Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı ya da kısaca THY, Türkiye'nin ulusal havayolu şirketi yani bayrak taşıyıcısıdır. THY'nin merkeziAtatürk Havalimanındadır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı ya da kısaca THY, Türkiye'nin ulusal havayolu şirketi yani bayrak taşıyıcısıdır. THY'nin merkeziAtatürk Havalimanındadır."— Sunum transkripti:

1

2

3 Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı ya da kısaca THY, Türkiye'nin ulusal havayolu şirketi yani bayrak taşıyıcısıdır. THY'nin merkeziAtatürk Havalimanındadır. Ayrıca Ankara'da, Esenboğa Uluslararası Havalimanında da bir hub'ı bulunmaktadır. Türk Hava Yolları'nın uçuş ağı Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika , Kuzey ve Güney Amerika'ya kadar uzanmaktadır. Borsa İstanbulda THYAO kodu ile işlem görmektedir yılında toplam yolcusu vardır. Skytra nın 2013 ödüllerine göre Avrupa'nın en iyi havayolu ve Dünya'nın en iyi 9. havayoludur. Ayrıca bunun dışında birçok alanda yüksek dereceler elde etmiştir. Star Alliance üyesi Türk Hava Yolları, şu anda 104 ülkede 198 dış hat ve 42 iç hat olmak üzere 240 noktaya sefer düzenlemektedir. Bu uçuş ağı ile en çok uçuş ağı bulunan hava yolları listesinde dünyada 4. sırada yer almaktadır.

4 Uçulan Hatlarımız

5 TARİHÇEMİZ 20 Mayıs‘ 1933’de Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı "Hava Yolları Devlet İşletmesi" kuruldu. İlk Türk havacılarından Fesa Evrensev'in müdürlüğünü yaptığı kuruluşun ilk bütçesi 180 bin liraydı ve yedi pilot, sekiz makinist, sekiz memur, bir de telsizci olmak üzere toplam 24 personel vardı. İlk filoda; 2 adet King Bird (5 koltuklu), 2 adet Junkers F-13 (4 koltuklu) ve 1 adet ATH-9 (10 koltuklu) yer alıyordu.

6 *1938’de "Devlet Hava Yolları Umum Müdürlüğü" adı ile Ulaştırma Bakanlığı'na bağlandı.
*1946’da Devlet Hava Yolları Umum Müdürlüğü, Devlet Hava Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü adını aldı .

7

8 12 Şubat1947 günü Ankara-İstanbul-Atina uçuşu ile ilk yurtdışı seferini yaptı. Yolcu sayısını artırmak için ilan ve tanıtımlara önem verildi. 1953’de ilk hac seferlerine başlandı. Hacca giden yurttaşlara, daha konforlu ve hızlı bir ulaşım sunuldu.

9 Yine 1953’de Chicago Sözleşmesi'nde yapılmasına karar verilen uluslararası havalimanı, İstanbul Yeşilköy'de tamamlanıp uluslararası hava trafiğine açıldı. Liman, uluslararası standartlarda bir piste, modern bir yolcu terminaline, bakım hangarlarına ve elektronik telsiz donanımına sahipti.

10 Mayıs günü, 6623 sayılı kanunla "Devlet Hava Yolları Umum Müdürlüğü" ismi kaldırıldı ve bugünkü ismine kavuştu: Türk Hava Yolları

11

12 1 Mart 1956 günü Türk Hava Yolları A. O
1 Mart 1956 günü Türk Hava Yolları A.O. sermayesi 60 milyon TL olarak kuruldu.

13

14

15 THY, 1984 yılında 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 60 milyar TL sermaye ile Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsüne geçti yılında A310 uçaklarının filoya katılması ile, ilk uluslararası uçuştan yaklaşık 40 yıl sonra Uzak Doğu ve Atlantik ötesi uçuşlar başladı yılında 700 milyar TL sermayeye ulaşan THY, Kamu Ortaklığı İdaresi'ne bağlandı. Günümüzde T.C. Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bağlı olan THY'nin sermaye yapısı, Mayıs 2006'da yapılan yeni bir halka arz ile yeniden değişmiş ve hisselerin %53,57'lik kısmı IMKB'de işlem görür hale gelmiştir. Geri kalan %46,43'lük pay ise halen T.C. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na aittir.

16

17 THY'nin bakım ünitesi, 2006 yılında THY Teknik Anonim Şirketi adı altında ve %100 sermayesi THY A.O.'ya ait olmak üzere ayrı bir yapıya kavuşmuştur. THY AO ile Teknik AŞ toplamda yaklaşık kişilik bir işgücüne sahiptir. 

18 Ayrıca Antalya merkezli SunExpress havayolunda Lufthansa ile %50-%50 ortaklığı ve Saraybosna merkezli B&H havayollarında ise %49 ortaklığı vardır. Ankara merkezli AnadoluJet havayolu markasının da sahibidir.

19

20

21 THY ilk havayolu ittifakı tecrübesini, 1990'lı yılların ikinci yarısında yaşamıştır. O yıllarda Swiss Air'in başını çekmekte olduğu Qualiflyer grubuna 31 Mart 1998 tarihinde üye olmuştur. Bu kapsamda, THY'nin 1989 yılından beri sürdürmekte olduğu 'Sık Uçan Yolcu Programı' (Frequent Flyer), Qualiflyer ile birleştirilmiştir. Ancak bu ittifak denemesi hedeflendiği gibi gitmemiş, THY 2000 yılında gruptan ayrılmıştır. Bu gelişmenin ardından, THY sık uçan yolcu programı yeniden yapılandırılmış ve yoluna 'Miles&Smiles' adı altında devam etmiştir. THY'nin ikinci ittifak denemesi ise, ilkinden tam 10 yıl sonra gerçekleşmiş ve 1 Nisan 2008 tarihinde İstanbul'da imzalanan anlaşma ile şirket bu kez, Lufthansa'nın başını çektiği (SA) Star Alliance'a üye olmuştur. son yıllarda ve özellikle 2009 yılında Avrupa'da en çok yolcu tasıyan 4. havayolu şirketidir.

22

23

24 Ortaklık Yapımız T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı %49,12
Diğer (Halka Açık Kısım) %50,88 Toplam %100

25 Yönetim Yapımız Yönetim Kurulu Başkanımız Genel Müdürümüz Hamdi TOPÇU Doç. Dr. Temel KOTİL

26

27 Vizyonumuz: Sektör ortalamalarının üstündeki büyüme trendinin sürdürülmesi, Sıfırlanmış kaza ve kırımı, Dünyada parmakla gösterilen hizmet anlayışı, Düşük maliyetli taşıyıcılara denk birim maliyetleri, Sektör ortalamalarının altında satış ve dağıtım giderleri, Rezervasyon, biletleme ve uçağa biniş işlemlerini kendisi yapan sadık müşterileri, Kurumdan elde edeceği yararın yarattığı katma değerle orantılı olduğunu bilen ve kendini geliştiren personeli, Üyesi bulunduğu Star İttifakı ortaklarına iş yaratan ve onların sunduğu potansiyelden iş çıkaran ticari ataklığı, Hissedarlarının ve tüm yarardaşlarının menfaatini birlikte gözeten modern yönetişim ilkelerini benimsemiş yönetimi ile belirginleşen bir havayolu olmak.

28 Misyonumuz: Sivil Hava Taşımacılığı (SHT) sektöründe Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Bayrak Taşıyıcısı kimliğiyle; uçuş emniyeti, güvenilirliği, ürün yelpazesi, hizmet kalitesi ve rekabetçi konumu ile tercih edilen, Avrupa’nın önde gelen ve küresel ölçekte faal bir havayolu olmak.

29 Ürünlerimiz Sektörümüz hizmet sektörü olduğundan ürün olarak uygun fiyatlı, zamanı aksamasız, konforlu, uçuşta; özel ikramlar, içecek imkanları, ücretsiz şal ve yastık imkanları, güler yüzlü çalışanlar olarak ön plandadır.

30

31

32

33

34 İş Ortaklıklarımız Star Alliance, küresel havacılık sektörünün önde gelen 28 üyesinin oluşturduğu, dünyanın en büyük hava yolu ittifakıdır. 14 Mayıs 1997’de kurulan Star Alliance’a Nisan 2008’de 21. üye olarak katılan Türk Hava Yolları, ittifak üyeliği sayesinde yolcularına daha geniş uçuş ağı, özel yolcu programları ve ittifakın özel ücret kampanyalarından faydalanma imkanı sunmaktadır.

35

36 Araba Kiralarken Türkiye ve Dünya’nın önde gelen araç kiralama şirketleri ile Türk Hava Yolları işbirliği anlaşması yapmaktadır. Miles&Smiles programı kapsamında yapılan bu anlaşmalardaki amacımız, araç kiralama hizmetinde yolcularımıza indirim ve ayrıcalık sağlamaktır. Misafirlerimizin kaliteli ve rahat araç kiralama hizmeti alabilmesi için seçkin kurumlarla anlaşma yapan şirketimiz, her geçen gün iş ortaklarını artırmaktadır.

37

38 Oteller Türkiye ve Dünya’nın önde gelen otelleri ile Türk Hava Yolları işbirliği anlaşması yapmaktadır. Miles&Smiles programı kapsamında yapılan bu anlaşmalardaki amacımız, konaklama hizmetinde yolcularımıza indirim ve ayrıcalık sağlamaktır. Misafirlerimizin kaliteli ve rahat konaklama hizmeti alabilmesi için seçkin kurumlarla anlaşma yapan şirketimiz, her geçen gün iş ortaklarını artırmaktadır.

39

40 Rakiplerimiz

41

42 Çalışma Alanları Türk Hava Yolları, global hizmet ağında birlikte çalışacağı adayları *Kabin Ekibi, *Kokpit Ekibi, *Yurt Dışı Ofis Çalışanları ve *İdari/Teknik Birim Çalışanları (Genel İstihdam) olmak üzere 4 ana başlık altında istihdam eder.

43 THY'DE MAAŞLAR Memur 3.064 Uzman 3.448 Teknisyen 5.983 Mühendis 5.104 Kabin Memuru 4.338 Kabin Amiri 5.499 2. Pilot S.Kaptan Pilot

44 Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

45

46

47 İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti  Sadece Türkiye için değil tüm dünya için bir çekim alanı, bir kültür ve sanat merkezi niteliğine sahip olan İstanbul, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak başta kültür sanat olmak üzere geniş bir alana yayılan etkinliklere ev sahipliği yaptı.   İstanbul’un eşsiz değerlerini ön plana çıkarmak, kültürel mirası koruma projelerini desteklemek gibi pek çok hedefi gerçekleştiren İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı’na Türk Hava Yolları “Sermaye Sponsoru” olarak destek verdi. Bu kapsamda, Türk Hava Yolları’nın tüm uçaklarının gövdesinde 2010 İstanbul Kültür Başkenti etiketleri yer alarak uçağımıza binen tüm yolcularımıza, İstanbul’un Avrupa’nın 2010 yılı Kültür Başkenti vurgusu yapılmış oldu.

48 Türk Hava Yolları ve Türk Kızılayı el ele  İki kurum arasında uzun süredir devam eden işbirliği protokolü çerçevesinde Türk Kızılayı tarafından yürütülmekte olan afet, kan, eğitim, bağış ve tanıtım faaliyetlerine süresiz katkı sağlanmaktadır. Bu kapsamda Türk Hava Yolları, ulusal ve uluslararası afetlerde Türk Kızılayı’nın yardımlarını afet bölgelerine ulaştırmaktadır. İki kurumun işbirliği ile çeşitli sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirilmektedir.

49

50 Türk Hava Yolları ile uçan 0-2 yaş arası her çocuğun, Türk Hava Yolları ormanında bir fidanı olacak... Türk Hava Yolları sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini ekleyerek, yarının nesillerine teslim etmek üzere emanet aldığımız dünyamızı, onlara en ‘yaşanır’ şekilde teslim etme amacıyla hatıra ormanları oluşturuyor. Türk Hava Yolları ve Orman Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile Türk Hava Yolları ile uçan 0-2 yaş arası her yolcumuz için bir fidan dikilecek. Ağaçlandırma seferberliği kapsamında, Orman Genel Müdürlüğü ile Ortaklığımız koordinasyonunda yürütülen proje ile yurdumuzdaki çeşitli orman bölgelerine yıl boyunca Türk Hava Yolları’nın minik yolcuları adına bir milyon fidan dikilerek Türkiye’nin farklı şehirlerinde hatıra ormanları oluşturulacak. Türk Hava Yolları’nın değerli yolcuları Orman Genel Müdürlüğü’nün Ağaçlandırma seferberliğine Bir Fidanla Sen de Katıl sloganı altında başlatılan kampanya doğrultusunda 1923’e THY yazıp SMS atarak 5 TL karşılığı 1 fidan dikimine katkıda bulunabilecekler.

51

52 Türk Hava Yollarının sosyal sorumluluk projesi kapsamında Antalya’da misafir ettiği, Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nden okullarında başarılı ancak maddi durumu yetersiz 14 öğrenciye Antalya İl Müftülüğü ve Muratpaşa İlçe Müftülüğü ile ortaklaşa bir program yapıldı. Program çerçevesinde öğrencilere Düden Şelalesi gezdirildi ve Konyaaltı İlçesi Çakırlar Mahallesi’nde ülkemizin yöresel yemeklerinden ikram edildi.

53 Proje kapsamında; İstanbul’daki  Fen Liseleri’nde öğrenim görmekte olan ve okullarında dereceye giren 15 Öğrencimiz, 22 Temmuz’da Amerika’da, FLS International Tennessee Tech Üniversite’sinde, 8 haftalık ücretsiz dil eğitimine gönderildi.

54 Türk Hava Yolları, son yıllarda yakalanan başarının asıl sahibi olan çalışanlarına, teşekkürünün bir ifadesi olarak çok özel bir armağan hazırladı. Dünyada bir ilk olacak projeyle Türk Hava Yolları, proje ortağı Boeing firmasının katkılarıyla, filosundaki bir Boeing uçağını, tüm çalışanlarını temsilen, dünyanın 191 noktasında görev yapan farklı pozisyonlardaki çalışanlarının yaklaşık 17 bin fotoğrafıyla süsledi.

55 Ödüllerimiz 2008’de Türk Hava Yolları bölgesinin “En İyi Havayolu” şirketi... 2008’de Türk Hava Yolları’na “Uçak Finansmanı” dalında Avrupa’nın en iyi finansman uygulaması ödülü... 2010’da Türk Hava Yolları ekonomi servisi ikramıyla “Dünyanın En İyisi” seçildi…

56 Türk Hava Yolları’na Airbus’tan “Operasyonel Mükemmellik” Ödülü...
Türk Hava Yolları, Air Transport World tarafından 2011 yılının Pazar Lideri seçildi. 2011 Skytrax değerlendirmesinde “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi”, “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ile “En İyi Premium Ekonomi Koltuğu” ödülleri Türk Hava Yolları’na verildi.

57 Türk Hava Yolları, dünyanın en prestijli ödülleri, "2012 Freddie Ödülleri"nde iki dalda ödül kazandı... Türk Hava Yolları 2012’de bir kez daha "Avrupa’nın En İyi Havayolu" Oscarı’nı aldı… Türk Hava Yolları, 2012 Stevie Uluslararası İş Ödülleri tarafından Gümüş Stevie Ödülü’ne layık görüldü…

58 2013 Skytrax değerlendirme sonuçlarına göre “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ve dünyanın “En İyi Business İkram Servisi” ödülleri Türk Hava Yolları’nın.

59 Sloganımız Türk Hava Yolları (THY) yıllardır kullandığı 'Sizin Dünyanız' anlamına gelen " Globally Yours" adlı marka algısını değiştirdi ve yerine 'Dünya Daha Büyük, Keşfet' anlamına gelen, "Widen Your World"u kullanmaya başladı.

60 “Widen Your World”


"Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı ya da kısaca THY, Türkiye'nin ulusal havayolu şirketi yani bayrak taşıyıcısıdır. THY'nin merkeziAtatürk Havalimanındadır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları