Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Aralık 2009. Çevremizde olanlara dikkatli bir şekilde baktığımızda, insanımızın gereğinden fazla “dünyacı” olduğunu görürüz… Bir grup insan; ölüp tekrar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Aralık 2009. Çevremizde olanlara dikkatli bir şekilde baktığımızda, insanımızın gereğinden fazla “dünyacı” olduğunu görürüz… Bir grup insan; ölüp tekrar."— Sunum transkripti:

1 Aralık 2009

2 Çevremizde olanlara dikkatli bir şekilde baktığımızda, insanımızın gereğinden fazla “dünyacı” olduğunu görürüz… Bir grup insan; ölüp tekrar dirileceğine inanıyor gibi görünse de hiç ölmeyecekmiş ve hesap vermeyecekmiş gibi davranıyor… Bir başka grupta; “ölümle sıfırlanacağını” dolayısıyla hayatının dünyayla sınırlı olduğunu, bu sebeple ne yaparsa yanına kâr kalacağını düşünerek sınırsız bir yaşantı sürmek istiyor… Bu konumuzda; insan hayatının değiştirilemez gerçeği olan “ölümü” ele alıp “İnsan ölür mü?” sorusunun cevabını arayalım…

3 CEVABI İNSANIN EVRELERİNDE ARAYALIM. İNSAN ÖLÜR MÜ? ÖLÜM “Solunum ve dolaşım sistemlerinin durması” olarak tanımlanırsa.................. İNSAN ÖLÜR “Sıfırlanmak, yok olmak, bitmek” anlamında tanımlanırsa.......................... İNSAN ÖLMEZ ÖLÜM NASIL?

4 EVRELER AHİRET HAYATI DÖNEMİ KABİR HAYATI DÖNEMİ DÜNYA HAYATI DÖNEMİ (Doğum Sonrası) OLUŞUM DÖNEMİ (Doğum Öncesi) HAZIRLIK DÖNEMİ DÖLLENME DÖNEMİ HAMİLELİK DÖNEMİ BEBEKLİK DÖNEMİ ÇOCUKLUK DÖNEMİ ERGENLİK DÖNEMİ YETİŞKİNLİK DÖNEMİ YAŞLILIK DÖNEMİ DİRİLİŞ SORGULANMA SONSUZ HAYAT 1 2 3 4

5 HAZIRLIK DÖNEMİ DÖLLENME DÖNEMİ HAMİLELİK DÖNEMİ 1 YUMURTA NEDİR? ● ● İnsanda erkek üreme hücresine “sperm” denir. Sperm gözle görülemeyecek kadar küçük, hareketli bir yapıya sahiptir. ● ● Sperm; baş, gövde ve kuyruktan oluşur. ● ● İnsanda dişi üreme hücresine “yumurta” denir. ● ● Yumurta; hücre zarı, sitoplazma ve çekirdekten oluşur. SPERM NEDİR? Bir çiftleşme sırasında “meni” denilen yoğun kıvamlı bir sıvının içinde ~ 300 milyon sperm salınır. Bu spermler, kadın bedeninde yumurta hücresinden 20- 25 cm uzaktadır. Bu uzaklık, sperm büyüklüğünün yaklaşık 3000 katıdır. (İnsan için; adımla 5 km’ den fazla yol demektir.) Ergenlik çağındaki bir kadının yumurtalığında (gözle görülemeyecek kadar küçük) yaklaşık 400.000 tane “yumurta adayı” vardır. Bunlardan binlercesi her ay “yumurtanın gelişme aşamalarında” kaybolur. Sadece biri döllenmeye hazır “olgun yumurta” haline gelir. SPERMYUMURTA

6 HÜCRELER SPERM: SPERM: Başı içinde erkeğin genetik şifresi ve DNA’sı vardır. Bunlar döllenme ile birlikte yumurtanın özellikleriyle birleşir. YUMURTA: YUMURTA: Döllenme sonucu oluşan zigot çoğalabilmek için bölünmeye başlar. Yedi hafta sonraki haline embriyo denir. Bu evreden sonra embriyo (canlı taslağı) küçük bir insan halini alır (cenin dönemi). Doğuma kadar süren zaman içinde cenin anne dışındaki hayata hazırlanır. ● ● Rahim içine giren spermler; bazı salgıların yardımı ve kuyruk hareketleri ile kadının üreme organları içinde ilerler ve bir kısmı tüplere ulaşır. Bu sırada yumurtalık dışına atılan dişi yumurta hücresi, tüp içine alınır. Yumurta, spermleri kendine çekmek için bazı özel kimyasallar salgılar. ● ● Sperm ile yumurta hücresinin buluşmasından sonra sperm, baş kısmındaki eritici enzimlerle yumurtanın zarını delerek içine girmek ister. Pek çok sperm, yumurta etrafında kümelenmesine rağmen bunlardan sadece bir tanesi yumurta içine (kuyruğunu dışarıda bırakarak) girer. Yumurta hücresi, bir başka spermin içeri girmesini önlemek için hemen çevresinde “döllenme zarı” oluşturur. Sperm yumurta içine girdikten sonra, iki hücrenin çekirdekleri birleşir (zigot oluşur) ve böylelikle döllenme tamamlanmış olur. YORUM: Bir canlı olan sperm, yumurta içine girerken kuyruğunu dışarıda bırakmakla şekil değiştirir. Yumurtayla birleşince de orijinalliğini kaybeder. Ortada sperm diye bir şey kalmaz. ŞEKLEN SPERMA ÖLMÜŞTÜR Bir canlı olan yumurta, sperm ile birleşince orijinalliğini kaybeder. ŞEKLEN YUMURTA ÖLMÜŞTÜR Döllenme ile cinsiyeti dahil, göz renginden kan grubuna kadar bütün genetik yapısı belli ve değiştirilemez yepyeni bir canlı alt yapısı oluşur. SPERMA VE YUMURTA YOK OLMAMIŞTIR. Anlatılanlar “mucize olayın” sadece bir kısmıdır.

7 İNSANIN YAPILIŞI 1. AY Hızlı bir şekilde bölünen "zigot“ tüplerden aşağı doğru kayar, Rahme ulaşmasından sonra uygun bir yüzeye tutunur. Pek çok organ şekillenmeye başlar. Boy 4 mm’dir. 2. AY Bu dönem “embriyo” da çok hızlı bir büyüme / değişim söz konusudur. Beyin ve kafa hızla büyür. Göz yerleri, kulak çukurları ve burun oluşur. Kollar ve uçlarında el ayaları ile bacak tomurcukları oluşur. Temel kas ve kemik sistemi gelişirken, ince bir tabaka halinde deri belirir. İlkel kalp ve kan dolaşımı başlar. Böbrek, akciğer, karaciğer, mide, barsak, pankreas, omurilik, sindirim sistemi oluşumunu sürdürür. 3 - 4. AYLAR Embriyo bu aylarda insanın bütün özelliklerini kazanır. Yüz, insan görünümündedir. Dışarıdan bakıldığında cinsiyeti kolaylıkla belirlenir. ” Dolaşım sistemi tam anlamı ile çalışmaktadır. Karaciğer, böbrekler üretime başlamıştır. Beyin hızla gelişmektedir. “Cenin” hareket etmeye başlamıştır. 5 - 6. AYLAR Cenin tamamen minyatür bir insan görünümündedir. En tipik gelişme, burun, göz çukuru ve kemik yapısındadır. Cilt altındaki yağ depoları dolmaya başlamıştır. Bütün organlar görev yapabilmektedir. 7 - 8. AYLAR Cenin bu döneminde duyabilir, hissedebilir ve görebilir. tüm organ sistemleri gelişim ve olgunlaşmasını tamamlamış, son rötuşlar kalmıştır. 9. AY Cenin hemen hemen YENİ HAYATINA (ANNE DIŞINDAKİ HAYATA) hazırdır.

8 TESLİMİYETHEDEF Mikroskobik boyutlu spermin, yumurtayı dölleyebilmesi için ona enzimleri kim yerleştirdi? Birbiriyle uyumlu ve işbirliği içinde çalışan sistemleri düşündüğümüzde, karşımıza çok açık bir plan ve özel tasarımın çıktığını görürüz. Bir yumurta hücresi nasıl oldu da birbirinden farklı özellikleri olan dokulara ve sistemlere dönüştü? Erkeği ve kadını birbirlerine uyumlu yaratan, onların birer hücresinden (trilyonlarca hücreden oluşan) İNSANI YARATAN (ona ruh veren), alemlerin sahibi Yüce ALLAH’tır.

9 Anne karnında (sınırlı bir hacim içinde) sadece biyolojik olarak var olan insan, doğum sonrasında önce çevresinden daha sonra uzaklardan gelen bilgilerle kişilik kazanarak büyüyecektir. Ve büyürken uçlardan uçlara savrulacaktır. Dengesini kurabilen “kazanmış” olacaktır… ● ● Anne karnını terk, HAMİLELİK DÖNEMİ sonudur. Doğum, sıvı içindeki yaşamın sonudur. Cenin için bir tür ölümdür. ● ● Doğum ile alınan ilk nefes, ATMOSFERDEKİ HAYATA başlangıçtır. Ceninin (insan olarak) bir tür dirilişidir. Döllenmiş yumurta hücresinin bölünmesi ile oluşan dokular bir araya gelerek organları, organlar bir araya gelerek sistemleri, sistemler bir araya gelerek yeni canlıyı (insanı) oluşturdu. 2 BEBEKLİK DÖNEMİ ÇOCUKLUK DÖNEMİ ERGENLİK DÖNEMİ YETİŞKİNLİK DÖNEMİ YAŞLILIK DÖNEMİ

10 BEBEKLİK DÖNEMİ ( 0 – 12 ayları arasındaki dönem ) İnsan, aklıyla dünyanın en güçlü canlısı iken; yavrusu, dünyanın kendi kendine yetmeyen tek canlısıdır. Her türlü ihtiyaçları için bir başkasına (anneye) bağımlıdır. İnsan bu döneminde çevresel faktörlere karşı savunmasızdır. ÇOCUKLUK DÖNEMİ ( 1 – 11 yaşları arasındaki dönem ) Büyüme devam eder. 1- 3 yaş arası yürüme, koşma; 3-6 yaş arası oyun dönemidir. Kişilik gelişimi başlar. Hayal ile gerçeği ayırt etmeyi öğrenir… Okula başlar. ERGENLİK DÖNEMİ ( 12 – 21 yaşları arasındaki dönem ) Duygusallığın ön plana çıktığı, soyut kavramları rahat algıladığı dönemdir. Bedensel ve ruhsal değişmeler yaşar. Sosyal hayatta kendine yer ararken çevreyle çatışır. YETİŞKİNLİK DÖNEMİ ( 21 – 65 yaşları arasındaki dönem ) İnsanın dünya hayatının en önemli (fiziksel gelişimini tamamladığı ve olgunlaştığı) dönemidir. Hayatının dönüm noktası olan iş, eş seçimini yapar. Sorumlulukları artmıştır. YAŞLILIK DÖNEMİ ( 65 yaş üzeri dönem ) Organların eskisi kadar iyi çalışmadığı dönemdir. Bedensel yorgunluk başlamış, hareket etme kabiliyeti ve zihinsel faaliyetler azalmıştır. İnsan; hayatının hangi döneminde olursa olsun, her geçen saniye, ölümüne biraz daha yaklaşır. Kendine takdir edilen “dünya hayatı süresi” dolduğunda ölümü gerçekleşir. İNSANIN EVRELERİ Halk deyimiyle bir ayağı çukurdadır.

11 ÖLÜMÜ TATMAK ● ● İnsanın öleceği günün kendisine bildirilmemesi, insan için bir lütuftur. Aksi olsa idi; insan “o günün” stresini her an yaşar ve psikolojik olarak çökerdi. ● ● Dini inancı olmayan birinin öleceği günü bilmemesi; ona “ölümü” unutturur, onu “dünyacı” yapar. Öyleleri Allah'a karşı bir yükümlülük hissetmediğinden, yalnızca kendi tutkularına göre yaşarlar. Çevresindekilerin teker teker ölüp gittiğini görse de, kendisinin öleceğini bir türlü kabul etmez. Dünyanın geçici zevklerine daha çok sarılır. Bu bir “kaçış yöntemi” olsa da ölümü kesin gerçekleşecektir. ● ● Müslüman, öleceği günü bilmemenin rahatlığını yaşarken “kendisi için takdir edilen günde” öleceğini bilir ve zamanını iki hayata göre tanzim eder.Bunlar; “dünya hayatı” ve “ahiret hayatı”dır. ÖLÜMÜ TATMAK NEDİR? İnsan ruhunun yönettiği bedenin, ruhun isteği dışında, ruhun elinden alınmasıdır.

12 ● ● İnsanın bedeni sabit olmayıp, doğumundan ölümüne kadar sürekli değişmektedir. Her an milyonlarca hücremiz ölmektedir. Bazılarının yerine yenileri üretilmekle birlikte, genelde hücreler yaşlanmaktadır. Biz bu değişimin çoğu zaman farkında bile değiliz. Bu değişim bir anlamda her an “ölmemiz / dirilmemiz” demektir. ● ● Ölüm, hayatın bir gerçeği olmasına rağmen, zorunlu olmadıkça konuşulmayan bir konudur. Çünkü bazılarınca ölüm bir yokoluş’tur. ● ● “Ölüm bir yokoluş değil, yeni bir hayatın kapısı”dır, bir tür “dönüşüm”dür. Ölüm denilen olayla; “Ruh yok olmaz, bedeninden ayrılır”. Bedenden ayrılmak ruhu yok etmez, bedeni işlevsiz kılar. Yönetilmeyen beden “insan değil, görevini tamamlamış bir cesettir”. Geldiği yere (doğaya) döner. Bedenden ayrılmak ruhu yok etmez, bedeni işlevsiz kılar. Yönetilmeyen beden “insan değil, görevini tamamlamış bir cesettir”. Geldiği yere (doğaya) döner. Ölüp de dirilen ve yaşadıklarını bizlere anlatan olmamış ve olmayacaktır. Bu sebeple “bedenin ölümü”nün ne olduğunu, kişinin neler yaşadığını, akılla bulmak ve teknik olarak ispatlamak mümkün değildir. Bu durum; kabir, kıyamet, mahşer, hesap verme, cennet- cehennem için de geçerlidir.

13 ● ● BEDEN: Dünyada oluşup görevini tamamladığında yine dünyada kalacak, maddi bir olgudur. Yapısını aklımızla araştırıyor ve bir kısmını da biliyoruz. ● ● RUH: Allah’ın “hayat verici” özelliğinin bir sonucu olarak yaratılmış madde dışı olgudur. Ruh ve ruhun bedenle ilişkisi için elimizde maddi deliller yoktur. Dinin verdiklerinin dışında bilgimiz de olmayacaktır. ● ● Ruh, bedene verilmiş bir şereftir, lütuftur. Ruh olmasa insan olmazdı. RUH ● ● Ruh, sonradan yaratılmıştır, ama ebedidir. Birdir, bölünmez, parçalara ayrılmaz. İcraatıyla ve tesirleriyle bedenin her yerinde bulunur… ● ● Ruh, şuuruyla fark eder, aklıyla anlar, vicdanıyla tartar, karar verir, hayaliyle plânlar yapar, hafızasıyla bilgi depolar, kalbiyle sever. Onun sayılamayacak kadar çok kabiliyeti vardır. Bunların bir kısmı da maddi uzuvlarla ortaya çıkar. Ruh, eliyle tutar, gözüyle görür, kulağıyla işitir, ayağıyla yürür... Bedende bulunduğu sürece bedene muhtaçtır. Faaliyetleri bedenle sınırlıdır. ● ● Ölüm, onun beden zindanından kurtulup, hürriyetine kavuşmasıdır. O zaman bedene ihtiyacı kalmaz. Gözsüz görür, kulaksız işitir, beyinsiz düşünür. Mahşere kadar bedensiz bekler. Ahirette yeniden ve yeni bir bedene kavuşur. (Prof. Dr. Alaaddin Başar) RUHUN SORUMLULUĞU

14 TERCİHLERİN HESABI SORULACAKTIR VAKİT BİTİNCE BAZI İNSANLARIN FELSEFESİ “Hayatın tadı çıkarılmalıdır.” Böyleleri kendilerini dünya hayatı ile sınırlandırıp, hiç ölmeyecekmiş gibi davranır. İstenilenleri yapmadığı gibi yasaklanan; hırsızlık, rüşvet, yalan, düşmanlık, şehvet, vb. davranışları benimseyebilir. TERCİHİ BUDUR. BAZI İNSANLARIN FELSEFESİ “Hayat imtihan yeridir.” Bir gün ölünecek ve hesap verilecektir. Hayat Allah’ın belirlediği kurallara / isteklere göre tanzim edilmelidir. Meşru zeminde kalmak (Müslüman olmak) akıllıca bir davranıştır. Allah’ın hoşnutluğu her şeye değer. TERCİHİ BUDUR. Canı için gelen melek; selam verip, onu cennetle müjdeleyecek ve ruhu bedeninden "güzellikle" ayırılacaktır. Mümin, yaşayanlara Allah'ın vaadinin hak olduğunu, müminler için bir korku olmadığını haber vermek isteyecek, isteği kabul edilmeyecektir. Dışarıdan, ölürken acı çekmiyor gibi görülebilir. Oysa ruhu, büyük acılar içinde ölümü tatmaktadır. Gerçeği görmüş ve büyük pişmanlık içindedir. Dünyaya geri dönmeyi ve Allah’ın istediği gibi biri olmayı talep edecek, bu isteği kabul edilmeyecektir.İNKÂRCININÖLÜMÜ MÜMİNİNÖLÜMÜ MÜMİN: Allah’a, Hz.Peygamber’e ve O’nun haber verdiği şeylere gönülden inanıp, kabul ve tasdîk eden kimsedir.

15 HAZIRLIK VAR MI? Dünya’da 10 – 15 günlük tatil için ● ● Meşru yoldan kazandın. Fakirin hakkını bol bol dağıttın. Kalanları dünyada kaldı… Sevabı bavulunda. ● ● İbadetlerini yerine getirmek için çok çabaladın … Sevabı bavulunda. ● ● İyi insan oldun. Sana “enayi” dediler… Olsun, sevabı bavulunda. ● ● Hani o insana “istediği borç parayı vermiştin de getirmemişti”. Olsun, getirse de o para dünyada kalacaktı. Sevabı bavulunda. ● ● “Dünya hayatı, ahiret hayatının tarlasıdır” diyerek pozitif davrandın. Sevabı bavulunda. ● ● (+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)….. Örnekler. İnsana verilen (akıl, irade gibi) özellikler onu diğer canlılardan üstün kılmıştır. Verilenler; Görevi – Yetkiyi – Sorumluluğu doğurur. ● ● Rüşvetle, hırsızlıkla vb. yolla elde ettiklerin dünyada kaldı… Günahı bavulunda. ● ● Allah’ın sana verdiği malın zekatını “eksilecek” diye vermedin. Mal dünyada kaldı… Günahı bavulunda. ● ● Bu yaşta “ibadet yapılır mı?” dedin. Yormadığın bedenin dünyada kaldı… Günahı bavulunda. ● ● “Canım istedi” diyerek yasakları çiğnedin. Canım dediğin beden dünyada kaldı... Günahı bavulunda. ● ● Paranı faize yatırdın. Paran dünyada kaldı… Günahı bavulunda. ● ● (-)(-)(-)(-)(-)(-)(-)(-)(-)….. Örnekler.

16 KARATOPRAK Ha!.. Unutmadan “Ayıp olmasın diye üzerine mermer koydular” haberin olsun. Ha!.. Unutmadan “Ayıp olmasın diye üzerine mermer koydular” haberin olsun. ●“ölüsün kokuşursun ● Beklemiyordun değil mi? Ama sen artık bir “ölüsün”. Çok değer verdiğin bedenin artık cansız, dünya adıyla bir ceset. Bakma çevrende ağlayıp sızlananlara. Seni biran önce gömmek için koşuşturanlar var. İşlem kısa sürmeli; yoksa, kokuşursun. ● cenaze ● Seni birileri yıkadı, kefene (beze) sardılar ve caminin yolunu tuttular. Yolda bazıları “cenaze” diye saygı gösterdi, bazıları ise “trafiği engelledi” diye homurdandı. ●cenaze namazına ● Bak bazı dostlar “cenaze namazına” durdu. Formaliteden gelenler ise, karşı kaldırımda namazın bitmesini bekliyor. ● telkini ● Çukur seni bekliyor; ne kadar da küçük… Sadece bir kefenin var; onun da cebi yok. Kürek kürek toprağı üzerine atıp çukuru doldurmaları ne kadar kısa sürdü. Hocanın “telkini”ni duyuyorsun değil mi? Geride bıraktıklarını sıralamıyor; Allah’tan, peygamberden, kitaptan bahsediyor... ● ● Gelenler dönüyor… Mirasçılar şimdi ne yapacak? ● amel bavulun ● Sen ise yapayalnızsın. Senin hissene ise; toprak, bakteriler, böcekler kaldı… Ve bir de “amel bavulun”…

17 3 ● ● Beden ölümüyle başlayıp kıyametin koptuğu ana kadar devam edecek hayata “Berzah Alemi” denir. ● ● İnsan ölüp de kabre konulunca, Münker ve Nekir ismi verilen iki melek gelerek sorgulayacaktır. ● ● İman ve güzel amel sahipleri sorulan sorulara doğru cevaplar verirler, daha sonra cennet kapıları açılarak cennetin nimetleri kendilerine gösterilir. ● ● Kâfirler ve münafıklar ise sorulan sorulara doğru cevap veremezler, bunun üzerine cehennem kapıları açılarak kendilerine cehennem gösterilir............ Alıntı: DİYANET ● ● İnsanın tüm yaptıkları melekler tarafından kayda alınır. Bu öyle bir kayıttır ki; hardal tanesi kadar küçük iyilik ve kötülük yazılı olacaktır. Bu kayda “insanın amel defteri” denir. ● ● İnsan hesaba çekilerken bu kayıtlar “delil” olacaktır. Buna organların şahitliği de eklenince “mahkemenin ne kadar adil olacağı” ortadadır. ● ● İnsanın dünya hayatı sona erdiğinde, hesap günü açılmak üzere, amel defteri kapatılır. İstisna olarak bazı insanların amel defteri açık tutulur, kayıtlara devam edilir.

18 AMEL DEFTERİ SEVAP YAZILMAK İÇİN AÇIK OLANLAR Bir kişi “mümin olmak şartıyla” aşağıdaki şartlara sahipse; gerek sağ iken ve gerekse kabirde iken, sevap kazanır. Geride bıraktıkları fonksiyonel olduğu sürece, sevap devam eder. Sadaka-i Cariye: İnsanların faydalanacağı; yol, çeşme, okul, hastane, cami vb. tesisi yaptıranlar, yapılmasına katkıda bulunanlar… Faydalı İlim: İnsanların pozitif anlamda faydalanacağı bir çalışmayı yapmak. Buluş, keşif, kitap, film, vb. çalışma örnek gösterilebilir… Hayırlı İnsan Yetiştirmek: İnsanlar bir kişiden faydalandığı sürece, onun yetişmesinde katkısı olanlar (anne, baba, hoca gibi) bundan sevap olarak faydalanır. NE MUTLU BU KİŞİLERE. AMEL DEFTERİ GÜNAH YAZILMAK İÇİN AÇIK OLANLAR Halbuki; bu çığırı açan kişi “dünyada taraftarının artmasına ne kadar da çok sevinmişti”. Şimdi onlar kendisi için “günah” taşımakla meşguller.

19 ŞİMDİ DURUP BİRAZ DÜŞÜN BİLMİYORSAN ARAŞTIR!...

20 NOT: Ahirete inanmayan insan, (Kur’ân ve Peygamberi inkâr ettiğinden) kâfir olur. 4 KIYAMET - DİRİLİŞ SORGULANMA SONSUZ HAYAT Kıyâmet, “Yüce Allah’ın (cc) belirlediği zaman gelince”, tüm kâinat düzeninin bozulup yeni bir alemin yaratılmasıdır. ● ● Yüce Allah kâinatı, insanın ve bilmediğimiz diğer akıllı canlıların “imtihan yeri” olarak yaratmıştır. İnsan nesli için takdir edilen zaman dolduğunda, maddi kâinat alemi de işlevini bitirmiş olur. Kâinatı kusursuz bir şekilde yaratan ve işleten Yüce Allah, yine olağanüstü bir kapanışla (kıyamet denilen o son günde) insan neslinin ve kâinatın maddi anlamdaki varlığına son verecektir. ● ● Kıyamet gününde; tüm kâinatta ve yeryüzünde olacaklar (insanların büyük şaşkınlık, korku ve panik halleri) Kur'ân'da detaylı olarak anlatılmıştır. İnsan için; kıyametin kopuşuyla başlayıp, cennet ve cehennemle devam edecek sonsuz hayat.

21 DİRİLİŞ “İnsan ölüp toprak olduktan sonra onu kim diriltecek” diyenlere Kur‘ân’ın cevabı çok açıktır: O, size hayat veren, sonra sizi öldürecek, daha sonra da diriltecek olandır…” “O, size hayat veren, sonra sizi öldürecek, daha sonra da diriltecek olandır…” Mahşer yerinde toplanan insanlar, “ilâhi mahkeme” ye çıkıncaya kadar burada bekleyecektir… İyiler mükâfat olarak mahşerin sıkıntılarından korunurken; kötüler, mahşerin her türlü sıkıntı ve ızdıraplarına maruz kalacaktır… MAHŞER YERİ

22 HESAP VERMEK ● Dünya hayatının hesabını verecektir ● Karşılığında mükâfat veya ceza alacaktır ● Mükâfatını “cennet hayatı”nda görecek ● Cezasını “cehennem hayatı”nda çekerek 1. Grup 3. Grup 2. Grup DOĞRUDAN CENNETE GİDECEKLER Allah’ın sevgili kulları, mükâfat olarak doğrudan cennete gönderilecek ve orada ebediyen kalacaklardır. CENNETE AKTARMALI GİDECEKLER Günah işlemiş Müslümanlar, önce cehenneme gidecek; günahları oranında kalarak temizlenecek ve sonra cennete alınacaklardır. Ve orada ebediyen kalacaklardır. DOĞRUDAN CEHENNEME GİDECEKLER İslâm’ı kabul etmeyen insanlar, cezalarını çekmek üzere doğrudan cehenneme gönderilecek ve orada ebediyen kalacaklardır.

23 İMTİHAN SONRASI (Grafik Anlatım) İMTİHAN SONRASI DOĞRUDAN CEHENNEME GİDENLER Orada ebediyen kalacaklar. TEMİZLENENLER Temizlendikten sonra cennete gidenler. CENNETE AKTARMALI GİDENLER Cehennemin geçici yolcuları DOĞRUDAN CENNETE GİDENLER Orada ebediyen kalacaklar.

24 DÜNYANIN KARŞILIĞI Not: Bildiklerimiz vahiyle sınırlıdır. En doğrusunu Allah bilir. CEHENNEM CENNET Kâfirlerin (Müslüman olmayanların) azap görerek sonsuz olarak kalacakları yerdir. Orada azap öylesine şiddetlidir ki, insanlar “yokolmayı” isteyeceklerdir. Halbuki onlar dünyada “yok olacağız” diye ölümden ne kadar çok korkarlardı. Allah’ın emirlerine uyanların konulacağı ve orada sonsuz olarak kalacakları mükâfat yeridir. Bir mümin, inancı gereği “ahiret hayatını” yaşayacağını bilir ve dünyadaki hayatını buna göre tanzim eder. “Ölüm” mümin için “bunalım kaynağı” değil, ahirete geçiştir. ● ● Allah; insanı mükemmel bir şekilde yaratmış, dünyadaki canlı cansız tüm varlıkları onun hizmetine sunmuş, hata yapmaması için doğru ve yanlışın neler olduğunu gösteren “yol haritası”nı vahiy yoluyla önüne koymuş, akıllı olmasını istemiştir. ● ● Allah, verdiklerine karşılık insanlardan; “yalnız kendine iman ve ibadet etmelerini”, “diğer insanlara ve doğaya saygılı davranmalarını” istemiştir. ● ● Allah’ın davetinin muhatabı tüm insanlardır. İnsan, “dünya hayatında” bu daveti kabul edip etmemede serbest bırakılmıştır. Ahirette ise; insanın aldığı kararların ve yaptığı uygulamalarının hesabı sorulacaktır. ● ● Dünya ve ahiret saadeti isteyenler için daveti kabul etmekten başka yol yoktur. Akıl bunu gerektirir…

25 DÜNYA HAYATI AHİRET HAYATI KIYAMET (Kainatın sonu) ÖNCE RUH YARATILMIŞTIR YENİDEN YARADILIŞ Diriliş (Yeni Bedene Kavuşma) SONSUZ HAYAT Cennet veya Cehennem Sorgulanma

26 ● ● Siz “maymundan türeme” olamayacak kadar mükemmel bir canlısınız. ● ● Hiçbir canlıda olmayan aklınızı kullanarak tercihlerinizi bir kez daha gözden geçiriniz. ● ● Henüz iş işten geçmiş değil. Mümin olmaya (iman etmeye) bir nefes kadar yakınsınız. Çünkü sizden istenilen için bir nefes zamanı yeterlidir. BİTİRİRKEN ● ● Mümin olmakla kazandığınız şerefin kıymetini biliniz. ● ● “Örfi İman” sahibi değil “Tahkiki İman” sahibi olunuz. ● ● Din sadece inanmak için değil, aynı zamanda yaşamak içindir. ● ● Seni günahkar yapmak için şeytan çok çalışıyor. Ama senin samimi ibadetlerin ve duan onu yenecektir. Allah’a güven… MÜMİN OLMAYANLARMÜMİN OLANLAR MÜMİN: Allah’a, Hz. Peygamber’e ve O’nun haber verdiği şeylere gönülden inanıp, kabul ve tasdîk eden kimsedir. HATIRLAYALIM SONSUZ HAYATINIZ DA SİZİN HAYATINIZDIR.

27 Faydalandıklarıma teşekkürlerimle... Aralık 2009


"Aralık 2009. Çevremizde olanlara dikkatli bir şekilde baktığımızda, insanımızın gereğinden fazla “dünyacı” olduğunu görürüz… Bir grup insan; ölüp tekrar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları