Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BAKIR KAPLAMA Bakır kaplamalar tek başlarına korozyondan korunmak amacı ile yaygın kullanılan kaplama türleri arasında değildirler. Fakat özellikle nikel-krom.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BAKIR KAPLAMA Bakır kaplamalar tek başlarına korozyondan korunmak amacı ile yaygın kullanılan kaplama türleri arasında değildirler. Fakat özellikle nikel-krom."— Sunum transkripti:

1 BAKIR KAPLAMA Bakır kaplamalar tek başlarına korozyondan korunmak amacı ile yaygın kullanılan kaplama türleri arasında değildirler. Fakat özellikle nikel-krom kaplamalarda yaygın kullanım alanına sahiptirler.

2 BAKIR KAPLAMA

3 BAKIR KAPLAMA

4 BAKIR KAPLAMA

5 BAKIR KAPLAMA

6 BAKIR KAPLAMA

7 BAKIR KAPLAMA Bakır kaplamanın atmosferik koşullarda yüzeyine koruyucu, koyu renkli bir oksit tabakası oluşur. Bu patina denilen yeşil renkli bir karışıma dönüşerek kaplamaya dekoratif çekicilik kazandırır.

8 BAKIR KAPLAMA Deniz veya tatlı suda bakır yüzeyinde oluşan bazik bakır tuzları koruyucudur. Aynı tuzlar toprak altında da metali korurlar. Bakır kaplamalar elektrolitik ve akımsız kaplama yolları ile de elde edilir. Cu-Ni-Cr kaplamalarda bakır kaplama kalınlığı mikrondur.

9 NİKEL KAPLAMA

10 NİKEL KAPLAMA Nikel çelik, zamak ve diğer metallere korozyona, erozyona ve sürtünmeye dirençli yüzey kazandırmak için kaplanır. Nikel kaplamalar gerek atmosferik gerekse sulu ortam korozyonuna çok dirençlidir.

11 NİKEL KAPLAMA Nikel yüzeyindeki pasif film bu direncin nedenidir.
Nikel yüksek sıcaklıklara da çok dayanıklıdır.

12 NİKEL KAPLAMA Atmosferik koşullarda nikelin yüzeyinde meydana gelen “matlaşma” dekoratif çekiciliği ortadan kaldırdığı için genel olarak nikel kaplamalar ayrıca kromla da kaplanarak nikelin parlaklığı korunmaya çalışılır.

13 NİKEL KAPLAMA Yalnız mühendislik amacı ile yapılan kalın nikel kaplamalarda kaplamayı kromla korumaya gerek yoktur.

14 NİKEL KAPLAMA Nikel en az iki katman halinde kaplanmaktadır.
Alttaki katman düşük kükürtlü bir nikel tabakasıdır.

15 NİKEL KAPLAMA Bunun üzerine korozyon bakımından aktif parlak nikel tabakası kaplanır. Bu tabakanın kükürdü yüksektir. Kükürt içeriği dolayısı ile parlak nikele göre anodik olarak davranır.

16 NİKEL KAPLAMA Nikel üzerine yapılan krom kaplama çok çatlaklı veya gözenekli ise bölgesel korozyon hücrelerinin şiddeti azalır ve parlak nikel, krom tabakası altında yavaş yavaş çözünerek yarı parlak nikeli ve bunun altındaki çeliği korur, korozyonun altyüzeye erişmesini engeller.

17 NİKEL KAPLAMA Aksi halde çelik hem bakıra, hem de nikele göre anodik olduğu için oraya erişen korozyon hücresinde çözünen her zaman çelik olacaktır

18 NİKEL KAPLAMA Nikel kaplamalar akımsız olarak fosfor veya bor alaşımı şeklinde elde edildiklerinde amorf yapıları, dolayısıyla korozyon dirençleri artmaktadır. Isıl işlem akımsız nikel katmanlarının sertliğini 1000 Vikers’e kadar çıkarır.

19 NİKEL KAPLAMA Elektrolitik nikel kaplamalarda nikel kaplama kalınlığı, mikroçatlaklı veya gözenekli olmasına göre 5 ila 40 mikron arasında değişir. Mühendislik amacı ile yapılan nikel kaplamalar ise genelde mikron kalınlıktadır.

20 KROM KAPLAMA Krom kaplama gerçek atmosferik koşullara, gerekse sulu ortamda çok dirençlidir. Krom kaplamanın yüzeyindeki pasif film korozyon direncinin nedenidir. Kuvvetli asidik ortamda ise krom kaplama dayanıklı değildir.

21 KROM KAPLAMA Krom kaplamalar sert,
sürtünme katsayısı düşük yüzeyler verir.

22 KROM KAPLAMA Yayınma yolu ile elde edilen krom kaplı çelikler yüksek sıcaklığa dirençlidirler. Krom kaplamalar elektrolitik veya yayınma yolu ile elde edilirler.

23 KROM KAPLAMA Elektrolitik krom kaplamalar genelde 0,3 mikron kalınlığındadır. Mikro gözenekli kaplamalar da (mm2’de gözenek) bu kalınlıktadır.

24 KROM KAPLAMA Mikroçatlaklı krom kaplamalarda kalınlık 0,8 mikronun üzerine çıkar, fakat 1,5 mikronu fazla aşmaz.

25 KROM KAPLAMA Mikroçatlak ve gözenek korozyon hücrelerinin sayısını kontrollü olarak arttırmak için endüstriyel düzeyde kontrollü olarak yapılır.

26 SÜREKLİ DÖKÜM YÖNTEMİ

27 TANDİŞ

28 SÜREKLİ DÖKÜM YÖNTEMİ

29

30

31 NİKEL KAPLI ÜTÜ

32 KROM KAPLI CİVATA SOMUN

33 KROM KAPLI BATARYA

34

35

36

37


"BAKIR KAPLAMA Bakır kaplamalar tek başlarına korozyondan korunmak amacı ile yaygın kullanılan kaplama türleri arasında değildirler. Fakat özellikle nikel-krom." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları