Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Powerpoint Jos1 2 Arastırmacı fotoğrafçı Cemal GÜLAS‘ın Artvin Maçahel'de bir aksam üzeri rastladığı yaşlı bir kadının mısır tarlasını kazdırmak için.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Powerpoint Jos1 2 Arastırmacı fotoğrafçı Cemal GÜLAS‘ın Artvin Maçahel'de bir aksam üzeri rastladığı yaşlı bir kadının mısır tarlasını kazdırmak için."— Sunum transkripti:

1

2 Powerpoint Jos1

3 2 Arastırmacı fotoğrafçı Cemal GÜLAS‘ın Artvin Maçahel'de bir aksam üzeri rastladığı yaşlı bir kadının mısır tarlasını kazdırmak için şehirdeki çocuklarına göndermek üzere yazdırdığı bir mektup gezginin hayata bakışında yepyeni bir sayfa açmış.

4 3 Mektubun bir kopyasını tarlasını kazması karşılığı istemiş.Bir hafta boyunca kadının tarlasını kazmış.İş bittiğinde ellerinin acısı bir ay sürmüş.Ancak bu ona yıllar sonra bile hayatında yaptığı tek hayırlı işin o tarlayı kazmak olduğu gibi gelirmiş. Mektup daha sonra kadının çocuklarından başka bir milyondan fazla insana ulaştı, ulaşmaya devam ediyor. Taşıdığı anlam ve evrensel nasihati sayesinde bir banka Almanya'daki isçilerimize gönderilmek üzere mektubu takvim yaptırdı. Mektup söyle idi:

5 4 Bakma bugünkü dağların ak karına, gün gelip güneş daha sıcak doğacak ve eriyecek buzlar.Delecek toprağı otlar, sürgün verecek yine kuru görünen ağaç dalları. Uyanan toprağın yüzünü tırmalayacak umut kazmaları. Yurt dediğin nedir oğul? Doğduğun yer mi? Doyduğun yer mi? Bir yere yurt diyebilmen için önce doğmalı sonra doymalısın elbette.

6 5 istekleri bitmeyene iki cihanda da huzur yoktur. Böyle bilirim.

7 6 Asil olan çok çalışıp, az istemektir bu topraklarda. Her sene bir çift mısırdır hasatta umudum, odur bağlayan beni hayata ve buraya. Önce ekerim tohumları kara toprağa, sonra beklerim ki dönüşsünler ak koçanlara. Böyle geçti yüzyılım bu topraklarda. Ne kötüden iz gördüm, ne de namertten söz duydum;şükrettim ama beklemedim ki Tanrı göndersin. Bildim ki eğer vermezsem bu sari tohumu kara toprağa ne umudum kalacak, ne de toprakla bir bağ aramda.

8 7 "Dağın arkası dağ olur" derler. Doğrudur. Lakin bakarsan, beklemeyi bilirsen dağın arkası bağ da olur. Onun için ne sabrımı ne umudumu yitirdim yalan dünyada.

9 8 Ana rahmi gibidir dünya insana, ana rahminde göbek bağıdır hayat bağımız, dünyada ise umutlarımız. Umudunu yitiren, hayat bağını da yitirir oğul. Ben bunu bilir, bunu söylerim.

10 9 Kalın sağlıcakla... Diğer byEFSaNE PPS Sunumlar için buraya TIKLAYIN


"Powerpoint Jos1 2 Arastırmacı fotoğrafçı Cemal GÜLAS‘ın Artvin Maçahel'de bir aksam üzeri rastladığı yaşlı bir kadının mısır tarlasını kazdırmak için." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları