Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MİmarlIKTA BENZETME (ANALOJİ) YAKLAŞIMI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MİmarlIKTA BENZETME (ANALOJİ) YAKLAŞIMI"— Sunum transkripti:

1 MİmarlIKTA BENZETME (ANALOJİ) YAKLAŞIMI
Analoji; bilinmeyen, yabancılık çekilen bir olgunun, bilinen, benzer olgularla açıklanması olarak tanımlanmaktadır.  İlk analoji örneği milattan önce 2800 yılında Memphis yakınında Sakkara’ da Kral Djoser anıt mezarıdır. Mimar İmhotep, Nil vadisinde kurutulan kerpiçlerin piramit şeklinde dizilmiş katmanlarından esinlenerek bina tümel formunu oluşturmuştur.

2 Bitkisel formaların kullanıldıgı Art Nouveau akımından bir metro istasyonu girişi

3 CASA MİLA Casa Milà, Katalonya’nın idarî merkezi Barselona şehrinin Eixample  semtinde Passerig Gracia caddesinde bulunan ve yıllları arasında] Antoni Gaudi tarafından tasarlanmıştır. Bina amorf bir hücreye benzer. Döşemenin duvarlarla amorf bileşimi, kemiği andıran balkon parapetleri,peri bacalarından esinlenildiği söylenen ilginç baca stili. Ve tavanlar ise muazzam bir sıva tekniği ile “çöl” veya belki de “kumsal” kumullarına dönüştürülmüştü. Dalgalanma o kadar fazladır ki, Gaudi, kimi yerlere deniz yıldızı filigranı eklemek zorunda hissetmiştir kendisini. 

4 LE CORBUSIER-RONCHAMP – Notredame-du-Haut Fransa Kilise rahibe kukuletası, bir keşiş kapşonu, bir gemi pruvası, dua eden elleri çağrıştırır.

5 SANTİAGO CAATRAVA- LION SATOLAS TGV İSTASYONU Bina Saarinen'in bile daha fazla dinamizm ile uçuş simgeleyen, bir kuşun en açık ifade etmektedir TGW İstasyonu New York'ta, iki ana kemer kuş gagası gibi bir araya geliyor.

6 Calatrava bu yapısında kuş ve insan gözünün yapısından esinlenmiştir
Calatrava bu yapısında kuş ve insan gözünün yapısından esinlenmiştir. TGW İstasyonu New York'ta, iki ana kemer kuş gagası gibi bir araya geliyor.

7 Dev betonarme kanatlarıyla kuş kanatlarını çağrıştırıyor.

8

9 SANTIAGO CALATRAVA- ALLAMILO KÖPRÜSÜ  Esin kaynağı ise uçmakta olan kuş profilidir. aynı zamanda harpe de benzetilebilir.

10 SANTIAGO CALATRAVA – SANAT VE BİLİM ŞEHRİ Bilim müzesi, planeteryum IMAX tiyatro, opera binası ve dış alanı çevreleyen çok büyük bir pergoladan meydana gelen kompleks Avrupa'nın önemli kültür kenti adaylarından Valencia'da yer almaktadır.

11 Calatrava bu yapıyı göz şeklinden yola çıkarak eskizlemiştir.

12

13 SANTIAGO CALATRAVA-TORSO TOWER Tek "burgulu gökdelen", İsveç'in Malmö şehrindeki "Torso Tower" binası. Mimar Calatrava insan vücudunun kendi ekseni etrafında dönmesinden esinlenerek bu yapıyı tasarlanmıştır.

14 Üst üste konulmuş 9 küpün kendi eksenleri etrafında 90 derece dönüşüyle oluşuyor. 54 katlı 190 metre

15

16

17 BURJ EL ARAB-YELKEN OTEL Dubai Mimari açıdan denizde yüzen bir yelkeni andırdıgı için Yelken Otel de denilmektedir.

18 DANCING HOUSE Kanada kökenli bir mimar olan Frank Gehry nehir kıyısında yer alan bir alanda tasarladığı binadır yılında başlanan inşaat 1996 yılında tamamlandı.  

19 Dans eden iki partneri sembolizce ettiği için Fred and Ginger olarak adlandırılan bu yapı bölgede yaygın olan Barok, Gotik ve Art Nouveau binalar arasında Dekonstrüktivizm stilindedir. Yapıya verilen başka bir isim de "Sarhoş Ev"’dir.

20 VULANCANIA BİNASI  Hans Hollein’in dev bir kabuklu deniz hayvanını çağrıştıran Fransa’daki Vulcania binası 

21 TWA TERMİNAL Eero Saarinen'in projelendirdiği New York'taki “TWA Terminal” havalimanı da deniz kabuklarına benzeterek yaptığı bir yapıdır.

22  KANSAI HAVALİMANI Renzo Piano’nun Kansai Havalimanı’nın iç mekânında dev bir balinanın midesindeymiş gibi hissedip, devasa omurgasına hayran kalıyoruz. Koca havaalanı ise, kıvrak hareketlerle, eski çağlardan gelerek yeryüzüne yeni inmiş, upuzun bacaklı, büyük bir tarih öncesi kuşuna benziyor. Dünyanın en büyük yapay adası üzerine oturtulmuş ve bir çok ödüle layık görülmüştür.

23 Çocukken oynadığı böceğin formunda bir evde yaşayan heykeltıraş Mehmet Aksoy, “İnsanın yaşadığı yerde, etrafında gördüğü şeylerde kendisinden bir parça olmalı” diyor. 

24 YOKOHAMA ULUSLAR ARASI LİMAN TERMİNALİ Alejandro Zaera-Polo tarafından tasarlanmıştır. Limanda yer alan otobüs terminali dalgalardan esinlenerek tasarlanmıştır.

25  WAWE RESİDENCES EVLERİ(DALGA EVLERİ) Henning Larsen Mimarlık firması tarafından Danimarka’da yapılmıştır . Bu evler tasarımından ötürü ismi Dalga Evleri olarak uygun görülmüş.

26 SYDNEY OPERA BİNASI- JORN UTZON Utzon bu binayı bir yarışma projesi olarak iç içe geçmiş kabuklar şeklinde tasarladı. Bina ses dalgalarını ve çevresindeki su dalgalarından esinlenerek tasarlanmıştır.

27 Ayşe Lisa YAKUPOĞLU Ayşe İdil BALOĞLU Ümit ÖZBUNAR


"MİmarlIKTA BENZETME (ANALOJİ) YAKLAŞIMI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları