Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Caminin Önemi Ve Cemaat Adabı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Caminin Önemi Ve Cemaat Adabı"— Sunum transkripti:

1 Caminin Önemi Ve Cemaat Adabı

2 بسم الله الرحمن الرحيم إنَّماَ يَعْمُرُ مَساَجِدَ اللهِ مَنْ آمَنَ باِاللهِ واليَوْمِ الآخِرِ وأقاَمَ الصَّلوةَ وَاَتىَ الزَّكَوةَ ولمْ يَخْشَ إلاَّ اللهَ فَعَسىَ أولَئِكَ اَنْ يَكُونَ مِنَ المُهْتَدِينَ مَنْ بَنىَ مَسْجِداً يَبْتَغِى بِهِ وَجْهَ اللهِ بَنىَ اللهُ تَعاَلى لَهُ بَيْتاً فِى الجَنَّةِ

3 بسم الله الرحمن الرحيم إنَّماَ يَعْمُرُ مَساَجِدَ اللهِ مَنْ آمَنَ باِاللهِ واليَوْمِ الآخِرِ وأقاَمَ الصَّلوةَ وَاَتىَ الزَّكَوةَ ولمْ يَخْشَ إلاَّ اللهَ فَعَسىَ أولَئِكَ اَنْ يَكُونَ مِنَ المُهْتَدِينَ ‘’ Allah’ın Mescitlerini , ancak Allah’a ve Ahıret gününe inanan, namazı kılan, zekatı veren ve Allah’tan başka kimseden korkmayanlar onanırlar. İşte onlar, doğru yolu bulanlardan olurlar.‘’ Tevbe suresi: 18

4 Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor :
مَنْ بَنىَ مَسْجِداً يَبْتَغِى بِهِ وَجْهَ اللهِ بَنىَ اللهُ تَعاَلى لَهُ بَيْتاً فِى الجَنَّةِ ‘’ Her kim sırf Allah rızası için bir Mescit yaparsa, Allah da onun için cennette bir ev yapar. ‘’

5 CAMİİ VE CEMAAT - Camiler ve Mescitler, Müslümanların namazlarını toplu olarak eda ettikleri mekanladır. Bu mekanlara, içlerinde Allah’a secde edildiği, ibadet yapıldığı, namaz kılındığı için mecazen Allah’ın evi de denmiştir. Şu halde Cami ve Mescitlere alaka göstermek, onları maddeden onarmak ve ibadetle ihya etmek, inananlara düşen önemli bir vazifedir.

6 Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor :
مَنْ تَطَهَّرَ فى بَيْتِهِ ثم مَضىَ إلى بَيْتٍ مِنْ بُيُوتِ اللهِ لِيَقْضِىَ فَرِيضَةً مِنْ فَراَئِضِ اللهِ كاَنَتْ خُطُواَتُهُ إحْداَهاَ تَحُطُّ خَطِيئَةً وَالأُخْرى تَرْفَعُ دَرَجَةً ‘’ Bir kimse evinde güzelce temizlenir, sonra Allah’ın farzlarından bir farzı yerine getirmek için Allah’ın evlerinden birine giderse, attığı her adımlardan her biri bir günahı silip yok eder ; diğer adımı da onu bir derece yükseltir.’’

7 CAMİİ Cami kelimesi,“toplayıcı, toplayan, bir araya getiren” anlamına gelmektedir. Müslümanların bir araya gelerek Allah’a ibadet ettikleri yerin adıdır. Kuran-ı Kerimde, Hadis-i şeriflerde ve ilk tarihî kaynaklarda ibadet yeri için "Mescit" kelimesi geçmektedir. Mescit:"secde edilen yer" demektir. Namazın en önemli rüknü olan secdeye izafeten bu isim verilmiştir. 

8 CAMİ VE CEMAAT İslâmda ferdî mes'uliyet esas olmakla beraber, cemaat teşkil etmek de pek mühim bir vecibedir. Bundan ötürü cemaatin olgunlaşma yeri olan cami (mescit), birinci dereceden öneme haizdir.

9 Bu hususta Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor :
صَلاَةُ الجَماَعَةِ أفْضَلُ مِنْ صَلاَةِ الفَدِّ بِسَبْعٍ وَعِشْرِينَ دَرَجَةً ‘’ Cemaatla kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan yirmiyedi derece daha faziletlidir.’’ Cemaatla kılınan namaz, yalnız kılınan namazdan daha faziletlidir.

10 CEMAATIN ÖNEMİ Cemaat, Mü’minleri Mescidde birleştirip ayrılmamalarını sağlar, tefrika ve ayrılığı giderir.

11 CEMAATIN ÖNEMİ - Müslümanların birbirine muhtaç olduğunu hatırlatır ve ihtiyaçlarını giderme imkanlarını verir. - Müslümanları başıbozuk kalabalık olmaktan kurtarıp aynı gayeye yönelmiş muntazam birlikler haline getirir.

12 CEMAATIN ÖNEMİ - Cemaata katılmak üzere işine ara vermek, Mescid’e gitme zahmetine katlanmak sırf Allah rızası için bir fedakarlık sayılır. Böylece küçük fedakarlıklara alışan Mü’min, büyük fedakarlıklar gerektiğinde , onlara hazırlanmış olur.

13 CEMAATIN ÖNEMİ - Ve nihayet cemaat, ezanın okunması ile işini bırakarak Yüce Mevla’nın huzurunda ibadet için toplanmaları ile Allah’ın mülkün tek sahibi olduğunu topluca ilan ederler.

14 CEMAATIN ÖNEMİ Cemaat; islami meselelerden haberdar olup onları çözümlemeyi kolaylaştırır.

15 -Cemaat, istişare emrinin yerine getirilmesini kolaylaştırır.
CEMAATIN ÖNEMİ -Cemaat, istişare emrinin yerine getirilmesini kolaylaştırır.

16 CEMAATIN ÖNEMİ Namaz vakitlerinin her gün dakik bir şekilde değişmesi itbarıyle, cemaata katılma, insana mükemmel bir zaman tanzimi disiplini kazandırır, onu vaktin kıymetini en iyi şekilde anlayan dakik bir insan haline getirir.

17 CEMAATIN ÖNEMİ - Cemaata devam eden Mü’minler sağlam bir içtimai bedene sahip olurlar. Bu hal inanlara kuvvet verir. Din düşmanlarını korkutur.

18 Birbirlerinden feyz alırlar - Birbirlerine dua ederler.
CEMAATIN ÖNEMİ Birbirlerinden feyz alırlar - Birbirlerine dua ederler.

19 Tek başına yaptıkları ibadetlerdeki noksanlıkları telafi ederler.
CEMAATIN ÖNEMİ Tek başına yaptıkları ibadetlerdeki noksanlıkları telafi ederler.

20 CEMAATIN ÖNEMİ - Camiler, dini ve milli kültürümüzden ayrı düşünemeyeceğimiz değerlerimizin başında gelir.

21 CEMAATIN ÖNEMİ - Camilerimiz, çok çeşitli fonksiyonları ifa etmesi bakımından önemli müesseselerdir. - Camilerimiz, ibadet yapmanın yanında, birer halk üniversitesidir. İnsan sevgisi, vatan, Bayrak, ezan, Kuran sevgisi , Ana-Babaya, öğretmene itaat anlatılır.

22 CEMAATIN ÖNEMİ - Camiler, zengin-fakir, köylü-şehirli, amir-memur, resmi-sivil, yaşlı-genç, siyah-beyaz, yerli-yabancı herkesi bünyesinde toplar.

23 CEMAATIN ÖNEMİ - Camiler, bir ülkenin Müslüman ülkesi olmasının mühürü ve tapu senetleridir.

24 CEMAATIN ÖNEMİ - Camiler, aynı safta omuz omuza , diz dize namaz kıldığımız mabetlerdir.

25 CEMAATIN ÖNEMİ - Camiler, üzüntülerimizi giderdiğimiz, morallerimizi düzelttiğimiz, birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik duygularımızı, hoş görü anlayışımızı güçlendirdiğimiz yerlerdir.

26 CEMAATIN ÖNEMİ - Camiler, birbirimize merhamet etmeyi, acıları paylaşmayı, kimsesiz-yoksul, dul ve yetimlere yardım etme duygularını kazandığımız mekanlardır.

27 CAMİ ADABI Cami ve Mescitler Allah’ın evi mesabesinde kabul edilip, içlerine girildiği vakit Allah’ın huzurunda olduğumuzun şuuruna vararak edep ve huşu içinde bulunmak.

28 Cami ve Mescitlerin temizliğine itina gösterip, kirletmemeye çalışmak.
CAMİ ADABI Cami ve Mescitlerin temizliğine itina gösterip, kirletmemeye çalışmak. Cami ve Mescitlere giderken temiz ve yeni elbiseler giymeli, güzel kokular sürmneli.

29 - Cami ve Mescitlere devam etmeyi alışkanlık haline getirmek.
CAMİ ADABI - Cami ve Mescitlere devam etmeyi alışkanlık haline getirmek.

30 Allah bu hususta şöyle buyuruyor :
ياَ بَنىِ آدَمَ خُذُوا زِينَتَكُمْ عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ ‘’ Ey Ademoğulları, her Mescide gittiğinizde ziynetinizi, en güzel elbisenizi giyin.’ ‘ Araf suresi :31 - Mümkünse namazdan önce gitmek.

31 CAMİ ADABI ** - Bol bol bütün inanlar için dua etmek.
Cami ve Mescitlere giderken evden sağ ayağını atarak çıkmak. Giderken, ağır, fakat sık adımlarla, sakin ve vakarlı bir şekilde yürümek. - Cami ve Mescide girerken sağ ayağını atarak girmek ve şu duayı okumak gerekir : اللهم افْتَحْ عليناَ اَبْواَبَ رَحْمَتِكَ واغْفِرْ ذُنُوبَناَ بِفَضْلِكَ وَكَرَمِكَ ياَ اَكْرَمَ الأكْرَمِينَ وَياَ اَرْحَمَ الرّاَحِمِينَ

32 CAMİ ADABI Cami ve mescitlerde, cemaatı rahatsız edecek şekilde cep telefonlarına cevap vermek.

33 CAMİ ADABI - Cami ve Mescide girildiğinde, kerahet vakti değilse Tahiyyetü’l Mescit namazı kılmak.

34 Ezan okununcaya kadar Kur’an okuma, tesbih, zikir ve Salavat getirmek.
CAMİ ADABI Ezan okununcaya kadar Kur’an okuma, tesbih, zikir ve Salavat getirmek.

35 CAMİ ADABI - Namazın başında sonuna kadar, Allah huzurunda olmanın gerektirdiği ciddiyet, vakar, sükunet ve huşudan ayrılmamak.

36 CAMİ ADABI - Önden itibaren safları doldurmada acele davranmak, safların sık ve düzgün olmasına gayret göstermek.

37 CAMİ ADABI - Soğan sarımsak gibi kokulu ve insana eziyet verici şeyleri yiyen ve çorabı, üstü başı bütün cemaatı rahatsız edecek derecede kokanlar, bu kokuları giderecek temizlik yapmadan gelmesinler.

38 Camide beklerken tırnaklarımızı koparıp cami içine bırakmamak.
CAMİ ADABI Camide beklerken tırnaklarımızı koparıp cami içine bırakmamak.

39 CAMİ ADABI - Camiye girildiği zaman cep telefonlarımızı kapatmak. Açık bırakmak suretiyle namaz kılanların huzurunu bozmaya hakkımız yoktur.

40 CAMİ ADABI - Cami ve Mescitlerden çıkarken önce sol ayak dışarı atılır, öyle çıkılır.

41 ALLAH CUMAMIZI MÜBAREK EYLESİN. AMİİİNN
Cami ve Cemaatin Önemi ALLAH CÜMLEMİZİ İBADET YERLERİMİZE KARŞI GÖREVLERİNİ YAPAN KULLARINDAN EYLESİN. ALLAH CUMAMIZI MÜBAREK EYLESİN. AMİİİNN


"Caminin Önemi Ve Cemaat Adabı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları