Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ"— Sunum transkripti:

1 PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ

2

3 PARDUS NEDİR? PARDUS, TÜBİTAK - BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) tarafından başlatılan ve devam ettirilmekte olan bir işletim sistemi geliştirme projesidir. Pardus adı, Anadolu Parsı'nın bilimsel adı olan Panthera Pardus Tulliana'dan gelmektedir.

4 Pardusun tarihçesi Pardus'un ilk sürümü, 26 Aralık 2005'te yayımlanmıştır. Pardus, kullanıcılarına İnternet'te gezinme, e-posta okuma, güvenli iletişim sağlama, bilgisayarın çoklu ortam özelliklerini kullanma, müzik dinleme ve film izleme gibi olanakların hepsini sağlar.

5 Pardus projesi, özgür yazılım yaklaşım ve yöntemlerini kullanarak, öncelikle kurumsal kullanıcılar için rekabetçi ve yenilikçi bir Linux dağıtımı geliştirmeyi ve bu dağıtım üzerinde kurumsal pazar için ürün ve çözümleri doğrudan ya da Türkiye özgür yazılım ekosistemi eliyle üretmeyi hedefleriyle geliştirilmeye başlanmıştır.

6 2003 yılının önemli bir bölümünde ulusal bir dağıtımın gerekliliği, dünyada benzer uygulamalar, yazılım endüstrisinin mevcut durumu ve eğilimleri araştırıldı. Ülkenin bilgi teknolojisi alanındaki insan kaynağı, yerel yazılım sanayinin yetenekleri ve rekabet unsurları incelendi.

7 Tüm bulgular ışığında, 2003 yılı Yazı'nda, bir ulusal işletim sistemi dağıtımı oluşturmanın yerinde bir karar olduğu sonucuna varılarak somut düzeyde planlama işine girişildi.

8 Mevcut işletim sistemleri, başta Linux olmak üzere incelendi, açık kaynak yazılım metodolojisi ve felsefesi ayrıntılı olarak çalışıldı. Hedef, bir dağıtım oluşturmanın ötesinde, bu dağıtımı sürekli kılabilecek organizasyonel yapıyı da kurmak olduğundan yazılım endüstrisinde, özellikle açık kaynak çerçevesinde, kullanılabilecek iş modelleri irdelendi.

9 Bu incelemeler sonrasında, 2003 yılı Güzü'nde, Linux temelli, açık kaynaklı, olabildiğince GPL lisanslama yöntemini kullanan bir işletim sistemi dağıtımı oluşturulmasına karar verildi.

10 Pardus Projesi'nin hayata geçmesi yılı başında teknik ekibin çekirdeğinin oluşturulması ile başladı. Bu aşamada Türkiye'nin Linux geçmişi, mevcut ve planlanan dağıtımlar, açık kaynak ve Linux camiası ve girişimleri de göz önüne alınarak, var olan bilgi birikimi ve deneyimden en üst düzeyde yararlanmanın yolları arandı.

11 Sonuçta ulusal işletim sistemi geliştirilmesinde görev alması en uygun kişiler Türkiye'nin dört bir yanından seçilerek TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde katıldılar yılının önemli bir kısmı teknik alternatiflerin değerlendirilmesi ile geçti. Farklı Linux dağıtımları incelendi, mevcut dağıtımlardaki eksiklikler, olası gelişim alanları, yapılması gerekenler ve bunların iş gücü ve kaynak gereksinimleri irdelendi.

12 Hedef kitlenin kim olacağı üzerinde beyin fırtınaları yapıldı, bunun sonucu olarak yol haritası alternatifleri belirlendi. 2004 yılı Ekim ayında bu teknik değerlendirmeler sonuçlandı ve yayınlanan Proje Ana Sözleşmesi ile amaç, yöntem ve takvim belirlendi.

13 Pardus'un “bilişim okur-yazarlığına sahip bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını hedefleyen” bir işletim sistemi olmasına, “mevcut Linux dağıtımlarının üstün taraflarını kavram, mimari ya da kod olarak kullanmasına”, ancak “otonom sisteme evrilebilecek bir yapılandırma çerçevesi ve araçları ile kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlamasına” karar verildi.

14 Teknik hedefi ve yöntemi belirlenen proje hızla ilerlemeye başladı ve 1 Şubat 2005 tarihinde ilk ürün olan Pardus Çalışan CD 1.0 yayımlandı. Proje'nin amaçları ve teknik yaklaşımı hakkında Linux camiası ve kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlayan Çalışan CD beklenenin üzerinde ilgi gördü.

15 Sonrasında geliştirme daha çok özgün yenilik projelerine yoğunlaştırıldı ve nihayet 26 Aralık 2005'te Pardus'un ilk kurulabilir sürümü olan Pardus 1.0 Web üzerinden yayımlanmaya başlandı. Pardus Projesi, 2009 yılına kadar BİLGEM'in özkaynakları ile finanse edilmiş ve ilk defa yılında milli bütçeden 3 yıl süreyle kullanılacak kaynak ayrılmıştır.

16 Felis chaus (Sazlık kedisi) Caracal caracal (Karakulak)
PARDUS SÜRÜMLERİ Sürüm Kod Adı Çıkış Tarihi Destek Pardus1.0 Yok 26 Aralık 2005 Pardus 2007 31 Aralık 2006 Pardus Felis chaus (Sazlık kedisi) 16 Mart 2007 Pardus Caracal caracal (Karakulak) 11 Temmuz 2007 Pardus Lynx lynx (Vaşak) 19 Kasım 2007

17 PARDUS SÜRÜMLERİ Sürüm Kod Adı Çıkış Tarihi Destek Pardus 2008 Yok
27 Haziran 2008 Pardus Hyaena hyaena (Çizgili sırtlan) 15 Eylül 2008 Pardus Canis aureus (Altın çakal) 30 Ocak 2009 Pardus 2009 17 Temmuz 2009 Pardus Anthropoides virgo (Telli turna) 15 Ocak 2010

18 Geronticus eremita (Kelaynak) Cervus elaphus (Kızıl geyik
PARDUS SÜRÜMLERİ Sürüm Kod Adı Çıkış Tarihi Destek Pardus Geronticus eremita (Kelaynak) 3 Haziran 2010 Yok Pardus 2011 20 Ocak 2011 Var Pardus Dama dama (Alageyik) 12 Temmuz 2011 Pardus Cervus elaphus (Kızıl geyik 19 Eylül 2011

19 PARDUS KURUMSAL SÜRÜMLERİ
Çıkış Tarihi Destek Pardus Kurumsal 1 2007 Yok Pardus Kurumsal 2 16 Şubat 2011 Var Pardus, yayımlanan son bireysel sürümü olan Pardus itibarıyla Türkçe dâhil, 10 dilde kullanılabilmektedir.

20 PARDUS KURULUM

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31 KAYNAKÇA http://www.pardus.org.tr http://tr.pardus-wiki.org/
resimli-anlatim/ avantajlari.html

32 HAZIRLAYANLAR GRUP 4


"PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları