Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ve ECZACININ ROLÜ Uzm.Ecz. Kağan Dağdeviren Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ve ECZACININ ROLÜ Uzm.Ecz. Kağan Dağdeviren Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi."— Sunum transkripti:

1 ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ve ECZACININ ROLÜ Uzm.Ecz. Kağan Dağdeviren Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi

2 SAĞLIK BAKIMI SIRASINDA ENFEKSİYON FİKRİ Puerperal Sepsis Ignaz Philip Semmelweis (1847)

3 SAĞLIK BAKIMI SIRASINDA ENFEKSİYON FİKRİ

4 El yıkama ile anne ölumlerini %90 azaltmış Tıp çevreleri tarafından dışlanmış “Puerperal sepsisli kadınların olümüne yol açan, hasta kadından öldürücü mikrobu alarak sağlıklı olanlara taşıyan doktorların elleridir” (Louis Pasteur)

5 DER RETTER DER MÜTTER SAĞLIK BAKIMI SIRASINDA ENFEKSİYON FİKRİ

6 ‘ların sonuna kadar Sağlık Hizmetlerine İlişkin Enfeksiyon kontrolü hekim ve hemşirelerin bireysel çabaları ile yürümüştür. ’den sonra ABD’de görülen Stafilokok salgını ve giderek artan antibiyotik direnci nedeniyle hastanelerde Enfeksiyon Kontrol Komiteleri kurulmaya başlamıştır. ’ların sonlarından itibaren az sayıda hastanede Enfeksiyon Kontrol Programları oluşturulmaya başlanmıştır. „ Kontrol programları; „ Sürveyans „ Enfeksiyon kontrol önlemlerinin geliştirilmesi Kontrol önlemlerinin sonuçlarının takibi konularını içermiştir. ’li yıllarda enfeksiyon kontrol hemşiresi kavramı ortaya atılmıştır. „ Sürveyans ve enfeksiyon kontrolu için 250 yatağa 1 tane tam gün çalışan enfeksiyon kontrol hemşiresi fikri kabul görmüştür. „ Bu amaçla hemşirelere yönelik Centers for Disease Control and Prevention (CDC) tarafından kurslar düzenlenmiştir.

7 yılında CDC Ulusal düzeyde SENIC (Study of the Efficacy of Nosocomial Infection Control) projesini başlatmıştır (1974 – 1983). „ Amaç; „Sürveyans ve enfeksiyon kontrol programlarının hastanelerde yaygınlığını/uygulanırlığını saptamak Nozokomiyal enfeksiyon oranlarında azalma olup olmadığını, varsa ne oranda olduğunu ortaya koymak

8 Atasoy virüs kurbanı oldu. 24 Ağustos 2004 Gazi Hastanesi'nde yapılan biyopsi sırasında 'hastane mikrobu' MRSA kapan eski ulaştırma bakanlarından Veysel Atasoy hayatını kaybetti. Atasoy, İbn-i Sina Hastanesi'nde 20 gündür makineye bağlı olarak yaşam mücadelesi veriyordu. Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy

9

10

11

12 Hastane Enfeksiyonlarının bildirimi zorunlu hale geldi

13


"ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ ve ECZACININ ROLÜ Uzm.Ecz. Kağan Dağdeviren Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları