Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AHBS, HBYS ve Sağlık-NET sistemleri 1 Ağustos 2012 tarihinde birleştirilerek Sağlık Net-2 olarak devreye girmiştir. İlk Başlarda Aile Hekimlerinin kullanmış.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AHBS, HBYS ve Sağlık-NET sistemleri 1 Ağustos 2012 tarihinde birleştirilerek Sağlık Net-2 olarak devreye girmiştir. İlk Başlarda Aile Hekimlerinin kullanmış."— Sunum transkripti:

1

2 AHBS, HBYS ve Sağlık-NET sistemleri 1 Ağustos 2012 tarihinde birleştirilerek Sağlık Net-2 olarak devreye girmiştir. İlk Başlarda Aile Hekimlerinin kullanmış oldukları AHBS (Aile Hekimi Bilgi Sistemi), Hastanelerin Kullanmış olduğu HBYS (Hastane Bilgi Yönetimi Sistemi) ile Sağlık Net ayrı sistemler olarak çalışmakta idi.

3 Sağlık kurumlarında üretilen her türlü veriyi, doğrudan üretildikleri yerden, standartlara uygun şekilde toplamayı, toplanan verilerden tüm paylaşımlar için uygun bilgiler üreterek sağlık hizmetlerinde verim ve kaliteyi artırmayı hedefleyen, entegre, güvenli, hızlı ve genişleyebilen bir bilgi sistemidir. Sağlık-NET bu çerçevede, sağlık envanterinin oluşturulması, tıbbi kayıtlarının korunması, bilgi transferi ve temel sağlık verilerinin toplanması amacıyla ortaya çıkmıştır. Sağlık Net 2 nedir ?

4

5 Yönetim Web’te yapılan işlemler şunlardır;  Aile Hekimi işlemleri (tanılama,birim atama)  Kişi Kayıtlarının yönetimi  Kişi Sayıları ve Listelemeler  Kullanıcı tanımlama ve yetkilendirme  Cezaevi nüfus yükleme  Lokalizasyon bilgilerini düzenleme  Hatalı yapılan işlemlere sınırlı müdahale (paket silme,aşı takvimi güncelleme vb.)

6 KDS (Karar Destek Sistemi): Yönetimin karar verme sürecinde kullanacağı verilerin toplanmasını, depolanmasını, analiz edilmesini, kolay erişilebilmesini, planlamalarda, stratejilerin belirlenmesinde ve kritik yönetim kararlarının alınmasında kullanılmasını sağlamak amacıyla oluşturulan sistematik bir yapılanmadır.

7 Bu sistemle Bakanlığımızın birçok biriminin, sahadan çeşitli yollarla topladığı verileri bilgi ve iletişim teknolojilerinin sağladığı imkanlarla tek bir yolla tekrarlı olmaksızın, elektronik ortamda, doğrudan üretildiği yerden, standartlara uygun şekilde toplayan Sağlık Net-2, her seviyeden kullanıcıya bu toplanan veriler Karar Destek Sistemi İle raporlanmaktadır.

8 Bakanlığımız görev ve yetkileri itibariyle çok çeşitli ve çok büyük miktarlarda veri toplamaktadır. Bu verilerden faydalanmak amacıyla üretilen Karar Destek raporlarının, mahiyetine göre başta bulaşıcı ve salgın hastalık durumları olmak üzere daha birçok alanda veri alıp olaylara erken müdahale etmemize olanak sağlamaktadır. Yöneticilere daha kolay ve daha doğru kararlar almalarında sayısız fayda sağlayan KDS halen çalışmalarına devam etmektedir.

9 Kısacası Karar Destek Sisteminin Amacı ; Doğru veri ile “Doğru Bilgi” üretmek, Karar vermeyi kolaylaştırmak, Karar sürecinde etkili bilgiye hızlı erişim sağlamak, Kurumda “Bilgiye dayalı yönetim kültürünü” yerleştirmek, Daha etkin “Sağlık Politikaları” oluşturulmasına yardımcı olmak

10

11 Kullanıcı Kimliği : TC Kimlik Numarası Yazılır. Kullanıcı Kimliği : TC Kimlik Numarası Yazılır. Şifre : Müdürlüğümüz tarafından verilen şifre yazılarak " Giriş " tıklanır Şifre : Müdürlüğümüz tarafından verilen şifre yazılarak " Giriş " tıklanır

12 Listeleme: Kişi Kart, Kişi Listeleri alınır. Listeleme: Kişi Kart, Kişi Listeleri alınır. Kişi İşlemleri: Yeni Kişi tanımlama, Kişi bilgisi, aşı takvimi güncelleme ve son adet tarihi düzeltme yapılır. Kişi İşlemleri: Yeni Kişi tanımlama, Kişi bilgisi, aşı takvimi güncelleme ve son adet tarihi düzeltme yapılır. Birim İşlemleri: Kişiyi birime atama, gezici lokalizasyon ekleme(Müdürlük), geçici görevle gönderilen hekimin birime atanma işlemleri. Birim İşlemleri: Kişiyi birime atama, gezici lokalizasyon ekleme(Müdürlük), geçici görevle gönderilen hekimin birime atanma işlemleri. Kullanıcı Şifre Değiştirme: Tüm kullanıcılar buradan şifrelerini değiştirirler. Kullanıcı Şifre Değiştirme: Tüm kullanıcılar buradan şifrelerini değiştirirler. İstemci İşlemleri : Geçiçi görevle atanan veya AHBS firmasını değiştiren aile hekimine kullandığı sistem tanımlanır. İstemci İşlemleri : Geçiçi görevle atanan veya AHBS firmasını değiştiren aile hekimine kullandığı sistem tanımlanır. Kullanıcı Grup ve Yetki İşlemleri : Şifresini unutan personelin şifresi yeniden yazılarak kaydedilir. Kullanıcı Grup ve Yetki İşlemleri : Şifresini unutan personelin şifresi yeniden yazılarak kaydedilir.

13 TC Kimlik Numarası Yazılır ve ‘’Sorgula’’ butonuna basılır.Kişi bilgilerine aşağıdaki tablodan bakılır Gebelik Gebelik İzlem Doğum Aşı Bebek/Çocuk İzlem Obezite Muayene

14 Hasta Tipi seçilir(15-45,65 yaş üstü, bebek, gebe vb.).Sağ tarfta bulunan ‘’Sorgula’’ butonu tıklanır.İstenen bilgi alt tarafta listelenir. AHB Seçilir.

15 TC yazılıp sorgulama yapılır.Kişi Bilgileri görünür. Kişi Adres Bilgisi görünür. Kişinin atanacak AHB seçilip,kaydet butonu tıklanır.

16 TC Kimlik numarası yazılıp sorgulanır. Beyan doğum tarihi işlenip kaydet butonu tıklanır.

17 TC Kimlik numarası yazılıp sorgulama yapılır. Beyan doğum tarihi düzenlenen bebek için Aşı Takvimi Oluştur butonu tıklanarak yeni aşı takvimi oluşturulur. En son kaydet butonu ile işlem sonlandırılır.

18 TC Kimlik Numarası Yazılıp ‘’Sorgula’’ Tıklanır Son adet tarihi düzenlenip, ‘’Kaydet’’ tıklanır

19 TC Kimlik Numarası Yazılıp ‘’Sorgula’’ Tıklanır İlçe Seçilir, Kurum ÇKYS kodu biliniyorsa Kurum No’ya yazılır, bilinmiyorsa direk sorgulamaya basılır. Altta açılan AHB listesinden birim seçilir. İlişik kesme nedeni seçilerek kaydet tıklanır.

20 Dosya şablonu indirilerek(Excell Formatında). Kayıt yapılacak kişiler yazılır. Hazırlanan excell formu seçiler. Çoklu atanma sebebi İşlem nedeni (taşınma, göç, kendi isteği vb.) seçilerek kayıt butonuna basılır.

21 ÇKYS kurum kodu biliniyorsa yazılır, bilinmiyorsa direk sayfanın sağında bulunan sorgula butonuna tıklanır.Alt Tarafta AHB ve en alttada gezici bölgeleri görünür. TSM işlem yapamaz sadece görürler.İşlem Müdürlük tarafından yapılır

22 Hekimin TC nosu yazılarak sorgula butonu tıklanır. Kurum sorgulamada ÇKYS birim kodu biliniyorsa yazılır, bilinmiyorsa direk sorgulaya basılır AHB listesi aşağıda listelenir.Atama yapılacak AHB seçilir. Atama tipi (geçiçi, asaleten vb.) secilir «Hekimi Kuruma Ata» butonu tıklanır Atanan AHB görünür.Burda «ilişik kes» butonu ile de ilişik kesme yapılır.

23 Kullanıcı TC nosu yazılır. Yeni şifre yazıldıktan sonra «Kullanıcı Bilgileri Güncelle» butonu tıklanarak şifre güncellenir.

24 Hekimin TC nosu yazılarak sorgula butonu tıklanır. «Uygulama Ata» tıklanarak AHBS firma listesi gelir.Burdan Firma seçilerek işlem sonlandırılır AHBS firma listesi

25 Kullanıcı TC nosu otomotik gelir Eski şifre ve yeni şifre yazılarak «Tamam» butonu tıklanarak işlem sonlandırılır.

26


"AHBS, HBYS ve Sağlık-NET sistemleri 1 Ağustos 2012 tarihinde birleştirilerek Sağlık Net-2 olarak devreye girmiştir. İlk Başlarda Aile Hekimlerinin kullanmış." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları