Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Döngü Yapıları. İçindekiler  Döngü Yapıları  Bileşik Atamalar  While İfadesi  For Döngüsü  Do İfadeleri  Break ve Continue.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Döngü Yapıları. İçindekiler  Döngü Yapıları  Bileşik Atamalar  While İfadesi  For Döngüsü  Do İfadeleri  Break ve Continue."— Sunum transkripti:

1 Döngü Yapıları

2 İçindekiler  Döngü Yapıları  Bileşik Atamalar  While İfadesi  For Döngüsü  Do İfadeleri  Break ve Continue

3 Döngü Yapıları Nedir? İşlemleri tekrar etmek için kullanılan yapılardır.

4 Bileşik Atamalar Aritmetiksel operatörlerle (+, -, /, *) atama operatörünün (=) birleştirilmesi ile oluşan operatörlerdir.

5

6 While İfadesi Bir koşula bağlı olarak (koşul sonucu true olduğu sürece) bir takım kodlamaları tekrar tekrar çalıştırmak için kullanılan döngüsel yapıdır. while (koşul) { Kodlamalar; Denetim değişkeni güncellemesi (sayaç); }

7 0 ile 20 arasındaki çift sayıları yazdıran program; int i=0; while(i<=20) { label1.text+=" "+i; i+=2; }

8 For Döngüsü Döngünün kaç kere tekrar edeceği belli ise for döngüsü kullanılır. for döngüsü 3 bölümden oluşur; Sayacın başlangıç değerinin verildiği kısım. Sayacın son değerinin belirlendiği kısım, şart Sayacın arttırıldığı bölüm. Bu bölümler arasında “;” koyulur. for(int i=0;i<10;i++)

9 Do İfadeleri Bu döngüde koşul en son kontrol edilir. do { //Yapılacak işler; } while(koşul);

10 Break Komutu Break komutu, döngüden çıkmak için kullanılan bir komuttur. işleyiş, döngüden sonraki komuttan devam edecektir.

11 Continue Komutu Continue komutu, döngü bloğuna ait diğer komutların atlanmasını ve programın icrasının döngünün bir sonraki çevriminden devam etmesini sağlar.

12 Betül Tıngıroğlu 11/C 373


"Döngü Yapıları. İçindekiler  Döngü Yapıları  Bileşik Atamalar  While İfadesi  For Döngüsü  Do İfadeleri  Break ve Continue." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları