE EŞYALARI ARANIR, SUÇ EŞYASINA EL KONULUR,ŞAHIS VE SUÇ ALETİ TUTANAKLA GENEL KOLLUĞA TESLİM EDİLİR.ÖGG KİMLİK SORMA YETKİSİNİ 5188 SAYILI KANUNDAN ALIR.

52 ŞÜPHELİ ŞAHIS BELİRTİLERİ
1.MEVSİME UYGUNSUZ VE ÇİFT TARAFLI MONTLAR GİBİ GİYİLEN ELBİSELER, 2.ÜST ÜSTE GİYİLEN ELBİSE, 3.PERUK,SİYAH GÖZLÜK GİBİ KAMUFLE EDİCİ AKSESUARLAR TAKMASI, 4.AYAKKABININ BOYASIZ VE ÇAMURLU OLMASI, 5.KİŞİLERİN KULLANDIKLARI ARAÇ,EŞYALAR,GİYİM, KUŞAMI,SOSYAL STATÜ VS. BULUNDUĞU ORTAM VE FİZİKİ GÖRÜNÜŞÜYLE UYUMLU OLMAMASI,

53 GİRİŞ KONTROLÜNDE KİMLİK
İNCELEMESİ 1.KİMLİĞİN SAHTE VE ŞAHSA AİT OLUP OLMADIĞINA ÖNCELİKLE BAKILIR, 2.KİMLİK BİLGİLERİ ŞAHSA SORULUR, 3.DOĞUM YERİ,ETNİK YAPI VE ŞİVESİNİN UYUMU VEYA UYUMSUZLUĞUNA DİKKAT EDİLİR, 4.DOĞUM TARİHİ İLE FİZİKİ GÖRÜNTÜ UYGUNLUĞUNA BAKILIR, 5.FOTOĞRAF İNCELEMESİ YAPILIR, 6.ŞAHSIN ARANIP/ARANMADIĞI SORULUR,

54 ÖGG’NİN TEHLİKE ANINDA HAREKET TARZI
1.KENDİ AMİRİNE VE GENEL KOLLUĞA HABER VERİR, 2.ŞAHSIN KAÇMASI ENGELLENİR, 3.TESPİT EDİLEN TEHLİKELİ MADDE SAHİBİNDEN ALINARAK ULAŞAMAYACAĞI BİR YERE KONUR, 4.ŞAHISLARIN BU MADDEYE ULAŞIP PERSONELİ TEHDİT ETMESİNE FIRSAT VERİLMEZ, 5.ŞAHSIN KONTROL NOKTASINDAN SONRAKİ BÖLGEYE GİRİŞİNE İZİN VERİLMEZ, 6.TEHLİKELİ MADDENİN CİNSİNE GÖRE HAREKET EDİLEREK, GEREKİYORSA UZMAN EKİP ÇAĞIRILIR, SİLAH VE MALZEME HAKKINDA MEVZUATA GÖRE İŞLEM YAPILIR.

55 TEHLİKE ANINDA 1.X-RAY CİHAZI KONTROLÜNDE TEHLİKE İÇEREN EŞYA GÖREVLİLER TARAFINDAN KONTROL EDİLİR.GEREKİRSE BU TÜR VALİZ SAHİBİNE AÇTIRILIR 2.EŞYA İÇİNDE TESPİT EDİLEN TEHLİKELİ MALZEMEYE DOKUNULMAZ,YERİNDEN ÇIKARILMAZ,UZMAN PERSONELE HABER VERİLİR, 3.BARİZ TEHDİT UNSURU İÇEREN EŞYA X-RAY CİHAZI ÜZERİNDE İSE X-RAY CİHAZI DURDURULARAK ÇEVRE EMNİYETE ALINIR,UZMAN GÖREVLİLERİN MÜDAHALESİ SAĞLANIR.

56 KONTROLÜ AŞMA YÖNTEMLERİ
1.KONTROL NOKTALARINDAKİ YOĞUNLUKTAN YARARLANARAK, 2.GÖREVLİLERİN UYGUSAL DAVRANIŞLARINDAN İSTİFADE EDEREK, 3.TEHLİKELİ MADDELERİN GİZLENMESİNİ FARK EDİLMEMESİ, 4.GÖREVLİLERİN EŞYALARI ARAMA YÖNTEMLERİNİ BİLMEMELERİNDEN İSTİFADE EDEREK, 5.ORTAMIN OLUMSUZLUĞUNDAN İSTİFADE (HAVA ŞARTLARI,UYGUNSUZ YERLEŞİM,DİKKATSİZLİK VS.)

57 GENEL KOLLUK KUVVETLERİ
1.POLİS 2.JANDARMA 3.SAHİL GÜVENLİK TEŞKİLATI GİRİŞ KONTROL YÖNTEMLERİ 1.GÜVENLİK GÖREVLİSİNİN ARAMA YÖNTEMİ 2.KAPALI DEVRE TELEVİZYON SİSTEMİ 3.KART SİSTEMİ 4.ÖZEL BİLGİYE SAHİP OLMA SİSTEMİ

58 FİZİKİ GÜVENLİK TEDBİRLERİ
1.DUVARLAR-BETON ENGELLER 2.TEL ÖRGÜLER 3.BARİYERLER 4.İKAZ LEVHALARI 5.KURT KAPANLARI 6.SÜRGÜLÜ OTAMATİK KAPILAR

59 NOT ALMA GÖRME,KOKLAMA,DOKUNMA,DUYMA VE TATMA DUYUORGANIMIZLA HAFIZAMIZDA ALGILANAN BİLGİLERİN YAZILI OLARAK KAYITLARA GEÇİRİLMESİNE “NOT ALMA” DENİR.NOT,BİR ŞEYİ HATIRLAMAK İÇİN YAZILAN KISA YAZI VEYA BİR ŞEYİN BAŞLICA ÖZELLİKLERİNİ VE NOKTALARINI ÖZETLEYEREK YAZMA OLARAK TARİF EDİLİR.

60 NOT ALMA İŞLEMİ İSE HAFIZAYA İŞLENEN BİLGİLERİN KAYITLARA GEÇİRİLMESİDİR.PSİKOLOJİK ÇALIŞMALAR ELDE EDİLEN BİLGİLERİN HEMEN HEMEN %100ÜNÜN BİLİNÇ ALTINA YERLEŞTİĞİNİ GÖSTERMİŞTİR BİR OLAYDAN HEMEN SONRA BİLİNÇ ALTINA ALINAN BİLGİLERİN %10’U İLE %30’U ANCAK HATIRLANABİLMEKTEDİR.EĞER İNSAN HAFIZASI BİR NOT İPUCU VERİLİRSE BİLİNÇ ALTINDAKİ BİLGİLERİN %75’İNİ HATIRLAYABİLMEKTEDİR.

61 TEŞKİL EDEBİLİR. NOT ALMANIN AMACI
NOT; YERİNE GETİRİLEN GÖREV VE YAPILAN İŞLERİN SAATLERİNİN SÜREKLİ OLARAK KAYDEDİLMESİNİ SAĞLAR.GÖREV ESNASINDA ALINAN TALİMATLAR,MESAJLAR VE OLAYLAR,UYGUN VE ETKİLİ BİR ŞEKİLDE KAYDEDİLEBİLİR.HAFIZADA SAKLANAMAYAN BİLGİLERİN KAYDEDİLEBİLİRLİĞİNİ SAĞLAR.DELİL OLARAK SUNULABİLİR VE SORUŞTURMAYA KAYNAK TEŞKİL EDEBİLİR.

62 NOT ALMAK,GÖREVLİ EKİBİN GÖZLEMLERİNİ EKSİKSİZ VE TAM OLARAK
NOT ALMANIN ÖNEMİ NOT ALMAK,GÖREVLİ EKİBİN GÖZLEMLERİNİ EKSİKSİZ VE TAM OLARAK YAZIYA GEÇİRİLMESİNİ SAĞLAR.NOTLAR OLAY VEYA İŞLERİN OLUŞ SIRASINA GÖRE DÜZENLENMELİ, DETAYLAR ATLANMAMALIDIR.OLUMSUZLUKLAR VE ALIŞILMADIK, RUTİN DIŞI DURUMLAR MUTLAKA NOT ALINMALIDIR. KONUM VE YER BELİRTEN İFADELER KULLANIRKEN SABİT BİR EŞYA BAZ ALINMALI, YÖN VE MESAFE MUTLAKA BELİRTİLMELİDİR.

63 KURALLAR 1.GÖREVİN BAŞLANGIÇ-BİTİŞ SAATLERİ
NOT ALMA İLE İLGİLİ KURALLAR 1.GÖREVİN BAŞLANGIÇ-BİTİŞ SAATLERİ 2.KULLANILAN ARAÇ PLAKALARI 3.GÖREV BÖLGESİ 4.YAPILAN GÖRÜŞMELER 5.VERİLEN EMİRLER 6.OLAY KROKİSİ 7.HAVA DURUMU 8.AYDINLATMA,IŞIK DURUMLARI 9.KONUŞULAN KİŞİLERİN KİMLİKLERİ

64 NOT ALMADA YAZI KURALALRI
1.KAĞIT-KALEM DEĞİŞTİRİLMEZ 2.SİLİNDİ-KAZINTI YAPILMAZ 3.KARALAMA YAPILMAZ 4.YANLIŞIN ÜSTÜ ALTI OKUNACAK ŞEKİLDE TEK ÇİZGİ İLE ÇİZİLİR. 5.ÖZEL NOTLAR YAZILMAZ

65 NOT ALMA TEKNİKLERİ 1.TÜM NOTLAR EL YAZISIYLA ALINIR 2.NOT ALMA İŞLEMİ İNCELEME YAPILDIĞINDA VEYA İNCELEMEDEN HEMEN SONRA YAPILIR 3.ALINAN NOTLAR HER GÖREV VE İNCELEME İÇİN AŞAĞIDAKİ ÖZELLİKLERİ İÇERİR;

66 b. GÖREVE BAŞLAMA ZAMANI c. ÖNEMLİ TELSİZ MESAJLARI VEYA TEBLİĞLER
a. TARİH b. GÖREVE BAŞLAMA ZAMANI c. ÖNEMLİ TELSİZ MESAJLARI VEYA TEBLİĞLER d. GÖREV SIRASINDA BAĞLANTI KURULAN ŞAHISLARIN İSİMLERİ e.NOTLAR DETAYLI OLARAK ALINIR VE GEREKTİĞİNDE KROKİ ÇİZİLİR f. HAVA DURUMU g. AYDINLIK VE IŞIKLANDIRMA DURUMU h. GÖREVİN BİTİŞ SAATİ

67 4.SADECE TANIĞIN DEĞİL KONUŞULAN HERKESİN İSMİ KAYDEDİLMELİDİR.
5.GENEL BİR KURAL OLARAK,NOT ALMAK VE RAPOR YAZMAK İÇİN SADECE BİR TÜR KALEM KULLANILIR. 6.ALINAN NOTLARDA HİÇ BİR SİLİNTİ VE KAZINTI OLMAMASINA DİKKAT EDİLİR.DÜZELTİLMESİ GEREKEN YERİN ÜZERİ ÇİZİLİR VE DOĞRUSU YAZILIR.ÇİZİLEN KELİMELER OKUNAKLI OLMALIDIR. .

68 7.NOTUN YAZILDIĞI KAĞIDA KONUYLA İLGİLİ OLMAYAN YAZI VEYA ŞAHSİ NOTLAR YAZILMAMALIDIR,ŞEKİLLER ÇİZİLMEMELİDİR. 8.DAHA SONRA ORTAYA ÇIKABİLECEK SORUNLARLA KARŞILAŞMAMAK İÇİN OLAY YERİ İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER AÇIK VE NET OLARAK BELİRTİLİR. 9.TANIK VEYA DİĞER YOLLARLA ELDE EDİLEN BİLGİLER AÇIK VE TARAFSIZ OLARAK KAYDEDİLİR

69 10.ALINAN BİLGİNİN ZAMANI,ŞAHISLARIN GÜVENİLİRLİK DERECELERİ YAZILIR.
11.NOTTA KİŞİSEL DÜŞÜNCE VE YORUM YAPILMAZ. 12.ALINAN NOTLAR DETAYLI VE TARAFSIZ OLMALIDIR. 13.NOTLARDA BAZI GENEL KISALTMALAR YAPILABİLİR.

70 ŞÜPHELİ EŞKAL TARİFİ EŞKÂL; GÖRGÜ TANIKLARININ TANIMLARINA UYGUN OLARAK OLAYLA İLGİLİ MUHTEMEL KİŞİLERİN KİMLİK TESPİTLERİNDE ANA AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ OLAN; ALIN,SAÇ,GÖZ,BURUN,KULAK,YANAK,ÇENE, YÜZ ÇİZGİLERİ,YÜZ ŞEKLİ VE BUNLARIN BİRLEŞMESİNDEN OLUŞAN RESİMDİR.BİR KİŞİNİN TANINMASINDA VE DİĞER KİŞİLERDEN AYIRT EDİLMESİNDE ETKİN OLAN ÖZELLİKLERİN BÜTÜNÜNE DE KİMLİK ADI VERİLİR.

71 EŞKÂL TESPİTİ: KİŞİLERİN EŞKAL TARİFLERİNİ YAPMAK,SINIFLANDIRMAK VE ARŞİVLEMEK BUNLARI GÖRGÜ TANIKLARININ AÇIKLAMALARI İLE ÇİZİLEN ROBOT RESİMLE KARŞILAŞTIRMAKTADIR.EŞKAL TANIMLAMASINDA ÜÇ UNSURA DİKKAT EDİLMELİDİR; 1.ŞAHSI DİĞER İNSANLARDAN AYIRAN FİZİKİ ÖZELLİKLERİ ALGILAMAK. 2.HAFIZADAKİ BİLGİLERİ AKILDA TUTMAK. 3.SÜRATLA İLGİLİLERE AKTARMAK EŞKAL TANIMLANMASINDA DUYU ORGANIMIZLA ELDE ETTİĞİMİZ VERİLERDE ÖNEMLİDİR.

72 BELİRTİLECEK ÖZELLİKLER
EŞKAL TARİFİNDE BELİRTİLECEK ÖZELLİKLER ÖGG DEVRİYE GÖREVLİSİ ;ŞÜPHELİNİN TÜM VÜCUT PROFİLİNİ,HAYAL GÜCÜNÜ ZORLAYARAK ÇİZME KABİLİYETİNE SAHİP OLMALIDIR.

73 1.BOY KULAKLARI 2.YAŞ ÇENE 3.CİNSİYET BOYUN YAPISI 4.FİZİK YAPISI OMUZ YAPISI 5.IRK VE MİLLİYET KARNI 6.KAFA YAPISI GÖĞSÜ 7.SAÇLAR ELLERİ 8.YÜZ YAPISI KOLLAR 9.ALIN YAPISI GÖRÜLEBİLİR YARALAR 10.KAŞ YAPISI YÜRÜYÜŞÜ 11.GÖZLER GİYİNİŞİ 12.BURUN TAKILARI 13.AĞIZ YAPISI KONUŞMASI 14.BIYIK ALIŞKANLIKLAR VE DİĞER 32.HASTALIKLARI 15.SAKAL ÖZÜRLERİ 16.DİŞLER

74 İNSANLARDA DEĞİŞMEYEN NİTELİKLER
1.ÇOK UZUN VEYA KISA BOY 2.BELİRGİN SAKATLIKLAR(KOL,BACAK,YÜZ) 3.ANORMAL FİZİKSEL YAPI(ELLER,AYAKLAR) 4.KEKEMELİK,PELTEKLİK,HIZLI-YAVAŞ KONUŞMA “R” VE “S” ÖZÜRLÜ OLMAK 5.AMELİYAT İZLERİ 6.YÜZ RENGİ,YANIKLAR(DERİ HASTALIKLARININ İZİ).

75 RAPOR YAZIMI 1.RAPORUN TANIMI:HERHANGİ BİR İŞ VEYA OLAY SONUCU YAPILANLARIN,ELDE EDİLEN BİLGİ-BELGE, DUYUM VE DÜŞÜNCELERİN BELİRLİ BİR DÜZEN DAHİLİNDE YAZILI OLARAK ÜST MAKAMLARA BİLDİRİLMESİDİR. 2.RAPOR BİR AMİR TARAFINDAN İZLENEBİLECEĞİ GİBİ, İLGİLİ GÖREVLİ TARAFINDAN BİZZAT YAZILABİLİNİR. RAPOR AKSİ İSPAT EDİLİNCEYE KADAR GEÇERLİDİR. RAPORUN CİNSİNE GÖRE HUKUKİ SONUÇLAR DOĞURABİLİR.

76 RAPOR YAZARKEN DİKKAT EDİLECEK
HUSUSLAR KAĞIDIN ÜST ORTA BÖLÜMÜNE BÜYÜK HARFLERLE RAPOR YAZILIR.ALTINA RAPORUN SUNULACAĞI GÖREV VEREN MAKAM BÜYÜK HARFLERLE VE KISALTMA YAPILMADAN YAZILIR.BURADA YAZILAN MAKAM,GÖREVİ VEREN MAKAMDIR.

77 MEYDANA GELEN OLAYIN AŞAMALARI KRONOLOJİK OLARAK SIRALANIR
MEYDANA GELEN OLAYIN AŞAMALARI KRONOLOJİK OLARAK SIRALANIR.OLAYIN HABER ALINMA ZAMANI, YERİ,ŞEKLİ VE VERİLEN GÖREV YAZILMALIDIR. RAPORLAR EN KISA ZAMANDA HAZIRLANMALI, GEREKİRSE DESTEKLEYİCİ BİLGİLER SONRA AYRI BİR RAPOR ŞEKLİNDE SUNULMALIDIR.

78 RAPORUN ÖNEMİ 1 HUKUKİ SUÇLAR DOĞURUR 2 İHBAR KABUL EDİLİR 3 TANIK DURUMU YARATIR 4 İKİ İMZALI RAPOR TUTANAKLARA GEÇER. NOT: KANITLI OLARAK GERÇEK DIŞI RAPOR SUÇTUR.

79 TÜM RAPORLARDA; 1.NE OLDU? 2.NE ZAMAN OLDU?(GÜN-TARİH-SAAT-24 SAAT ESASINA GÖRE) 3.NEDEN OLDU?(MUHTEMEL NEDENLER) 4.NASIL OLDU?(BELİRLENEBİLEN AYRINTILAR) 5.KİM/KİMLER KARIŞTI? 6.DURUM NASIL FARK EDİLDİ? 7.NE YAPILDI? VB.SORULARIN CEVABI YER ALMALIDIR.

80 1. SÖZLÜ RAPOR 3. YAZILI RAPOR 2. GÖRSEL RAPOR 4. ELEKTRONİK RAPOR
RAPOR TÜRLERİ 1. SÖZLÜ RAPOR YAZILI RAPOR 2. GÖRSEL RAPOR ELEKTRONİK RAPOR RAPOR ÇEŞİTLERİ 1.OLAY BİLDİRİM RAPORLARI 2.DEĞERLENDİRME RAPORLARI 3.İNCELEME VE ARAŞTIRMA RAPORLARI 4.BİLİRKİŞİ RAPORLARI 5.TAKİP RAPORLARI 6.TASARRUF RAPORU(GİZLİ GÖZETLEME) 7.DEVİR-TESLİM RAPORLARI

81 DEVİR-TESLİM RAPORLARI
NÖBET DEĞİŞİM RAPORLARI OLARAKTA İFADE EDİLİR. MESAİ DEĞİŞİKLİĞİ YAPAN PERSONEL KENDİSİNDEN SONRA GÖREVİ DEVRALAN PERSONELE VE YETKİLİ AMİRLERE BİLGİ VERMEK AMACIYLA GÖREVİ ESNASINDAKİ DURUMLA İLGİLİ OLARAK YAZDIĞI RAPORDUR.

82 ÖRNEK VE ANLATIM RAPOR SALİHLİ ÖZEL GÜVENLİK ŞİRKET MÜDÜRLÜĞÜNE
(NÖBET DEVİR TESLİM RAPORU) GÜNÜ SAAT DA TESLİM ALDIĞIM ORGANİZE SANAYİ KONTROL NOKTASINDAKİ GÖREVİMİ VUKUATSIZ VE DEMİRBAŞLAR SAĞLAM VE EKSİKSİZ OLARAK AYNI GÜN SAAT DE GÖREVİ Ö.G.G Sİ AHMET ÇAKAR’A DEVİR VE TESLİM EDİLMİŞTİR. BİLGİLERİNİZE ARZ OLUNUR TARİH VE SAAT 20.00 TESLİM EDEN TESLİM ALAN (İMZA) (İMZA) ALİ BALKAN AHMET ÇAKAR Ö.G.G Ö.G.G

83 1.RAPORUN HİTAP BÖLÜMÜNE RAPORUN SUNULDUĞU MAKAM BÜYÜK HARFLE YAZILIR.
RAPORUN ÖZELLİKLERİ 1.RAPORUN HİTAP BÖLÜMÜNE RAPORUN SUNULDUĞU MAKAM BÜYÜK HARFLE YAZILIR. 2.RAPOR OKUNAKLI,ANLAŞILIR VE DÜZGÜN CÜMLELERLE YAZILMALIDIR.RAPOR UZUN VE KAPSAMLI OLABİLECEĞİ GİBİ ÖZLÜ VE KISADA OLMALIDIR. 3.RAPORLAR BELLİ BOYUTTAKİ KAĞITLARA BİLGİSAYARDA,DAKTİLODA YAZILDIĞI GİBİ EL YAZISI İLE DE MÜREKKEPLİ KALEM KULLANILARAK YAZILIR. 4.RAPORLAR KİŞİSEL DÜŞÜNCELERE YER VERMEDEN ÖN YARGISIZ,OBJEKTİF GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ,BİLGİLER TAM VE DOĞRU OLMALIDIR.

84 5.RAPORUN YAZILIP VERİLDİĞİ TARİH,GÜN VE SAAT YAZILIR.
6.RAPORU VEREN KİŞİ RAPORUN SONUNA ADINI SOYADINI,GÖREV ÜNVANINI YAZARAK İMZALAR. 7.RAPOR BİRDEN FAZLA GÖREVLİ TARAFINDAN MÜŞTEREK RAPOR OLDUĞU BELİRTİLİR VE BİRLİKTE İMZALANIR. 8.EN AZ İKİ SURET YAZILIR. 9.SAYFANIN BİR YÜZÜNE YAZILIR. 10.BİRDEN FAZLA SAYFAYA YAZILDIĞINDA:

85 ARAMALAR ARAMA:SUÇLUYU,SUÇUN İZ VE DELİLLERİNİ,SUÇTA KULLANILAN EŞYA VE ALETLERİ,SUÇ İŞLEMEYE ÇALIŞAN KİŞİLER İLE SUÇ İŞLEMEYE ELVERİŞLİ EŞYAYI BULMAK AMACIYLA KİŞİLERİN ÜSTÜNDE,ARAÇLARDA VE MEKANLARDA YAPILAN ARAŞTIRMA VE KONTROL İŞLEMİDİR.

86 ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİNİN SUNULDUĞU BİNA,TESİS,DÜĞÜN VEYA CENAZE TÖRENLERİ,SPOR KARŞILAŞMALARI,SAHNE GÖSTERİLERİ,TOPLANTI VE BENZERİ ETKİNLİKLERİN GİRİŞİNDE,İÇERİ SOKULMASI YASAK VEYA SUÇ İŞLEMEYE YARAYAN ALET VE MADDELERİN (SİLAH,BOMBA VE KESİCİ ALET GİBİ) VARLIĞINI TESPİT ETMEK VE BÖYLECE İÇERİ ALINMASINA,DOLASIYLA DA SUÇ İŞLENMESİNE ENGEL OLMAK AMACIYLA FİZİKİ VE TEKNOLOJİK GÜVENLİK SİSTEMLERİ VASITASIYLA YAPILAN ARAMALARA “ÖNLEME ARAMASI” DENİR.

87 ÖNLEME ARAMASI,ÖZBİR İFADEYLE,TEHLİKE YARATAN BİR EŞYANIN ELE GEÇİRİLMESİ İÇİN BİR KİMSENİN ÜZERİNDE VE EŞYASINDA YAPILAN ARAŞTIRMADIR. ÖNLEME ARAMASININ 4 ÖNEMLİ UYGULAMA ALANI BULUNMAKTADIR. BUNLAR,KORUMA VE GÜVENLİĞİN SAĞLADIĞI ALANA GİRMEK İSTEYEN KİŞİLERİN; 1.DUYARLI KAPIDAN (KAPI DEDEKTÖRÜ) GEÇİRİLMEK SURETİYLE, 2.ÜSTLERİNİN EL DEDEKTÖRÜ VASITASIYLA 3.ÇANTA VE EŞYALARININ X-RAY CİHAZI,EL DEDEKTÖRÜ VEYA BENZERİ ELEKTRONİK SİSTEMLER VASITASIYLA. 4.ARAÇLARININ FİZİKİ OLARAK VE BAZI ÖZELLİK ARZ EDEN YER VE DURUMLARDA ELEKTRONİK GÜVENLİK SİSTEMLERİ İLE ARANMASIDIR.

88 ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ 5188 SAYILI ÖGG HİZMETLERİNE DAİR KANUN
İLE ÖNLEME ARAMASI YAPMA YETKİSİNE SAHİPTİR.GÖREV BÖLGESİ GİRİŞİNDE YAPILAN BU ARAMA BİR ANLAMDA,ORAYA GELEN KİŞİLERİN İÇERİ GİRMEK İÇİN KENDİ RIZALARI İLE ARMAYI KABUL ETMELERİ GEREKTİĞİNE İŞARET ETMEKTEDİR. ARANMAK İÇİN RIZASI OLMAYAN KİŞİNİN ZORLA ARANMASI DİYE BİR ŞEY SÖZ KONUSU OLAMAZ.ANCAK ARANMASINA RIZA GÖSTERMEYEN ŞAHSIN İÇERİ GİRMESİ ENGELLENİR.İŞİN BÜYÜMESİ HALİNDE MUTLAKA GENEL KOLLUKLA İLETİŞİM KURULUR.

89 MEVCUT YASALARA GÖRE ÜZERİNDE BULUNDURULMASI VEYA TAŞINMASI YASAK OLMAMAKLA BİRLİKTE GİRİLMEK İSTENEN YERİN ÖZEL KURAL VE DÜZENLEMELERİ GEREĞİ DIŞARIDA BIRAKILMASI GEREKEN EŞYALAR KONTROL NOKTASINDA EMANETE ALINIR.

90 HEDEF KİŞİNİN BU SÜREÇ İÇERİSİNDE BULUNULAN TERDEN AYRILMAK VEYA KAÇMAK İSTEMESİ HALİNDE KENDİSİNE ENGEL OLUNUR,GERKTİĞİNDE ZOR KULLANILIR VE SÖZ KONUSU EŞYA EMANETE ALINIR.ÖNLEME AMAÇLI ARAMALAR SIRASINDA SUÇ OLUŞTURAN VEYA SUÇ OLUŞTURMAMAKLA BİRLİKTE TEHLİKEYE YOL AÇABİLECEK EŞYALAR,GENEL KOLLUAĞA BİLDİRMEK KOŞOLUYLA EMANETE ALINIR

91 ŞAHISLARIN ÜZERLERİNİ ELLE ARANMASI HUKUKEN MÜMKÜN DEĞİLDİR
ŞAHISLARIN ÜZERLERİNİ ELLE ARANMASI HUKUKEN MÜMKÜN DEĞİLDİR.ONUN İÇİN GÜVENLİK CİHAZLARI KULLANILIR. BUNLAR; 1.KAPI DEDEKTÖRÜ 2.EL DEDEKTÖRÜ 3.X-RAY CİHAZI AYRICA; 1.PATLAYICI KOKLAMA CİHAZI 2.KÖPEKLER

92 BAYANLARIN ÜZERLERİNİN ARANMASINI
BAYAN GÖREVLİLER YAPAR. EL DEDEKTÖRÜ İLE ETEK ÜZERİNDEN. DİĞER TÜM ARAMALARADA EL DEDEKTÖRÜ 2.5 CM İLE 7.5 CM MESAFEDE KULLANILIR.VÜCUDA TEMAS ETTİRİLMEZ EL DEDEKTÖRLERİ 1.ISLAK ZEMİNE BIRAKILMAZ 2.METAL ZEMİNE BIRAKILMAZ 3.İNSANIN BAŞ KISMINA TUTULMAZ 4.BAŞKA AMAÇLA KULLANILMAZ

93 BİNA VE ÇEVRENİN KONTROLÜNDE
KULLANILAN CİHAZLAR; 1.KAPALI DEVRE TELEVİZYON SİSTEMLERİ 2.İKAZ VE ALARM SİSTEMLERİ 3.YANGIN ALARM VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

94 TUTANAK YAZMA TUTANAK DÜZENLEMESİ TUTANAĞIN TANIMI,AMACI VE ÖNEMİ
TUTANAK;KOLLUĞUN ÖNLEYİCİ, İDARİ, ADLİ, SİYASİ VE TEKNİK GÖREVLERİNİ İFA SIRASINDA HERHANGİ BİR OLAY,KONU VEYA ŞAHISLARLA İLGİLİ OLARAK,MEVCUT DURUMU TESPİT ETMEK,GÖRDÜĞÜ,DUYDUĞU VE BİZZAT YAPTIĞI İNCELEME VE ARAŞTIRMA İLE İLGİLİ HSUSLARI AÇIKLAMAK ÜZERE HAZIRLANAN VE OLAY YERİNDE HAZIR BULUNAN İLGİLİ ŞAHISLARA OKUTTURULMAK SURETİYLE,DOĞRULUĞU ANLAŞILDIKTAN SONRA BİRLİKTE YAZILI BELGEYE “TUTANAK”DENİR.

95 AKSİ İSPAT EDİLİNCEYE KADAR GEÇERLİ HUKUKİ BELGE OLAN TUTANAĞIN GEÇERLİLİK NİTELİĞİNİ TAŞIYABİLMESİ İÇİN USULÜNE UYGUN OLARAK DÜZENLENMESİ GEREKMEKTEDİR.AKSİ TAKDİRDE,KAMU MENFAATİ,KİŞİLERİN CAN,MAL VE IRZININ MUHAFAZASI İLE GÖREV KOLLUĞUN DÜZENLEDİĞİ BU BELGEDE KURUMLARIN VE KİŞİLERİN ZARAR GÖRMESİ,HUKUKEN SORUMLULUK ALTINA GİRMESİ,BİR BAŞKA İFADEYLE DE SUÇ İŞLENMESİ SÖZ KONUSU OLACAKTIR.

96 TUTANAĞIN BÖLÜMLERİ TUTANAKLARLA İLGİLİ OLARAK STANDART BİR BÖLÜM SINIFLANDIRMASI BULUNMAMAKLA BİRLİKTE DAHA ANLAŞILIR OLABİLMESİ, HİZMETİ BİRLİĞİN SAĞLANABİLMESİ İÇİN TUTANAKLARI AŞAĞIDAKİ BÖLÜMLERE AYIRABİLİRİZ. 1.BAŞLIK BÖLÜMÜ 2.GİRİŞ BÖLÜMÜ 3.METİN BÖLÜMÜ 4.SONUÇ BÖLÜMÜ 5.TARİH VE SAAT BÖLÜMÜ 6.İMZA BÖLÜMÜ

97 BAŞLIK BÖLÜMÜ DÜZENLENEN BELGENİN TUTANAK OLDUĞUNU BELİRLEYEN,DÜZENLEME AMACININ VE KONUSUNUN BELİRTİLDİĞİ BÖLÜMDÜR. ”TUTANAKLARIN İÇERİĞİNE UYGUN BAŞLIĞI OLMALIDIR” KUARLI GEREĞİNCE HER TUTANAĞIN İÇERİĞİNE UYGUN BİR BAŞLIK, KAĞIDIN ÜST ORTA KISMINA BÜYÜK HARFLERLE YAZILMALIDIR.EĞER İÇERİĞE UYGUN BAŞLIK KONULAMIYORSA BÜYÜK HARFLERLE “TUTANAKTIR” YAZILMASI YETERLİDİR.

98 TUTANAKLARIN DÜZENLENMESİNİ GEREKTİREN KONU,OLAY VEYA KİŞİLERLE
GİRİŞ BÖLÜMÜ TUTANAKLARIN DÜZENLENMESİNİ GEREKTİREN KONU,OLAY VEYA KİŞİLERLE İLGİLİ BİLGİLERİN VERİLDİĞİ BÖLÜMDÜR.MEYDANA GELEN OLAYIN TARİHİ,GÜNÜ VE SAATİ,OLAYIN ÖĞRENİLME ŞEKLİ (KİMDEN,NASIL VE NE ZAMAN ÖĞRENİLDİĞİ) İLE OLAY YERİNE GELİŞ ŞEKLİ (NE ZAMAN,NASIL VE KİMİNLE) İLE İLGİLİ BİLGİLER BU BÖLÜMDE YER ALIR.

99 METİN BÖLÜMÜ (GELİŞME BÖLÜMÜ)
OLAYIN BAŞLANGIÇ,GELİŞME VE SONUCUNUN YAZILDIĞI BÖLÜMDÜR.SUÇUN İŞLENDİĞİ YER VE ZAMAN,TARAFLARIN AÇIK KİMLİKLERİ VE BEYANLARI,YAKALANMAMIŞ İSE EŞKALLERİ BU BÖLÜMDE AÇIK BİR ŞEKİLDE ORTAYA KONUR.BURADA;SUÇ UNSURU OALN ŞEYLER,SUÇUN İŞLENİŞ ŞEKLİ VE DİĞER DELİLLER İLE BİRLİKTE DEĞERLENDİRİLİP OLAYLA İRTİBATI KURULUR.

100 SONUÇ BÖLÜMÜ YAZININ BİR TUTANAK OLDUĞU, TARAFLARA OKUNDUĞU VE OKUTULDUĞU,DOĞRULUĞUNUN ANLAŞILMASI ÜZERİNE,BİRLİKTE İMZA ALTINA ALINDIĞI HUSUSLARININ YER ALDIĞI BÖLÜMDÜR.

101 TARİH VE SAAT BÖLÜMÜ TARİHLE BİTİRİLMESİ GEREKTİĞİ
TUTANAĞIN,TARİHLE BAŞLAYIP TARİHLE BİTİRİLMESİ GEREKTİĞİ TUTANAKLARLA İLGİLİ KURALLAR İÇERİSİNDE BELİRTİLMİŞTİ.BU , ÇERÇEVEDE,SONUÇ BÖLÜMÜNDEN SONRA TARİH VE SAAT YAZILIR.

102 İMZA BÖLÜMÜ TUTANAĞI DÜZENLEYEN GÖREVLİ PERSONEL İLE HAZIR BULUNAN İLGİLİ KİŞİLERİN İMZALAMASI İÇİN AYRILAN BÖLÜMDÜR. TUTANAKLAR EN AZ İKİ GÖREVLİ PERSONEL TARAFINDAN İMZALANMALIDIR.

103 İMZALAR TUTANAKLARDA SOL TARAFTAN SAĞ TARAFA DOĞRU RÜTBE VE KIDEM SIRASINA GÖRE ATILMALIDIR.İMZA BÖLÜMÜNDE İLK ÖNCE ADI VE SOYADI,ALTINA RÜTBE VE EN ALTA GÖREV ÜNVANI YAZILIR.İLGİLİ KİŞİLER İÇİN İSE İLK ÖNCE ADI VE SOYADI,ALTINA DA TUTANAKLA İLGİLİ SIFATI (TANIK,MAĞDUR,MÜŞTEKİ GİBİ) YAZILIR.

104 TUTANAKLA İLGİLİ ORTAK ÖZELLİKLERİ
İKİ BAŞLIK ALTINDA İNCELEBİLİRİZ. 1.TUTANAKLARIN ŞEKLİ KURALLARI 2.TUTANAKLARIN İÇERİK KURALLARI

105 TUTANAKLARIN ŞEKİL KURALLARI
KANUNLARDA VE DİĞER YASAL DÜZENLEMELERDE TUTANAKLARIN ŞEKİL ŞARTLARI KONUSUNDA HERHANGİ BİR HUSUS YER ALMAMAKTADIR.BU KONU DAHA ÇOK,ZAMAN İÇERİSİNDE,UYGULAMADAKİ DENEYİMLERE DAYALI OLARAK ORTAY ÇIKIP GELİŞMİŞ VE BELİRLİ BİR ÇERÇEVEYE KAVUŞMUŞTUR.GÜNÜMÜZDE ORTAK KULLANIM ALANI HALİNE GELEN BU KURALLAR AKSİ İSPAT EDİLİNCEYE KADAR GEÇERLİ BELGE NİTELİĞİNİ TAŞIYAN TUTANAĞIN İSPAT GÜCÜNÜ ARTIRMAYA YÖNELİK KURALLARDIR.BU KURALLARI AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE SIRALAYABİLİRİZ:

106 1. TUTANAKLAR RESMİ YAZIŞMALARDA OLDUĞU GİBİ A4 VEYA A5 TABİR EDİLEN KAĞITLARA YAZILMALIDIR.
2. TUTANAKLAR,BİLGİSAYAR VE DAKTİLODA YAZILABİLECEĞİ GİBİ,OKUNAKLI OLAMAK KAYDIYLA EL YAZISI İLE DE YAZILABİLİR. 3. TUTANAKLAR ELLE YAZILDIĞINDA DOLMA KALEM VEYA TÜKENMEZ KALEMLE YAZILMALIDIR.KESİNLİKLE KURŞUN KALEM KULLANILMAMALIDIR. 4. TUTANAKLAR ELLE YAZILDIĞINDA AYNI KİŞİ TARAFINDAN VE AYNI KALEM KULLANILARAK YAZILMALIDIR.

107 5. TUTANAKLAR KAĞIDIN SADECE BİR TARAFINA YAZILMALIDIR
5. TUTANAKLAR KAĞIDIN SADECE BİR TARAFINA YAZILMALIDIR.EĞER TUTANAK BİRDEN FAZLA SAYFAYA YAZILACAK İSE SAYFANIN ÜST KISMINDA TUTANAĞIN KAÇINCI SAYFASI OLDUĞU YAZI İLE BELİRTİMELİDİR. 6. TUTANAK ÜZERİNDE SİLİNTİ,KAZINTI VE İLAVE YAPILMAMALIDIR.EĞER YANLIŞ KELİME YAZILMIŞSA ÜSTÜ ÇİZİLMELİDİR. 7. TUTANAK İÇERİSİNDE BİLGİLERİN RAKAMLA YAZILMASI DURUMUNDA PARANTEZ İÇERİSİNDE HARFLERLE DE YAZILMALIDIR. 8. TUTANAKLAR TARİHLE BAŞLAMALI VE TARİHLE BİTİRİLMELİDİR.

108 9. TUTANAKLAR SADE BİR DİLLE VE OLAYLARIN OLUŞ SIRASINA GÖRE HUKUK TERİMLERİ KULLANILARAK,İMZA KURALLARINA UYGUN BİR ŞEKİLDE DÜZENLENMELİDİR. 10.TUTANAKLARIN BİRDEN FAZLA SAYFADAN OLUŞMASI HALİNDE,İMZA KISMI SON SAYFADA AÇILMALI,ÖNCEKİ SAYFALAR TUTANAĞI İMZALAYAN KİŞİLER TARAFINDAN PARAFLANMALI VEYA İMZALANMALIDIR 11.TUTANAĞIN İMZALANMASINDA RÜTBECE EN YÜKSEK OLAN KAĞIDIN SOL KISMINDAN BAŞLAMAK SURETİYLE,KIDEM SIRASINA GÖRE SAĞA DOĞRU SIRA İLE ATILMALIDIR

109 TUTANAKLARIN İÇERİK KURALLARI
YASAL DÜZENLEMELERDE TUTANAKLARIN İÇERİK KURALLARI İLE İLGİLİ BAZI KURALLAR MEVCUTTUR.BU KURALLARI AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE SIRALAYABİLİRİZ; 1.TUTANAĞIN İÇERİĞİNE UYGUN TUTANAK BAŞLIĞI OLMALISDIR. 2.TUTANAKLAR TARİHLE BAŞLAMALI VE ATRİHLE BİTMELİDİR 3.TUTANAĞIN DÜZENLENDİĞİ YER,TARİH VE SAAT YAZILMALIDIR.

110 4.TUTANAK DÜZENLENEN OLAYIN NE ZAMAN, NEREDE, NASIL VE KİMDEN ÖĞRENİLDİĞİ,KİMLERİN,NE ZAMAN VE NASIL OLAY YERİNE İNTİKAL ETTİĞİ TUTANAKTA BELİRTİLMELİDİR. 5.SUÇUN İŞLENDİĞİ YER VE ZAMAN ,NASIL İŞLENİĞİ,KİM TARAFINDAN İŞLENDİĞİ,SUÇUN TANIKALRI VE MAĞDURLARIN KİM OLDUĞU TUTANAKTA AÇI KİMLİKLERİYLE BELİRTİLMELİDİR.5N(NE,NEREDE,NE ZAMAN,NASIL VE NİÇİN) 1K(KİM) SORULARININ CEVAPLARI BULUNMALIDIR. 6.OLAY YERİNDEKİ İZ,ESER,EMARE VE DELİLLERİN NELR OLDUĞU,SAYISI VE NİTELİKLERİ(RENGİ,CİNSİ,MİKTARI VE DİĞER ÖZELLİKLERİ) BULUNDUKLARI YER VE DURUMALRI YAZILMALIDIR.

111 7.TUTANAĞIN NİTELİĞİNE GÖRE GEREKLİ GÖRÜLDÜĞÜ TAKTİRDE YAPILACAK İŞLEMLE İLGİLİ KISA BEYANLAR ALINMALIDIR.OLAYIN ŞEKLİ,ELDEKİ DELİLLER VE BEYANLAR DOĞRULTUSUNDA,OLAY KISACA ÖZETLENMEİDİR. 8.TUTANAKLAR,DOĞRU VE LÜZUMLU BİLGİLERİ İÇERMELİ VE BU KURAL DOĞRULTUSUNDA,OLAY KISACA ÖZETLENMELİDİR. 9.TUTANAKLAR MEYDANA GELEN OLAYLARLA İLGİLİ OALRAK,MEVCUT DURUMU TESPİT EDEN,YAPILAN ARAŞTIRMALARI AÇIKLAR NİTELİKTE OLMALIDIR.

112 10.ARAMA TUTANAKLARUNDA,ARAMA EĞER HAKİM KARARI İLE YAPILIYORSA;ARAMA KARARININ TARİH VE SAYISI,YAZILI EMİR YAPILIYORSA;YAZILI EMRİ VEREN MAKAM VE EMİR YAZISININ TARİH VE SAYISI,BUNLARIN YOKLUĞUNDA;GECİKMESİNDE SAKINCA BULUNAN HALİN DAYANDIĞI SEBEPLERLE İLGİLİ GEREKLİ AÇIKLAMA YAPILMALIDIR. 11.ARAMA TUTANAKLARINDA,EL KONULAN SUÇ EŞYASIYLA İLGİLİ AYRINTILI BİLGİ,ARAMA SIRASINDA YAKALANAN KİŞİ VARSA AÇIK KİMLİĞİ VE NEREDE YAKALANDIĞI BELİRTİLMELİDİR.

113 12.ARAMA TUTANAKLARINDA ARAMANIN YAPILDIĞI ADRES,TARİH VE ARAMAYA MUHATAP OLAN KİŞİNİN AÇIK KİMLİĞİ,ARAMADA KİMLERİN HAZIR BULUNDUĞU BELİRTİLMELİDİR. 13.ARAMA TUTANAKLARINDA YARALANMA VEYA MADDİ ZARAR GELİP GELMEDİĞİ BELİRTİLİR.TUTANAK ARAMA İŞLEMİNE KATILMIŞ OLANLAR VE HAZIR BULUNANLARCA İMZALANIR.TUTANAĞIN BİR SURETİ ARAMAYA MUHATAP OLAN KİŞİYE VERİLİR. 14.TUTANAKLARIN SONUNDA TARAFLARA OKUTULDUĞU,OKUMA YAZMA BİLMİYORSA OKUNDUĞU VE BİRLİKTE İMZA ALTINA ALINDIĞI BELİRTİLMELİDİR.

114 15.HAKKINDA TUTANAK TANZİM EDİLEN KİŞİ İMZA ATMAK İSTEMEMESİ DURUMUNDA,SEBEPLERİ İLE BİRLİKTE TUTANAKTA BELİRTİLMELİDİR. TUTANAK ÇEŞİTLERİ 1.OLAY TESPİT TUTANAĞI 2.YAKALAMA TUTANAĞI 3.ARAMA TUTANAĞI 4.ZAPTETMETUTANAĞI 5.SUÇÜSTÜ TUTANAĞI 6.TESLİM TESELLÜM TUTANAĞI 7.YANGIN TUTANAĞI

115 OLAY TESPİT TUTANAĞI: ÖZEL GÜVENLİK PERSONELİNİN MÜDAHALESİ SONUCU KARŞILAŞTIĞI,EL KOYDUĞU OLAYLARDA MEYDANA GELEN DURUMLARI,YAPILAN İŞLEMLERİ,ELDE EDİLEN BİLGİLERİ TESPİT EDİP YAZILI HALE GETİREREK HAZIRLAMIŞ OLDUĞU TUTANAKTIR.OLAYIN BAŞANGICI,GELİŞMESİ,MÜDAHALE SÜRECİ VE SONUCU İLE İLGİLİ GEREKLİ BÜTÜN BİLGİLER OLAY TESPİT TUTANAĞINDA YER ALIR. YAKALAMA TUTANAĞI: ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN,5188 SAYILI KANUNUN 7. MADDESİNDE KENDİLERİNE TANINAN YAKALAMA YETKİLERİ ÇERÇEVESİNDE, YAKALAMA SONRASINA VE YAKALAMA İŞLEMİNE AİT OLMAK ÜZERE HAZIRLAMIŞ OLDUKLARI TUTANAKTIR.

116 ARAMA TUTANAĞI: ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN ARAMA YETKİSİ 5188 SAYILI KANUNUN 7. MADDESİNE SIRANLANMIŞ KANUN MADDELERİNE UYGUN OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLEN SANIK YAKALAMALARI SONUCUNDA ÖZEL GÜVENLİK PERSONELİ,SANIĞIN ÜZERİNDE TAŞINMASI VEYA BULUNDURULMASI YASAK OLAN,KENDİSİNE,ÇEVRESİNDEKİLERE YADA GÖREVLİLERE ZARAR VEREBİLECEK HERHANGİ BİR MADDENİN OLUP OLMADIĞINI TESPİT ETMEK AMACIYLA YAPMIŞ OLDUKLARI ARAMA İŞLEMİNİ VE ELDE EDİLEN SONUÇLARIN YAZILI HALE GETİRMEK ÜZERE ARAMA TUTANAĞI DÜZENLER.

117 ZAPTETME(EMANETE ALMA) TUTANAĞI: ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ,5188 KANUNUN 7/G MADDESİNE GÖRE;GENEL KOLLUK KUVVETLERİNE DERHAL BİLDİRMEK ŞARTIYLA,ARAMALAR SIRASINDA SUÇ TEŞKİL EDEN VEYA DELİL OLABİLECEK YADA SUÇ TEŞKİL ETMEMEKLE BİRLİKTE TEHLİKE DOĞURABİLECEK EŞYAYI EMANETE ALIR VE BU İŞLEMLE İLGİLİ OLARAK “EMANETE ALMA TUTANAĞI”DÜZENLER.BU TUTANAKTA, EMANETE ALINAN EŞYAYLA İLİGLİ DETAYLI BİLGİLER YAZILIR.BU BİLGİLER,AÇIK,NET, SOMUT VE AÇIKLAYICI ŞEKİLDE YAPILIR.

118 SUÇÜSTÜ TUTANAĞI: ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ,5188 SAYILI KANUNUN 7/c MADDESİNE VE 1412 SAYILI CEZA MUHAKEME USULÜ KANUNUNUN 127. MADDESİNE GÖRE YAKALAMA VE YAKALAMA NEDENİYLE ORABTILI ARAMA YETKİSİNE SAHİP CMUK’UN 127.MADDESİ,SUÇÜSTÜ (MEŞHUD SUÇ) İLE İLGİLİ HUSUSLARI DÜZENLEMEKTEDİR. İŞENMEKTE OLAN SUÇ,MEŞHUD SUÇTUR.

119 HENÜZ İŞLENMİŞ OLAN SUÇ İLE SUÇUN İŞLENMESİNDEN HEMEN SONRA ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ,SUÇTAN ZARAR GÖREN ŞAHIS VEYA BAŞKALARI TARAFINDAN TAKİP EDİLEREK VEYA SUÇUN PEK AZ EVVEL İŞLENDİĞİNİ GÖSTEREN EŞYA VEYA İZLERLE YAKALANAN KİMSENİN İŞLENDİĞİ SUÇ DA MEŞHUD SUÇ SAYILIR.

120 TESLÜM TESELLÜM TUTANAĞI: 5188 SAYILI KANUNUN 7
TESLÜM TESELLÜM TUTANAĞI: 5188 SAYILI KANUNUN 7.MADDESİ ÇERÇEVESİNDE ÖGG;YAKALAMA,ARAMA VE EMANETE ALMA TEDBİRLERİNİ YERİNE GETİRMEKLE BİRLİKTE GENEL KOLLUĞA DA DURUMLA İLGİLİ BİLGİ VERMEKTEDİR. MÜDAHALE SONUCU YAPILAN YAKALAMA,ARAMA VE EMANETE ALMA İŞLEMLERİNDEN SONRA,ÖGG YAKALANAN KİŞİYİ VE ARAMA SONUCU ELDE EDİLEN EŞYALARIN OLAY YERİNE GELEN GENEL KOLLUĞA TESLİM EDER. BU TESLİM İŞLEMİ YAZILI OLARAK HAZIRLANAN BİR BELGE OLARAK “TESLİM-TESELLÜM TUTANAĞI” DÜZENLEMEK SURETİYLE YAPILIR.

121 AYRICA, YİNE 5188 SAYILI KANUNUN 7/H MADDESİNE GÖRE TERK EDİLMİŞ VE BULUNMUŞ EŞYAYI EMANETE ALMA YETKİSİNE SAHİP OLAN ÖGG,SÖZ KONUSU EŞYANIN SAHİBİNİN BULUNMASI HALİNDE DE AYNI ŞEKİLDE TESLÜM TESELLÜM TUTANAĞI DÜZENLEMEK SURETİYLE EŞYAYI SAHİBİNE VERİR,TESLİM EDER.

122 TESLİM TESELLÜM TUTANAĞI
GÜNÜ SAAT DA PEHLİVANOĞLU MAĞAZASININ GİYİM REYONUNDAN SAHİPSİZ OLARAK TARAFIMIZDAN BULUNAN “NOKİA” MARKA CEP TELEFONU, TELEFONUN REHBERİNDEN YAPILAN ARAŞTIRMA SONUCUNDA AHMET KIZI 1987 DOĞ. SALİHLİ NÜF. KAYITLI VE SALİHLİ ŞÜHEDA CD. NO:107 NODA İKAMET EDEN AYŞE KAYA’YA AİT OLDUĞU SAPTANMIŞ VE YAKINLARINA YAPILAN TELEFON SONUCU ÇAĞRILIP BAHSE KONU “NOKİA” TELEFON SAĞLAM OLARAK KENDİSİNE TESLİM EDİLMİŞTİR. İŞBU TESLİM TESELLÜM TUTANAĞI GÜVENLİK AMİRLİĞİNDE TANZİMLE OKUNDUĞU, DOĞRULUĞU ANLAŞILDIKTAN SONRA İMZA ALTINA ALINDI TARİH VE SAAT 16.40 TESLİM EDEN TESLİM EDEN TESLİM ALAN TANIK AHMET ÇAKAR FATMA TAŞ AYŞE KAYA SEHER TAN Ö.G.G Ö.G.G EŞYA SAHİBİ

123 YANGIN TUTANAĞI: YANGINA MÜDAHALE EDEN ÖGG,YANGIN YERİNE GELİŞTEN BAŞLAMAK ÜZERE YANGININ SONUNA KADAR GEREKLİ ARAŞTIRMA VE İNCELEMELERİ YAPAR NOTLARINI TUTAR.YANGININ SÖNDÜRÜLMESİYLE BİRLİKTE TUTTUĞU NOTLARI, İZLEMİN VE GÖZLEMLERİNİ,TUTANAKLARDA BULUNMASI GEREKLİ BİLGİLER TEMELİ ÜZERİNE İNŞA ETMEK SURETİYLE YANGIN TUTANAĞI DÜZENLER.

124 BURADA,YANGININ HABER ALINIŞI,YANGIN YERİNE MÜDAHALE ZAMANI VE ŞEKLİ,YANGININ ŞEKLİ,YANGINLA İLGİSİ OLAN KİŞİLERİN BEYANLARI,YANGININ OLASI ÇIKIŞ NEDENLERİ,HASAR DURUMU,YANGININ ÇIKMASINDA ASIT OLUP OLMAMAYLA İLGİLİ BELİRTİLER İLE YARALI VE ÖLÜMLE İLGİLİ BİLGİLER TUTANAKTA YER ALIR.

125 HALKLA İLİŞKİLER: GÖREV DOLAYISIYLA HALKLA VE İŞTERİ SAHİPLERİ İLE İYİ BİR İLİŞKİ KURMAK GEREKİR.BİR KURULUŞUN TOPLUMDAKİ ÖNEMİ VE SAYGINLIĞI,TOPLUMUN O KURULUŞA VERDİĞİ DEĞERLE ÖLÇÜLÜR.ÖZEL GÜVENLİKLE VATANDAŞLAR ARASINDA SAĞLIKLI BİR İLETİŞİMİN KURULMASI’NA KOŞULDUR.

126 BU BAĞLAMDA ÖZEL GÜVENLİK PERSONELİ;
1. DUYGULARINI KONTROL EDEBİLEN, 2. İÇTEN DAVRANAN 3. GÜLER YÜZLÜ, 4. KURALLARA ÖNCELİKLE KENDİSİ UYAN, 5. UYGULAMALARININ NEDENİNİ AÇIKLAYABİLEN 6. KARARLARINI KESİN FAKAT YUMUŞAK BİR DİLLE İFADE EDEBİLEN, 7. KENDİSİNE GÜVENLE YAKLAŞILABİLEN, 8. HALKIN BEKLENTİLERİNE KARŞILIK VEREBİLEN VE 9. DAİMA HER YÖNÜYLE ÖLÇÜLÜ OLAN,BİR KİŞİ OLMALIDIR.

127 GENEL KOLLUKLA İLİŞKİLER
ÖZEL VE GENEEL KOLLUĞUN TEMEL AMAÇLARI,HEEFLERİ VE GÖREVLERİ ARASINDA BİR PARALELLİK BULUNUR.ÖZEL KOLLUĞA GENEL KOLLUK YETKİSİNİN VERİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.GENEL KOLLUK YASALAR GEREĞİ ÜLKE GENELİNDE GÖREVLİ VE YETKİLİDİR.İL VE İLÇE BELEDİYE HUDUTLARI HARİCİNDE KALAN VEYA POLİS TEŞKİLATI BULUNMAYAN YERLER JANDARMANIN SORUMLULUK ALANIDIR.

128 5442 SAYILI İL İDARESİ KANUNU İLE VALİ VE KAYMAKAMLARA BAZI YETKİLER VERİLMİŞTİR. BUNA GÖRE HAVALİMANI, LİMAN, GÜMRÜK, GAR, İSTASYON GİBİ YERLER İLE SPOR MÜSABAKALARININ, SAHNE GÖSTERİLERİNİN VE BENZERİ ETKİNLİKELRİN YAPILDIĞI YERLERDEKİ ÖZEL GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ MÜLKİ AMİRLER DENETLEYEBİLİR ONLARA EMİR VEREBLİR.

129 KİMLİK SORMA ÖZEL GÜVENLİK PERSONELİ TOPLANTI, KONSER, SPOR MÜSABAKASI, SAHNE GÖSTERİSİ, BENZERİ ETKİNLİKELR İLE CENAZE VE DÜĞÜN TÖRENLERİNDE, HAVA LİMANI, GAZ, İSTASYON VE TERMİNAL GİBİ TOPLU ULAŞIM TESİSLERİNDE “KİMLİK SORMA” YETKİSİ VERMİŞTİR.

130 AÇIK ALANDA KİMLİK SORMA:
1 HAVAALANI,GARAJ GİBİ YERLERDE KİMLİK SORMADAKİ AMAÇ; KİŞİLERİN UUYGUN SEYAHAT BÖLGELERİNDE SAHİP OLUP OLMADIĞININ TESBİTİDİR. BURADA “MAKUL ŞÜPHE” YOKTUR. 2 KAMUYA AÇIK YERLERDE KİMLİK SORMA: MAKUL ŞÜPHELİ OLMALIDIR.KEYFİLİK OLMAMALIDIR. 3 KORUMA VE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAKLA GÖREVLİ OLDUĞU “ ÖZEL ALANLARA” BİR SEBEBE BAĞLI OLMAKSIZIN KİMLİK SORMA YETKİSİ VARDIR.

131 DURDURMA İŞLEMİ YAPILIRKEN AŞAĞIDAKİ HUSUSLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR;
1.HAKLI BİR NEDEN OLMALIDIR. 2.KİŞİYE DURDURULMA NEDENİ AÇIKLANMALIDIR. 3.KİŞİ DİRENÇ GÖSTERİYORSA SAHİP OLUNAN YETKİ HATIRLATILMALIDIR. 4.KARŞI GELİNMESİ HALİNDE,SABIRLI,SOĞUK KANLI VE PROFESYONEL BİR TAVIR TAKINILMALIDIR.

132 KİMLİK TANITIM BELGELERİ:
1.PASAPORT 2.NÜFUS CÜZDANI 3.SÜRÜCÜ BELGESİ 4.İŞYERİ KİMLİK BELGESİ(ÇALIŞTIĞI YERDE GEÇERLİDİR) 5.ÖĞRENCİ KİMLİK BELGESİ

133 YAKALAMA: 1.ADLİ YAKALAMA, 2.ÖNLEME YAKALAMASI
KAMU GÜVENLİĞİNE VEYA KİŞİNİN VÜCUT VE HAYATINA VAR OLAN BİR TEHLİKENİN GİDERİLMESİ İÇİN DENETİM ALTINA ALINMASI GEREKEN VEYA SUÇ İŞLEDİĞİ YÖNÜNDE HAKKINDA KUVVETLİ İZ, ESER, EMARE VE DELİL BULUNAN KİŞİNİN GÖZ ALTINA ALINMASI İŞLEMİDİR. 1.ADLİ YAKALAMA, 2.ÖNLEME YAKALAMASI

134 ADLİ YAKALAMA: KİŞİNİN SUÇ ŞÜPHESİ ÜZERİNE YAKALANMASIDIR.
YAKALANAN KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA TUTANAĞI DÜZENLENİR.DERHAL “GENEL KOLLUĞA” BİLGİ VERİLİR.TESLİM TESELLÜM TUTANAĞI İLE GÖREVLİ GENEL KOLLUĞA TESLİM EDİLİR.

135 ÖNLEME YAKALAMASI: SUÇ ŞÜPHESİ OLMAKSIZIN, ÇOCUK, YAŞLI, SARHOŞ VEYA KENDİNİ İDAREDEN ACİZ KİŞİLERİ KENDİLERİNİN VEYA ÇEVRESİNDEKİ KİŞİLERİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN YAKALANMASIDIR. NOT: YAKALANAN KİŞİLERE (18 YAŞINDAN BÜYÜK) KELEPÇE TAKILABİLİR. DERHAL GENEL KOLLUĞA VEYA BİRİMLERE BİLGİ VERİLİR.

136 ARAMA ŞÜPHELİNİN YAKALANMASI VE SUÇ DELİLLERİNİ ELDE ETMEK İÇİN KONUT,İŞYERİ,KİŞİLERİN ÜSTLERİ VE BENZERİ YERLERDE USÜLÜNE UYGUN OLARAK YAPILAN ARAŞTIRMADIR. 1.ADLİ ARAMA 2.ÖNLEME ARAMASI

137 ÖNLEME ARAMASI: ŞUÇ ŞÜPHESİ OLMAKSIZIN UZAK BİR TEHLİKEYİ ÖNLEMEK AMACIYLA YAPILAN BİR ARAMADIR. SPOR MÜSABAKALARININ YAPILDIĞI ALANA GİRİŞ YAPILAN AMA ÖNLEME ARAMASIDIR. GİRİŞLERDEKİ KONTROLLER İÇERİ GİRMEK İSTEYENİN RIZASINA BAĞLIDIR.KABUL ETMEYEN İÇERİ GİREMEZ.

138 2.GECİKMESİNDE SAKINCA VARSA C.SAVCISININ YAZILI EMRİ
ARAMAYA; 1.ARAMAYA KARAR VERME YETKİSİ HAKİMİNDİR. 2.GECİKMESİNDE SAKINCA VARSA C.SAVCISININ YAZILI EMRİ 3.C.SAVCISINA DA ULAŞILAMASSA KOLLUK AMİRİNİN EMRİ DE KOLLUK TARAFINDAN ARAMADA”ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ VE KONUMU HAKKI” VARDIR.

139 HAKİM KARARI:KİŞİNİN YAKALAYABİLECEĞİ VEYA SUÇ DELİLLERİ ELDE EDİLEBİLECEĞİ ŞÜPHESİ (KANAAT) VARSA KONUTUNDA, İŞYERİNDE VE ONA AİT DİĞER GENLERDE HAKİM KARARI İLE ARAMA YAPILIR. SAVCININ YAZILI EMRİ GEÇİKMEDE SAKINCA VARSA CUMHURİYET SAV. YAZILI EMRİ İLE SANIĞIN ÜST,EŞYA,KONUT,İŞYERİ VE DİĞER YERLERDE ARAMA YAPILIR. KOLLUK AMİRİNİN YAZILI EMRİ CUMHURİYET SAVCISINA ULAŞILAMADIĞI HALLERDE SANIĞIN ÜST VE EŞYASINDA KOLLUK TARAFINDAN ARAMA YAPILIR.

140 ARAMALARDA YAPILACAK İŞLEMLER;
1. ARAMA TUTANAĞI DÜZENLENİR 2.SUÇ EŞYASI VEYA SUÇ TEŞKİL EDENEŞYA İÇİN “ZAPT ETME TUTANAĞI DÜZENLENİR” 3.GENEL KOLLUĞA DERHAL BİLGİ VERİLİR. 4.”TESLİM TESELLÜM TUTANAĞI” İLE GENEL KOLLUĞA KİŞİ VE SUÇ TEŞKİL EDEN EŞYA TESLİM EDİLİR.

141 BAZI KİŞİLERİN ARANMASI BAZI KONULARLA ÖZEL HÜKÜMLERE BAĞLANMIŞTIR.
1.CUMHURBAŞKANLARI 2.MİLLETVEKİLLERİ 3.DİPLOMATİK DONUKULMAZLIKLARI OLANLAR 4.HAKİM VE SAVCILAR 5.AVUKATLAR 6.NOTERLER 7.ASKER KİŞİLER ARANMAZ

142 EL KOYMA: DELİL OLABİLECEK VEYA MÜSADEREYE TABİ BİR EŞYA ÜZERİNDEKİ KİŞİNİN TASARRUF YETKİSİNİN RIZASI DIŞINDA KANUN GÜCÜ KULLANILARAK KALDIRILMASIDIR.ZAPT EDİLEN EŞYANIN MÜLKİYETİNİ HAKİM KARARI İLE DEVLETE GEÇMESİNE MÜSADERE DENİR.

143 ADLİ EL KOYMA: Ö.G.G SİNİN KİŞİLERİN ÜZERLERİNDE YAPTIĞI ARAMADA SUÇ EŞYASI (DELİL) VEYA TAŞINMASI, BULUNDURULMASI, KULLANIMI, ALIMI-SATIMI YASAK OLAN EŞYANIN TUTANAKLA ZAPETMESİDİR.(EL KOYMASI) BUNUN SONUCUNDA; DERHAL GENEL KOLLUĞA HABER VERİLİR. ÖNLEME EL KOYMASI: Ö.G.G GÖREVLİ OLDUKLARI ALANA GİRMEK İSTEYEN KİŞİLERİN ÜZERİNDE TAŞINMASI SSUÇ OLMAMAKLA BİRLİKTE TEHLİKE ARZ EDEN EŞYAYI EMANETE ALIR. ÇIKIŞTA SAHİBİNE İMZA KARŞILIĞI TESLİM EDER.

144 TERK EDİLEN VEYA BULUNAN EŞYA: Ö. G
TERK EDİLEN VEYA BULUNAN EŞYA: Ö.G.G KORUMA VE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAKLA GÖREVLİ OLDUĞU ALAN İÇİNDE,TERK EDİLEN VE BULUNAN EŞYALARI EMANETE LAMAKLA YÜKÜMLÜDÜR EL KOYMADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR 1.EL KOYMA İŞLEMİ MUTLAKA TUTANAKLA TESPİT EDİLMELİDİR. 2.EL KONULAN EŞYANIN EŞGAL TARİFİ YAPILMALIDIR. 3.HANGİ NEDENLE,NE ZAMAN,KİMDEN ALINDIĞI YAZILMALIDIR. 4.OLAYIN TARAFLARININ AÇIK KİMLİKLERİ 5.TARAFLARIN İMZALARI ALINMALIDIR. 6.ZAPT EDİLECEK EŞYA DEĞİŞMEDEN, BOZULMADAN,KIRILMADAN KORUNMALIDIR.

145 ZOR KULLANMA: DİRENME VE SALDIRININ MAHİYETİNE VE DERECESİNE GÖRE ETKİSİZ HALE GETİRİLECEK ŞEKİLDE KADEMELİ OLARAK ARTAN NİSPETTE BEDENİ KUVVET, MADDİ GÜÇ VE KANUNİ ŞARTLAR OLUŞTUĞUNDA HER ÇEŞİT SİLAH KULLANMA YETKSİNİ İFADE EDER. ZOR KULLANMANIN ŞARTLARI: 1.ZOR KULLANMAYA MECBUR KALINMALIDIR. 2.ZOR KULLANMA TEDBİRLERİ İLE OLAY ARASINDA DENGE OLMALIDIR. 3.ZOR KULLANMA KANUNA UYGUN OLMALIDIR.

146 ZOR KULLANMANIN UNSURLARI:
1 KANUNUNHÜKMÜNÜ YERİNE GETİRME 2 YETKİLİ MERCİİNİN VERDİĞİ EMRİ UYGULAMA 3 MEŞRU SAVUNMA 4 ZARURET HALİ

147 KELEPÇELEME: 1.KELEPÇELEME ZOR KULLANMA UNSURLARINDAN BİRİDİR.
2.İLK KELEPÇELEME:ÖNCE SAĞ KOLUN KELEPÇELENMESİ ÖNERİLİR. 3.POZİSYON OLARAK; A)YERE YATIRMAK SURETİYLE B)AYAKTA C)BİR ENGELE DAYAMAK SURETİYLE D)DİZÜSTÜ ÇÖKTÜRMEK SURETİYLE KANIN DEVRETMESİ İÇİN BİR PARMAK BOŞLUK BIRAKILIR. 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE TAKILMAZ.

148 KELEPÇELEME USULLERİ:
İLK KELEPÇELEMEDE ÖNCE SAĞ KOL SONRA SOL KOL KELEPÇELENİR. 1 YERE YATIRMAK SURETİYLE 2 AYAKTA 3 BİR ENGELE DAYANMAK SURETİYLE 4 DİZ ÜSTÜ ÇÖKTÜRMEK SURETİYLE

149 KELEPÇE ÇEŞİTLERİ: 1.ZİNCİR KELEPÇE 2.PARMAK KELEPÇE 3.MASONET KELEPÇE
4.PLASTİK KELEPÇE

150 COP KULLANMA: 1.SÖZLÜ KOMUTLARLA OLAYLAR ÖNLENMEYE ÇALIŞILMALIDIR.
2.İKAZLAR HER AŞAMADA YAPILIR. 3.KANUNİ SORUMLULUK İÇERİSİNDE HAREKET EDİLEREK GÜÇ KULLANILMALI 4.HAKLI OLUNMADIĞI VE GEREKMEDİĞİ SÜRECE SON VURUŞ NOKTALARINA VURULMAMALIDIR 5. KAS BÖLGELERİ HEDEF ALINARAK GEÇİCİ BİR SÜRE ŞAHSIN HAREKET FİZYOLOJİSİ ZAYIFLATILMALI 6. KALICI ETKİ OLUŞTURACAK VURUŞLARDAN KAÇINILMALI 7. AMAÇ KİŞİYİ ETKİSİZ HALE GETİRMEK OLMALIDIR.

151 VURUŞ BÖLGELERİ: 1.ÖNCELİKLİ BÖLGELER: BELDEN AŞAĞI ALT KISIM,KALÇA,BALDIR VE ÖN KOL BÖLGESİ 2.İKİNCİ DERECE BÖLGELER: BELDEN YUKARI,DİRSEK,DİZ,BİLEK,OMUZ VE PAZU BÖLGESİ 3.SON VURUŞ BÖLGELERİ: BAŞ,BOYUN,KASIK,OMURGA,BÖBREKLER

152 ARAMA ESNASINDA ŞAHISLARIN
KONTROLÜNDE KULLANILAN YARDIMCI GÜVENLİK CİHAZLARI: 1) KAPI DEDEKTÖRLERİ 2) EL DEDEKTÖRLERİ EŞYALARIN KONTROLÜNDE KULLANILAN CİHAZLAR: 1) X-RAY CİHAZI 2) PATLAYICI ANALİZ CİHAZLARI VE KÖPEKLER

153 HABERLEŞME CİHAZLARI:
1 ARAÇ TELSİZLERİ- EL DEDEKTÖRÜ 2 SABİT VE MOBİL TELEFONLAR 3 SİREN SİSTEMLERİ 4 MEGAFONLAR

154 BİNA VE ÇEVRESİNİN KONTROLÜNDE KULLANILAN CİHAZLAR:
1) KAPALI DEVRE TELEVİZYON SİSTEMİ 2) İKAZ VE ALARM SİSTEMLERİ 3) YANGIN ALARM VE YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

155 SİLAH KULLANMA ZOR KULLANMANIN EN AĞIR ŞEKLİ , EN AZ
ZARAR DÜŞÜNÜLMELİDİR. Ö.G.G KENDİSİNE VE ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARA KARŞI YÖNELMİŞ SALDIRIYI MEŞRU MÜDAFAA DURUMUNDA SALDIRIYI DEF ETMEK İÇİN KULLANIR.

156 SİLAH KULLANMAYI GEREKTİREN DURUMLAR
1 MEŞRU MÜDAFAA ,ÇOK YAKIN ÖLÜM VE AĞIR YARALANMA TEHDİDİNE KARŞI 2 İNSAN HAYATINI CİDDİ TEHLİKEYE SOKAN AĞIR BİR SUÇA MANİ OLMAK İÇİN 3 YUKARIDAKİ EYLEMLERİNDE DİRENCİ KİŞİNİN YAKALANMASI VEYA KAÇMASINI ÖNLEMEK İÇİN

157 ATEŞLİ SİLAH KULLANMA KURALLARI
1 KENDİSİNİN Ö.G.G Sİ OLDUĞUNU TANITACAK 2 SİLAH KULLANMA NİYETİNİ TAŞIDIĞINI UYARACAK 3 YETERLİ SÜRE BEKLEYECEK Ö.G.G NİN SİLAH TAŞIMA YETKİSİ S.K.NUN 8.Cİ MD.Sİ SİLAH TAŞIMA YETKİSİNİ,3. MD.Sİ DE Ö.G.G NİN SİLAH TAŞIYABİLECEĞİNİ ATIFTA BULUNMAKTADIR. 2 Ö.G.H.D.K.U.İ.Y İN 24 MD. GÖREV ALANINDA SİLAH TAŞIYABİLECEK Ö.G.G NİN 6136 S.K. VE BU KONUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE BELİRTİLEN ŞARTLARIN ARANACAĞINI İFADE ETMEKTEDİR.

158 NEREDE SİLAHLI OLARAK GÖREV YAPILMAZ
1 EĞİTİM VE ÖĞRETİM KURUMLARINDA 2 SAĞLIK TESİSLERİNDE 3 TALİH OYUNU İŞLETMELERİNDE 4 İÇKİLİ YERLERDE 5 SPOR MÜSABAKALARINDA 6 SAHNE GÖSTERİLERİ VE BENZER ETKİNLİKLERDE 7 ÖZEL TOPLANTILARDA

159 SİLAH KULLANMA VE TAŞIMA İZNİ
KOMİSYONUN KARARI VE VALİNİN ONAYI İLE 1 PARA VE DEĞERLİ EŞYA NAKLİ 2 GEÇİCİ SÜRE KORUMA VE GÜVENLİK HİZMETLERİ 3 ÖZEL GÜVENLİK HİZMETİ VEREN KURUMLARA (SİLAH EĞİTİMİ İÇİN)


"GÜVENLİK TEDBİRLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları