Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Türkiye’nin doğal güzelliklerini ve tarihi eserlerini görmek için lütfen tıklayınız.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Türkiye’nin doğal güzelliklerini ve tarihi eserlerini görmek için lütfen tıklayınız."— Sunum transkripti:

1 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Türkiye’nin doğal güzelliklerini ve tarihi eserlerini görmek için lütfen tıklayınız.

2 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Hazırlayanlar  Neriman ÖZDEMİR Öğretmendavut İ.O  İsmail KORKUT Öğretmendavut İ.O  Resül ŞAHİNBAŞ Öğretmendavut İ.O  Rıdvan AYANOĞLU Öğretmendavut İ.O

3 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Yeşil Bursa’yı Tanıyalım  Bursa’nın İlçeleri Bursa’nın İlçeleri  Yöneticilerimiz Yöneticilerimiz  Camiler  Türbeler  Hanlar  Hamamlar  Mimari Yapılar  Medreseler  Kaplıcalar

4 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Yeşil Bursa’yı Tanıyalım  Tarihi Yapılar  Teleferik  Karagöz ve Hacivat  Müzeler  Cumalıkızık Köyü  Uludağ Milli Parkı  Bursa ve İpekçilik  Müzeler  Kaynaklar

5 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Bursa’nın İlçeleri  Osmangazi  Nilüfer  Yıldırım  Büyükorhan  Gemlik  Gürsu  Harmancık  İnegöl  İznik

6 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Bursa’nın İlçeleri  Karacabey  Keles  Kestel  Mudanya  Mustafakemalpaşa  Orhaneli  Orhangazi  Yenişehir

7 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Yöneticilerimiz  Bursa Valisi Sayın Oğuz Kağan Köksal‘  Büyük Şehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin  İl Emniyet Müdürümüz Hüseyin ÇAPKIN 1.Sınıf Emniyet Müdürü  İl Milli Eğitim Müdürümüz Reşat Kumbasar

8 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Bursa Valisi  Sayın Oğuz Kağan Köksal'ın Özgeçmişi  1948 Yılında Kırıkkale'de dünyaya geldi. İlk, Orta ve Lise tahsilini Kırıkkale'de tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girdi.

9 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU İl Emniyet Müdürümüz  Hüseyin ÇAPKIN 1.Sınıf Emniyet Müdürü  Huzur ve güvenliğin teminatı, Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı olan polis teşkilatımız, doğruluk ve dürüstlük ilkeleri ışığında hukukun ve demokrasinin üstünlüğünü yasalar çerçevesinde hakim kılmak için her türlü gayreti gösterme azim ve kararlılığı içindedir.

10 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Büyük Şehir Belediye Başkanı  Hikmet Şahin  1950 yılında Bursa İnegöl’de doğdu.  1976-1986 yıllarında öğretmenlik yaptı.  Öğretmenlik mesleğini bırakarak mobilya ve orman ürünleri malzemeleri ticaretine başladı.

11 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU İl Milli Eğitim Müdürümüz  Reşat Kumbasar

12 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Bursa’daki Osmanlı Padişahları  Sultan Osman (1299-1326)  Sultan Orhan (1326-1359)  Birinci Murat (1359-1389)  Yıldırım Beyazıt (1389-1402)  Çelebi Mehmet (1415-1421)  İkinci Murat (1421-1451)

13 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Camiler  Ulucami  Muradiye Camii  Emirsultan Camii  Orhan Camii  Yıldırım Camii  Yeşil Camii  I. Murat Hüdavendigar Camii  Diğer Bursa Camileri

14 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Ulucami  Bursa’nın en heybetli ve en çok cemaat alan camiidir. Sultan Yıldırım Beyazıt 1398-1400 yıllarında inşa ettirmiştir. Cami kalın duvarlara ve 12 büyük yığma ayaklara bağlanan kemerlere oturan 20 kubbe ile örtülüdür.

15 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Ulucami 2  Caminin inşa edileceği yerdeki yapıların istimlakı sırasında bir kadın evini satmak istemeyince zorla alınır. Gönül rızası olmadan alının yerde namaz kılınmaz gerekçesiyle evin yerine gelen kısımda şadırvan yaptırıldığı rivayet edilmektedir.

16 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Türbeler  Bursanın Ünlü Türbeleri  Osmangazi Türbesi  Orhangazi Türbesi  Murat Hüdavendigar Türbesi  Yıldırım Türbesi  Yeşil Türbe  Muradiye Türbesi  Bursanın Diğer Türbeleri

17 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Osmangazi Türbesi  Günümüz Tophane Parkı’nın girişinde solda kalan kubbeli yapı Mesihilerin şapeline aitti. Bursa fethedildikten sonra, şapel mescide çevrildi ve Osman Gazi buraya defnedildi.

18 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Yıldırım Türbesi  IV. Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezıt 1403 yılında öldü. Türbesi, Yıldırım Medresesi’nin doğusundadır. 1406 yılında oğlu Süleyman Han tarafından yapılmıştır.

19 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Yeşil Türbe  Yıldırım Bayezıd’ın oğlu Çelebi Sultan Mehmed tarafından 1421 yılında yaptırılmıştır. Türbe kentin doğusunda Yeşil semtinde Yeşil Camii karşısında tepe üzerindedir.

20 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Bursa Hanları  Ünlü Bursa Hanları  Emir Hanı  Fidan Hanı  Kozahan  İpek Han  Diğer Bursa Hanları

21 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Emir Han  Orhan bey tarafından yaptırılmıştır. 1522 yılına kadar eski bezaziztan olarak bilinen han daha sonra Emir bey hanı ismini almıştır. Bu han şehir içi ticaretin bütün şartlarına uygun olarak inşa edilmiştir.

22 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Koza Han  Ulucami ile Orhan Cami arasındaki geniş sahadadır. 1492 yılında II. Beyazıt İstanbuldaki Cami ve Medresesine gelir temin etmek için yaptırmıştır.

23 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Kaplıcalar  Eski Kaplıca  Yeni Kaplıca  Kükürtlü Kaplıcaları

24 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Teleferik  Tesislerin yapımına Elektirik İşletmesi bünyesinde 1955 yılında başlanmıştır. Teleferik ve Telesiyej İşletmesi ile ilgili görev, Belediye Meclisinin 15.06.1957 tarih ve 289 sayılı kararı ile Elektrik İşletmesi Müdürlüğü'ne verilmiştir.Tesislerin yapım işi 1958 yılında İsviçre’li Von Roll firmasına 27 milyon liraya ihale edilmiştir.

25 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Karagöz ve Hacivat

26 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Karagöz  Okumamış bir halk adamıdır. Hacıvat’ın kullandığı yabancı kelimeleri anlamaz ya da anlamaz görünüp, onlara yanlış anlamlar yükleyerek ortaya çeşitli nükteler çıkarırken bir taraftan da yabancı dil kuralları ile yabancı kelimeler kullanan Hacıvat ile alay eder. Her işe burnunu sokar,her işe karışır, sokakta olmadığı zaman da evinin penceresinden uzanarak, ya da içerden seslenerek işe karışır.

27 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Hacivat  Tam bir düzen adamıdır.Nabza göre şerbet verir, eyyamcıdır.Kişisel çıkarlarını her zaman ön planda tutar.Az buçuk okumuşluğundan dolayı yabancı sözcüklerle konuşmayı sever.Perdeye gelen hemen herkesi tanır, onların işlerine aracılık eder.Alın teriyle çalışıp kazanmaktan çok Karagöz’ü çalıştırarak onun sırtından geçinmeye bakar.

28 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Müzeler  Arkeoloji Müzesi  Atatürk Evi Müzesi  İznik Müzesi  Osmanlı Müzesi  Türk İslam Eserleri Müzesi

29 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Atatürk Evi Müzesi  Bursa - Atatürk Evi Müzesi (Miralay Mehmet Bey Köşkü)  Bina 19. yüzyıl sonlarında yapılmıştır. Atatürk 20 Ocak 1923'te ve daha sonraki Bursa ziyaretlerinde Miralay Mehmet Bey'e ait olan bu binada misafir edilmiştir. Bursa Belediyesi bu köşkü sahibinden satın alarak Atatürk'e hediye etmiştir.

30 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Türk İslam Eserleri Müzesi  Yeşil Medrese içerisindedir. Medrese binası 1975 yılından beri Türk İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet vermektedir. Müzede XIII. yüzyıldan XX. yüzyıla kadar uzanan Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemlerine ait çini ve seramik eserler ile Selçuklu ve Osmanlı sikkeleri, geleneksel Türk el işleri ve giysiler sergilenmektedir.

31 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Uludağ Milli Parkı  Bursa'nın 32 kilometre güneyinde, karayolu ile Bursa'ya 40, havaalanına 60 dakikadır. Antik dönemde Olympos Misios adıyla tanınan Uludağ, Troya Savaşı'nı tanrıların izlediği yer olarak ta mitolojideki yerini almıştır. 2543 metreye ulaşan doruğu ile Batı Anadolu'nun en yüksek dağıdır.

32 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Bursa ve İpekçilik  Bursa ipekçiliğinin tarihi Bizans devrine kadar inmektedir. Anavatanı Çin olan ipekböcekçiliği ve ipekçilik, 522'de Bizans'a Çin'den gizlice getirilen ipekböceği kozaları ile başlar. İpekböceğinin yetişmesi için uygun bir iklime sahip olan Marmara kıyıları ve Bursa civarında ipekçilik gelişir.

33 ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Kaynaklar  http://www.bursa-bld.gov.tr/sosyal/ http://www.bursa-bld.gov.tr/sosyal/  http://www.tbmm.gov.tr/kultur_sanat/ http://www.tbmm.gov.tr/kultur_sanat/  http://www.bursa.gov.tr/ http://www.bursa.gov.tr/  http://www.discoverturkey.com/bakanlik/ b-a-iznik.html http://www.discoverturkey.com/bakanlik/ b-a-iznik.html  http://turkgolge.sitemynet.com/perde.htm http://turkgolge.sitemynet.com/perde.htm  http://www.enfal.de/padsah.htm http://www.enfal.de/padsah.htm  http://www.kultur.gov.tr/portal/ http://www.kultur.gov.tr/portal/


"ÖĞRETMEN DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Türkiye’nin doğal güzelliklerini ve tarihi eserlerini görmek için lütfen tıklayınız." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları