Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Evcil Hayvanların Bakım ve Beslenmesi Yrd.Doç.Dr. Serkal GAZYAĞCI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Evcil Hayvanların Bakım ve Beslenmesi Yrd.Doç.Dr. Serkal GAZYAĞCI."— Sunum transkripti:

1 Evcil Hayvanların Bakım ve Beslenmesi Yrd.Doç.Dr. Serkal GAZYAĞCI

2 Evcil hayvan Evde bakılabilen, insana alışmış olan, evcilleştirilmiş hayvan

3

4

5 Evcil hayvanların temini Barınaklardan Hayvan sahiplerinden İnternetten Pet shop tan Sokaklardan

6 Hayvana yaklaşma Yaklaşmada hayvan türünün bilinmesi gerekir. Korkak davranılmamalıdır Tedirgin hareket kedi ve köpeği alarm durumuna geçirebilir. İlk karşılaşmada mizacı hakkında bilgi alınması önemlidir. Sahipli ise sahibine bir hareket yapmadan sahibinin kedi veya köpeği tutması beklenir. Sahipsiz ise uzman kişilerden destek alınmalıdır

7 Isırılma veya tırmalanma Bu durumda yara yeri kapatılmamalıdır. Bol su ve sabun ile yara yeri yıkanmalıdır. 10- 15 dak. Sahipli ise köpeğin veya kedinin aşı karnesi ile birlikte sağlık merkezine gidilmelidir. Sahipsiz ise gidilen sağlık kuruluşunda mutlaka bilgi verilmelidir.

8 Evinize ilk getirdiğinizde ortama alışması için ona zaman tanımalısınız. Bu süre içinde evinizin bir odasında kalmalı ve yavaş yavaş etrafını keşfetmelidir, ancak korkmaması için yalnız da bırakmamalısınız. Mümkünse üstü açık bir kafesin zeminini kazalara karşı gazeteyle kaplayarak içinde ona su, mama, çiğneme oyuncağı ve rahat bir yatak bırakmalısınız. İlk günlerde size gelmeden önce beslendiği mamayla beslenmeli, mama değişikliği yuva değişikliğiyle çakışmamalıdır. Üstü açık zemini gazete kaplı bir kafes, köpeğinize güvenlik duygusu vermenin yanısıra sizin bulunmadığınız zamanlarda dahi köpeğinizin gazete kağıdıyla tuvalet eğitimine katkısı olacaktır.

9 Kucağa AlmakKöpeği Okşanmak ve taranmak bir köpek için rahatlatıcı olmasının yanısıra kontrolün de insanlarda olduğunu öğretir. O nedenle yeni bir köpeğe olabildiğince çok dokunmalısınız. Köpeğinizi kucağa alınıp taşınmaya alıştırmalısınız. Büyük köpeklerin dahi zaman zaman kaldırılması gerekebilir, o nedenle en iyisi daha yavruyken alıştırmaktır. Yabancı bir köpeğe yaklaşırken daima dikkatli olun. Sevilmeye alıştırılmış eğitimli bir köpek dahi yabancıları ayırt edebilir.

10 Köpeklerle çocukları tanıştırmak Arkadaş canlısı köpekler dahi, örneğin Golden Retriever, çocuklarla yetişkin birinin yanında tanıştırılmalıdır. Köpekler yetişkin bir insan tarafından okşanmaktan hoşlansalar da, çocukların hızlı ve dengesiz hareketlerine alışık olmayabilirler. Çocuklar ailenin köpeğinin bakımına yardım edebilirler. Eğlenceli bir görev seçerek, örneğin taramak, beslemek veya yürütmek (daima bir yetişkin gözetiminde), çocukların köpekleriyle daha yakın bir ilişki kurması sağlanabilir.

11 Büyük bir köpeği kucağa almak Köpeği kaldırmadan önce onunla konuşarak güven tazeleyin. Doğal içgüdüleriyle ilgili şüpheniz varsa mutlaka ağızlık takın. Bir kolonuzu göğsüne (ön patilerinin önüne), diğer kolunuzu poposunun altına (arka patilerinin arkasına) yerleştirin. Dizlerinizi bükerek köpeği göğsünüze doğru çekin. Sırtınızı düz tutun. Köpeği sıkıca tutarak kaldırın. Sinirli bir köpeği kaldırabilmek için onun başını sevecek ve onunla konuşacak bir yardımcıya ihtiyacınız olabilir. Köpeğiniz kaldırılmaya yavruyken alıştırılmalı ve kucaktan kurtulmaya çalışmamalıdır. Panik olursa onu yere bırakın.

12 Küçük bir köpeği kucağa almak Ona güven vererek bir elinizi ön patilerinin arasından göğsüne, diğer elinizi arka patilerinden poposuna doğru tutun. Bu şekilde onu kontrol etmeniz kolaylaşır ve debelenmesine engel olursunuz. Köpeği kaldırırken bir elinizi göğsüne doğru kaydırın, diğer elinizle de arka patilerinin altından poposuna doğru kavrayın. Bu durumda köpeğiniz kucağınızdan atlamaya çalışmayacaktır.

13 Bir köpeğe yaklaşmak Tanımadığınız bir köpeğe yaklaşırken dikkatli olun. Ani hareketlerde bulunmayın. Köpeğin yüz hizasından koklaması için ona elinizi uzatın. Yukarıdan aşağı doğru yapmaktan kaçının, çünkü bu gözdağı veren bir jesttir. Eğer köpek ise ve bariz korku ya da saldırganlık işaretleri vermiyorsa, artık sevilebilir. Başına vurmayın, çünkü bu baskınlık ifade eden bir jesttir.


"Evcil Hayvanların Bakım ve Beslenmesi Yrd.Doç.Dr. Serkal GAZYAĞCI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları