Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HEDEF VE DAVRANIŞLAR HEDEF1:Çevremizdeki canlıları tanıyabilme DAVRANIŞLAR1: 1)Sınıfa getirilen veya resmi gösterilen canlı varlıklar arasında hangisinin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HEDEF VE DAVRANIŞLAR HEDEF1:Çevremizdeki canlıları tanıyabilme DAVRANIŞLAR1: 1)Sınıfa getirilen veya resmi gösterilen canlı varlıklar arasında hangisinin."— Sunum transkripti:

1

2

3 HEDEF VE DAVRANIŞLAR HEDEF1:Çevremizdeki canlıları tanıyabilme DAVRANIŞLAR1: 1)Sınıfa getirilen veya resmi gösterilen canlı varlıklar arasında hangisinin hayvan olduğunu söyleyip yazma 2)Sınıfa getirilen veya resmi gösterilen canlı varlıklar arasından hangisinin bitki olduğunu söyleme ve yazma. 3)Çevresindeki bazı canlılardan gelebilecek zararları söyleme ve yazma. HEDEF2:Canlıların çeşitliliği DAVRANIŞLAR: 1)Adı söylenen hayvanın verilenler arasından seçip söyleme 2)Adı söylenen bitkiyi verilenler arasında seçip söyleme

4 HEDEF3:Canlıların özelliklerini tanıyabilme DAVRANIŞLAR: 1)Çevremizdeki canlıların nasıl hareket ettiklerini söyleme,yazma. 2)Adı söylenen hayvanın dış görünüş özelliğini söyleme,yazma 3)Dinlediği bir sesin hangi hayvana ait olduğunu söyleme,yazma 4)Sınıfa getirilen veya resmi gösterilen yuvanın hangi hayvana ait olduğunu söyleme,yazma 5)Bitkilerin büyümesi için nelere ihtiyaçları olduğunu söyleme, yazma 6)Bitkilerin kök gövde ve yapraklarını gösterme 7)Çevresindeki bitkilerin benzer ve farklılıklarını söyleme yazma.

5

6 Çevremizde birçok bitki ve hayvan yaşar.Hayvan ve bitkiler birer canlıdır.Kedi,köpek,inek,koyun,kuzu hayvandır.Ağaç, çiçek,patlıcan,elma ise bitkidir.

7

8

9 Yukarıdaki resimlerden hangisi hayvandır?

10 Yukarıdaki resimlerden hangisi bitkidir?

11

12

13 Hayvan ve bitkilerin birçok yararı vardır.Et, süt,yumurta gibi yiyeceklerimizi hayvanlardan sağlarız.Bitkilerden yiyecek olarak yararlanırız. Bazı canlılar bize zarar verebilir.Akrep,arı, yılan sokarak zehirleyebilir.Köpek ısırabilir, kedi tırmalayabilir.Doğada bulunan bazı bitkiler zehirlidir.

14 Çevremizde birçok hayvan vardır.Bunlar;kedi köpek,tavuk gibi hayvanlardır.Kaplumbağa, tavşan,balık da çevremizde yaşayabilir. Çevremizde erik,elma,armut,çam ağaçlarını görebiliriz.Gül,menekşe gibi çiçekler de çevremizde bulunabilir.Çiçekler ve ağaçlar bitkidir.

15 Yukarıdaki hayvanların adlarını söyleyiniz

16

17

18

19 Yukarıdaki hayvanlardan hangisi ördektir?

20

21

22

23

24 Çevremizde erik,elma,armut,çam ağaçlarını görebiliriz.Gül,menekşe gibi çiçekler de çevremizde bulunabilir. Çiçekler ve ağaçlar bitkidir.

25 Yukarıdaki bitkilerden hangisi güldür?

26

27

28

29 Hayvanlar değişik şekilde hareket eder. Köpek,kedi,at gibi hayvanlar yürüyerek ve koşarak hareket eder.Balıklar yüzerek kuşlar uçarak hareket eder.Yılan,kertenkele gibi hayvanlar sürünerek yer değiştirir. Ayçiçeği gibi bitkiler de güneşe doğru hareket eder.

30 SÜRÜNÜRLER UÇARLAR YÜZERLER KOŞARKOŞAR YÜRÜRYÜRÜR

31 Çevremizdeki hayvanların dış görünüşleri de farklıdır.Kedi uzun tüylüdür.Kedinin küçük kulakları ve uzun bıyıkları vardır. Tırnakları uzun ve sivridir.

32 Çevremizdeki hayvanlar ses çıkarır.Her hayvanın çıkardığı ses farklıdır.Köpek havlar,kedi miyavlar,eşek anırır,at kişner. Horoz öter,ördek de vakvaklar. üüürüüü Hav hav möööö Vak vak

33 . Hayvanlar yaşayabilmek için beslenmeye ve barınmaya ihtiyaç duyar Hayvanlar ot yada et yiyerek beslenir. Hem ot hem de et yiyenler de vardır. Hayvanların da bir yuvası vardır.İnek, öküz,atların barındıkları yere ahır denir. Tavuk,hindi,horoz kümeste barınır.

34 Bitkiler,büyüyebilmek ve gelişebilmek için beslenmeye ihtiyaç duyar.Bitkilerin büyümesi için toprağa,suya ve ışığa gerek vardır. Bitkiler üç kısımdan oluşur.bunlar:kök, gövde,yapraklardır. Bitkiler kökleriyle toprağa tutunur.Suyu kökleriyle alırlar.

35 Bitkilerin de benzerlik ve farklılıkları vardır. Benzerlikleri kök,gövde ve yapraklarının olmasıdır. Bazılarının boyu kısa gövdesi incedir. Bazılarının boyu uzun gövdesi kalındır. Bazıları çiçeklidir.

36 Bitki ve hayvanlara zarar vermemeliyiz. Hayvanlara taş atmamalı,yuvalarını bozmamalıyız.Hayvanlara zarar veren arkadaşlarımızı uyarmalıyız. Çiçekleri koparmamalıyız.Ağaçların dallarını kırmamalıyız. Çimlere basmamalıyız.

37

38


"HEDEF VE DAVRANIŞLAR HEDEF1:Çevremizdeki canlıları tanıyabilme DAVRANIŞLAR1: 1)Sınıfa getirilen veya resmi gösterilen canlı varlıklar arasında hangisinin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları