Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Doktor Doktorların Görevleri Nelerdir?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Doktor Doktorların Görevleri Nelerdir?"— Sunum transkripti:

1 Doktor Doktorların Görevleri Nelerdir?
Doktor Nasıl Olunur - Tıp Eğitimi Kaç Yıldır? Doktor Olmak İçin Gereken Özellikler Doktor Genellikle Hangi Aletleri Kullanır? Doktorluk Bölümleri

2 Doktorların Görevleri:
İlk slayt Doktorların Görevleri: 1- Hastayı muayene bölümüne alarak hastanın şikayetini sorar. 2- İlk aşamada stetoskopla hastanın sırtını ve göğsünü dinler, hastanın tansiyonunu ölçer 3- Sağlıklı olan hiçbir hastalığı olmayan bebek ve yetişkinleri hastalıklardan korumak için aşılar yapar 4- Hastanın hastalık durumuna göre özel testler ve röntgen çektirir ve bunları inceler 5- Hastaların tekrardan sağlıklı olmaları için tavsiyelerde bulunur, reçete yazar ve hastalığı geçirebilecek ilaçları belirler 6- Aile planlaması konusunda danışmanlık görevi yapar 7- Sorumlusu olduğu hastane yada benzeri yeri idare eder 8- Bulaşıcı hastalıkları önlemek için çalışmalar yaparlar.

3

4 Doktor Nasıl Olunur - Tıp Eğitimi Kaç Yıldır?
İlk slayt Doktor Nasıl Olunur - Tıp Eğitimi Kaç Yıldır? Doktorlar 6 yıllık tıp eğitiminden sonra pratisyen hekim olarak mezun olurlar. Bazı tıp fakültelerinde zorunlu hazırlık eğitimi mevcuttur, bu eğitimle tıp fakültesinin süresi 7 yıla çıkmaktadır. Fakülteden mezun olan pratisyen hekimlerin devlete hizmet yükümlülükleri bulunmaktadır, bunun için devlet tarafından aile sağlığı merkezlerine, devlet hastanelerinin acil servislerine ve 112 acil servislerinde pratisyen hekim olarak çalışmak üzere atanırlar. Pratisyen hekimler devlet hizmet yükümlülüğünü tamamladıktan sonra ancak diplomalarını alabilmektedirler. Ayrıca doktorlar Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) denen ve her yıl Nisan ve Eylül aylarında iki kez yapılan bir sınava girdikten sonra uzmanlık dallarından birini seçerek, 3-5 sene arasında bir asistanlık eğitiminden sonra uzman doktor olarak çalışabilir. Pratisyen hekimken devlet hizmet yükümlülüğünü tamamlamayan doktorlar uzmanlık eğitimi sonrası da tamamlayabilirler. Uzman doktorlar devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde ve eğitim araştırma hastanelerinde çalışabilirler.

5

6 Doktor Olmak İçin Gereken Özellikler
İlk slayt Doktor Olmak İçin Gereken Özellikler Tıp eğitimi oldukça zor bir eğitim olduğu için kesinlikle doktor olmayı isteyenler tercih etmelidir. Aile isteğiyle ya da mesleğin büyüsüne kapılarak bir anlık bir kararla tıp fakültesi 6 sene okunabilecek bir okul değildir. Sonrasında doktor olmak için insani ilişkilerinizin kuvvetli olması hastalarla diyalog açısından size avantaj sağlayacaktır. Eğer bu yönünüzün kuvvetli olmadığını düşünüyorsanız ya hastalarla çok muhatap olunmayan uzmanlık dalları seçilebilir ya da bu yönünüzü kuvvetlenmeye çalışabilirsiniz. Ayrıca doktorların dikkatli, özenli, saygılı ve sabırlı kişiler olması da çok önemlidir. Tıpta gelişmeler çok hızlı yaşandığından doktorlar bu gelişmeleri sürekli okuyarak takip etmek zorundadırlar, bu yüzden doktor olmak için okumayı seven bir kişi olmak çok önemlidir. Son olarak doktor olmak ve mesleğini yapmak için çok çalışmak, hafta sonlarında ve tatillerde hastanede nöbet tutmak gibi görevlerle hayatından fedakarlıkta bulunmak gerekmektedir. Doktor olmak için bunların da kabullenilmesi gerekiyor. Ama doktorluk severek yapıldığında mesleki tatmini yüksek bir meslek olduğundan bir çok doktor tarafından zevkle yapılır.

7

8 Doktor Genellikle Hangi Aletleri Kullanır?
İlk slayt Doktor Genellikle Hangi Aletleri Kullanır? Her doktor uzman olduğu dal üzerine değişik aletler kullanırlar. Şimdi sizlere doktorların kullandığı ortak aletleri göstereceğiz. Bu aletler 1- Steteskop 2- Kalp Elektro cihazı 3- Dil baskısı 4- Otoskop 5- Offalmoskop yani göz muayene aleti.

9

10 İlk slayt Doktorluk Bölümleri: 1- Cerrahi grup, 2- Dahili grup, 3- Laboratuvar grubu, Cerrahi: 1- Genel Cerrahi 2- Gastro Cerrahi (sindirim sistemi cerrahisi) 3- Damar Cerrahi (arterler, varisler) 4- Kalp-Damar Cerrahisi (Kardiovaskuler cerrahi) 5- Göğüs Hastalıkları Cerrahisi 6- Beyin Cerrahisi (Nöroşirurji) Beyin ve omurilik cerrahi 7- Plastik Cerrahi (Estetik Cerrahi) 8- Pediatrik Cerrahi (Çocuk Cerrahi) 9- KBB (Kulak-Burun- Boğaz Hekimliği) 10- Göz Hastalıkları (Oftalmolog) oftalmoloji 11- Jinekoloji (Jinekolog) Kadın Doğum 12- Üroloji (Ürolog) Erkek üreme organları cerrahisi 13- Ortopedi (Ortopedist) Kemik ve eklem cerrahisi 14- Anestezi (Ameliyatta uyutma isleri)

11 Cerrah Doktorlar

12 İlk slayt Dahiliye bölümleri: 1-Genel Dahiliye 2-Endokrinoloji (Endokrinolog) hormonsal hastalıklar 3-Nekroloji (Nefrolog) böbrek hastalıkları 4-Kardiyoloji (Kardiyolog) kalp hastalıkları 5-Göğüs Hastalıkları 6-Romanoloji (Romanolog) Eklem hastalıkları 7-Hematoloji (Hematolog) Kan hastalıkları 8-Gastroenteroloji (Gastroenterolog) sindirim sistemi ve safra yolları 9-Dermatoloji (Dermatolog) deri ve zührevi hastalıklar, alerjiler 10-Nöroloji (Nörolog) Sinir Hastalıkları 11-Pediatri (Pediatr) Çocuk Hastalıkları 12-Psikiyatri (Psikiyatr) Ruh Hastalıkları 13-Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (Eklem Tedavisi) 14-Mikrobiyoloji Enfeksiyon Hastalikari 15-Onkoloji (Onkolog) Kanser tedavisi (her bolümle bağlantılı çalışır)

13 Dahiliye Bölümü Çocuk Doktoru

14 İlk slayt Laboratuvar grubu: 1- Radyoloji (Radyolog) Film çekim ve yorumu: MR, TOMOGRAFI, RONTGEN(radyografi) , ULTRASON 2- Patoloji (Patolog) Mikroskobik doku yorumu, yani kanser tanısı 3- Biyokimya - Mikrobiyoloji (Kan - idrar mikrop takibi) 4- Nükleer Tip (Radyoaktif maddeler ile teşhis)

15 Laboratuar Bölümü

16 İlk slayt Diş hekimliği (ortodonti, periodontoloji, çene cerrahi) Diyet, beslenme, metabolizma: Kendisi ayrı bir Fakülte Pratisyen hekimlik GASTROENTEROLOG:mide-bağırsak uzmanı DERMOTOLOG:cilt uzmanı ENDOKRİNOLOG:hormon bezleri uzmanı JİNEKOLOG:kadın hastalıkları ve doğum uzmanı KARDİYOLOG:kalp uzmanı DAHİLİYECİ:iç hastalıkları uzmanı HEMATOLOG:kan uzmanı NEFROLOG:böbrek uzmanı ORTOPETİST:adale kas ve lif rahatsızlıkları uzmanı ÜROLOG:idrar yolları hastalıkları uzmanı ONKOLOG:kanser uzmanı GERİATRİST:yaşlılık tıbbı uzmanı PSİKİYATR:ruh hastalıkları uzmanı RADYOLOG:görüntüleme teknikleri uzmanı NÖROLOG:beyin ve sinir hastalıkları uzmanı PEDİATRİS:çocuk hastalıkları uzmanı FİZYOTERAPİST:fizik edam ve rehabilitasyon uzmanı ROMALOG:romatizma uzmanı İMÜNOLOG:bağışıklık uzmanı OFTALMONOLOG:göz hastalıkları uzmanı

17 Diş Hekimliği Bölümü

18 Kullandığım Kaynaklar
İnternet Ansiklopedi

19 Beni Dinlediğiniz İçin Teşekkür Ederim…
Hazırlayan: Adı Soyadı:Oya ERKAN No:1147 Sınıfı:6/E


"Doktor Doktorların Görevleri Nelerdir?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları