Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MAHALLE. MAHALLE NEDİR? Mahallenin özellikleri –Yerleşme kademelenmesindeki yeri –Donatıları –Sosyal yapısı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MAHALLE. MAHALLE NEDİR? Mahallenin özellikleri –Yerleşme kademelenmesindeki yeri –Donatıları –Sosyal yapısı."— Sunum transkripti:

1 MAHALLE

2 MAHALLE NEDİR? Mahallenin özellikleri –Yerleşme kademelenmesindeki yeri –Donatıları –Sosyal yapısı

3 YERLEŞME KADEMELENMESİ

4

5 MAHALLE AYNI ZAMANDA BİR EKOSİSTEMDİR

6 MAHALLE BİR BÜTÜNÜN PARÇASIDIR.

7 MAHALLE NEDİR? DOĞAL VE / VEYA YAPAY EŞİKLERLE TARİF EDİLEBİLEN, BELİRLİ NÜFUSU VE BELİRLİ BÜYÜKLÜĞÜ OLAN KENTSEL BİR ALT BÖLGEDİR.

8 FİZİKSEL BİR ALT BÖLGEDİR DOĞAL VE YAPAY EŞİKLER İLE TANIMLANMIŞ ALT BÖLGE İLETİŞİM SOSYAL BİR ALT BÖLGEDİR TANIŞ OLMA BOYUTU ALGILAMA ÖRGÜTLENME ÖLÇEK ve BOYUT (NÜFUS ve ALAN)

9

10 1 2 3 4 5 6 7

11 KASTAMONU GELENEKSEL MAHALLELERİ

12

13

14

15 MAHALLE NEDİR? Mahallenin boyutu –Nüfus büyüklüğü Donatı kriterine göre Sosyal kriterlere göre –Alan büyüklüğü Erişme mesafeleri Nüfus yoğunluğu

16

17

18

19

20 ERİŞME MESAFELERİ

21

22 MAHALLE SOSYAL BİR ALT BÖLGEDİR ! Genellikle bir caminin, bazen de bir çeşmenin veya ağaçlıklı bir meydan etrafından oluşan mahalle; camii, okulu, hamamı, küçük çarşısı ile kendi kendine yeten bir ünitedir. Bizde mahalle bir bütündür. Bir kişiliktir, bir organizmadır. İnsanları, açık ve kapalı mekanları ile birlikte sosyal bir topluluktur.........(E. Uludağ)

23

24

25


"MAHALLE. MAHALLE NEDİR? Mahallenin özellikleri –Yerleşme kademelenmesindeki yeri –Donatıları –Sosyal yapısı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları