Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRKİYE JEOPOLİTİĞİ PAROLA: 2023

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRKİYE JEOPOLİTİĞİ PAROLA: 2023"— Sunum transkripti:

1 TÜRKİYE JEOPOLİTİĞİ PAROLA: 2023
Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye, dünyanın en güçlü 7 ülkesi arasında yer alacak ve sonrasında “SÜPER GÜÇ” olma yoluna girecektir. 16. yüzyılı “Türk Asrı” yapmış olan bu millet bunu da başaracaktır.

2 Dünya siyasi haritasında sınırlar sürekli değişiyor
Dünya siyasi haritasında sınırlar sürekli değişiyor. Günümüzde 200’den fazla ülke bulunmaktadır.

3 Ülkeler arasında adeta bir siyasi satranç oynanmaktadır
Ülkeler arasında adeta bir siyasi satranç oynanmaktadır. Bir ülkenin yer altı ve yer üstü kaynakları satrançtaki taşlara benzer. Bu taşlar ne kadar akıllıca kullanılırsa, taşların sahibi o derece gücünü perçinler ve üstünlük kurar. Devletler birer canlı organizma gibidir ve aralarında çıkar esaslı ilişkiler kuruludur.

4 Dünya nüfusunun çok büyük bir kısmı Orta Kuşak’ta yaşar
Dünya nüfusunun çok büyük bir kısmı Orta Kuşak’ta yaşar. Bu yüzden, yeryüzünün siyasi açıdan en sıcak bölgeleri Orta Kuşak’tadır. Türkiye de bir Orta Kuşak ülkesidir.

5 Türkiye bölgesel bir güçtür
Türkiye bölgesel bir güçtür. Yakın gelecekte ise “küresel güç” olacaktır. Bu, sürpriz bir durum değil, sadece gecikmiş bir durumdur.

6 Türkiye, dünyanın en hareketli bölgesi olan ORTADOĞU’nun kuzey ucunda yer alır.

7 Türkiye enerji koridoru olma özelliği taşır.
Mavi Akım Bakü-Tiflis-Ceyhan Nabucco

8 Kıtaların birleştiği yerde, DOĞU-BATI ve KUZEY-GÜNEY stratejik koridoru üzerinde yer alan Türkiye’nin konumu “LİDER ÜLKE” olmayı adeta destekler.

9 Stratejik deniz geçiş yolları olan boğazlarımız jeopolitik önemimize güç katar.
Çanakkale Boğazı İstanbul Boğazı

10 Ünlü jeopolitikçi Halford J
Ünlü jeopolitikçi Halford J. Mackinder’e göre, Kalp Ülkesi yani Heartland’a hakim olan güç dünyaya da hakim olur. Heartland, Türkiye’nin çok yakınında yer alır.

11 Dünyada 200 milyondan fazla Türk bulunur.
Bugün Sovyetler Birliği dostumuzdur müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını kimse bugünden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte Türkiye ne yapacağını bilmelidir... Bizim bu dostluğumuz idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz, onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür... İnanç bir köprüdür... Tarih bir köprüdür. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli.” Mustafa Kemal ATATÜRK Dünyada 200 milyondan fazla Türk bulunur. Türkiye, Türk kültür bölgesinin doğal lideri ve hamisidir.

12 İslam dünyası yaklaşık 1
İslam dünyası yaklaşık 1.5 milyarlık nüfusuyla siyasi haritada önemli bir yer tutar. Türkiye, sahip olduğu tecrübe ve gücüyle İslam dünyasının da potansiyel lideri konumundadır.

13 Türk milleti büyük bir tarihi mirasa ev sahipliği yapmaktadır
Türk milleti büyük bir tarihi mirasa ev sahipliği yapmaktadır. 600 yıl üç kıtada hakim olan atalarımız, dünyaya barış, huzur ve adalet getirmişti.

14 MUHTEŞEM BİR GEÇMİŞ VE EFSANE DİZELER!
Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik         Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik         Haykırdı ak tolgalı beylerbeyi “ilerle''         Bir yaz günü geçtik Tuna’dan kafilelerle         Şimşek gibi atıldık bir semte yedi koldan         Şimşek gibi Türk atlarının geçtiği yoldan         Bir gün yine doludizgin atlarımızla         Yerden yedi kat arşa kanatlandık o hızla         Cennette bu gün gülleri açmış görürüzde         Hala o kızıl hatıra gitmez gözümüzde         Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik         Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik                                                                                                      YAHYA KEMAL BEYATLI

15 Türkiye, stratejik yer altı kaynaklarına sahiptir
Türkiye, stratejik yer altı kaynaklarına sahiptir. Potansiyel yer altı kaynaklarımızla ilgili keşif ve işletme çalışmaları, her geçen gün umut verici gelişmelere sahne olmaktadır.

16 Bor rezervlerimiz 1 milyar tona yakındır
Bor rezervlerimiz 1 milyar tona yakındır. Bu rakam dünya toplamının % 72’sidir. Türkiye bu konuda ezici bir üstünlüğe sahiptir.

17 Hayalet uçaklarda bor kullanılıyor.
Harika bir mineral: Bor Sanayide 200’ün üzerinde alanda kullanılıyor. Gelecekte otomotiv yakıtı olarak kullanılmasıyla ilgili çalışmalar yürütülüyor. Hayalet uçaklarda bor kullanılıyor.

18

19 Türkiye, jeolojik olarak petrol bulunma ihtimali çok yüksek bir ülke
Türkiye, jeolojik olarak petrol bulunma ihtimali çok yüksek bir ülke. Arama faaliyetleri umut verici gelişmelerle, karada ve denizlerde yoğunlaştırılıyor.

20 Alman maden mühendisi Paul Groskoph ve Habip Necip Efendi yönetimindeki araştırma ekibinin 22 Ekim 1901'de Sultan II. Abdülhamid'e sundukları petrol haritası. Haritaya göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi petrol denizi üzerinde.

21 Bu tür haberlere alışalım. Çünkü daha da yoğunlaşacak.
Mardin'de petrol bulundu Türkiye-Suriye sınır boyunun Mardin kesimindeki mayınlı alanlarda Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından başlatılan araştırmalar sonucunda 30'u aşkın kuyudan 250 varil ham petrolün çıktığı bildirildi. MARDİN (İHA) Mardin'de uzun zamandır Türkiye-Suriye sınır boyunun Mardin tarafındaki mayınlı alanlarda TPAO'nun yürüttüğü sismik araştırmalar sonucunda ham petrolün bulunduğu belirtildi. TPAO tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Nusaybin ilçesi kesiminde açılan kuyuların çoğunda ham petrol ve doğal gaz çıktı. Araştırmalar çerçevesinde açılan 30'u aşkın kuyudan şimdiye kadar 250 varil ham petrolün çıktığı belirtildi.

22 Bölgenin potansiyeli 100 yıl önce biliniyordu.
Batman-Diyarbakır il sınırında Türkiye'nin en büyük graviteli petrolü bulundu. Diyarbakır'ın Bismil İlçesi Tepe beldesinde Türk firmasının açtığı Arpatepe-2 kuyusunda 41.9 graviteli petrol bulundu. Aladdin Midili Güney Firması tarafından açılan kuyuda, 2 bin 450 metre derinlikte Türkiye'nin en yüksek gravitesine sahip; 41.9 gravite petrol bulundu. Firma temsilcisi Serhat Öz, elde ettikleri petrolün gravitesinin Suudi Arabistan'da çıkan petrole eş değer olduğunu söyledi. Petrolün bulunmasıyla çifte bayram yaşadıklarını belirten Öz, "İlk kuyuda günde 400 varil petrol üretimi sürüyor. Yeni keşfettiğimiz ve içinde tek damla suyun olmadığı kuyuda üretim, önümüzdeki günlerde belli olacak. Bu kuyudan çok umutluyuz. En yüksek graviteli petrolü bulduğumuz kuyuda adeta çifte bayram yapıyoruz. Bölgede önümüzdeki günlerde 10 kuyu daha açmayı planlıyoruz" dedi.

23 Sadece Güneydoğu’da değil batıda da petrol bulunuyor.
Merkezi Ankara'da bulunan Merty Energy Petrol Arama Eğitim ve Servis Hizmetleri AŞ tarafından, Manisa'nın Alaşehir ilçesine 3 kilometre mesafedeki, ''Sarıkız-2'' kuyusunda petrol bulunduğu bildirildi. Geçtiğimiz yıllarda Edirne bölgesinde açtığı 5 kuyuda doğal gaz bulan Merty Energy'nin operasyonlar müdürü Tayfun Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sarıkız-2 kuyusunda mühendis ve işçilerden oluşan 50 kişilik bir ekiple, 40 gün süreyle yaptıkları çalışma sonunda petrole ulaştıklarını söyledi. Sondaj çalışmalarında 1800 metreye kadar inildiğini ve değişik metrelerde petrol rezervine rastlanıldığını ifade eden Atalay, 5 milyon dolara mal olan çalışmada mutlu sona ulaşmanın sevincini yaşadıklarını kaydetti.

24 Karadeniz’de umutlar büyük. İlk defa 4500 m. ye iniliyor
Karadeniz’de umutlar büyük. İlk defa 4500 m.ye iniliyor. Hazar’dan Romanya’ya uzanan petrol sahasının Doğu Karadeniz’de de zengin rezervler barındırdığı ifade ediliyor.

25 Uranyum ve Toryum Yatakları
Zengin uranyum ve toryum yataklarımız gelecek vaat etmektedir. Nükleer enerji tesisi için gerekli hammaddeler topraklarımızda bulunmaktadır. Nükleer enerji ile ucuz ve bol enerji üretmemiz mümkündür. Uranyum ve Toryum Yatakları

26 Altmıştan fazla ilimizde linyit bulunur
Altmıştan fazla ilimizde linyit bulunur. Toplam rezerv yaklaşık 10 milyar tondur ve Türkiye dünyada sayılı ülkeler arasında yer alır. Linyit yatakları

27 Yüksek jeotermal potansiyelimiz vardır
Yüksek jeotermal potansiyelimiz vardır. Ülkemizin hemen her yerinde termal kaynak bulunmaktadır.

28 Türkiye, farklı arazi yapısıyla tarım , hayvancılık, turizm ve daha birçok alanda avantajlara sahiptir.

29 km² yi aşan tarım alanı ve çeşitli iklim yapısı ile Türkiye, yüksek bir tarımsal potansiyele sahiptir.

30 Yüksek hayvancılık potansiyeli bu alandaki çeşitlilik ile desteklenir.

31 Farklı iklim yapısı Türkiye’ye büyük avantaj sağlar.
Dört mevsim bir arada

32 Dünyanın en büyük projelerinden biri: GAP

33 GAP, Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımıdır
GAP, Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımıdır. Tamamlandığında ülkemiz gücüne güç katacaktır.

34 GAP, Türkiye’ye basamak atlatacak bir projedir
GAP, Türkiye’ye basamak atlatacak bir projedir. Bölgedeki terör oyununun bir amacı da GAP’ı sekteye uğratmaktır.

35 Gelişen sanayisi ve bu alanda artan tecrübesiyle ülkemiz büyük mesafeler almıştır.

36 Dinamik nüfus yapısı ülkemizin en büyük gücüdür.

37 Türk bilim adamları dünya çapında çalışmalara imza atmaktadır.
Türk bilim adamından yüzyılın buluşu Borik asit parçacıklarının motor yağını kayganlaştırdığını ortaya çıkaran Dr. Ali Erdemir sayesinde her gün milyonlarca varil yakıt tasarrufu sağlanabilir. Tıp dünyası genç Türk bilim adamı Dr. Umut Özcan’ın yeni buluşuyla çalkalanıyor Dr. Umut Özcan, "tip 2" diyabet gelişiminde önemli bir rol oynayan "endoplazmik retikulum"da artan stresi bir ilaç grubu ile azaltmayı başardı.

38 Türkiye, güçlü bir orduya sahiptir
Türkiye, güçlü bir orduya sahiptir. Ordumuz dosta güven, düşmana korku vermektedir.

39 İşte Türk özel timleri: Cesur, korkusuz, tecrübeli

40 Güçlü bir öngörü: 2023’TE DÜNYANIN EN GÜÇLÜ 7 ÜLKESİ
ABD ÇİN HİNDİSTAN RUSYA FEDERASYONU ALMANYA JAPONYA TÜRKİYE

41 Dengelerin değişeceği 2023’ten sonra SÜPER GÜÇ TÜRKİYE
Çünkü tüm göstergeler Türkiye’yi gösteriyor.

42 SÜPER GÜÇ TÜRKİYE’YE DOĞRU, Çanakkale ruhu unutulmamalıdır
SÜPER GÜÇ TÜRKİYE’YE DOĞRU, Çanakkale ruhu unutulmamalıdır. Farklılıklar zenginliğimizdir. Suni ayrılık tohumlarını ekenler “Güçlü Türkiye” istemeyenlerdir. Bu topraklarda asırlardır kardeşçe yaşayanlar, bayrağımızın yere düşmemesi için birlikte, omuz omuza savaştılar. Doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle tek vücut oldular ve bu toprakları bize kan dökerek emanet ettiler. Bu kardeşliği bozmaya çalışanlar bu topraklara ihanet edenlerdir.

43 Ulu Önder’in, Cumhuriyetimizin ilk yıllarında söylediği gibi: “TÜRKİYE YILDIZ ÜLKE O-LA-CAK”
Türkiye Cumhuriyeti mutlu, zengin ve muzaffer olacaktır. Büyük hedefimiz, milletimizi en yüksek medeniyet seviyesine ve refaha ulaştırmaktır. Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra, kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

44 Başarının altında yatan ve unutulmaması gereken en büyük sır: BİRLİK VE BERABERLİK
Milletimiz davranışlarında ve gayretlerinde sarsılmaz bir bütünlük gösterdiği için başarılı olmuştur. Mustafa Kemal ATATÜRK


"TÜRKİYE JEOPOLİTİĞİ PAROLA: 2023" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları