Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇocuklardanGelen SorularÇocuklardanGelen Sorular.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇocuklardanGelen SorularÇocuklardanGelen Sorular."— Sunum transkripti:

1 ÇocuklardanGelen SorularÇocuklardanGelen Sorular

2 Diş Terimleri Ağız ve Diş Bakımı SORU - CEVAP

3 Diş Terimleri Ağız ve Diş Bakımı SORU - CEVAP

4 Flor bir mineraldir. Su, çay gibi içeceklerde bulunur. Flor dişleri sağlamlaştırır. Sudaki diğer mineraller gibi gözle görülemez. Örneğin: Klor Florür nedir? Florür neye benziyor?

5 Dişlerimize ve kemiklerimize sertliğini kalsiyum minerali verir. Kemikler sürekli kanla beslenip mineral takviyesi yapılabildiği için gerekli durumlarda tamirleri kolay olur. Bu durum dişlerde geçerli değildir. Dişlerde mineral tamiri için dışarıdan takviye gereklidir. Bakteriler yediğimiz şekerle beslenerek ağzımızda asit oluştururlar. Dişler aside karşı son derece duyarlıdır. Asidik ortam dişi parçalayarak eritir. Bu olaya diş çürümesi denir. Florür ise dişlerimizi bu aside karşı korur. Florür dişlerimizi nasıl korur?

6 Diş çürüğü bakterilerin ağzımızda bulunan şeker gibi gıdalarla beslenerek asit oluşturması ve bu asidin diş minelerini yumuşatarak delik açması ile oluşur. Diş çürüğü, dişlerimize zarar veren bir hastalıktır. Eğer tedavi edilmezse ilerleyerek ağrı,diş kaybı veya diş ölümü gibi sonuçlar doğurabilir. Diş çürüğü nedir?

7 Bakteriler vücudumuzda yaşayan mikroorganizmalardır. Yani çok küçük gözle görünmeyen canlılardır. Bakteri nedir? Bakteriler canlı mı?

8 Bakteriler görünmez çok küçük canlılardır. Sadece mikroskopla görülebilirler. Çok değişik renkte ve şekilde olabilirler. Bakterileri büyük sınıflardaki fen derslerinizde mikroskopla görebilirsiniz. Bakteriler ne renk? Bakteriler gerçekten yeşil mi? Bakterilerin şekli nasıl? Biz neden bakterileri göremiyoruz?

9 Bakteriler yemek artıkları ile asit oluştururlar. Asit tuz ruhu gibi delici bir sıvıdır. Dişlerimizi bu bakterilerin ağzımızdaki gıda artıkları ile beslenerek oluşturdukları bu asitler çürütür. Asit nedir? Kola gibi mi? Dişlerimizi ne çürütür?

10 Bakteriler ağzımızdaki gıda artıkları ile beslenerek asit oluştururlar. Bu asit etkisiyle dişlerimiz yumuşar ve çürür. Bakteriler dişimizi neden çürütüyor? Mikroplar dişimizi nasıl çürütüyor? Asit nasıl oluşur?

11 Çizgi filmde bakterilere “canavar” deniyor, aslında onlar canavar değil bakteri. Hepimiz gibi onların da beslenmek için gıdaya ihtiyacı var. Bu yüzden ağzımızdaki yemek artıklarıyla besleniyorlar. Canavarlar neden dişlerimize saldırıyorlar? Bizim ağzımızda da o canavarlardan gerçekten var mı?

12 Bakteriler ağzımızda doğal olarak bulunur ve orada yaşarlar. Bazı bakteriler ise tükettiğimiz yiyecek içeceklerle veya nefes yoluyla ağzımıza girerler. Dişlerimizi fırçaladığımızda bu bakteriler ölürler. Ağzımıza bakteriler nasıl girer? Dişlerimizi fırçalayınca mikroplar nereye gidiyor?

13 Bakterilerin oluşturduğu topluluğa plak denir. Plak yapışkan bir tabakadır. Dişlerde plak birikince sararma olur. Plak nedir? Diş sararması neden olur?

14 Diş üzerinde oluşan plak, dişler fırçalanarak temizlenmezse zamanla sertleşir ve diş taşı oluşur. Bu aşamadan sonra diş üzerindeki taşları ve kireçli birikinileri ancak diş hekimi temizleyebilir. Diş kireçlenmesi ne demek? Diş taşı nedir?

15 Gargaraya ağız suyu da denir. Bu su ile ağzımızı çalkalayınca ağzımızdaki bakteri sayısı biraz azalır. Gargara nedir? Diş ipi dişlerin arasını temizlemek için kullanılan özel bir iptir. Yukarı aşağı hareketlerle kullanılır. Diş ipi nedir?

16 Diş Terimleri Ağız ve Diş Bakımı SORU - CEVAP

17 Çünkü, sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce dişleri fırçalamak çok önemlidir. Gece yaklaşık olarak 8 saat uyuduğumuza göre, bu 8 saat boyunca ağzımızda tükürük akışı olmaz; tükürük doğal bir ağız temizleyicisidir. Bu nedenle, gece yatmadan önce dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Daha sonra hiçbir şey yenmemeli, su duşında birşey içilmemelidir. Neden günde en az iki kere dişlerimizi fırçalamamız gerekiyor?

18 Yeterli olmaz. Dişlerimizi gece yatarken fırçalamak ve daha sonra birşey yememek ve içmemek çok önemlidir. Dişlerimizi sadece gece fırçalayıp sabah fırçalamazsak bakteriler gün boyu ağzımızda çalışır ve asit üretirler. Bu nedenle dişlerimiz çürüyebilir. Dişlerin hem sabah kahvaltıdan sonra hem de gece yatmadan önce fırçalanması en doğrusudur. Dişlerimizi sadece gece yatmadan önce fırçalarsak ne olur? Dişlerimi günde bir kere fırçalarsam yetmez mi?

19 Günde 3 kere fırçalamanız yeterlidir. Fakat yemek yedikten sonra ağzınızda kötü bir tat ya da dişleriniz üzerinde pütürlü ve yapışkan maddeler hissediyorsanız dişlerinizi tekrar fırçalamanız gerekir. Her yemek yedikten sonra dişlerimizi fırçalamalı mıyız? 5 defa yemek yersek dişlerimizi 5 defamı fırçalamalıyız?

20 Önemli olan her yemekten sonra dişlerimizi fırçalayarak ağzımızda kalan gıda artıklarını uzaklaştırmaktır. Bu sebeple dişlerin kahvaltıdan sonra fırçalanması daha doğru olur. Sabah kahvaltıdan önce de dişlerimizi fırçalamalı mıyız?

21 Bütün dişleri doğru ve kurallı fırçalamak yaklaşık 2 dakika sürer. Dişleri 2 dakika fırçalamak yeterlidir. Daha kısa süre fırçalamak bakterilerin yok edilmesi için yeterli olmaz. Dişlerimizi yeterince fırçalamazsak bakteriler çoğalarak dişlerimizi çürütebilirler. Daha uzun süre diş fırçalamanın bir zararı yoktur. Dişlerimizi fırçalamayı unutursak ne olur? Bana doktor en fazla 2 dakika dişlerimi fırçalamam gerektiğini söyledi. Daha uzun ya da daha kısa süre fırçalarsam bir şey olur mu?

22 Okulda ya da yatılı misafirliğe giderken yanınızda bir diş fırçası ve diş macunu olması en doğrusudur. Fakat yoksa ve fırçalayamıyorsanız en azından ağzınızı güzelce çalkalamanız doğru bir yaklaşımdır. Okulda dişlerimizi fırçalayamıyoruz, o zaman ağzımızı suyla çalkalarsak olur mu? Diyelim ki misafirliğe gittik ve orada kaldık. Diş fırçamız yanımızda yok, o zaman ağzımızı çalkalasak olur mu?

23 Bugün bu derste öğrendiklerini ona da anlat. Benim kardeşim sadece ön dişlerini fırçalıyor, ona doğru fırçalamayı nasıl öğretebilirim?

24 Bakterilerin bir kısmı gider tabi ama dişleriniz yıpranır. Doğru teknik yuvarlak dairesel hareketlerle veya yukarıdan aşağıya doğru süpürme hareketi ile fırçalamaktır. Aşağı yukarı sert hareketler dişetlerini iter ve dişeti çekilmesine neden olur. Dişlerimizi fırçalarken neden aşağıdan yukarıya doğru fırçalamıyoruz? Dişlerimizi sağa sola doğru fırçalarsak bakteriler gitmez mi? Dişlerimizi neden yana doğru fırçalamamamız gerekiyor?

25 Fırça kılları ıslatıldığı zaman yumuşar ve çok iyi temizlemez. Diş macunu ise ıslatıldığında fazla köpürür. Fırçamızı ıslatmamamız gerektiğini duydum doğru mu? Neden? Diş macununu neden ıslatmamalıyız?

26 Fırçalanmadığında süt dişleri de çürüler. Onlar ağızda daha kısa süre kaldıkları için bazen çürümeden çekilebilirler. Ama süt dişlerinin çürümesi alttan gelen kalıcı dişlerinizin de sağlığını bozabilir. Dikkatli olmalı ve süt dişlerinizi de fırçalamalısınız. Süt dişlerimizi fırçalamasak da onlar çabuk çürümüyor neden? Sallanan dişlerimizi de mi fırçalamalıyız?

27 Dişlerimizi fırçalamazsak ağzımızdaki bakteriler yiyecek artıkları ile beslenmeye ve üremeye devam ederler. Bu da dişlerimizin çürümesine neden olur. Dişlerimizi fırçaladığımızda ise bakterilerin tamamı olmasa da çok büyük bir kısmı yok olur. Böylece diş çürüğünden korunabiliriz. Dişlerimizi fırçalamazsak ne olur? Dişlerimizi fırçalayınca bakteriler tamamen yok olur mu?

28 Bakteriler ağzımızda sürekli olarak yaşarlar. Dişlerimizi fırçaladığımız zaman bakterilerin büyük bir kısmı ölür. Fakat hepsi yok olmaz. Bakteriler dişlerimi fırçaladığımda ölüyor mu? Dişlerimizi fırçalamazsak bakteriler ağzımızda sürekli durur mu?

29 Herkesin ağzı bakteri doludur ve bu bakteriler ağzımızdan diş fırçasına da geçerler. Bu nedenle diş fırçanızı kullandıktan sonra sadece suyla güzelce yıkayın ve 3 ayda bir diş fırçanızı değiştirin. Asla başkasının diş fırçasını kullanmayın, kendi diş fırçanızı da başkasına kullandırmayın. Kardeşiniz, anneniz veya babanıza bile... Siz diş hekimi olmadığınız için başkasının ağız sağlığını değerlendiremezsiniz. Bu nedenle asla başkasına ait bir diş fırçasını kullanmayın. Bakteriler diş fırçamızda yaşar mı? Bizden daha sağlıklı olan birinin diş fırçasını kullanırsak biz de sağlıklı olur muyuz?

30 Tükürdüğümüz zaman sadece bir miktar bakteri tükürüğümüzle beraber gider ama ağzımızda çok daha fazla bakteri vardır. Ellerimizi yıkadığımızda ellerimizdeki bakterileri sabunla öldürüyoruz, yıkandığımızda da vücudumuzdaki bakterileri öldürüyoruz. Tükürünce bakteriler gider mi? Bakteri öldürmek günah değil mi?

31 Sadece diş fırçası kullanılması iyi bir diş temizliği için yeterli değildir. Diş macunlarında plağı temizlemeye yardımcı olan maddeler vardır. Diş macunu kullanmazsak düzgün bir temizleme yapamayız. Diş fırçamıza fındık, bezelye ya da leblebi kadar diş macunu koymalıyız. Ne kadar diş macunu koymalıyız? Sadece dişimizi fırça ile fırçalarsak yeterli olur mu?

32 Dilimizi fırçalarken diş macunu kullanmamıza gerek yoktur. Dişimizi fırçalarken oluşan köpük dil temizliği için yeterli değildir. Fırça ile dilin üzerini önden arkaya doğru 3-4 kere süpürmemiz gereklidir. Fırçanızın dil temizleyicisi varsa onunla yoksa fırçanızın dişlerinizi fırçaladığınız kılları ile nazikçe, bastırmadan önden arkaya doğru fırçalayın. Dilimizi fırçalarken de macun kullanacak mıyız? Dilimizi fırçalamazsak, macun köpüğü yeterli gelmez mi?

33 Dilinizi çok bastırmadan, nazik bir şekilde fırçalamalısınız. Dil temizleyicisi ile yapıyorsanız; dil temizleyicisini macun sürmeden dilinize götürün arkadan öne doğru 3-4- kere dilinizi süpürün. Diş fırçanızın normal kılları ile yapıyorsanız; diş fırçanızı su ile ıslatmayın, kuru olsun. Sadece 1-2 kere fırçayı arkadan öne doğru sürüklemeniz yeterlidir. Dilinizi ovalamayın. Dilimizi fırçalayınca acımaz mı? Dilimi fırçalarken midem bulanıyor, ne yapmalıyım?

34 Fırçanızda dil temizleyicisi yoksa dilinizi temizlemek için diş fırçanızın fırçalı kısmını da kullanabilirsiniz. Fırçanın arkasında dil temizleme yeri yoksa diş fırçasıyla da fırçalayabilir miyiz? Dağıtılan fırçalarda dil fırçası yok ki?

35 Diş çürüğü bir kere oluştuktan sonra sadece diş hekimi tarafından tedavi edilebilir. Florür çürüğe karşı korur ama oluşmuş çürüğü iyileştirmez. Dişlerimizi fırçalayınca çürükler iyileşir mi? Florürlü diş macunu çürükleri iyileştirir mi


"ÇocuklardanGelen SorularÇocuklardanGelen Sorular." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları