Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HIMSS NEDİR HIMSS 1961 yılında kurulmuş olan; Amerika, Avrupa ve Asya’da yapılanmaları bulunan ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak bilinmektedir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HIMSS NEDİR HIMSS 1961 yılında kurulmuş olan; Amerika, Avrupa ve Asya’da yapılanmaları bulunan ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak bilinmektedir."— Sunum transkripti:

1 HIMSS NEDİR HIMSS 1961 yılında kurulmuş olan; Amerika, Avrupa ve Asya’da yapılanmaları bulunan ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak bilinmektedir. Bilgi teknolojilerinin, sağlık hizmetlerinin sunumunda ve geliştirilmesinde optimal ölçüde kullanımını sağlamayı hedefler. Tüm dünyada EMRAM (Elektronik Medikal Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli) skorlaması ile hastaneleri “dijitallik” kavramı üzerinden analiz ederek 1’den 7’ye kadar derecelendirmekte ve akredite etmektedir. Sisoft 2010 yılından beri HIMSS’in Platin düzeydeki üyesidir.

2 HIMSS KISALTMALAR EMR (Elektronik Medikal Kayıt)
CPOE (Computerized Provider Order Entry) sağlık çalışanı order girişi) CDSS (Klinik karar destek sistemi) ELT (aktarma, dönüştürme, yükleme) CDD (Continuity of Care Document ) tedavi sonrası dokuman) CDA ( kliniksel doküman mimarisi) CCR (Continuity of Care records) tedavi sonrası kaydı) CDM ( kronik hastalık yönetimi) BT ( bilgi teknolojileri)

3 HIMSS aşamalara göre ana adımlar
Stage 7: Tümüyle elektronik Medikal kayıt, HCO (sağlık kuruluşu) EMR'nin yan ürünü olarak CCD'ye (bakım devamı) katkı yapıyor, veri depolama aktif kullanımda. Stage 6: Doktor dokümantasyon (yapısal şablonlar), full CDSS (klinik veri/karar destek sistemi, farklılık & uyum), full Radyoloji-PACS Stage 5: Kapalı döngü ilaç yönetim sistemi. Stage 4: CPOE (bilgisayarlı doktor istek girişi), CDSS (klinik protokoller) Stage 3: Klinik dokümantasyon (akış belgeleri), CDSS (hata kontrol), radyoloji dışında PACS mevcut Stage 2: Klinik veri belleği, kontrollü medikal vocab., klinik veri destek sistemi, doküman görüntüleme de olabilir. Stage 1: Yardımcı hizmetler – Laboratuvar, Radyoloji, Eczane – tümü kurulu. Stage 0: Yardımcı hizmetlerin üçü de kurulu değil.

4 HIMSS için yapılması gerekenler
Servisler ve acil için yeterli miktarda iPad ve Android cihaz temin edilerek yazılım ile entegre edilmeli. Mobil uygulamalar devreye alınmalı. Hekimlerin e-imza ile işlem yapabilecekleri android tablet veya mobil imza kullanımlı iPad’ler temin edilmeli. Laboratuvar Sistemi, HBYS ile tam entegre çalışmalı, tüm laboratuvar cihazları sisteme entegre edilmeli. PACS kurularak, tüm görüntüleme cihazları entegrasyona dahil olmalı. Acil, Ameliyathane gibi tüm birimlerde bulunan EKG dahil tüm izlem cihazları entegre edilmeli. Tıbbi dikte sistemi kurulmalı ve HBYS ile entegre edilmeli. Yoğun Bakım yatak başlarında bulunan monitörlerdeki vital bulguların HBYS sistemine entegrasyonu sağlanmalı. KIOSK sistemi ile hastaların hastane içinden sıra almaları sağlanmalı. Elektronik Belge Yönetim Sistemi kurulmalı, arşiv ve diğer evraklar taranarak sistem üzerinden takibi sağlanmalı. Yeterli miktarda tarayıcı (scanner) temin edilmeli.

5 Hasta başı uygulama cihazları ile hem hastanın hem de doktor/hemşirenin kullanacağı android cihazlar devreye alınmalı. Acil servis, Doğum ve bekleme salonları için bilgilendirme amaçlı LCD TV’ler kullanılmalı. Kan ürün hasta eşleştirilmesi sistem üzerinden otomatik yapılmalı. Klinik Karar Destek Sistemi devreye alınmalı. İlaç-İlaç Alerji, İlaç- Gıda Alerji gibi destek yazılımları ile sistem oluşturulmalı. Gerekli uyarı mekanizmaları doktor ve hemşireler için kurulmalı. Yatan hasta ve hemşirelik işlemleri mobil ortama taşınmalı ve Stage 6-7 için Doğru Hasta / Doğru İlaç / Doğru Zaman / Doğru Doz uygulamaya dahil edilmeli. RFID kartlı PDKS kurulmalı, personel giriş çıkışları sistem üzerinden yapılmalı ve takip edilmeli. Sistem oda ve önemli ünitelere HBYS ile entegre güvenlik sistemleri kurulmalı. Kurum database’ine bağlı Hekim Portalı kurulmalı. Tele-medicine hizmeti alınacak bir sağlık kurumu tespit edilerek işbirliği yapılmalı.

6 Hastanemizde yapılan uygulamalar
Hastanede (İmzalı Onam formu dışında) kağıt kullanımı kaldırıldı Kullanıcılar için mobil çözümler üretildi Hemşire işlemleri iPad ve Android tabletler ile hasta başında yapılıyor Tüm hekimler e-İmza ile e-Reçete gönderiliyor Hasta odalarında da hasta başı uygulamalar yapılabilmektedir. Entegre güvenlik sistemleri kuruldu EBYS ile evrak işlemleri elektronik ortama geçirildi Acil ve yatan hasta servis işlemleri tamamen mobil ortama taşındı Doğru-hasta/doğru-ilaç eşleştirmesi mobil cihazlarla kullanıma alındı. İşgücü verimliliği ve veri doğruluğu artırıldı Her yerden her an bilgiye erişim ile çalışan memnuniyeti sağlandı Hastaya ayrılan vaktin artması sağlandı Medikal hatalar azaldı Hasta bakım hizmetlerinin kalitesi arttı

7 Neler Yapıldı? Hastanede (Islak İmzalı Onam Formları dışında) kağıt kullanımı kaldırıldı Kullanıcılar için mobil çözümler üretildi. ( doktorlar uzaktan erişim ile hasta orderi düzenlemekte, hasta bilgilerine ulaşabilmekte) Hemşire işlemleri iPad ve Android tabletler ile hasta başında yapılmaya başlandı. PACS sistemi ile hasta radyoloji görüntüleri doktor ekranına aktarıldı. Hasta odalarında Android cihazlar kullanılmaya başlandı Entegre İkaz ve Uyarı Sistemleri kuruldu EBYS ile evrak işlemleri elektronik ortama geçirildi Acil ve yatan hasta servis işlemleri tamamen mobil ortama taşındı Doğru hasta / doğru ilaç eşleştirmesi mobil cihazlarla kullanıma alındı Kan ürünü / hasta eşleştirilmesi sistem üzerinden otomatik yapıldı Islak imzalı evraklar taranarak sisteme tek bir dosya numarası ile kaydedilmeye hazır hale getirildi.

8 EMR (Elektronik medikal kayıt) ANAHTAR ÖZELLİKLER
Klinik dokümantasyon CPOE –sağlık çalışanı order girişi ve kullanımı Kapalı döngü ilaç yönetim süreci CDSS kapsam ve uygunluğu ( elektronik olarak desteklenen farklı operasyonel klinik protokoller)

9 Bunlara bağlı olarak Mobil teknolojilerin kullanımı Arıza yönetimi
Bilgi güvenliği Klinik dokümantasyon Kapalı döngü ilaç sistemi İş zekası ( grafik, yönetimsel raporlama, kliniksel gelişmeye örnekler) Finans


"HIMSS NEDİR HIMSS 1961 yılında kurulmuş olan; Amerika, Avrupa ve Asya’da yapılanmaları bulunan ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak bilinmektedir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları