Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BISHHOP ŞEV STABİLİTE YÖNTEMİ Hazırlayanın Adı Soyadı İnşaat Müh. Bülent KAPLAN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BISHHOP ŞEV STABİLİTE YÖNTEMİ Hazırlayanın Adı Soyadı İnşaat Müh. Bülent KAPLAN."— Sunum transkripti:

1 BISHHOP ŞEV STABİLİTE YÖNTEMİ Hazırlayanın Adı Soyadı İnşaat Müh. Bülent KAPLAN

2 GENEL 2 Bishop 1954’te dairesel kayma yüzeyinde hem moment hem de kuvvet denge koşullarını sağlayan bir yöntem geliştirmiştir. Nonveiller daha sonra bu yöntemin genel biçimli kayma yüzeylerine de uygulanabilirliğini göstermiştir. Alınan sonuçların çoğu doğru olmakla birlikte çözümün uzun olması nedeniyle ‘Genel Bishop Yöntemi’ yaygın uygulama bulmamış, bunun yerine ‘Sadeleşmiş Bishop Yöntemi’ günümüzde de süren geniş ilgi görmüştür.

3 TEMEL VARSAYIMLARI Temel Varsayım Dilim Kütlesi Vektörünün Dilim Tabanının Tam Ortasından Etkidiğidir. Dairesel kayma yüzeyinde hem moment hem de kuvvet denge koşullarını sağlar. 3

4 DİĞER YÖNTEMLERDEN FARKLILIKLARI 4 Sadeleştirilmiş Bishop Yöntemi çok sık başvurulan bir çözüm yolu olduğundan uygulamanın bazen ortam koşullarına dikkat edilmeden gerçekleştirilir. Ayrıca bazı özel durumlarda bu yöntemin yanıltıcı sonuçlar verebileceği belirtilmiştir. Kayma direnci çok yüksek zemin daha zayıf zeminler üzerine geliğinde topukta ki negatif α değeri ve yüksek kayma direnci açısı normalde bulunması gereken güvenlik katsayısını maskelemektedir. Bir diğer sorunda, su düzeyinin aniden düştüğü durumlarda zemin içinde ki boşluk suyu basıncı aynı hızla düşemeyeceğinden kitle duraylılığını kaybetmektedir. U özel durumların hesaplanması için abaklar geliştirilmiştir.

5 BİR ŞEV DİLİMİNE ETKİ EDEN KUVVETLER… 5

6 DİLİME ETKİ EDEN KUVVETLER… 6

7 ÇÖZÜM ADIMLARI 7

8

9 ÖRNEK SORU 9 Şekilde ki yarma, özellikleri gösterilen yumuşak kil için yapılmıştır. Ancak kazı yapıldıktan sonra Y.A.S.S’nin varlığı fark ediliyor. Duraylılığın yeni düzeyini inceleme amacıyla akım ağı çizilmiştir. Sadece çizilen kayma dairesi için güvenlik sayısını Sadeleştirilmiş Bishop Yötemiyle hesaplayınız?

10

11

12 KAYNAKLAR Geoteknik Bilgisi II, Yamaç Ve Şevlerin Mühendisliği Akın ÖNALP-Ersin AREL Çözümlü Problemlerle Şev Stabilite Analizi Ergin ARIOĞLU-Nuray TOKGÖZ 12


"BISHHOP ŞEV STABİLİTE YÖNTEMİ Hazırlayanın Adı Soyadı İnşaat Müh. Bülent KAPLAN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları