Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

"Milli park, bilimsel ve estetik bakımdan, milli ve milletlerarası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: ""Milli park, bilimsel ve estetik bakımdan, milli ve milletlerarası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına."— Sunum transkripti:

1

2 "Milli park, bilimsel ve estetik bakımdan, milli ve milletlerarası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır."

3

4

5

6 Milli Park Sahasının 87.0 Ha’sı Muğla İli sınırları içerisinde, 1556 Ha’sı Antalya İli sınırları içerisinde kalmaktadır.Toplam alanı 1.643 ha dır.

7 İŞLETMESİ Saklıkent Kanyon girişi ve genel saha işletmeciliği, ihale ile 28.12.2011 tarihinden itibaren 5 yıllığına (51g) FETAB’a (Fethiye Alt Yapı Hizmetleri Birliği) verilmiştir.

8

9 Aktiviteler  Çamur banyosu  Piknik  Olta Balıkçılığı  Fotoğrafçılık  Doğa Yürüyüşü  Hidrolojik yapı  Kampçılık  Rafting  Kayak

10 Kanyonu keşfetmek istiyorsanız ıslanmayı göze alın. Nehirden geçerken kaymamanız için yanınıza mutlaka yedek ayakkabı ya da kaymayan sandalet alın. Akıntının güçlü olduğu yerlerde dikkatli olun, kaygan kayalara basmamaya özen gösterin. Ara sıra başınızı kaldırıp, büyüleyici kaya oluşumlarına bakın ve bu doğa harikasını inceleyin. Fotoğraf makinenizi yanınıza alacaksanız iyi muhafaza edin; suya düşürmeyin.

11 Yemek Kültürü Yöresel yemekler; Ölemeç Çorbası (Ufalamaç) Tingil Çorbası Arap aşı Sündürme Leğen Böreği Döndürme..

12

13

14

15 Bölgede 17 memeli türü tespit edilmiş olup bu türler arasında ülkemiz için endemik bir tür bulunmamaktadır. Bölge için en önemli memeli türü Lutra lutra’dır (su samuru).

16 Bölge 6 iki yaşamlı ve 18 sürüngen türünü de barındırmaktadır. Bölgede tespit edilen Lyciasalamandra fazilaeendemik bir türdür. Bu tür Türkiye’de sadece Gökbel-Dalyan ile Fethiye arasındaki bölgede yayılış göstermektedir.

17  Orta büyüklükte tamamen beyaz bir balıkçıldır.  Boynu uzun ve ince,gagası ince,koyu ve sivridir.  Bacakları siyahtır.  Ensesinden uzun ve ince süs tüyleri uzanır.  Yeşilimsi sarıya dönen parmakları vardır.

18 KKirpiler ile akrabalıkları yoktur. KKıllarının değişimden dolayı bu ismi almıştır. MMemeliler ve böcekçiller familyasına girer. GGenellikle böcekler,doğal bitkinin kök ve tomurcukları ile beslenirler.

19 Phylloscopus collybita (Çıvgın) Parus caeruleus (mavibaştankara) Phylloscopus collybita (Çıvgın) Parus caeruleus (mavibaştankara) Phylloscopus collybita (Çıvgın) Parus caeruleus (mavi baştankara) Nemoptera bipennisOrthetrum brunneum.

20

21  İnce yapılıdır.  Erkeği ve dişisi arasındaki fark ; Dişinin boyun halkası yoktur.Gözünün gerisindeki gözünü çevreleyen bir yengeç kıskacına benzeyen beyazlıkla ayırt edilir.

22 Yeşil kaplumbağa Chelonia cinsi içindeki tek tür olan bir deniz kaplumbağasıdır. 200 kg ağırlığa, 1-1,5 metre uzunluğa erişebilir ve bu ölçülerle, sert kabuklu kaplumbağalarcinsitürdeniz kaplumbağasıdırkaplumbağalar içinde en büyük olandır.İsimlerini bedenlerindeki yağ dokusunun yeşil renkli olması nedeniyle almıştır. Dişi bireyler, yumurta bırakmak için, tipik yuvalanma kumsallarına çıkarlar. Bedenlerini ısıtmak için kumsallara çıktığına da sıkça rastlanır.yağyumurta Çok nadiren Karadeniz'de de görülebilen bu canlı tüm Akdeniz'e yayılış göstermektedir.KaradenizAkdeniz

23  Sini kaplumbağası (Caretta caretta), Denizlerde yaşar.  Yumurtlamak haricinde karaya hiç çıkmaz.  Oksijeni havadan almasına rağmen uzun süre su altında kalabilir.  Yumurtalarını gece kumsallarda açtıkları çukurlara gömerler.  Yavrular 2 aylık kuluçka döneminden sonra gece vakti yumurtadan çıkarak denize giderler.  Akdeniz sahillerine yayılmıştır. Akdeniz  Balıklar, kabuklular ve su canlıları (özellikle deniz anaları) ile beslenir.  Yaklaşık 106 milyon yıldır yeryüzünde olduklarını düşünülmektedir.

24 KARAÇAM Karaçam ağaçları 35–40 m boy yapar. Yaşlı ağaçlarda gövde derin çatlaklıdır, kalın ve esmer kabukları vardır. 4–8 cm uzunluğundaki iğne yapraklar koyu yeşil ve serttir. Yumurtamsı koni görünümdeki kozalakları kozalakları simetrik ve yok denecek kadar kısa saplıdır. Kozalak boyu 3 cm. civarındadır.

25 1990’lı yılların başında dağdan yaklaşık 8 ton bitki toplanarak yurt dışına satılabilmiştir. Hiçbir kontrole ya da engele takılmadan gerçekleşen bu ticaret, Avrupalı bahçe severlerin haber vermesi ile ortaya çıkmıştır. Türkiye’deki Soğanlı Bitkiler Yönetmeliği gereğince çakal nergisin doğadan toplanması ve ihracatı yasaktır.

26 FETHİYE MOR YILDIZI 1000 metrenin yukarısında çam ve sedir orman açıklıklarında yetişen çok nadir ve endemik bir bitkidir. Mart- nisan aylarında çiçek açar.

27 Akçaağaçgillerden olup genellikle süsü ve gölge ağacı olarak kullanılır. Boyu 20 m kadar yükselebilir. Tahtası hafif ve sağlam bir ağaçtır. Yaprakları açık yeşil veya beyaz-yeşil alaca renklidir. Yapraklarının alt yüzü tüylü, karşılıklı avuç içi şeklinde, üç parçalıdır. Çiçekleri sarı yeşildir. Yapraklarından, kabuklarından faydalanılır.

28 Babadağ'da 1670 metre civarında kayalık, taşlık bölgede yetişen nadir ve endemik bir bitkidir. Temmuz- ağustos aylarında çiçeklenir.

29 Pireotu (Tanacetum praeteritum ssp. praeteritum), dağın 1600 metre civarında yetişen nadir ve endemik bir bitkidir. Temmuz ayında çiçeklenir.

30 Güneşli yerleri seven, genellikle çorak topraklarda yetişen çok yıllık bir bitkidir. Boyları 15 - 40 cm arasındadır. Çiçekleri geriye doğru çan şeklinde, pembe, pembemsi kırmızı, eflatun veya pembemsi beyaz renktedir. gövdenin alt kısmı odunsu ve üst kısmı oldukça sık çatallıdır.

31 Dağda 1500 metrenin yukarılarında yetişen nadir bir bitkidir. Temmuz-ağustos aylarında çiçeklenir.

32

33

34

35

36 Bombus con. Hypericum Cichorium intybus Crataegus sp. Colchicum szovitsii

37

38

39 Ge ç mişte Mısır Krali ç esi Kleopatra'nın "aşk iksiri" ve parf ü m olarak kullandığı sığala yağı, Hipokrat d ö neminden beri ila ç olarak da kullanılmıştır. Eski Mısırlılar sığala yağını mumyalama işlemleri sırasında da kullanmışlardır. Kleopatra Hipokrat Mısırlılar mumyalama Eldesi; Sığla yağı elde etmek i ç in bahar aylarında ağacın g ö vdesine ç izikler ç izilir. Temmuz ayından itibaren g ö vde ü zerinde biriken salgı ve kabuklar ö zel bı ç aklar ile kazınarak toplanır. Bu salgı ve kabuklar sıcak su ile kaynatıldıktan sonra ö zel preslerde sıkılarak sığala yağı elde edilir. Temmuz. Sığla veya günlük ağacı Dünyada yalnızca Fethiye ve Muğla civarında yetişen bu ağacın meyve ve tohumları yasadışı yollardan yurt dışına kaçırıldığı için, sığla ormanları düzenli olarak kendini yenileyememektedir.

40

41 Cyclamen alpina Fritillaria acmopetala ssp. acmopetala Onosma frutescens Phlomis leucophracta

42 1.1 Sedir ağacı dayanıklılığı ve hoş kokusu ile bilinen Anadolu’nun anıt ağaçlarından birisidir. Onun için “Dağların kadısı katran, müftüsü çam” demişler. 2.2 Genellikle Toroslarda doğal olarak yetişen Toros sediri (katran ağacı) yüksek kayalıklı tepeler üzerinde bir çadır gibi açılan kolları ile sanki tüm Anadolu’yu örtmektedir. 3. 3 Kutsal kitaplarda gücün, kuvvetin ve zenginliğin sembolüdür. 4.4 Bin yıldan fazla yaşayabilmektedir. SEDİR

43 KIZILÇAM Kızılçam (Pinus brutia, Turkish Pine), çamgiller (Pinaceae) familyasından Akdeniz'e özgü 5-20 m. boylarında hızlı büyüyen kalın dallı bir çam türü. Genç sürgünleri kalın ve kızıl renktedir.

44 MISIR İ NC İ R İ Kaynana dili olarak bilinen iri, yassı yapraklı bir kaktüsün meyvesidir. Akdeniz bölgesinde yetişir çoğunlukla. Sıcak iklim bitkisidir. C vitamini yönünden çok zengindir.

45 DİNLEDİĞİNİZ VE İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER


""Milli park, bilimsel ve estetik bakımdan, milli ve milletlerarası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları