Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla BURUC SURESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla BURUC SURESİ."— Sunum transkripti:

1 1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla BURUC SURESİ

2 2 وَالسَّمَاءِ ذَاتِ الْبُرُوجِ ﴿١﴾ 1 BURÇLARLA dolu gökyüzü şahit olsun, وَالْيَوْمِ الْمَوْعُودِ ﴿٢﴾ 2 Vaad edilen gün şahit olsun, وَشَاهِدٍ وَمَشْهُودٍ ﴿٣﴾ 3 Her bir tanık ve sanık şahit olsun.

3 3 BURUC SURESİ قُتِلَ اَصْحَابُ الْاُخْدُودِ ﴿٤﴾ 4 Kahrolsun hendek ehli! (Tutuşturulmuş ateşin çukur kazan sahipleri kahrolsun)

4 4 BURUC SURESİ اَلنَّارِ ذَاتِ الْوَقُودِ ﴿٥﴾ 5 O ateş (hendekleri), ağzına kadar doldurulup tutuşturulmuştur.

5 5 BURUC SURESİ اِذْ هُمْ عَلَيْهَا قُعُودٌ ﴿٦﴾ 6 O zaman, onlar ateşin başına oturmuşlar; وَهُمْ عَلٰى مَا يَفْعَلُونَ بِالْمُؤْمِنينَ شُهُودٌ ﴿٧﴾ 7 Mü’minlere yaptıklarını seyrediyorlar.

6 6 BURUC SURESİ وَمَا نَقَمُوا مِنْهُمْ اِلَّا اَنْ يُؤْمِنُوا بِاللّٰهِ الْعَزيزِ الْحَميدِ ﴿٨﴾ 8 O (zalimler) başka bir sebeple değil, sadece yücelikte eşsiz ve hamdin tümüne lâyık olan Allah’a imanda ısrar ettikleri için onlardan intikam almışlardır.

7 7 BURUC SURESİ اَلَّذى لَهُ مُلْكُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَاللّٰهُ عَلٰى كُلِّ شَیْءٍ شَهيدٌ ﴿٩﴾ 9 O Allah ki, göklerin ve yerin hakimiyeti sadece O’na aittir; üstelik Allah her şeye şahittir.

8 8 BURUC SURESİ اِنَّ الَّذينَ فَتَنُوا الْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ ثُمَّ لَمْ يَتُوبُوا فَلَهُمْ عَذَابُ جَهَنَّمَ وَلَهُمْ عَذَابُ الْحَريقِ ﴿١٠﴾ 10 Bakın, mü’min erkekler ve mü’min kadınlara işkence yapıp da sonra pişman olmayanlar var ya: elbet onlar derin bir mahrumiyet gayyasını boylayacaklar yani onları harlı ateşin azabı bekleyecektir.

9 9 BURUC SURESİ اِنَّ الَّذينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَهُمْ جَنَّاتٌ تَجْرى مِنْ تَحْتِهَا الْاَنْهَارُ ذٰلِكَ الْفَوْزُ الْكَبيرُ ﴿١١﴾ 11 Şüphesiz iman eden ve Allah’ın razı olacağı davranışlarda bulunanları da, zemininden ırmaklar çağıldayan cennetler bekleyecektir: işte büyük kurtuluş budur.

10 10 BURUC SURESİ اِنَّ بَطْشَ رَبِّكَ لَشَديدٌ ﴿١٢﴾ 12 ŞÜPHESİZ Rabbinin enselemesi pek çetindir; اِنَّهُ هُوَ يُبْدِئُ وَيُعيدُ ﴿١٣﴾ 13 Çünkü O, evet O’dur yoktan var eden ve o yaratmayı sürekli tekrar eden de yine O’dur.

11 11 BURUC SURESİ وَهُوَ الْغَفُورُ الْوَدُودُ ﴿١٤﴾ 14 Ve mutlak bağış sahibi, hep seven ve sınırsızca sevilmeye lâyık olan O’dur; ذُو الْعَرْشِ الْمَجيدُ ﴿١٥﴾ 15 En şerefli makamın sahibidir; (Arşın sahibidir, Yücedir)

12 12 BURUC SURESİ فَعَّالٌ لِمَا يُريدُ ﴿١٦﴾ 16 Dilediği her şeyi yapabilendir. هَلْ اَتٰيكَ حَديثُ الْجُنُودِ ﴿١٧﴾ 17 MALUM orduların olayından haberin var mı?

13 13 BURUC SURESİ فِرْعَوْنَ وَثَمُودَ ﴿١٨﴾ 18 Firavun’un ve Semud kavminin (ordularından)?

14 14 BURUC SURESİ بَلِ الَّذينَ كَفَرُوا فى تَكْذيبٍ ﴿١٩﴾ 19 Maalesef inkâra şartlananlar, (gerçeği) yalanlamakta ısrar etmişler; وَاللّٰهُ مِنْ وَرَائِهِمْ مُحيطٌ ﴿٢٠﴾ 20 Allah da onları hiç hesaba katmadıkları yerden çepeçevre kuşatmıştır.

15 15 BURUC SURESİ بَلْ هُوَ قُرْاٰنٌ مَجيدٌ ﴿٢١﴾ 21 O (yalanladıkları şey) şanlı-şerefli bir Kur’an’dır. فى لَوْحٍ مَحْفُوظٍ ﴿٢٢﴾ 22 Tarifsiz bir hafızada (Levhi Mahfuz’da) koruma altına alınmıştır.

16 16 SURENİN KİMLİĞİ BURUC SURESİ Nuzul Sıra 29 Ayet Sayısı 22 Nuzul Yılı 4 Mushaf Sıra 85

17 17 NÜZUL YERİ

18 18

19 19 BURUC SURESİ KONUSU (6) 1.İnanca yönelik örgütlü baskı ve bunun Ahiret’teki cezası. 2. Gerçek İmanı, hiçbir zalimin ateşi yakamaz. 3. Zalimlerin intikam sebebi = İnsanların Allah’a iman etmeleridir. 4. Allah, her şeye şahittir, yapılanların hesabını mutlaka soracaktır.

20 20 BURUC SURESİ KONUSU 5. İnanan ve Salih Amel işleyen Mü’minlerin Ahiret’teki ödülü Cennet. 6. Ad ve Semud’un başına gelenler, inkarda ısrar etmeleridir.

21 21 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla BURUC SURESİ

22 22 BURUC SURESİ وَالسَّمَاءِ ذَاتِ الْبُرُوجِ ﴿١﴾ 1 BURÇLARLA dolu gökyüzü şahit olsun, وَالْيَوْمِ الْمَوْعُودِ ﴿٢﴾ 2 Vaad edilen gün şahit olsun, وَشَاهِدٍ وَمَشْهُودٍ ﴿٣﴾ 3 Her bir tanık ve sanık şahit olsun.

23 23 1.Burçları olan Gök 2.Vaad edilen gün Haklının haksızdan, doğrunun yanlıştan, mü’minin kafir, den ayrılacağı, mü’mine vaad edilen, kafirin ise tehdit edildiği kıyamet günüdür (veya mahşer günüdür). DÖRT VARLIĞA YEMİN

24 24 3.Şahid (Tanık); Allah’tır; ‘’Allah şahid olarak yeter’’ Nisa 79, En’am 19 Hz Peygamberdir; ‘’Biz seni ancak bir şahid olarak gön- derdik’’Ahzab 45, Nisa 41 Hz İsa’dır; Maide 117 Mü’minlerdir. ‘’Sizi, diğer insanlara şahitler olasınız diye şahitler yaptık’’ Bakara 143 İnsan’ın kendisidir; ‘’O gün insana hesap görücü olarak kendisi yeter’’ İsra 14 İnsanın vucut organlarıdır; ‘’O gün onlara, dilleri, elleri, ayakları, yaptıkları hakkında şahitlik yapacaktır’’ Nur 24 1.Meşhud DÖRT VARLIĞA YEMİN

25 25 4. Meşhud (Hakkında şahit tutulan kişi-Sanık) DÖRT VARLIĞA YEMİN

26 26 Ey insanoğlu. Allah seni ödüllendirmek istiyor. Eğer nankörlüğü tercih edersen, bil ki mahşerde, başta Allah, Melekleri, Peygamberleri, Ümmet olmak üzere kendin, hatta organların bile aleyhinde şahitlik edecektir. Böyle bir hitapla insanların dikkati çekilmektedir. DÖRT VARLIĞA YEMİNDEKİ AMAÇ

27 27 BURUC SURESİ قُتِلَ اَصْحَابُ الْاُخْدُودِ ﴿٤﴾ 4 Kahrolsun hendek ehli! (Tutuşturulmuş ateşin çukur kazan sahipleri kahrolsun) اَلنَّارِ ذَاتِ الْوَقُودِ ﴿٥﴾ 5 O ateş (hendekleri), ağzına kadar doldurulup tutuşturulmuştur. اِذْ هُمْ عَلَيْهَا قُعُودٌ ﴿٦﴾ 6 O zaman, onlar ateşin başına oturmuşlar;

28 28 BURUC SURESİ وَهُمْ عَلٰى مَا يَفْعَلُونَ بِالْمُؤْمِنينَ شُهُودٌ ﴿٧﴾ 7 Mü’minlere yaptıklarını seyrediyorlar. وَمَا نَقَمُوا مِنْهُمْ اِلَّا اَنْ يُؤْمِنُوا بِاللّٰهِ الْعَزيزِ الْحَميدِ ﴿٨﴾ 8 O (zalimler) başka bir sebeple değil, sadece yücelikte eşsiz ve hamdin tümüne lâyık olan Allah’a imanda ısrar ettikleri için onlardan intikam almışlardır.

29 29 Dünyadayken Ateşe atılanlar. (Müslümanlar) Ateşe atan görevliler (Necran’lılar, Habeşliler, İsrailoğulları…) ASHAB-I UHDUD KİMDİR?

30 30 Mesaj: Tarihin her döneminde insanlar inancı nedeniyle sıkıntıya Uğratılmış, akıl almaz işkencelere maruz bırakılmış, sonuçta hayatlarını yitirmişlerdir. Ey müslümanlar, bu tip durumlar her an sizin de başınıza gelebilir. Buna hazırlıklı olunuz. İman davası, bu tip durumlara hazır olmayı gerektirir. İman etmekle rahata kavuşacağınızı sanmayın. Mekkeli müşriklerin yapacağı eziyetlere, işkencelere hazırlıklı olun. VERİLEN MESAJ NEDİR?

31 31 Bu günün çukurları (Hendekleri); Siyasi (bölüp parçalayarak yalnızlığa itmek), Sosyal Ekonomik (Açlığa terk etmek), Dini (meshepçilik yaparak tefrika oluşturmak) Kültürel (mü’minleri, değerlerinden ve kültürlerinden koparmak) Mü’minlere yaptıkları bu durumu kendi medya ve kuruluşlarında oturup kahkaha ile seyrediyorlar. BU GÜNÜN ÇUKURU (HENDEĞİ) NEDİR?

32 32 Bu çukurlara düşmemenin yolu; Aklını kullanmak, Düşünmek, Bilgiyi elde etmek, Bilgiyi teknolojiye çevirmek, Bilgi ve ekonomik üstünlüğe sahip olmaktır. Yani çok çalışmak gerekiyor. BU ÇUKURLARA DÜŞMEMENİN YOLU

33 33 Tesbihi alıp sabaha kadar zikir çekmeyi öğretmeselerdi, Namazda tahiyyatta ayakların alacağı şeklin üzerinde durdukları kadar çalışmanın bir şükür ibadeti olduğunu öğretselerdi, Mezarların başında ölülere telkin verdikleri kadar, insanlara Kur’an’ın anlamını ve onun hedeflerini öğretselerdi, Kur’an’ın okuma şekline verdikleri önem kadar, Kur’an’ın akla, düşünceye, bilgiye ve çalışmaya verdiği önemi beyinlere kazısalardı, Beşeri görüş ve ictihatlara verdikleri önem kadar Kur’an’a önem verselerdi, Kur’an’a sırtlarını dönmeselerdi, mü’minlerin önünde bu ateş çukurları kazılmayabilirdi. DİN ADAMLARINA TAVSİYELER

34 34 Mü’min, imanından dolayı baskıya uğruyorsa, bu sızlanılacak değil hamdedilecek bir olaydır. Zira; İmanı Allah tarafından sınanmaya lâyık görülmüş ve ilâhi ilgiye mazhar olmuştur. O mü’min bu sınav sayesinde ecir sahibi olmuştur. Bu, tüm hamdlerin kendine mahsus olduğu Allah’a hamd etmeyi gerektirir. BİZLERE MESAJI

35 35 İman Etmek; Bir kısım sıkıntıları peşin olarak kabullenmek demektir. İlahi rıza uğruna bazı fedakarlıklara katlanmaktır. Sıkıntının olmadığı bir hayatı yaşamaya alışanların durumu ilahi sünnete uygun değildir. İMAN ETMEK NE DEMEKTİR?

36 36 BURUC SURESİ اَلَّذى لَهُ مُلْكُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَاللّٰهُ عَلٰى كُلِّ شَیْءٍ شَهيدٌ ﴿٩﴾ 9 O Allah ki, göklerin ve yerin hakimiyeti sadece O’na aittir; üstelik Allah her şeye şahittir.

37 37 Hendek Ehline Allah’ın Dört Sıfatı Hatırlatılmaktadır (8-9); El-Aziz El-Hamid Sahip oluşu Her şeye şahit oluşu. Allah, mü’minleri sahiplenmekte, karşıtlarına da dört sıfatını hatırlatmaktadır. ALLAH’IN DÖRT SIFATI

38 38 Mesaj; El-Aziz ; Ey insanları yakıp sonra da karşısına geçip seyredenlere gözdağı, ‘’Asıl güçlü siz değilsiniz’’. El-Aziz; İzzet ve şerefi Allah’ın yanında arayanlar asla kaybetmeyecektir. ALLAH’IN DÖRT SIFATI

39 39 Mesaj; El-Hamid ; Övgüye layık tek varlık Allah’tır. Kainat O’na hamde programlanmışken, bazı nankörlerin bu programı tanımayıp insanlara eziyet etmeleri, sonucu değiştirmeyecektir. Övgüyü, övgüye en layık olandan bekleyin. Başkalarından övgü beklemeyin. ALLAH’IN DÖRT SIFATI

40 40 Mesaj; Sahip oluşu ; Ey İman’ından dolayı ateşe atılanlar. Göklerin ve yerin sahibi olan Allah size de sahip çıkacaktır. Ey mü’minleri ateşe atanlar; Göklerin ve yerin sahibi Allah’tır. Sizin olmayan bir mülk üzerinde hükümranlık yapma cüretini nasıl kendinizde buluyorsunuz, bunun hesabını Allah sizden soracaktır. Allah’ın ateşe atma yetkisini hangi cüretle kullanmaya kalkışıyorsunuz. ALLAH’IN DÖRT SIFATI

41 41 Mesaj; Her şeye şahit oluşu; Allah tüm bu olan bitenlere şahittir. Ey mü’minleri ateşe atanlar; bu yaptıklarınızı Allah’ın görmediğini ve bilmediğini sanmayın. ALLAH’IN DÖRT SIFATI

42 42 Mesaj; İnsan, nelere şahit olacaklarını iyi belirlemeli. Mahşerde karşılaşmak istemedikleri şeylerden bu dünyada uzak durmalı. Yalana, Asılsız şeylere, Günaha şahit olmayın. MESAJ

43 43 Mesaj; Allah her şeye şahittir. O halde Allah’ı güzel şeylerimize şahit edelim. Allah’ı şahit tutabileceğimiz davranışlar sergileyelim. Ahirette; Tanık (Şahit) : Allah olacak. Sanık: İnsan olacak. MESAJ

44 44 BURUC SURESİ اِنَّ الَّذينَ فَتَنُوا الْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ ثُمَّ لَمْ يَتُوبُوا فَلَهُمْ عَذَابُ جَهَنَّمَ وَلَهُمْ عَذَابُ الْحَريقِ ﴿١٠﴾ 10 Bakın, mü’min erkekler ve mü’min kadınlara işkence yapıp da sonra pişman olmayanlar var ya: elbet onlar derin bir mahrumiyet gayyasını boylayacaklar yani onları harlı ateşin azabı bekleyecektir.

45 45 Eziyet – Tevbe İlişkisi ; İki Yanlış; İman edenleri ateş çukurlarına atmak. Bu yaptıklarının yanlış olduğunu itiraf etmeyip, hatadan dönmemek (Tevbe etmemek) EZİYET – TEVBE İLİŞKİSİ

46 46 Tevbe ; Yanlış bir işten vazgeçip, onu bir daha yapmamak üzere dönüş yapmak, Söz konusu eylemi yapmamanın yanında, onun tersini yapacak şekilde bir yön belirlenmesidir. EZİYET – TEVBE İLİŞKİSİ

47 47 Tevbe – İstiğfar Farkı ; İstiğfar; önceden yapılan hatalardan dolayı özür dilemek, bağışlanma dileğinde bulunmaktır. Tevbe; önceki hataları bir daha yapmamak, onun tersini yapacak şekilde bir yön belirlenmesidir. EZİYET – TEVBE İLİŞKİSİ

48 48 Tevbe – İstiğfar Farkı ; İstiğfar; hayatın yaşanmış kısımlarındaki hatalardan dolayı özür dilemek, bağışlanma dileğinde bulunmaktır. Tevbe; Hayatın yaşanmakta olan ve yaşanacak olan kısmındaki istikameti ve kararlılığı ifade eder. Ölmek üzere olanın tevbesinin kabul olmaması, ilerisi olmadığı içindir. EZİYET – TEVBE İLİŞKİSİ

49 49 Eziyet – Tevbe İlişkisi ; Mü’minlere yapılanlar; Hem Suç Hem de Günahtır. Suçun cezası dünyada, günahın cezası ahirette verilir. Suç işleyenler tevbe ederlerse Ahiretteki cezadan kurtulurlar. Allah isterse dünyadaki cezalarını da affedebilir. EZİYET – TEVBE İLİŞKİSİ

50 50 Mü’minlere eziyetin sonucu : Cehennem Azabı’dır; Cehennem âhiretteki ilâhî ceza mekanının ismidir. Kur’an’da “ateş” anlamındaki nâr cehenneme izafe edilir. Cahîm, Hutame, Sa’ir ve Lezâ ise sanıldığı gibi cehennem’in değil, “ateş”in sıfatlarıdır. MÜ’MİNLERE EZİYETİN SONU : CEHENNEM

51 51 Sıfatların farklılığı insanı ateşe mahkûm eden günah kaynaklarının farklı oluşuna delalet eder. Kaynağında duyuların olduğu ve göz önünde işlenen günahlar göze dair bir kelime olan cahîm sıfatlı bir ateş ile cezalandırılır (Müzzemmil: 12). Kaynağında insan duygularının ve iç dünyasının yer aldığı günahlar, Kur’an’da insanın bütün bir iç dünyasını yakıp kavuracağı ifade edilen hutame ile cezalandırılır (Hümeze: 5-7). MÜ’MİNLERE EZİYETİN SONU : CEHENNEM

52 52 Haddini ve Allah’ın sınırlarını tecavüz eden bir akıl yüzünden cehennemi boylayanlar, “çıldırmış bir ateş” anlamındaki sa’ir ile cezalandırılır (İnsan: 4). Tensel hazlar ve dünyalıklar yüzünden ateşi boylayanlar ise, deriyi yakıp kavuracağı buyurulan lezâ ile cezalandırılır (Me‘aric: 15-18). MÜ’MİNLERE EZİYETİN SONU : CEHENNEM

53 53 BURUC SURESİ اِنَّ الَّذينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَهُمْ جَنَّاتٌ تَجْرى مِنْ تَحْتِهَا الْاَنْهَارُ ذٰلِكَ الْفَوْزُ الْكَبيرُ ﴿١١﴾ 11 Şüphesiz iman eden ve Allah’ın razı olacağı davranışlarda bulunanları da, zemininden ırmaklar çağıldayan cennetler bekleyecektir: işte büyük kurtuluş budur.

54 54 Büyük Kurtuluşun Şartları: İman İmana uygun Salih Amel Büyük Kurtuluşun Mükafatı: Altından ırmaklar akan Cennet. BÜYÜK KURTULUŞUN ŞARTLARI

55 55 Kur’an’ın Amacı; inancıyla davranışı birbiriyle uyumlu ve birbirini tamamlayan, sözü ve uygulamaları birbiriyle çelişmeyen insanlar yetiştirmektir. İman Nedir? İnanılması gereken bütün değerlere inanmak, İnanılan değerlere güvenmek, Güvende olmak, Çevreye güven vermek. İMAN – SALİH AMEL BİRLİKTELİĞİ

56 56 Salih Amel Nedir? Bir kötülüğün, yerini iyiliğe bırakmasına vesile olan işlerdir. Sadece yapana değil, çevresine de katkısı olan eylemlerdir. Bir İmanın Gerçek olup olmadığı Nasıl Anlaşılır? İnanılan şeyi kalbin onaylamış olması gerekiyor. Kalbin onayladığı imanın gereği olan salih amelleri, iyi davranışları ortaya koymak gerekiyor. İMAN – SALİH AMEL BİRLİKTELİĞİ

57 57 Salih Amel’siz İman Olmaz mı - Yetmez mi? Eğer yetseydi, ateş çukuruna atılanlar içlerinden iman ederlerdi, kimse bunu bilmez ve zalimler onları ateşe atmazlardı. İman, bir iddiadır. İddia; ispat ister. İspatlanmayan iman, iman vasfını kazanamaz. Büyük ödül, büyük fedakarlıklar ister. İMAN – SALİH AMEL BİRLİKTELİĞİ

58 58 BURUC SURESİ اِنَّ بَطْشَ رَبِّكَ لَشَديدٌ ﴿١٢﴾ 12 ŞÜPHESİZ Rabbinin enselemesi pek çetindir; اِنَّهُ هُوَ يُبْدِئُ وَيُعيدُ ﴿١٣﴾ 13 Çünkü O, evet O’dur yoktan var eden ve o yaratmayı sürekli tekrar eden de yine O’dur.

59 59 BURUC SURESİ وَهُوَ الْغَفُورُ الْوَدُودُ ﴿١٤﴾ 14 Ve mutlak bağış sahibi, hep seven ve sınırsızca sevilmeye lâyık olan O’dur; ذُو الْعَرْشِ الْمَجيدُ ﴿١٥﴾ 15 En şerefli makamın sahibidir;

60 60 BURUC SURESİ فَعَّالٌ لِمَا يُريدُ ﴿١٦﴾ 16 Dilediği her şeyi yapabilendir.

61 61 Allah, kendisine ait bazı sıfatları gündeme getirerek; Azgınlık ve zulüm yapanlara gözdağı verirken, Mağfiret ve sevgi kaynağı oluşunu hatırlatarak muhatapları motive etmektedir. BURUC SURESİ

62 62 Bu Sıfatlar; O’nun yakalaması çok şiddetlidir. Ölmekle yok olunmaz, O’nun yaratması her daim devam etmektedir. Çok bağışlayan, Çok seven, Arşın sahibi, Yüce, Dilediğini yapandır. BURUC SURESİ

63 63 BURUC SURESİ اِنَّ بَطْشَ رَبِّكَ لَشَديدٌ ﴿١٢﴾ 12 ŞÜPHESİZ Rabbinin enselemesi pek çetindir; Zalim insanları cezalandırmak üzere yakalamasının ne kadar kuvvetli, engellenemez olacağını ifade ederek göz dağı veriliyor. Yapılan eylem o kadar iğrenç ve şiddetli ki, onların yakalanması da aynı şiddette olacak. Tarih buna şahittir. Ad, Semud, Firavn vb.

64 64 BURUC SURESİ اِنَّهُ هُوَ يُبْدِئُ وَيُعيدُ ﴿١٣﴾ 13 Çünkü O, evet O’dur yoktan var eden ve o yaratmayı sürekli tekrar eden de yine O’dur. Sizi ilk defa yarattığı gibi, mahşer için de yeniden yaratacak. Kıyamete kadar bu kainat devam edecektir. Yaratılışın dünyadaki devamlılığı, cezalandırma amaçlı değil, tevbe amaçlıdır. Ne kadar büyük suç işlerseniz işleyin tevbe kapısı açık tutuluyor.

65 65 BURUC SURESİ وَهُوَ الْغَفُورُ الْوَدُودُ ﴿١٤﴾ 14 Ve mutlak bağış sahibi, hep seven ve sınırsızca sevilmeye lâyık olan O’dur; El-Ğafur; Bağış sahibi. Bağış için kabahat olması lazım. İnsanları yakmak, Yapılanları seyretmek, Tevbe etmemek

66 66 BURUC SURESİ وَهُوَ الْغَفُورُ الْوَدُودُ ﴿١٤﴾ 14 Ve mutlak bağış sahibi, hep seven ve sınırsızca sevilmeye lâyık olan O’dur; El-Vedüd; Seven Sevginin kaynağı Sevilen Sevilmeye en layık olan.

67 67 BURUC SURESİ وَهُوَ الْغَفُورُ الْوَدُودُ ﴿١٤﴾ 14 Ve mutlak bağış sahibi, hep seven ve sınırsızca sevilmeye lâyık olan O’dur; Allah, insanların her türlü günahını bağışlamaya hazır. O’nun bağışlamak istemesi, sevgisinden kaynaklanmaktadır. Bunun için kulun da istemesi ve tevbe etmesi gerekiyor.

68 68 BURUC SURESİ وَهُوَ الْغَفُورُ الْوَدُودُ ﴿١٤﴾ 14 Ve mutlak bağış sahibi, hep seven ve sınırsızca sevilmeye lâyık olan O’dur; Allah, hak eden insanları şiddetli bir şekilde yakalayabilecek güçte bir varlık olarak tanıttıktan sonra, Gücünün erişilmezliği nedeniyle ilk yaratma ve yaratmanın devamının kendi kontrolü altında olduğu vurgulanmakta, Bunlardan sonra, bağışlayıcılık ve sevgi konusu gündeme getirerek, rahmetinin gazabını geçtiği vurgulanmak istenmektedir.

69 69 BURUC SURESİ ذُو الْعَرْشِ الْمَجيدُ ﴿١٥﴾ 15 En şerefli makamın sahibidir; (Arşın sahibidir, Yücedir) El-Arş; Allah’ın yaratıkları üzerindeki mutlak hüküm ve iktidarını, sınırsız güç ve makamını ifade eder. El-Mecid; Yüce, değerli, şerefli, özlü.

70 70 BURUC SURESİ ذُو الْعَرْشِ الْمَجيدُ ﴿١٥﴾ 15 En şerefli makamın sahibidir; (Arşın sahibidir, Yücedir) Yüce Allah’ın yaratmayı başlatması, devam ettirmesi, Ahiret’te yenilemesi O’nun kudretini ifade eder. Bağışlaması ve sevgisi, merhametini ortaya koyar. Arşın sahibi oluşu, mutlak hükümranlığı elinde bulundurması anlamına gelir. Bu durumda.....

71 71 BURUC SURESİ فَعَّالٌ لِمَا يُريدُ ﴿١٦﴾ 16 Dilediği her şeyi yapabilendir. İnsanlar, ne kadar hata işlerlerse işlesin, Yüce Allah, onları bağışlayabilir. İstediğine istediği cezayı verebileceği gibi, istediğinden de cezayı kaldırabilir. Dilediğine azab eder, dilediğini ise bağışlar. İsterse tehditlerinden vaz geçebilir. Allah’ın merhametine güvenip görev ve sorumluluklarımızı unutmamak durumundayız.

72 72 BURUC SURESİ هَلْ اَتٰيكَ حَديثُ الْجُنُودِ ﴿١٧﴾ 17 MALUM orduların olayından haberin var mı? فِرْعَوْنَ وَثَمُودَ ﴿١٨﴾ 18 Firavun’un ve Semud kavminin (ordularından)?

73 73 BURUC SURESİ بَلِ الَّذينَ كَفَرُوا فى تَكْذيبٍ ﴿١٩﴾ 19 Maalesef inkâra şartlananlar, (gerçeği) yalanlamakta ısrar etmişler; وَاللّٰهُ مِنْ وَرَائِهِمْ مُحيطٌ ﴿٢٠﴾ 20 Allah da onları hiç hesaba katmadıkları yerden çepeçevre kuşatmıştır.

74 74 BURUC SURESİ İnkarcı Tutum ve Allah’ın Kuşatıcılığına Örnekler; Firavun, Semud kavmi. Biri sapık örgütlü güce, Diğeri sapık topluma örnektir. Birincisi inanca devlet baskısını, İkincisi inanca toplumsal baskıyı temsil eder.

75 75 BURUC SURESİ İnkarcı Tutum ve Allah’ın Kuşatıcılığına Örnekler; Suçları; Azgınlığı hayat tarzı haline getirmek, Gerçeği yalanlamak (Kur’an-ı). Allah’ın kuşatıcılığını göz ardı etmek, Allah’ı hesaba katmamak.

76 76 BURUC SURESİ İnkarcı Tutum ve Allah’ın Kuşatıcılığına Örnekler; Maksad; Mü’minleri motive etmek, İnkarcılara gözdağı vermek. Özel olarak; şartlanmış tutumlarıyla gerçeği yalanlayan mekke müşriklerinin bu halleri deşifre edilmektedir. Genel olarak; kıyamete kadar gelecek bütün mü’minlere ve bütün kafirlere mesaj verilmektedir.

77 77 BURUC SURESİ بَلْ هُوَ قُرْاٰنٌ مَجيدٌ ﴿٢١﴾ 21 O (yalanladıkları şey) şanlı-şerefli bir Kur’an’dır. فى لَوْحٍ مَحْفُوظٍ ﴿٢٢﴾ 22 Tarifsiz bir hafızada (Levhi Mahfuz’da) koruma altına alınmıştır.

78 78 BURUC SURESİ Kur’an; Toplamak, Bir araya getirmek, Anlayarak ve hissederek okumak, Çok okunan. بَلْ هُوَ قُرْاٰنٌ مَجيدٌ ﴿٢١﴾ 21 O (yalanladıkları şey) şanlı-şerefli bir Kur’an’dır.

79 79 BURUC SURESİ Mecid (Şerefli); Hem “özünde şerefli olan” ve Hem de ‘’hayatını onunla inşa edene şeref ve onur katan’’ بَلْ هُوَ قُرْاٰنٌ مَجيدٌ ﴿٢١﴾ 21 O (yalanladıkları şey) şanlı-şerefli bir Kur’an’dır.

80 80 BURUC SURESİ Levhi Mahfuz; Korunmuş, muhafaza altına alınmış levha, kayıt demektir. Levhi Mahfuz; kasıt, maddi levhalar değil, mecazi korunmuşluğu, müdahalelerden uzak olduğu, bozulmalardan kurtarılmışlığı ifade eder. Akıl sır ermez bir korunmuş ana kart, sınırsız merkezi bellek. فى لَوْحٍ مَحْفُوظٍ ﴿٢٢﴾ 22 Tarifsiz bir hafızada (Levhi Mahfuz’da) koruma altına alınmıştır.


"1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla BURUC SURESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları