Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Transkateter ASD Kapatılması Komplikasyonlara Yaklaşım

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Transkateter ASD Kapatılması Komplikasyonlara Yaklaşım"— Sunum transkripti:

1 Transkateter ASD Kapatılması Komplikasyonlara Yaklaşım
Prof. Dr. Alpay Çeliker Acıbadem Maslak Hastanesi

2 Transkateter ASD Kapatılması: Komplikasyonlar
İşlem Sırasında Ritm sorunları Cihaz migrasyonu veya embolizasyonu Cihazın geri alınamaması İşlemden Hemen Sonra Perikard effüzyonu Geç Dönem Perforasyon, erozyon

3 Ritm Sorunları AV İletim Sorunları
AV iletimde sorunlar % 6-7 oranında bildirilmekdir Hastaların bir kısmında bu sorun işlem sonrasında görülebilmektedir. III. Derece AV blok nadirdir <%1 Özelllikle küçük çocuklarda büyük cihaz yerleştirilmeleri sırasında olabilir. Supraventriküler Ektopi: Oldukça sıktır. Ancak nadiren klinik yönden önemlidir.

4 Suda et al. Reversible Atrioventricular Block Associated With Closure of ASD’s Using the Amplatzer Device. JACC 2004 Closure of ASDs using the large ASO can be associated with transient AVB, which occurs during the first week of ASD closure and mandates close follow-up. Device size >19 mm or indexed size > 0.18 mm/cm seems to be the major predisposing factor.

5 Cihaz Migrasyonu Bu komplikasyon oldukça nadir görülür.
Cihaz migrasyonu cihazın bırakma işleminden sonra yer değiştirmesidir. Cihaz emboli açısından yüksek risk taşıyorsa veya intrakardiyak basıya neden oluyorsa yakalanarak dışarı alınmalıdır. Bu işlem için daha çok kementler (snare) kullanılmalıdır.

6 Cihaz Embolizasyonu Genelde büyük ASD ve eksik rimleri olan hastalarda olabilir. <%1 oranında rapor edilmektedir Embolizasyon sıklıkla hemodinamik sorunlara neden olmaz. Perkütan çıkartma işlemi uygulanmalıdır. Cerrahi destekte gerekebilir.

7 Embolize Cihaz Çıkartılması
Genel Önlemler: Hemodinamik durum Ritm durumu Kan ve kan ürünleri Cerrahi destek Yardımcı kardiyolog Gerekli malzemeler Kılıflar Kement Biyoptome Çeşitli kateterler

8 Endomyocardial Biopsy Forceps
Gooseneck Snare

9 Cihaz Çıkartılması Cihazın embolize olduğu bölge önemlidir.
Cihaz ventriküllerde ise ekokardiyografik olarak kapaklarla ilişkisi ve ritm yönünde değerlendirme gereklidir. Cihaz aort veya pulmoner artere embolize oldu ise ritm problemi veya ciddi hemodinamik sorun nadirdir. Cihazın yakalanma ve çıkarılma bölgesi belirlenir. Venöz yol kullanılsa bile arteriyel basınç monitorize edilmelidir.

10 Kılıf Seçimi Genelde kullanılan kılıftan 2 F daha büyük kılıf seçilmelidir. Mullins veya “braided” daha dayanıklı kılıflar tercih nedeni olabilir.

11 Kateter Seçilmesi Kullanılacak snare veya yakalama cihazının içinden geçebileceği, boyunun uygun olduğu. Manevra yapılabilir. Kılıftan daha uzun Genelde sağ Judkins vb kateterler kullanılmalıdır.

12 Cihazın yakalanması Ventriküler yerleşen cihazların kateterle maniple edilerek büyük damarlara yerdeğiştirmesi faydalı olabilir. Cihaz bırakma vidasından veya distal ucundaki çıkıntıdan yakalanmalıdır. Bırakma vidasından yakalarken mümkün olduğu kadar uca yakın olan kısmından yakalanması kılıfa alınmasında kolaylık sağlar. Cihazın kılıfın içine alınması Kılıf içine alınmadan cihazı yerinden oynatmaktan kaçınmalıdır. Cihazın pozsiyonu kılıfa alınma açısından zorluk gösteriyorsa dikkatli bir şekilde yer değişimi yapılabilir.

13

14

15

16

17 Helex cihazının yakalanması
Latson L. 2009

18 Erozyon ve Perforasyon

19 Minnesota manevrası yapmaktan kaçınma Bazı hastaların yakın izlemi
Dikkatli balon sizing Minnesota manevrası yapmaktan kaçınma Bazı hastaların yakın izlemi Büyük cihaz kullanılması İşlem sonrası perikard effüzyonu Aortik kökte deformasyon Aortic ve superior rimi kısa defektler Amin et al. Erosion of Amplatzer Septal Occluder Device After Closure of Secundum Atrial Septal Defects. CCI 2004

20

21 CIHAZıN KıLıF İÇINE ALıNAMAMASı

22 Sonuç Komplikasyonların önlenmesi için gerekli önlemler alınmalıdır
Komplikasyon olasılığı yüksek olan hastalarda işlemi çok dikkatli bir şekilde ve kurallara uygun bir şekilde yapılmalıdır. Her hastada komplikasyon gelişebileceği akılda tutulmalıdır. Gerekli malzemelerin laboratuvarda bulundurulması ve cerrahi destek oldukça önemlidir.


"Transkateter ASD Kapatılması Komplikasyonlara Yaklaşım" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları