Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İNSAN ÖLÜR MÜ? Hazırlayan Hüsnü Çeşmeci Aralık 2009.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İNSAN ÖLÜR MÜ? Hazırlayan Hüsnü Çeşmeci Aralık 2009."— Sunum transkripti:

1 İNSAN ÖLÜR MÜ? Hazırlayan Hüsnü Çeşmeci Aralık 2009

2 ve hesap vermeyecekmiş gibi davranıyor…
Çevremizde olanlara dikkatli bir şekilde baktığımızda, insanımızın gereğinden fazla “dünyacı” olduğunu görürüz… Bir grup insan; ölüp tekrar dirileceğine inanıyor gibi görünse de hiç ölmeyecekmiş ve hesap vermeyecekmiş gibi davranıyor… Bir başka grupta; “ölümle sıfırlanacağını” dolayısıyla hayatının dünyayla sınırlı olduğunu, bu sebeple ne yaparsa yanına kâr kalacağını düşünerek sınırsız bir yaşantı sürmek istiyor… Bu konumuzda; insan hayatının değiştirilemez gerçeği olan “ölümü” ele alıp “İnsan ölür mü?” sorusunun cevabını arayalım… NİÇİN BU KONU SEÇİLDİ?

3 CEVABI İNSANIN EVRELERİNDE ARAYALIM.
ÖLÜR MÜ? ÖLÜME YÜKLENEN ANLAMA BAĞLI ÖLÜM “Solunum ve dolaşım sistemlerinin durması” olarak tanımlanırsa İNSAN ÖLÜR ÖLÜM “Sıfırlanmak, yok olmak, bitmek” anlamında tanımlanırsa İNSAN ÖLMEZ KÂİNATIN EN MÜKEMMEL YARATIĞI “İNSAN SIFIRLANMAK İÇİN” YARATILMIŞ OLAMAZ… DÜNYA ÖLÜMÜYLE 'YOK OLMAYA' DEĞİL 'SONSUZ HAYATA' TAŞINIYORUZ. CEVABI İNSANIN EVRELERİNDE ARAYALIM. NASIL?

4 İNSANIN EVRELERİ KIYAMET 1 2 3 4 EVRELER OLUŞUM DÖNEMİ (Doğum Öncesi)
HAZIRLIK DÖNEMİ OLUŞUM DÖNEMİ (Doğum Öncesi) 1 DÖLLENME DÖNEMİ HAMİLELİK DÖNEMİ ÖNCESİ BEBEKLİK DÖNEMİ ÇOCUKLUK DÖNEMİ DÜNYA HAYATI DÖNEMİ (Doğum Sonrası) 2 ERGENLİK DÖNEMİ YETİŞKİNLİK DÖNEMİ KIYAMET KABİR HAYATI DÖNEMİ YAŞLILIK DÖNEMİ 3 DİRİLİŞ AHİRET HAYATI DÖNEMİ 4 SONRASI SORGULANMA SONSUZ HAYAT

5 1 OLUŞUM DÖNEMİ ( Doğum Öncesi ) SPERM NEDİR? YUMURTA NEDİR?
HAZIRLIK DÖNEMİ 1 SPERM NEDİR? ● İnsanda erkek üreme hücresine “sperm” denir. Sperm gözle görülemeyecek kadar küçük, hareketli bir yapıya sahiptir. ● Sperm; baş, gövde ve kuyruktan oluşur. YUMURTA NEDİR? ● İnsanda dişi üreme hücresine “yumurta” denir. ● Yumurta; hücre zarı, sitoplazma ve çekirdekten oluşur. OLUŞUM DÖNEMİ ( Doğum Öncesi ) DÖLLENME DÖNEMİ ( SPERM + YUMURTA ) SPERM YUMURTA Bir çiftleşme sırasında “meni” denilen yoğun kıvamlı bir sıvının içinde ~ 300 milyon sperm salınır. Bu spermler, kadın bedeninde yumurta hücresinden cm uzaktadır. Bu uzaklık, sperm büyüklüğünün yaklaşık 3000 katıdır. (İnsan için; adımla 5 km’ den fazla yol demektir.) Ergenlik çağındaki bir kadının yumurtalığında (gözle görülemeyecek kadar küçük) yaklaşık tane “yumurta adayı” vardır. Bunlardan binlercesi her ay “yumurtanın gelişme aşamalarında” kaybolur. Sadece biri döllenmeye hazır “olgun yumurta” haline gelir. HAZIRLIK DÖNEMİ DÖLLENME DÖNEMİ HAMİLELİK DÖNEMİ

6 HÜCRELER Anlatılanlar “mucize olayın” sadece bir kısmıdır.
İNTİHAR MI; YOKSA, YOLA DEVAM MI? ● Rahim içine giren spermler; bazı salgıların yardımı ve kuyruk hareketleri ile kadının üreme organları içinde ilerler ve bir kısmı tüplere ulaşır. Bu sırada yumurtalık dışına atılan dişi yumurta hücresi, tüp içine alınır. Yumurta, spermleri kendine çekmek için bazı özel kimyasallar salgılar. ● Sperm ile yumurta hücresinin buluşmasından sonra sperm, baş kısmındaki eritici enzimlerle yumurtanın zarını delerek içine girmek ister. Pek çok sperm, yumurta etrafında kümelenmesine rağmen bunlardan sadece bir tanesi yumurta içine (kuyruğunu dışarıda bırakarak) girer. Yumurta hücresi, bir başka spermin içeri girmesini önlemek için hemen çevresinde “döllenme zarı” oluşturur. Sperm yumurta içine girdikten sonra, iki hücrenin çekirdekleri birleşir (zigot oluşur) ve böylelikle döllenme tamamlanmış olur. Yumurtayı Saran Spermler Yumurtaya Girmeye Çalışan Sperm Anlatılanlar “mucize olayın” sadece bir kısmıdır. SPERM: Başı içinde erkeğin genetik şifresi ve DNA’sı vardır. Bunlar döllenme ile birlikte yumurtanın özellikleriyle birleşir. YUMURTA: Döllenme sonucu oluşan zigot çoğalabilmek için bölünmeye başlar. Yedi hafta sonraki haline embriyo denir. Bu evreden sonra embriyo (canlı taslağı) küçük bir insan halini alır (cenin dönemi). Doğuma kadar süren zaman içinde cenin anne dışındaki hayata hazırlanır. YORUM: Bir canlı olan sperm, yumurta içine girerken kuyruğunu dışarıda bırakmakla şekil değiştirir. Yumurtayla birleşince de orijinalliğini kaybeder. Ortada sperm diye bir şey kalmaz. ŞEKLEN SPERMA ÖLMÜŞTÜR Bir canlı olan yumurta, sperm ile birleşince orijinalliğini kaybeder. ŞEKLEN YUMURTA ÖLMÜŞTÜR Döllenme ile cinsiyeti dahil, göz renginden kan grubuna kadar bütün genetik yapısı belli ve değiştirilemez yepyeni bir canlı alt yapısı oluşur. SPERMA VE YUMURTA YOK OLMAMIŞTIR. SPERM VE YUMURTAYA NE OLDU?

7 Anlatılanlar, bu mucizevi olayın çok az bir kısmıdır.
İNSANIN YAPILIŞI HAMİLELİK DÖNEMİ ( ANNE DIŞINDAKİ HAYATA HAZIRLIK ) 1. AY Hızlı bir şekilde bölünen "zigot“ tüplerden aşağı doğru kayar, Rahme ulaşmasından sonra uygun bir yüzeye tutunur. Pek çok organ şekillenmeye başlar. Boy 4 mm’dir. 2. AY Bu dönem “embriyo” da çok hızlı bir büyüme / değişim söz konusudur. Beyin ve kafa hızla büyür. Göz yerleri, kulak çukurları ve burun oluşur. Kollar ve uçlarında el ayaları ile bacak tomurcukları oluşur. Temel kas ve kemik sistemi gelişirken, ince bir tabaka halinde deri belirir. İlkel kalp ve kan dolaşımı başlar. Böbrek, akciğer, karaciğer, mide, barsak, pankreas, omurilik, sindirim sistemi oluşumunu sürdürür. 3 - 4. AYLAR Embriyo bu aylarda insanın bütün özelliklerini kazanır. Yüz, insan görünümündedir. Dışarıdan bakıldığında cinsiyeti kolaylıkla belirlenir. Dolaşım sistemi tam anlamı ile çalışmaktadır. Karaciğer, böbrekler üretime başlamıştır. Beyin hızla gelişmektedir. “Cenin” hareket etmeye başlamıştır. 5 - 6. Cenin tamamen minyatür bir insan görünümündedir. En tipik gelişme, burun, göz çukuru ve kemik yapısındadır. Cilt altındaki yağ depoları dolmaya başlamıştır. Bütün organlar görev yapabilmektedir. 7 - 8. Cenin bu döneminde duyabilir, hissedebilir ve görebilir. tüm organ sistemleri gelişim ve olgunlaşmasını tamamlamış, son rötuşlar kalmıştır. 9. AY Cenin hemen hemen YENİ HAYATINA (ANNE DIŞINDAKİ HAYATA) hazırdır. Anlatılanlar, bu mucizevi olayın çok az bir kısmıdır.

8 O'NA KAYITSIZ ŞARTSIZ TESLİMİYETTİR.
BİR + BİR = TRİLYON Mikroskobik boyutlu spermin, yumurtayı dölleyebilmesi için ona enzimleri kim yerleştirdi? SORU Bir yumurta hücresi nasıl oldu da birbirinden farklı özellikleri olan dokulara ve sistemlere dönüştü? SORU Birbiriyle uyumlu ve işbirliği içinde çalışan sistemleri düşündüğümüzde, karşımıza çok açık bir plan ve özel tasarımın çıktığını görürüz. HEDEF İNSANIN YARATILMASI Erkeği ve kadını birbirlerine uyumlu yaratan, onların birer hücresinden (trilyonlarca hücreden oluşan) İNSANI YARATAN (ona ruh veren), alemlerin sahibi Yüce ALLAH’tır. İNSANA DÜŞEN GÖREV; O'NA KAYITSIZ ŞARTSIZ TESLİMİYETTİR.

9 2 DÜNYA HAYATI DÖNEMİ ( Doğum Sonrası ) BEBEKLİK DÖNEMİ
ARAMIZA HOŞ GELDİN 2 Döllenmiş yumurta hücresinin bölünmesi ile oluşan dokular bir araya gelerek organları, organlar bir araya gelerek sistemleri, sistemler bir araya gelerek yeni canlıyı (insanı) oluşturdu. ANNE DIŞINDAKİ ORTAM İÇİN HAZIRLANAN CENİN, ANNEYİ TERK EDEREK İNSAN OLACAKTIR. KALIRSA ÖLÜR. ● Anne karnını terk, HAMİLELİK DÖNEMİ sonudur. Doğum, sıvı içindeki yaşamın sonudur. Cenin için bir tür ölümdür. ● Doğum ile alınan ilk nefes, ATMOSFERDEKİ HAYATA başlangıçtır. Ceninin (insan olarak) bir tür dirilişidir. DÜNYA HAYATI DÖNEMİ ( Doğum Sonrası ) Hoş geldin… Artık senin yeni adın “bebek”. BEBEKLİK DÖNEMİ Anne karnında (sınırlı bir hacim içinde) sadece biyolojik olarak var olan insan, doğum sonrasında önce çevresinden daha sonra uzaklardan gelen bilgilerle kişilik kazanarak büyüyecektir. Ve büyürken uçlardan uçlara savrulacaktır. Dengesini kurabilen “kazanmış” olacaktır… ÇOCUKLUK DÖNEMİ ERGENLİK DÖNEMİ YETİŞKİNLİK DÖNEMİ YAŞLILIK DÖNEMİ ŞİMDİ DE YAŞLARINA GÖRE SENİ TASNİF EDELİM...

10 İNSANIN EVRELERİ BİYOLOJİK TASNİF
BEBEKLİK DÖNEMİ ( 0 – 12 ayları arasındaki dönem ) İnsan, aklıyla dünyanın en güçlü canlısı iken; yavrusu, dünyanın kendi kendine yetmeyen tek canlısıdır. Her türlü ihtiyaçları için bir başkasına (anneye) bağımlıdır. İnsan bu döneminde çevresel faktörlere karşı savunmasızdır. ÇOCUKLUK DÖNEMİ ( 1 – 11 yaşları arasındaki dönem ) Büyüme devam eder yaş arası yürüme, koşma; 3-6 yaş arası oyun dönemidir. Kişilik gelişimi başlar. Hayal ile gerçeği ayırt etmeyi öğrenir… Okula başlar. ERGENLİK DÖNEMİ ( 12 – 21 yaşları arasındaki dönem ) Duygusallığın ön plana çıktığı, soyut kavramları rahat algıladığı dönemdir. Bedensel ve ruhsal değişmeler yaşar. Sosyal hayatta kendine yer ararken çevreyle çatışır. YETİŞKİNLİK DÖNEMİ ( 21 – 65 yaşları arasındaki dönem ) İnsanın dünya hayatının en önemli (fiziksel gelişimini tamamladığı ve olgunlaştığı) dönemidir. Hayatının dönüm noktası olan iş, eş seçimini yapar. Sorumlulukları artmıştır. YAŞLILIK DÖNEMİ ( 65 yaş üzeri dönem ) Organların eskisi kadar iyi çalışmadığı dönemdir. Bedensel yorgunluk başlamış, hareket etme kabiliyeti ve zihinsel faaliyetler azalmıştır. Halk deyimiyle bir ayağı çukurdadır. İnsan; hayatının hangi döneminde olursa olsun, her geçen saniye, ölümüne biraz daha yaklaşır. Kendine takdir edilen “dünya hayatı süresi” dolduğunda ölümü gerçekleşir. BUNA KİMSE ENGEL OLAMAZ.

11 İnsan ruhunun yönettiği bedenin, ruhun
ÖLÜMÜ TATMAK TEDBİR AL, TAKDİRE BOYUN EĞ HER NEFİS ÖLÜMÜ TADACAKTIR. ÖLÜMÜ TATMAK NEDİR? İnsan ruhunun yönettiği bedenin, ruhun isteği dışında, ruhun elinden alınmasıdır. ● İnsanın öleceği günün kendisine bildirilmemesi, insan için bir lütuftur. Aksi olsa idi; insan “o günün” stresini her an yaşar ve psikolojik olarak çökerdi. ● Dini inancı olmayan birinin öleceği günü bilmemesi; ona “ölümü” unutturur, onu “dünyacı” yapar. Öyleleri Allah'a karşı bir yükümlülük hissetmediğinden, yalnızca kendi tutkularına göre yaşarlar. Çevresindekilerin teker teker ölüp gittiğini görse de, kendisinin öleceğini bir türlü kabul etmez. Dünyanın geçici zevklerine daha çok sarılır. Bu bir “kaçış yöntemi” olsa da ölümü kesin gerçekleşecektir. ● Müslüman, öleceği günü bilmemenin rahatlığını yaşarken “kendisi için takdir edilen günde” öleceğini bilir ve zamanını iki hayata göre tanzim eder.Bunlar; “dünya hayatı” ve “ahiret hayatı”dır. DÜNYA HAYATIMIZ, SONSUZ HAYATIMIZDAN SADECE BİR DİLİMDİR. ÖLÜM YOKOLUŞ DEĞİL, BOYUT DEĞİŞTİRMEKTİR. ÖLÜM, SONSUZ HAYATIN GİRİŞ KAPISIDIR.

12 insanın "dünya hayatı"nın hesabının görülmesi için,
başının ve sonunun belli olması gerekir. Hesabın başı "buluğ yaşı", "bedensel ölümü" ise sonudur. ÖLÜM VE SONRASI, İNSAN AKLININ SINIRLARI DIŞINDADIR. Ölüp de dirilen ve yaşadıklarını bizlere anlatan olmamış ve olmayacaktır. Bu sebeple “bedenin ölümü”nün ne olduğunu, kişinin neler yaşadığını, akılla bulmak ve teknik olarak ispatlamak mümkün değildir. Bu durum; kabir, kıyamet, mahşer, hesap verme, cennet- cehennem için de geçerlidir. ÖLÜM, DÜNYA HAYATININ SONA ERMESİDİR ● İnsanın bedeni sabit olmayıp, doğumundan ölümüne kadar sürekli değişmektedir. Her an milyonlarca hücremiz ölmektedir. Bazılarının yerine yenileri üretilmekle birlikte, genelde hücreler yaşlanmaktadır. Biz bu değişimin çoğu zaman farkında bile değiliz. Bu değişim bir anlamda her an “ölmemiz / dirilmemiz” demektir. ● Ölüm, hayatın bir gerçeği olmasına rağmen, zorunlu olmadıkça konuşulmayan bir konudur. Çünkü bazılarınca ölüm bir yokoluş’tur. ● “Ölüm bir yokoluş değil, yeni bir hayatın kapısı”dır, bir tür “dönüşüm”dür. Ölüm denilen olayla; “Ruh yok olmaz, bedeninden ayrılır”. Bilgi için en güvenilir kaynak “vahiy”dir; yani: Kur’ân ve Sünnet. ÖLÜM, RUHUN BEDENİ KULLANAMAMASI OLAYIDIR. BU KAYNAKLARA İNANMAYAN VARSA BİLSİN Kİ, İNANMAMAK SONUCU DEĞİŞTİRMEZ. Bedenden ayrılmak ruhu yok etmez, bedeni işlevsiz kılar. Yönetilmeyen beden “insan değil, görevini tamamlamış bir cesettir”. Geldiği yere (doğaya) döner.

13 (Prof. Dr. Alaaddin Başar)
RUH ● Ruh, sonradan yaratılmıştır, ama ebedidir. Birdir, bölünmez, parçalara ayrılmaz. İcraatıyla ve tesirleriyle bedenin her yerinde bulunur… ● Ruh, şuuruyla fark eder, aklıyla anlar, vicdanıyla tartar, karar verir, hayaliyle plânlar yapar, hafızasıyla bilgi depolar, kalbiyle sever. Onun sayılamayacak kadar çok kabiliyeti vardır. Bunların bir kısmı da maddi uzuvlarla ortaya çıkar. Ruh, eliyle tutar, gözüyle görür, kulağıyla işitir, ayağıyla yürür... Bedende bulunduğu sürece bedene muhtaçtır. Faaliyetleri bedenle sınırlıdır. ● Ölüm, onun beden zindanından kurtulup, hürriyetine kavuşmasıdır. O zaman bedene ihtiyacı kalmaz. Gözsüz görür, kulaksız işitir, beyinsiz düşünür. Mahşere kadar bedensiz bekler. Ahirette yeniden ve yeni bir bedene kavuşur. (Prof. Dr. Alaaddin Başar) RUH NEDİR? ● BEDEN: Dünyada oluşup görevini tamamladığında yine dünyada kalacak, maddi bir olgudur. Yapısını aklımızla araştırıyor ve bir kısmını da biliyoruz. ● RUH: Allah’ın “hayat verici” özelliğinin bir sonucu olarak yaratılmış madde dışı olgudur. Ruh ve ruhun bedenle ilişkisi için elimizde maddi deliller yoktur. Dinin verdiklerinin dışında bilgimiz de olmayacaktır. ● Ruh, bedene verilmiş bir şereftir, lütuftur. Ruh olmasa insan olmazdı. RUH BEDEN İLİŞKİSİ İNSAN “RUH” DAN OLUŞUR... "BEDEN”İ KULLANIR. RUHUN SORUMLULUĞU RUHA, BELİRLİ BİR ZAMAN ARALIĞI İÇİN BEDENİ "YÖNETME YETKİSİ" VERİLMİŞ, "SORUMLULUK TAŞIMASI" İSTENMİŞTİR.

14 VAKİT BİTİNCE TERCİHLERİN HESABI SORULACAKTIR İKİ AYRI YAŞAM TARZI
BAZI İNSANLARIN FELSEFESİ “Hayatın tadı çıkarılmalıdır.” Böyleleri kendilerini dünya hayatı ile sınırlandırıp, hiç ölmeyecekmiş gibi davranır. İstenilenleri yapmadığı gibi yasaklanan; hırsızlık, rüşvet, yalan, düşmanlık, şehvet, vb. davranışları benimseyebilir. TERCİHİ BUDUR. BAZI İNSANLARIN FELSEFESİ “Hayat imtihan yeridir.” Bir gün ölünecek ve hesap verilecektir. Hayat Allah’ın belirlediği kurallara / isteklere göre tanzim edilmelidir. Meşru zeminde kalmak (Müslüman olmak) akıllıca bir davranıştır. Allah’ın hoşnutluğu her şeye değer. TERCİHİ BUDUR. TERCİHLERİN HESABI SORULACAKTIR BEDENİN ÖLÜMÜ NASIL GERÇEKLEŞECEK? İNKÂRCININ ÖLÜMÜ Dışarıdan, ölürken acı çekmiyor gibi görülebilir. Oysa ruhu, büyük acılar içinde ölümü tatmaktadır. Gerçeği görmüş ve büyük pişmanlık içindedir. Dünyaya geri dönmeyi ve Allah’ın istediği gibi biri olmayı talep edecek, bu isteği kabul edilmeyecektir. MÜMİN: Allah’a, Hz.Peygamber’e ve O’nun haber verdiği şeylere gönülden inanıp, kabul ve tasdîk eden kimsedir. MÜMİNİN ÖLÜMÜ Canı için gelen melek; selam verip, onu cennetle müjdeleyecek ve ruhu bedeninden "güzellikle" ayırılacaktır. Mümin, yaşayanlara Allah'ın vaadinin hak olduğunu, müminler için bir korku olmadığını haber vermek isteyecek, isteği kabul edilmeyecektir.

15 EBEDİ YOLCULUK İÇİN DE HAZIRLANIYOR MU?
HAZIRLIK VAR MI? İnsana verilen (akıl, irade gibi) özellikler onu diğer canlılardan üstün kılmıştır. Verilenler; Görevi – Yetkiyi – Sorumluluğu doğurur. VEREN, VERDİKLERİNİN NEREDE - NASIL KULLANILDIĞININ HESABINI SORACAKTIR. Dünya’da 10 – 15 günlük tatil için "Acaba yanıma neleri alsam, orada bana neler lazım olur?" diyerek, hazırlığı dert edinenler!.. EBEDİ YOLCULUK İÇİN DE HAZIRLANIYOR MU? ● Meşru yoldan kazandın. Fakirin hakkını bol bol dağıttın. Kalanları dünyada kaldı… Sevabı bavulunda. ● İbadetlerini yerine getirmek için çok çabaladın … Sevabı bavulunda. ● İyi insan oldun. Sana “enayi” dediler… Olsun, sevabı bavulunda. ● Hani o insana “istediği borç parayı vermiştin de getirmemişti”. Olsun, getirse de o para dünyada kalacaktı. Sevabı bavulunda. ● “Dünya hayatı, ahiret hayatının tarlasıdır” diyerek pozitif davrandın. Sevabı bavulunda. ● (+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)….. Örnekler. BAVULUNDA NE VAR? ● Rüşvetle, hırsızlıkla vb. yolla elde ettiklerin dünyada kaldı… Günahı bavulunda. ● Allah’ın sana verdiği malın zekatını “eksilecek” diye vermedin. Mal dünyada kaldı… Günahı bavulunda. ● Bu yaşta “ibadet yapılır mı?” dedin. Yormadığın bedenin dünyada kaldı… Günahı bavulunda. ● “Canım istedi” diyerek yasakları çiğnedin. Canım dediğin beden dünyada kaldı... Günahı bavulunda. ● Paranı faize yatırdın. Paran dünyada kaldı… Günahı bavulunda. ● (-)(-)(-)(-)(-)(-)(-)(-)(-)….. Örnekler. İYİ YOLCULUKLAR

16 “Ayıp olmasın diye üzerine mermer koydular” haberin olsun.
KARATOPRAK KABRE (MEZARA) GİDİŞ ● Beklemiyordun değil mi? Ama sen artık bir “ölüsün”. Çok değer verdiğin bedenin artık cansız, dünya adıyla bir ceset. Bakma çevrende ağlayıp sızlananlara. Seni biran önce gömmek için koşuşturanlar var. İşlem kısa sürmeli; yoksa, kokuşursun. ● Seni birileri yıkadı, kefene (beze) sardılar ve caminin yolunu tuttular. Yolda bazıları “cenaze” diye saygı gösterdi, bazıları ise “trafiği engelledi” diye homurdandı. ● Bak bazı dostlar “cenaze namazına” durdu. Formaliteden gelenler ise, karşı kaldırımda namazın bitmesini bekliyor. ● Çukur seni bekliyor; ne kadar da küçük… Sadece bir kefenin var; onun da cebi yok. Kürek kürek toprağı üzerine atıp çukuru doldurmaları ne kadar kısa sürdü. Hocanın “telkini”ni duyuyorsun değil mi? Geride bıraktıklarını sıralamıyor; Allah’tan, peygamberden, kitaptan bahsediyor... ● Gelenler dönüyor… Mirasçılar şimdi ne yapacak? ● Sen ise yapayalnızsın. Senin hissene ise; toprak, bakteriler, böcekler kaldı… Ve bir de “amel bavulun”… Ha!.. Unutmadan “Ayıp olmasın diye üzerine mermer koydular” haberin olsun.

17 3 KABİR HAYATI DÖNEMİ İSTİSNA OLANLAR KİMLERDİR?
KABİR, SONSUZA YOLCULUĞUN BEKLEME SALONUDUR 3 ● Beden ölümüyle başlayıp kıyametin koptuğu ana kadar devam edecek hayata “Berzah Alemi” denir. ● İnsan ölüp de kabre konulunca, Münker ve Nekir ismi verilen iki melek gelerek sorgulayacaktır. ● İman ve güzel amel sahipleri sorulan sorulara doğru cevaplar verirler, daha sonra cennet kapıları açılarak cennetin nimetleri kendilerine gösterilir. ● Kâfirler ve münafıklar ise sorulan sorulara doğru cevap veremezler, bunun üzerine cehennem kapıları açılarak kendilerine cehennem gösterilir Alıntı: DİYANET KABİR HAYATI DÖNEMİ AMEL DEFTERİ NEDİR? ● İnsanın tüm yaptıkları melekler tarafından kayda alınır. Bu öyle bir kayıttır ki; hardal tanesi kadar küçük iyilik ve kötülük yazılı olacaktır. Bu kayda “insanın amel defteri” denir. ● İnsan hesaba çekilerken bu kayıtlar “delil” olacaktır. Buna organların şahitliği de eklenince “mahkemenin ne kadar adil olacağı” ortadadır. ● İnsanın dünya hayatı sona erdiğinde, hesap günü açılmak üzere, amel defteri kapatılır. İstisna olarak bazı insanların amel defteri açık tutulur, kayıtlara devam edilir. İSTİSNA OLANLAR KİMLERDİR?

18 Şimdi onlar kendisi için “günah” taşımakla meşguller.
AMEL DEFTERİ SEVAP YAZILMAK İÇİN AÇIK OLANLAR AMEL DEFTERİNİN SEVAP YAZILMAK İÇİN AÇIK KALMASI KİŞİNİN KENDİ ELİNDEDİR Bir kişi “mümin olmak şartıyla” aşağıdaki şartlara sahipse; gerek sağ iken ve gerekse kabirde iken, sevap kazanır. Geride bıraktıkları fonksiyonel olduğu sürece, sevap devam eder. Sadaka-i Cariye: İnsanların faydalanacağı; yol, çeşme, okul, hastane, cami vb. tesisi yaptıranlar, yapılmasına katkıda bulunanlar… Faydalı İlim: İnsanların pozitif anlamda faydalanacağı bir çalışmayı yapmak. Buluş, keşif, kitap, film, vb. çalışma örnek gösterilebilir… Hayırlı İnsan Yetiştirmek: İnsanlar bir kişiden faydalandığı sürece, onun yetişmesinde katkısı olanlar (anne, baba, hoca gibi) bundan sevap olarak faydalanır. NE MUTLU BU KİŞİLERE. ATACAĞINIZ ADIMLARA DİKKAT EDİNİZ AMEL DEFTERİ GÜNAH YAZILMAK İÇİN AÇIK OLANLAR Halbuki; bu çığırı açan kişi “dünyada taraftarının artmasına ne kadar da çok sevinmişti”. Şimdi onlar kendisi için “günah” taşımakla meşguller. SÖZLERİYLE KİM KÖTÜ BİR ÇIĞIR AÇARSA YAZILARIYLA EYLEMLERİYLE Bu kötü yoldan gidenlerin günahları (eksiltilmeden) kendilerinin hesabına ve başlatanların hesabına (ölmüş olsalar dahi) yazılır.

19 Geç kalma! BİLMİYORSAN ARAŞTIR!... ŞİMDİ DURUP BİRAZ DÜŞÜN
BİLMİYOR OLMAK SENİ KURTARMAZ… BİLMİYORSAN ARAŞTIR!... NE DE OLSA “AHİRET HAYATINDA” SENİN HAYATIN… Dünya hayatında vereceğin kararlar, yapacağın eylemler senin ahiret hayatını belirleyecektir. Hâlâ önünde sana tanınmış fırsatlar var. Geç kalma!

20 KIYAMET, SİZİN SONSUZ HAYATINIZIN BAŞLANGICIDIR.
KIYAMET NEDİR? 4 Kıyâmet, “Yüce Allah’ın (cc) belirlediği zaman gelince”, tüm kâinat düzeninin bozulup yeni bir alemin yaratılmasıdır. ● Yüce Allah kâinatı, insanın ve bilmediğimiz diğer akıllı canlıların “imtihan yeri” olarak yaratmıştır. İnsan nesli için takdir edilen zaman dolduğunda, maddi kâinat alemi de işlevini bitirmiş olur. Kâinatı kusursuz bir şekilde yaratan ve işleten Yüce Allah, yine olağanüstü bir kapanışla (kıyamet denilen o son günde) insan neslinin ve kâinatın maddi anlamdaki varlığına son verecektir. ● Kıyamet gününde; tüm kâinatta ve yeryüzünde olacaklar (insanların büyük şaşkınlık, korku ve panik halleri) Kur'ân'da detaylı olarak anlatılmıştır. AHİRET HAYATI DÖNEMİ KIYAMET, SİZİN SONSUZ HAYATINIZIN BAŞLANGICIDIR. AHİRET HAYATI NEDİR? İnsan için; kıyametin kopuşuyla başlayıp, cennet ve cehennemle devam edecek sonsuz hayat. KIYAMET - DİRİLİŞ SORGULANMA NOT: Ahirete inanmayan insan, (Kur’ân ve Peygamberi inkâr ettiğinden) kâfir olur. SONSUZ HAYAT

21 DİRİLİŞ Yüce Allah'ın, insanın ahiret hayatı
YENİDEN DİRİLİŞ NEDİR? Yüce Allah'ın, insanın ahiret hayatı için ruhuna yeni bir beden vermesi, dünya lisanıyla diriltmesidir. Bu diriliş, insanın sonsuz hayatının başlangıcı olacaktır. “İnsan ölüp toprak olduktan sonra onu kim diriltecek” diyenlere Kur‘ân’ın cevabı çok açıktır: “O, size hayat veren, sonra sizi öldürecek, daha sonra da diriltecek olandır…” Bütün canlılar dirilişle birlikte hesap vermek için "mahşer" yerinde toplanacaktır. Mahşer yerinde toplanan insanlar, “ilâhi mahkeme” ye çıkıncaya kadar burada bekleyecektir… MAHŞER YERİ Mahşer yerindeki bekleme esnasında (ölüm esnasında ve kabirde olduğu gibi): İyiler mükâfat olarak mahşerin sıkıntılarından korunurken; kötüler, mahşerin her türlü sıkıntı ve ızdıraplarına maruz kalacaktır…

22 1. Grup 2. Grup 3. Grup HESAP VERMEK
HERKES "İLÂHİ MAHKEME"DE HESAP VERECEKTİR ● Dünya hayatının hesabını verecektir ● Karşılığında mükâfat veya ceza alacaktır EBEDİYEN YAŞATILACAKTIR HER İNSAN ● Mükâfatını “cennet hayatı”nda görecek ● Cezasını “cehennem hayatı”nda çekerek İMTİHANIN SONUÇLARI 1. Grup DOĞRUDAN CENNETE GİDECEKLER Allah’ın sevgili kulları, mükâfat olarak doğrudan cennete gönderilecek ve orada ebediyen kalacaklardır. 2. Grup CENNETE AKTARMALI GİDECEKLER Günah işlemiş Müslümanlar, önce cehenneme gidecek; günahları oranında kalarak temizlenecek ve sonra cennete alınacaklardır. Ve orada ebediyen kalacaklardır. 3. Grup DOĞRUDAN CEHENNEME GİDECEKLER İslâm’ı kabul etmeyen insanlar, cezalarını çekmek üzere doğrudan cehenneme gönderilecek ve orada ebediyen kalacaklardır. EN DOĞRUSUNU ALLAH (cc) BİLİR.

23 CEHENNEM CENNET İMTİHAN SONRASI İMTİHAN SONRASI
(Grafik Anlatım) İMTİHANIN NOTU, SONSUZ HAYATIN YÖN BİLETİDİR DOĞRUDAN CEHENNEME GİDENLER Orada ebediyen kalacaklar. İMTİHAN SONRASI DOĞRUDAN CENNETE GİDENLER Orada ebediyen kalacaklar. CENNETE AKTARMALI GİDENLER Cehennemin geçici yolcuları CEHENNEM CENNET TEMİZLENENLER Temizlendikten sonra cennete gidenler.

24 Not: Bildiklerimiz vahiyle sınırlıdır. En doğrusunu Allah bilir.
DÜNYANIN KARŞILIĞI ALLAH'IN ADALETİ İYİLERE MÜKÂFAT, KÖTÜLERE CEZAYI GEREKTİRİR CEHENNEM Kâfirlerin (Müslüman olmayanların) azap görerek sonsuz olarak kalacakları yerdir. Orada azap öylesine şiddetlidir ki, insanlar “yokolmayı” isteyeceklerdir. Halbuki onlar dünyada “yok olacağız” diye ölümden ne kadar çok korkarlardı. CENNET Allah’ın emirlerine uyanların konulacağı ve orada sonsuz olarak kalacakları mükâfat yeridir. Bir mümin, inancı gereği “ahiret hayatını” yaşayacağını bilir ve dünyadaki hayatını buna göre tanzim eder. “Ölüm” mümin için “bunalım kaynağı” değil, ahirete geçiştir. Not: Bildiklerimiz vahiyle sınırlıdır. En doğrusunu Allah bilir. ● Allah; insanı mükemmel bir şekilde yaratmış, dünyadaki canlı cansız tüm varlıkları onun hizmetine sunmuş, hata yapmaması için doğru ve yanlışın neler olduğunu gösteren “yol haritası”nı vahiy yoluyla önüne koymuş, akıllı olmasını istemiştir. ● Allah, verdiklerine karşılık insanlardan; “yalnız kendine iman ve ibadet etmelerini”, “diğer insanlara ve doğaya saygılı davranmalarını” istemiştir. ● Allah’ın davetinin muhatabı tüm insanlardır. İnsan, “dünya hayatında” bu daveti kabul edip etmemede serbest bırakılmıştır. Ahirette ise; insanın aldığı kararların ve yaptığı uygulamalarının hesabı sorulacaktır. ● Dünya ve ahiret saadeti isteyenler için daveti kabul etmekten başka yol yoktur. Akıl bunu gerektirir… AKLI OLMAYANIN GELECEĞİ KARANLIKTIR.

25 ÖNCE RUH KIYAMET DÜNYA HAYATI YARATILMIŞTIR SONSUZ YENİDEN
SORUMUZA DÖNELİM: "İNSAN ÖLÜR MÜ?" ÖNCE RUH YARATILMIŞTIR DÜNYA HAYATI KIYAMET (Kainatın sonu) Cennet veya Cehennem Sorgulanma Diriliş (Yeni Bedene Kavuşma) AHİRET HAYATI SONSUZ HAYAT YENİDEN YARADILIŞ CEVAP: İNSAN SONSUZA KADAR YAŞATILACAK ÖZEL BİR CANLIDIR.

26 BİTİRİRKEN SONSUZ HAYATINIZ DA SİZİN HAYATINIZDIR.
MÜMİN: Allah’a, Hz. Peygamber’e ve O’nun haber verdiği şeylere gönülden inanıp, kabul ve tasdîk eden kimsedir. HATIRLAYALIM MÜMİN OLMAYANLAR MÜMİN OLANLAR ● Siz “maymundan türeme” olamayacak kadar mükemmel bir canlısınız. ● Hiçbir canlıda olmayan aklınızı kullanarak tercihlerinizi bir kez daha gözden geçiriniz. ● Henüz iş işten geçmiş değil. Mümin olmaya (iman etmeye) bir nefes kadar yakınsınız. Çünkü sizden istenilen için bir nefes zamanı yeterlidir. ● Mümin olmakla kazandığınız şerefin kıymetini biliniz. ● “Örfi İman” sahibi değil “Tahkiki İman” sahibi olunuz. ● Din sadece inanmak için değil, aynı zamanda yaşamak içindir. ● Seni günahkar yapmak için şeytan çok çalışıyor. Ama senin samimi ibadetlerin ve duan onu yenecektir. Allah’a güven… BİTİRİRKEN SONSUZ HAYATINIZI DÜNYANIN GEÇİCİ ZEVKLERİNE FEDA ETMEYİNİZ. SONSUZ HAYATINIZ DA SİZİN HAYATINIZDIR.

27 Faydalandıklarıma teşekkürlerimle...
Her şeyin görevini doğru yaptığı dünyada İnsanın da görevini doğru yapması beklentisiyle Sağlık ve mutluluklar dilerim. Faydalandıklarıma teşekkürlerimle... Hüsnü Çeşmeci Aralık 2009


"İNSAN ÖLÜR MÜ? Hazırlayan Hüsnü Çeşmeci Aralık 2009." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları