Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MAKSİLLOFASİYAL TRAVMALAR MAKSİLLOFASİYAL TRAVMALAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MAKSİLLOFASİYAL TRAVMALAR MAKSİLLOFASİYAL TRAVMALAR."— Sunum transkripti:

1 MAKSİLLOFASİYAL TRAVMALAR MAKSİLLOFASİYAL TRAVMALAR

2 Maksillofasial travmalarda; Yumuşak doku yaralanmaları Yumuşak doku yaralanmaları Yumuşak doku yaralanmaları ile birlikte kemik kırıkları Yumuşak doku yaralanmaları ile birlikte kemik kırıkları Kemik kırıkları Kemik kırıkları

3 Çene yüz bölgesinde görülen travmaların %60’ından fazlasında diğer bölgelerde de kırık mevcuttur. Çene yüz bölgesinde görülen travmaların %60’ından fazlasında diğer bölgelerde de kırık mevcuttur.

4 Etyoloji Trafik kazaları Trafik kazaları Kavga Kavga Darp Darp Spor Spor Ev kazaları Ev kazaları İş kazaları İş kazaları Ateşli silahla yaralanmaları Ateşli silahla yaralanmaları

5 Etyoloji ve Görülme Sıklığı En yaygın sebepler trafik kazaları ve şiddete maruz kalmadır. En yaygın sebepler trafik kazaları ve şiddete maruz kalmadır. Avrupa’da %35.6 ile trafik kazaları, Amerika’da %69 ile şiddet en yaygın sebeptir Avrupa’da %35.6 ile trafik kazaları, Amerika’da %69 ile şiddet en yaygın sebeptir Türkiye’de genel kabul gören bir oran yoktur Türkiye’de genel kabul gören bir oran yoktur!

6 Çene Yüz Yaralanmalarında Teşhis Anamnez Anamnez Klinik Muayene Klinik Muayene İnspeksiyon İnspeksiyon Palpasyon Palpasyon Radyolojik Muayene Radyolojik Muayene Direk grafiler Direk grafiler Bilgisayarlı tomografi Bilgisayarlı tomografi

7 Ciddi yüz yaralanması bulunan tüm hastalarda, - emin oluncaya kadar - boyun yaralanması da varmış gibi davranılmalıdır. Ciddi yüz yaralanması bulunan tüm hastalarda, - emin oluncaya kadar - boyun yaralanması da varmış gibi davranılmalıdır.

8 ACİL YÖNETİM : A B C Havayolu Basitçe, boyun ekstansiyonu olmadan chin lift, jaw thrust ve orofaringeal aspirasyon, sıklıkla hava yolunu temizlenir Basitçe, boyun ekstansiyonu olmadan chin lift, jaw thrust ve orofaringeal aspirasyon, sıklıkla hava yolunu temizlenir Mandibula kırıklarında ise kemik desteğinin kaybı,’flail mandibula’’ya yol açarak,dilin hava yolunu tıkamasına sebep olur. Mandibula kırıklarında ise kemik desteğinin kaybı,’flail mandibula’’ya yol açarak,dilin hava yolunu tıkamasına sebep olur. Böyle bir durumda, ağzı açın, gazlı bez, bir havlu kenarı veya dilin ön kısmına atılacak geniş bir sütür ile dili öne doğru çekilir. Böyle bir durumda, ağzı açın, gazlı bez, bir havlu kenarı veya dilin ön kısmına atılacak geniş bir sütür ile dili öne doğru çekilir.

9 Servikal omurga, klinik ve radyolojik olarak normal olarak değerlendirildikten sonra hastanın dik oturmasına, öne eğilmesine izin verilerek hastanın ağzına aspirasyon sondası verilir.Bu pozisyon, önemli mandibula fraktürü olan hastalarda hayat kurtarıcı olabilir. Servikal omurga, klinik ve radyolojik olarak normal olarak değerlendirildikten sonra hastanın dik oturmasına, öne eğilmesine izin verilerek hastanın ağzına aspirasyon sondası verilir.Bu pozisyon, önemli mandibula fraktürü olan hastalarda hayat kurtarıcı olabilir. Basit manevralara yanıt vermeyen hastalar entübe edilebilir. Basit manevralara yanıt vermeyen hastalar entübe edilebilir.

10 Orta hat travmalı hastalarda, kribriform tabakanın zedelenmiş olması ihtimali nedeniyle, nasotrakeal entübasyondan kaçınılmalıdır. Orta hat travmalı hastalarda, kribriform tabakanın zedelenmiş olması ihtimali nedeniyle, nasotrakeal entübasyondan kaçınılmalıdır. Nazokranial entübasyona ve ciddi burun kanamasına yol açabilir. Nazokranial entübasyona ve ciddi burun kanamasına yol açabilir.

11 Entübasyonda dikkat edilecekler; Hızlı ardışık entubasyon fasial travmada özel risk taşır. Bu tehlikeler entübasyona ait başarısızlığı ve takiben bag-valve maska ait yetersizliği kapsar. Hızlı ardışık entubasyon fasial travmada özel risk taşır. Bu tehlikeler entübasyona ait başarısızlığı ve takiben bag-valve maska ait yetersizliği kapsar. Paraliziden önce herhangi bir hastada, maske ventilasyonu için tahmin edilmiş zorluğun derecesi değerlendirilir. Paraliziden önce herhangi bir hastada, maske ventilasyonu için tahmin edilmiş zorluğun derecesi değerlendirilir. Maksilla ve mandibulanın biçiminin bozulduğu hastalarda ambu olanaksızdır. Maksilla ve mandibulanın biçiminin bozulduğu hastalarda ambu olanaksızdır. Ciddi maksillofasyal yaralanması olan bir hastaya paralitik verildiğinde, acil krikotiroidotomiye hazırlıklı olunmalıdır. Ciddi maksillofasyal yaralanması olan bir hastaya paralitik verildiğinde, acil krikotiroidotomiye hazırlıklı olunmalıdır.

12 Fiberoptik entubasyon, yüzün penetran yaralanmalarında kullanılabilir. Fiberoptik entubasyon, yüzün penetran yaralanmalarında kullanılabilir. Entübasyonun yapıldığı geleneksel supin pozisyonunun kullanımı, harab olmuş maksillanın hava yolu içine çökmesi yüzünden olanaksız olabilir. Entübasyonun yapıldığı geleneksel supin pozisyonunun kullanımı, harab olmuş maksillanın hava yolu içine çökmesi yüzünden olanaksız olabilir.

13 Kanama kontrolü Fasiyal kanamadan dolayı şok nadirdir. Hipotansif hastalarda kan kaybının diğer nedenlerine bakılmalıdır(İntratorasik,intraabdominal, retroperitoneal) Fasiyal kanamadan dolayı şok nadirdir. Hipotansif hastalarda kan kaybının diğer nedenlerine bakılmalıdır(İntratorasik,intraabdominal, retroperitoneal) Maksillofasiyal kanama direkt bası ile kontrol edilir ve yara içi klemplemeden kaçınılır. Maksillofasiyal kanama direkt bası ile kontrol edilir ve yara içi klemplemeden kaçınılır. Çünkü, fasiyal sinir ve parodit kanal gibi önemli yapılar yaralanabilir. Çünkü, fasiyal sinir ve parodit kanal gibi önemli yapılar yaralanabilir.

14 Ciddi nazal kanama ; burun deliklerine direkt basınç uygulamasını ya da kombine edilmiş posterior ve anterior tamponlamayı gerektirir. Ciddi nazal kanama ; burun deliklerine direkt basınç uygulamasını ya da kombine edilmiş posterior ve anterior tamponlamayı gerektirir. Masif nazofaringel kanamalı hastalarda; burun zemini boyunca yerleştirilmiş ve saline ile şişirilmiş Foley kateter hayat kurtarıcı olabilir. Masif nazofaringel kanamalı hastalarda; burun zemini boyunca yerleştirilmiş ve saline ile şişirilmiş Foley kateter hayat kurtarıcı olabilir.

15 Ciddi faringeal kanama, kafı şişirilmiş endotrakeal tüp etrafındaki farinks ve hipofarinksin tamponlamasını gerektirebilir. Ciddi faringeal kanama, kafı şişirilmiş endotrakeal tüp etrafındaki farinks ve hipofarinksin tamponlamasını gerektirebilir. LeFort fraktürlü vakalarda, yüzün manuel redüksiyonu, kanamaya yol açabilir. LeFort fraktürlü vakalarda, yüzün manuel redüksiyonu, kanamaya yol açabilir.

16 Hikaye Üç, yüz odaklı soru hayatidir: Üç, yüz odaklı soru hayatidir: (1)Görmeniz nasıl ? (1)Görmeniz nasıl ? (2) yüzünüzün herhangi bir kısmı uyuşmuş durumda mı? (2) yüzünüzün herhangi bir kısmı uyuşmuş durumda mı? (3) Dişleriniz normal kapanıyor mu? (3) Dişleriniz normal kapanıyor mu? Bu üç soru, göz hasarını, fasyal sinir yaralanmasını ve orta ve alt yüz arası hizayı değerlendirmeye yöneliktir. Bu üç soru, göz hasarını, fasyal sinir yaralanmasını ve orta ve alt yüz arası hizayı değerlendirmeye yöneliktir.

17 Fizik Muayene Fizik Muayene Bütün yüz; deri altı hava, kemiksel krepitasyon ve hassasiyet açısından dikkatli bir şekilde palpe edilmelidir. Bütün yüz; deri altı hava, kemiksel krepitasyon ve hassasiyet açısından dikkatli bir şekilde palpe edilmelidir. Deri altı havanın varlığı sinüs ya da burun fraktürleri için patognomatiktir. Deri altı havanın varlığı sinüs ya da burun fraktürleri için patognomatiktir. Zigomatik arkların eş zamanlı palpasyonu herhangi bir asimetriyi gösterir. Zigomatik arkların eş zamanlı palpasyonu herhangi bir asimetriyi gösterir.

18 Fizik Muayene Fizik Muayene Yanak gibi yumuşak dokularda oluşan hassasiyetin tanısı için en iyi yol intraoral palpasyondur. Yanak gibi yumuşak dokularda oluşan hassasiyetin tanısı için en iyi yol intraoral palpasyondur. Bu manevra maksillar kırıklar için düz filmlerden daha sensitiftir. Bu manevra maksillar kırıklar için düz filmlerden daha sensitiftir. Duyu testi. Yüzün duyu kaybı sinir ezilmesine sekonder olabilmekle beraber bu sıklıkla kırığa işaret eder. Duyu testi. Yüzün duyu kaybı sinir ezilmesine sekonder olabilmekle beraber bu sıklıkla kırığa işaret eder.

19 Fizik Muayene Orbita muayenesi Fizik Muayene Orbita muayenesi Göz muayenesi periorbital yaralanmalarda önemlidir. Göz muayenesi periorbital yaralanmalarda önemlidir. Pupil muayenesi ; Pupil muayenesi ; - Pupillerin horizantal planda mı? - Pupillerin horizantal planda mı? - Nistagmus? - Nistagmus? - Gözyaşı damlası biçiminde pupil? - Gözyaşı damlası biçiminde pupil? Hifema ? Hifema ?

20 Görmeniz nasıl? Ağrı? Ağrı? Bulanık/Çift Görme? Bulanık/Çift Görme? Göz hareketleri? Göz hareketleri? Monoküler çift görme ;korneal ya da retinal Monoküler çift görme ;korneal ya da retinal hasar veya lens dislokasyonu ile meydana gelirken binoküler çift görme; ekstraoküler kaslar ve sinirlerin disfonksiyonuna işaret eder. hasar veya lens dislokasyonu ile meydana gelirken binoküler çift görme; ekstraoküler kaslar ve sinirlerin disfonksiyonuna işaret eder. Göz hareketinde ağrı,orbita yada göz küresine ait hasarı düşündürür. Göz hareketinde ağrı,orbita yada göz küresine ait hasarı düşündürür.

21 Fizik Muayene Fizik Muayene Retina ve optik sinir hasarını tespit etmede Retina ve optik sinir hasarını tespit etmede en iyi yol ; ışık sallama testidir. en iyi yol ; ışık sallama testidir. Anormal pupil (Marcus Gunn) :Pupilin her iki göz arasında sallanan ışığa ilk maruz kaldığında kontraksiyondan önce dilate olmasıdır. Anormal pupil (Marcus Gunn) :Pupilin her iki göz arasında sallanan ışığa ilk maruz kaldığında kontraksiyondan önce dilate olmasıdır.

22 Fizik Muayene Fizik Muayene Subkonjiktival kanama sıklıkla periorbital kırıklarda görülür. Subkonjiktival kanama sıklıkla periorbital kırıklarda görülür. Lateral kanama ise sıklıkla zigomatik kırıklarla birlikte bulunur. Lateral kanama ise sıklıkla zigomatik kırıklarla birlikte bulunur. Periorbital ekimoz (racoon eyes), periorbital alana direkt travma sonucu, bazilar kafatası kırığını kapsayan orbita, burun ve orta yüz kırıkları sonucu oluşur. Periorbital ekimoz (racoon eyes), periorbital alana direkt travma sonucu, bazilar kafatası kırığını kapsayan orbita, burun ve orta yüz kırıkları sonucu oluşur.

23

24 Fizik Muayene Fizik Muayene Medial kantuslar arası mesafe ölçümü? Medial kantuslar arası mesafe ölçümü? Erişkinlerde, bu mesafe, 35 - 40 mm ya da hastanın kulağının eni kadardır. Erişkinlerde, bu mesafe, 35 - 40 mm ya da hastanın kulağının eni kadardır. Telekantus (iç kenarların birbirinden uzakl.ve ciddi orbita yaralanmalarında oluşur) Hipertelorizm (gözlerin birbirinden uzaklaması,interpupiller mesafenin artması,genellikle körlük ile sonuçlanır)

25

26 telekantus

27 Bimanuel Palpasyon Testi : Bimanuel Palpasyon Testi : Periorbital penetran yaralanmalarda,gizli küre penetrasyonu düşünülür. Periorbital penetran yaralanmalarda,gizli küre penetrasyonu düşünülür. Orbital septum bozulduğunda, yağ yaradan dışarı doğru çıkar ve bu olası küre perforasyonuna işaret eder. Orbital septum bozulduğunda, yağ yaradan dışarı doğru çıkar ve bu olası küre perforasyonuna işaret eder. Göz kapaklarında(1/3) meydana gelen yaralanmalar lakrimal sistemi tahrip eder Göz kapaklarında(1/3) meydana gelen yaralanmalar lakrimal sistemi tahrip eder

28 Maksillofasiyal Travmalarda ; Burun Muayenesi Posttravmatik ödem nazal deviasyonu sık sık gizler. Posttravmatik ödem nazal deviasyonu sık sık gizler. Palpasyon krepitasyon, gizli deformite ve deri altı havayı saptayacaktır. Palpasyon krepitasyon, gizli deformite ve deri altı havayı saptayacaktır. En önemli iki bulgu; En önemli iki bulgu; septal hematom ve serebrospinal sıvı (BOS) rinoresidir. septal hematom ve serebrospinal sıvı (BOS) rinoresidir. Septal hematom; genişlemiş septum üzerinde belirti veren mavimsi bir kitle gibi görünür. Septal hematom; genişlemiş septum üzerinde belirti veren mavimsi bir kitle gibi görünür.

29

30 Maksillofasiyal Travmalarda ; Kulak Muayenesi Subperikondral hematoma için pinna(kulak kepçesi) muayene edilir. Kulak kanalları, laserasyonlar ve BOS sızıntısı gözden geçirilmiş olmalıdır. Subperikondral hematoma için pinna(kulak kepçesi) muayene edilir. Kulak kanalları, laserasyonlar ve BOS sızıntısı gözden geçirilmiş olmalıdır. Hemotimpaniumda kulak zarı bombe ve mor- eflatun renkte görünür. Timpanik membran rüptürleri, mandibular kondil kırıkları ile birlikte görülür. Hemotimpaniumda kulak zarı bombe ve mor- eflatun renkte görünür. Timpanik membran rüptürleri, mandibular kondil kırıkları ile birlikte görülür. Bazilar kafatası kırıklarında Battle sign(+) Bazilar kafatası kırıklarında Battle sign(+)

31

32 Maksillofasiyal Travmalarda ; Oral ve Mandibula Muayenesi Çene deviasyonu; kondilar kırık ve çıkığın her ikisinden de kaynaklanabilir. Çene deviasyonu; kondilar kırık ve çıkığın her ikisinden de kaynaklanabilir. Malokluzyon :alt ve üst çenenin ağız kapalı iken temas edememesi; Malokluzyon :alt ve üst çenenin ağız kapalı iken temas edememesi; Le Fort kırıkları, Le Fort kırıkları, Molarların prematüre okluzyonu, Molarların prematüre okluzyonu, Zigomatik kırıklarla olabilir. Zigomatik kırıklarla olabilir.

33 Maksillofasiyal Travmalarda ; Oral ve Mandibula Muayenesi İntaoral muayenede : İntaoral muayenede : *her bir dişin manipulasyonuna *mandibulanın gerilimine *her bir dişin manipulasyonuna *mandibulanın gerilimine * intraoral laserasyonlara bakılır * intraoral laserasyonlara bakılır Hasta ağzını açıp-kapatırken eksternal kulak kanalı içine yerleştirilen parmak ile çene hareketi süresince mandibular kondil palpe edilebilir. Hasta ağzını açıp-kapatırken eksternal kulak kanalı içine yerleştirilen parmak ile çene hareketi süresince mandibular kondil palpe edilebilir.

34

35 Maksillofasiyal Travmalarda ; Oral ve Mandibula Muayenesi Dil blade ( ya da spatula) testi; mandibular kırıkları tespit etmek için kullanılır. Sağlam mandibulası olan hastalar bladi kıracaktır oysa çenesi kırılmış olanlar tepkisel olarak ağzını açacaktır. Dil blade ( ya da spatula) testi; mandibular kırıkları tespit etmek için kullanılır. Sağlam mandibulası olan hastalar bladi kıracaktır oysa çenesi kırılmış olanlar tepkisel olarak ağzını açacaktır.

36 Maksillofasiyal Travmalarda ; Radyoloji Maksillofasiyal Travmalarda ; Radyoloji Radiografik çalışmaların seçimi ve zamanlaması klinik stabiliteye bağlıdır. Radiografik çalışmaların seçimi ve zamanlaması klinik stabiliteye bağlıdır. Baş,göğüs ve abdominal travmanın yönetimi fasiyal görüntülemeden önce gelir. Baş,göğüs ve abdominal travmanın yönetimi fasiyal görüntülemeden önce gelir. Kritik yaralanmalarda yüzün görüntülenmesi CT ile yapılır ANCAK hastanın durumu stabilize edilene kadar günlerce ertelenebilir. Kritik yaralanmalarda yüzün görüntülenmesi CT ile yapılır ANCAK hastanın durumu stabilize edilene kadar günlerce ertelenebilir.

37 Fizik muayene tek başına klinik olarak önemli kırıkların %90’ını tespit eder. Fizik muayene tek başına klinik olarak önemli kırıkların %90’ını tespit eder. Cerrahi onarım öncesi her zaman BT taraması gerekmez. Cerrahi onarım öncesi her zaman BT taraması gerekmez. Acil cerrahi müdahale fasial travmalı hastalar için nadiren gereklidir. Acil cerrahi müdahale fasial travmalı hastalar için nadiren gereklidir.

38 Radyoloji: Düz Grafiler Simetriyi değerlendir! Simetriyi değerlendir! Lusensi ve gölgeler tek taraflı mıdır? Lusensi ve gölgeler tek taraflı mıdır? Süturlar ve sinüsler simetrik midir? Süturlar ve sinüsler simetrik midir? Cilt altı hava ve kemik bütünlüğü? Cilt altı hava ve kemik bütünlüğü? Sinüslerde hava – sıvı seviyeleri ? Sinüslerde hava – sıvı seviyeleri ? Sinüsün bulutlanması? Sinüsün bulutlanması? Maksillar sinüsün superior yüzünde görülen yumuşak doku dansitesi? Maksillar sinüsün superior yüzünde görülen yumuşak doku dansitesi?

39 Radyoloji: Düz Grafiler Waters ya da Oksipito-Mental Grafi ; Waters ya da Oksipito-Mental Grafi ; Bu görüntüleme ile, orbital kenarların devamlılığı değerlendirilir, blowout kırıklarının ilk tanısını sağlar ve maksillar sinüs de hava-sıvı seviyelerini gösterir. Bu görüntüleme ile, orbital kenarların devamlılığı değerlendirilir, blowout kırıklarının ilk tanısını sağlar ve maksillar sinüs de hava-sıvı seviyelerini gösterir.

40 Water’s Grafisi Paranasal sinüsler, Paranasal sinüsler, Maksiller sinüslerin duvarları Maksiller sinüslerin duvarları Zigomatik kemik Zigomatik kemik ve ark ve ark Orbita kenarları Orbita kenarları

41 Radyoloji: Düz Grafiler PA ya da Caldwell grafisi ; Yüzün üst kısmındaki kemiklerin ince detaylarını PA ya da Caldwell grafisi ; Yüzün üst kısmındaki kemiklerin ince detaylarını Etmoid-frontal sinüs ve lateral orbita kırıklarını iyi gösterir. Etmoid-frontal sinüs ve lateral orbita kırıklarını iyi gösterir.

42 PA kafa filmleri ile (Anterior bölge net görülür) Mandibula Mandibula Koronoid çıkıntı Koronoid çıkıntı Ramus Ramus Angulus (köşe Angulus (köşe Gövde Gövde! –Maksilla Le Fort I, II, III Blow-out Zigomatik ark Zigomatik kompleks Kafa tabanı

43

44 Lateral Kafa Grafisi Frontal Sinus Frontal Sinus Maksiller sinüs Maksiller sinüs Bazen pterigoid çıkıntılar Bazen pterigoid çıkıntılar Kondiller Kondiller

45 Submentoverteks grafisi Temel kullanım amacı zigomatik arkı görüntülemektir. Temel kullanım amacı zigomatik arkı görüntülemektir.

46

47 Towne Radyografisi Kondil kırıklarının saptanmasında idealdir Kondil kırıklarının saptanmasında idealdir Zigomatik ark kırıkları da görülebilir Zigomatik ark kırıkları da görülebilir

48 Radyoloji: Bilgisayarlı Tomografi (BT) BT ; komleks maksillofasial kırıkların KESİN tanısını sağlar. BT ; komleks maksillofasial kırıkların KESİN tanısını sağlar. En büyük faydası : En büyük faydası : -->periorbital kırık tespiti -->periorbital kırık tespiti --> orbital fissür tespiti --> orbital fissür tespiti --> göz küresi yaralanması --> göz küresi yaralanması -->orta yüz kırıklarının tespitidir. -->orta yüz kırıklarının tespitidir.

49 Radyoloji: Bilgisayarlı Tomografi (BT) Genellikle, dilimler şüphelenilen kırığın olduğu yere 90 derecelik düzlemde alınmalıdır. Genellikle, dilimler şüphelenilen kırığın olduğu yere 90 derecelik düzlemde alınmalıdır. Bununla birlikte, düz filmler hala maksillofasial yaralanmaların gizlenmesinde önemli rol sahibidir. Bununla birlikte, düz filmler hala maksillofasial yaralanmaların gizlenmesinde önemli rol sahibidir.

50 Radyoloji: Manyetik Rezonans (MR) MR, özellikle optik sinir ya da retrobulbar hemoraji olmak üzere yüzün yumuşak dokularının görüntülenmesinde kullanılır. MR, özellikle optik sinir ya da retrobulbar hemoraji olmak üzere yüzün yumuşak dokularının görüntülenmesinde kullanılır. Bununla birlikte MR, kırıkları yeterli oranda gösteremez. Bununla birlikte MR, kırıkları yeterli oranda gösteremez.

51 SPESİFİK FASİYAL KIRIKLAR Frontal Sinüs / Kemik Kırıkları Bu yaralanma, künt objeyle frontal kemiğe direkt darbeden dolayı oluşur. Bu yaralanma, künt objeyle frontal kemiğe direkt darbeden dolayı oluşur. Bu kırık, sinüsün posterior duvarının bozulmasına sekonder sıklıkla intrakranial yaralanmaya neden olur.. Bu kırık, sinüsün posterior duvarının bozulmasına sekonder sıklıkla intrakranial yaralanmaya neden olur.. Dura sıklıkla yırtılmıştır ve hastalar beyinle olduğu kadar orbital çatıyla bağlantılı yaralanmalarada neden ve buda körlüğe yol açabilir. Dura sıklıkla yırtılmıştır ve hastalar beyinle olduğu kadar orbital çatıyla bağlantılı yaralanmalarada neden ve buda körlüğe yol açabilir.

52 Frontal Sinüs / Kemik Kırıkları FM’de: FM’de: Orbital rimde krepitasyon ya da deformite Orbital rimde krepitasyon ya da deformite Subkutanöz amfizem Subkutanöz amfizem Sıklıkla eşlik eden bir laserasyon varlığı Sıklıkla eşlik eden bir laserasyon varlığı görülebilir. görülebilir.

53 Frontal Sinüs / Kemik Kırıkları Radyografi: Radyografi: Waters Waters Caldwell Caldwell Lateral grafi Lateral grafi

54 Frontal Sinüs / Kemik Kırıkları Radyoloji: Düz filmlerde posterior duvar da kırık ya da deprese olmuş bir görünüm varsa BT Düz filmlerde posterior duvar da kırık ya da deprese olmuş bir görünüm varsa BT Frontal kemik kırığının kesin işaretlerinin bulunduğu hastalarda yalnızca BT Frontal kemik kırığının kesin işaretlerinin bulunduğu hastalarda yalnızca BT

55 Frontal Sinüs / Kemik Kırıkları Sıklıkla; I. Kuşak Sefalosporinler Amoksisilin - Klavulanat Eritromisin Eritromisin Trimethoprim - Sulfometaksazol Trimethoprim - Sulfometaksazol Özellikle; deprese olmuş kırığı ya da posterior duvarla ilişkili kırığı olan hastalar için; IV antibiyotik + acil kons. Özellikle; deprese olmuş kırığı ya da posterior duvarla ilişkili kırığı olan hastalar için; IV antibiyotik + acil kons.

56 SPESİFİK FASİYAL KIRIKLAR Nazo- Etmoidal- Orbital Kırıklar Medial orbital duvar ya da buruna travma alanlarda ŞÜPHELEN! Medial orbital duvar ya da buruna travma alanlarda ŞÜPHELEN! Hastalar göz hareketleri ile oluşan ağrıdan şikayet eder Hastalar göz hareketleri ile oluşan ağrıdan şikayet eder FM’de; travmatik telekantus veya epifora (aşırı gözyaşı) bulunabilir.BOS rinoresi açısından dikkatli olunmalı. FM’de; travmatik telekantus veya epifora (aşırı gözyaşı) bulunabilir.BOS rinoresi açısından dikkatli olunmalı.

57 SPESİFİK FASİYAL KIRIKLAR Orbital Kırıklar Blowout kırıkları (orbita tabanı patlama kırıkları) en yaygın orbital kırıklardır. Blowout kırıkları (orbita tabanı patlama kırıkları) en yaygın orbital kırıklardır. Bu kırıklar: orbital küreye künt bir obje ile vurulduğunda oluşan, orbital içerikleri genişleten ve takiben kemik zemin içinde bu içeriklerin maksiller sinüse doğru rüptürü ile sonuçlanan kırıklardır. Bu kırıklar: orbital küreye künt bir obje ile vurulduğunda oluşan, orbital içerikleri genişleten ve takiben kemik zemin içinde bu içeriklerin maksiller sinüse doğru rüptürü ile sonuçlanan kırıklardır.

58

59

60 Orbital Kırıklar Orbital Kırıklar Büyük bir parça kırık olduğunda ; Büyük bir parça kırık olduğunda ; Çökük küre ya da enoftalmus(+/-) Çökük küre ya da enoftalmus(+/-) İnfraorbital duyu kaybı İnfraorbital duyu kaybı Diplopi Diplopi İnfraorbital kenarda basamaklanma İnfraorbital kenarda basamaklanma Periorbital hassasiyet, ödem, ekimoz Periorbital hassasiyet, ödem, ekimoz Göz hareketlerinde bozulma Göz hareketlerinde bozulma

61 Orbital Kırıklar Radyoloji: Radyoloji: Düz filmler; orbita tabanı patlama kırıklarının (blowout kırıklarının) tanısında kullanılır. Düz filmler; orbita tabanı patlama kırıklarının (blowout kırıklarının) tanısında kullanılır. Maksillar sinüsteki hava-sıvı seviyeleri sıklıkla bu işaretlerle ilişkilidir. Maksillar sinüsteki hava-sıvı seviyeleri sıklıkla bu işaretlerle ilişkilidir.

62 SPESİFİK FASİYAL KIRIKLAR Orbital Fissür Sendromları Superior orbital fissür içinden III.sinir IV ve V.sinirin oftalmik dalları geçer. Superior orbital fissür içinden III.sinir IV ve V.sinirin oftalmik dalları geçer. Kanalı içeren orbita kırığında sinirler sıkışır. Superior Orbital Fissür Send. (SOFS) gelişir. Kanalı içeren orbita kırığında sinirler sıkışır. Superior Orbital Fissür Send. (SOFS) gelişir.  SOFS ; ekstraoküler hareketlerde paralizi SOFS ; ekstraoküler hareketlerde paralizi Periorbital duyu kaybı Periorbital duyu kaybı Pitozis Pitozis

63 Orbital Fissür Sendromları Orbital Apeks Sendromu (OAS) ise; optik sinirin hasarını içerir. Orbital Apeks Sendromu (OAS) ise; optik sinirin hasarını içerir. OAS ; SOFS kliniği OAS ; SOFS kliniği körlük ya da körlük ya da görme keskinliğinde  görme keskinliğinde  Sallanan el feneri testi ve Görme keskinlik testi tanıda önemlidir. Sallanan el feneri testi ve Görme keskinlik testi tanıda önemlidir.

64 SPESİFİK FASİYAL KIRIKLAR Nazal Kırıklar EN SIK FASİYAL KIRIK, NAZAL KIRIKTIR. EN SIK FASİYAL KIRIK, NAZAL KIRIKTIR. Belirti ve muayene bulguları: Hassasiyet, deformite, septum deviasyonu Hassasiyet, deformite, septum deviasyonu Epistaksis, Epistaksis, Krepitasyon, Krepitasyon, Septal hematom Septal hematom Ödem Ödem

65 Nazal Kırıklar

66 Tanı:Klinik ile konur Tanı:Klinik ile konur Radyolojik:AP/Lateral kafa grafisi Radyolojik:AP/Lateral kafa grafisi Lateral nazal grafi Lateral nazal grafi BT BT Tedavi:Septal hematom drenajı Tedavi:Septal hematom drenajı Reduksiyon, antibiotikli tampon, nasal atel Reduksiyon, antibiotikli tampon, nasal atel

67 Nazal Kırıklar Düz grafilerde; Düz grafilerde; deplase? deplase? -Nondeplase? -Nondeplase? - Lateral olarak yer Değiştirmiş kırık? - Lateral olarak yer Değiştirmiş kırık?

68 SPESİFİK FASİYAL KIRIKLAR Zigomatik Kırıklar Zigoma üç ayaktan oluşur ; Zigoma üç ayaktan oluşur ; frontal, maksillar ve temporal kemiklerle temastadır. frontal, maksillar ve temporal kemiklerle temastadır. Zigomatik kırıklarda iki major patern var : Zigomatik kırıklarda iki major patern var : En ciddi yaralanma tripod kırığıdır. En ciddi yaralanma tripod kırığıdır. En yaygın yaralanma ark kırığıdır. En yaygın yaralanma ark kırığıdır. Klasik tripod kırığının komponentleri: İnfraorbital kenar hasarı İnfraorbital kenar hasarı Zigomatik-maksiller sütur ayrılması Zigomatik-maksiller sütur ayrılması Zigomatik-temporal kavşak bozulması Zigomatik-temporal kavşak bozulması

69 Zigomatik Kırıklar Kemik parçası düşebilir, lateral kantuslar çekilebilir, göz yan yatabilir, yanak düzleşebilir. Kemik parçası düşebilir, lateral kantuslar çekilebilir, göz yan yatabilir, yanak düzleşebilir. Ödem genellikle acil servisde bu bulguları gizler. Ödem genellikle acil servisde bu bulguları gizler.

70

71

72 Zigomatik Kırıklar Semptom ve Bulgular Ağrı ve uyuşukluk Ağrı ve uyuşukluk Diplopi – hifema - enoftalmus Diplopi – hifema - enoftalmus Periorbital ödem, ekimoz Periorbital ödem, ekimoz İnfraorbital duyu kaybı İnfraorbital duyu kaybı Göz hareketlerinde kısıtlanma Göz hareketlerinde kısıtlanma epistaksis epistaksis Palpasyonda basamaklanma Palpasyonda basamaklanma Subkonjonktival hemoraji Subkonjonktival hemoraji

73 PESİFSİK FASİYAL KIRIKLAR Maksillar Kırıklar Yüksek enerjiyle meydana gelen kırıklardır. Yüksek enerjiyle meydana gelen kırıklardır. Semptom ve Bulgular Havayolu problemi Havayolu problemi Diplopi Diplopi Periorbital ekimoz Periorbital ekimoz Subkonjuktival kanama Subkonjuktival kanama Maloklüzyon Maloklüzyon Krepitasyon Krepitasyon Epistaksis Epistaksis

74 Lefort Fraktürlerinin ayrımı Maksillar dişlerden öne doğru çekilir Maksillar dişlerden öne doğru çekilir *Hareket *Hareket - Sadece maksillada ise Tip I - Sadece maksillada ise Tip I - Maksilla ve burun kökünde ise Tip II - Maksilla ve burun kökünde ise Tip II - Tüm yüzde ise Tip III - Tüm yüzde ise Tip III

75 LeFort I (Nazomaksillar fraktür): LeFort I (Nazomaksillar fraktür): Nazal fossa seviyesinde maksillanın horizantal kırığıdır. Nazal fossa seviyesinde maksillanın horizantal kırığıdır.

76 Maksillar Kırıklar - Lefort I

77 Lefort Tip I Nazomaksillar fraktür Belirti ve bulgular Belirti ve bulgular - Maksilla üzerinde krepitasyon - Maksilla üzerinde krepitasyon - Isırma hareketinde ağzın açık kalması - Isırma hareketinde ağzın açık kalması - Epistaksis (bilateral olabilir) - Epistaksis (bilateral olabilir) - Maloklüzyon - Maloklüzyon - Maksillar hareketlilik - Maksillar hareketlilik

78 Maksillar Kırıklar LeFort II (Pramidal fraktür): LeFort II (Pramidal fraktür): Santral maksilla Santral maksilla medial orbita medial orbita nazal kökü içeren nazal kökü içeren damağın piramidal kırığı olarak tanımlanır. damağın piramidal kırığı olarak tanımlanır.

79 Lefort Tip II Pramidal fraktür Belirti ve bulgular Belirti ve bulgular - Orta yüz üzerinde krepitasyon - Orta yüz üzerinde krepitasyon - Yüzde uzama - Yüzde uzama - Maloklüzyon - Maloklüzyon - Bilateral epistaksis - Bilateral epistaksis - İnfraorbital parestezi - İnfraorbital parestezi - ekimoz (bukkal,periorbital,subkonjuktival) - ekimoz (bukkal,periorbital,subkonjuktival)

80 Lefort Tip II Pramidal fraktür Tedavi Tedavi - Hemoraji ve hava yolu obstrüksiyonu acil cerrahi gerektirebilir - Hemoraji ve hava yolu obstrüksiyonu acil cerrahi gerektirebilir - Tedavi ödem azalana kadar ertelenebilir - Tedavi ödem azalana kadar ertelenebilir

81 Maksillar Kırıklar - Lefort II

82 Maksillar Kırıklar LeFort III: LeFort III: Kraniyal - fasiyal ayrılma. Yüz iskeleti tamamen kafatasından ayrılır. Kırık frontozigomatik sutur boyunca, orbitayı karşıdan karşıya geçer ve etmoid bölge ve burnun tabanı boyunca uzanır Kraniyal - fasiyal ayrılma. Yüz iskeleti tamamen kafatasından ayrılır. Kırık frontozigomatik sutur boyunca, orbitayı karşıdan karşıya geçer ve etmoid bölge ve burnun tabanı boyunca uzanır

83 Lefort Tip III Kraniofasiyal Ayrılma Belirti ve bulgular Belirti ve bulgular -Yüzde uzama (maymun yüzü,içe çökük) -Yüzde uzama (maymun yüzü,içe çökük) - Maloklüzyon - Maloklüzyon - Lateral orbital rim defekti - Lateral orbital rim defekti - Ekimoz (periorbital,subkonjuktival) - Ekimoz (periorbital,subkonjuktival) - Bilateral epistaksis - Bilateral epistaksis -İnfraorbital parestezi -İnfraorbital parestezi -Eşit olmayan pupil yüksekliği -Eşit olmayan pupil yüksekliği

84 Lefort Tip III Kraniofasiyal Ayrılma Tedavi - Tedavi - - Genellikle majör yumuşak doku hasarı ile birliktedir, kanama kontrolu için acil cerrahi gerekebilir. - Genellikle majör yumuşak doku hasarı ile birliktedir, kanama kontrolu için acil cerrahi gerekebilir. - Cerrahi ödem çözülene kadar bekleyebilir - Cerrahi ödem çözülene kadar bekleyebilir - İntermaksiller fiksasyon - İntermaksiller fiksasyon

85 Maksillar Kırıklar – Lefort III

86 Maksillar Kırıklar LeFort IV: Kırık frontal kemiği kapsar LeFort IV: Kırık frontal kemiği kapsar

87 Maksilla Fraktürleri (Le Fort)

88 Maksillar Kırıkların Yönetimi Hava yolu güvenliğini sağla. Hava yolu güvenliğini sağla. Kanama kontrolu Kanama kontrolu Başı 40-60 derece eleve et. Başı 40-60 derece eleve et. Antibiyotik Antibiyotik Maksillofasiyal cerrahiye erken kons. Maksillofasiyal cerrahiye erken kons.

89 SPESİFİK FASİAL KIRIKLAR Mandibular Kırıklar Nazal kemik yaralanmasından sonra İKİNCİ EN SIK FASİYAL KIRIK MANDİBULAR KIRIKTIR. Nazal kemik yaralanmasından sonra İKİNCİ EN SIK FASİYAL KIRIK MANDİBULAR KIRIKTIR. Çene üzerine düşmeler ve saldırı çoğu yaralanmanın sorumlusudur. Çene üzerine düşmeler ve saldırı çoğu yaralanmanın sorumlusudur. %50’den fazlasında multipl kırıklar mevcuttur. %50’den fazlasında multipl kırıklar mevcuttur. %0.2-6 oranında servikal omur hasarları ile ilişkilidir. %0.2-6 oranında servikal omur hasarları ile ilişkilidir.

90 Mandibular Kırıklar FM’de; FM’de; Mandibular ağrı. Mandibular ağrı. Dişlerin yer değiştirmesi Dişlerin yer değiştirmesi İntraoral kanama ve dişlerin ayrılması İntraoral kanama ve dişlerin ayrılması Ağzın tam olarak açılamaması Ağzın tam olarak açılamaması Preaurikular ağrı. Preaurikular ağrı. Pozitif dil blade testi Pozitif dil blade testi

91 Mandibular Kırıklar Radyografi; Radyografi; Panoramik Grafi Panoramik Grafi Düz Grafi; Düz Grafi; Towne grafi Towne grafi Lateral grafi Lateral grafi PA grafi PA grafi

92 Mandibula Fraktürleri - Radyoloji Towne grafileri kondil fraktürlerini göstermede etkindir. Towne grafileri kondil fraktürlerini göstermede etkindir.

93 Panoramik grafi; Panoramik grafi; Alt çenenin tüm kırıkları, üst çenede ise Le Fort I ve alveol kırıkları görülebilir Alt çenenin tüm kırıkları, üst çenede ise Le Fort I ve alveol kırıkları görülebilir Tanı için oldukça yararlıdır Tanı için oldukça yararlıdır İmkan varsa tüm çene kırıklarında panoramik film çekilmelidir İmkan varsa tüm çene kırıklarında panoramik film çekilmelidir!

94 Mandibular Kırıkların Yönetimi Deplase olmamış kırıklar için: Deplase olmamış kırıklar için: -Çene ve başın birbirine bağlanıp sabitlendiği Barton bandajıyla hasta rahatlatılabilir. -Çene ve başın birbirine bağlanıp sabitlendiği Barton bandajıyla hasta rahatlatılabilir. Analjezikler Analjezikler Yumuşak diyet Yumuşak diyet 1-2 gün içinde oral cerrahi 1-2 gün içinde oral cerrahi Deplase kırıklar, açık kırıklar ve dental travma ile birlikte olan kırıklar için acil oral cerrahi konsultasyonu Deplase kırıklar, açık kırıklar ve dental travma ile birlikte olan kırıklar için acil oral cerrahi konsultasyonu Tüm mandibular kırıklar; tetanoz proflaksisi ve antibiyotikler ile tedavi edilmelidir. Tüm mandibular kırıklar; tetanoz proflaksisi ve antibiyotikler ile tedavi edilmelidir.

95 Temporomandibular Eklem Dislokasyonu Temporomandibular Eklem Dislokasyonu TME dislokasyonu; künt travma TME dislokasyonu; künt travma nöbet nöbet ağzın fazla açılmasıyla ağzın fazla açılmasıyla oluşur. oluşur. Kondilar kırıklardan farklı olarak TME dislokasyon yönünden uzağa doğru deviye olur. Kondilar kırıklardan farklı olarak TME dislokasyon yönünden uzağa doğru deviye olur. Bilateral dislokasyonda ise; çene ileriye doğru çıkar. Bilateral dislokasyonda ise; çene ileriye doğru çıkar.

96 Temporomandibular Eklem Dislokasyonu Temporomandibular Eklem Dislokasyonu Mandibula: Mandibula: Anterior 70% Anterior 70% Posterior Posterior Lateral Lateral Superior Superior Dislokasyonlar çoğunlukla BİLATERALDİR. Dislokasyonlar çoğunlukla BİLATERALDİR.

97 Temporomandibular Eklem Dislokasyonu Temporomandibular Eklem Dislokasyonu Klinik bulgular: Klinik bulgular: Ağzı kapatamama Ağzı kapatamama Ağrı Ağrı Yüzde şişme Yüzde şişme Fiziksel Muayene: Fiziksel Muayene: Palpe edilebilen depresyon Palpe edilebilen depresyon Çene uzağa doğru deviyedir Çene uzağa doğru deviyedir Çene öne doğru yer değiştirmiştir. Çene öne doğru yer değiştirmiştir.

98 Temporomandibular Eklem Dislokasyonu Temporomandibular Eklem Dislokasyonu TANI: TANI: Hikaye + FM Hikaye + FM X-rays X-rays CT CT

99 Temporomandibular Eklem Dislokasyonu Temporomandibular Eklem Dislokasyonu TEDAVİ: TEDAVİ: Kas gevşeticiler- sedatizanlar (örn. Dormiqum ) Kas gevşeticiler- sedatizanlar (örn. Dormiqum ) Analjezikler Analjezikler Eklem bölgesine %2’lik lidokain enjeksiyonu Eklem bölgesine %2’lik lidokain enjeksiyonu Acil servisde kapalı redüksiyon. Acil servisde kapalı redüksiyon.

100


"MAKSİLLOFASİYAL TRAVMALAR MAKSİLLOFASİYAL TRAVMALAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları