Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AMBALAJ ATIKLARI GERİ KAZANIMI Ve ÇEVRE EĞİTİMİ PROJESİ Hazırlayan Eda ALABAŞ- Çevre Mühendisi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AMBALAJ ATIKLARI GERİ KAZANIMI Ve ÇEVRE EĞİTİMİ PROJESİ Hazırlayan Eda ALABAŞ- Çevre Mühendisi."— Sunum transkripti:

1

2 AMBALAJ ATIKLARI GERİ KAZANIMI Ve ÇEVRE EĞİTİMİ PROJESİ Hazırlayan Eda ALABAŞ- Çevre Mühendisi

3  Bütün canlıların birlik içinde bulunduğu ve yaşadığı alana çevre denir. Çevre Nedir?

4  Kullanım süresi dolan ve artık kullanmak istemediğimiz maddelere ‘katı atık’ veya ‘çöp’denir. Katı atıklar evde, okulda, hastanede, endüstride, bahçelerde ve birçok yerde oluşabilir. Katı atıklar oluştukları yerlere ve içeriklerine göre türlere ayrılır. Katı atık nedir?

5

6  Evsel Atıklar ( Yemek atıkları ve ambalaj atıkları )  Endüstriyel Atıklar ( Sanayi ve üretim atıkları )  Tehlikeli atıklar ( Pil, boya, akü, kimyasal atıklar )  Elektronik Atıklar ( Bilgisayar, yazıcı atıkları gibi )  Tıbbi atıklar ( İlaç şişesi, şırınga vb.)  Tarımsal Atıklar ( Yaprak, dal, saman atıkları gibi ) Katı atık türleri nelerdir?

7

8  Katı atıklar belediye ve özel sektör tarafından toplanarak, katı atık türlerinin çevre ve insan sağlığına zarar vermelerini önlemek amacıyla çeşitli yöntemler uygulanarak değerlendirilir.  Katı atıklarımızın toplanarak, geri kazanılması ve geri kazanılmayan atıklarımızın depolanarak uzaklaştırılması ‘Katı Atık Yönetimi’ olarak adlandırılmaktadır. Katı Atıklarımızdan Nasıl Kurtulabiliriz?

9 KATI ATIK YÖNETİMİNDE ÖNCELİK SIRASI

10 Tekrar kullanım ve geri dönüşüm kavramlarını da kapsayan; atıkların özelliklerinden yararlanılarak içindeki bileşenlerin fiziksel, kimyasal veya biyokimyasal yöntemlerle başka ürünlere veya enerjiye çevrilmesine ‘Geri Kazanım’ diyoruz. Geri Kazanım Nedir?

11  Ambalaj Nedir?  Ambalaj, içerisinde yer alan ürünü, ürünün yapısına ve şekline göre en iyi şekilde koruyan, temiz kalmasını sağlayan, taşınmasını kolaylaştıran ve aynı zamanda ürünün tanıtımını yapan değerli bir malzemedir. Ambalajlar ürünün bozulmasını, çürümesini, hasar görmesini önler. AMBALAJ ATIKLARI ve GERİ DÖNÜŞÜM

12  Kağıt-Karton Atıklar  Dergi, kullanılmış kağıtlar, ambalaj kartonları Neler ambalaj atıklarıdır?

13

14  Plastik Ambalaj Atıkları  (PET (su, meşrubat ve sıvı yağ şişeleri), PVC (su ve yağ şişeleri), PE (deterjan, diğer yağ ambalajları, leğen, bulaşıklık, naylon kaplar gibi hacimli plastikler), PP (mevcut plastik şişelerin kapakları gibi), PS (yoğurt, ayran, margarin kapları )

15  Cam Ambalaj Atıkları  Kavanoz, şişeler gibi

16  Metal Ambalaj Atıkları  Çelik-Teneke, Alüminyum, Konserve, içecek kutuları, yağ tenekeleri gibi

17  Kompozit Ambalaj Atıkları  Meşrubat ve İçecek Kartonları

18  GELECEĞİNİZİ ÇÖPE ATMAYIN!!!

19

20 Eğitim

21 Toplama Yöntemleri

22 Ambalaj atıklarının toplanması

23 Tesiste toplanan atıkların işlenmesi

24

25 Çünkü geri dönüştürülen her 1 ton kağıt 17 adet yetişmiş çam ağacının kesilmesini engellemek demektir.. NEDEN GERİ DÖNÜŞÜM?

26  Doğal Kaynaklarımız Korunur;  Enerji Tasarrufu Sağlanır;  Atık Miktarı Azalır;  Geri Dönüşüm Geleceğe ve Ekonomiye Yatırım Demektir; NEDEN GERİ DÖNÜŞÜM?

27  Çöp depolama alanlarının ömrü uzar,  Daha az enerji kullanıldığı için hem kaynaklar korunur hem de atmosfere verilen kirlilik yükü azalır,  Küresel ısınmanın durdurulmasına yardımcı olur,  Daha temiz yaşanabilir bir çevrenin oluşmasına ve korunmasına yardımcı olur. GERİ DÖNÜŞÜMÜN SAĞLADIĞI DİĞER FAYDALAR NELERDİR?

28

29


"AMBALAJ ATIKLARI GERİ KAZANIMI Ve ÇEVRE EĞİTİMİ PROJESİ Hazırlayan Eda ALABAŞ- Çevre Mühendisi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları