Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

15.03.2010.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "15.03.2010."— Sunum transkripti:

1

2 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
OKU YARATAN RABBİN ADINA

3 اقْرَأْ “Oku’’

4 بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِى خَلَقَ
Yaratan Rabbin adına

5 خَلَقَ اْلإِنسَانَ مِنْ عَلَقٍ O insanı bir "alak(a)"dan yarattı

6 اقْرَأْ “Oku’’

7 وَرَبُّكَ اْلأَكْرَمُ Rabbin sonsuz kerem sahibidir

8 الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ O Rab ki kalemle yazmayı öğretti

9 عَلَّمَ اْلإِنسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ
İnsana bilmediğini de öğretti” (Alak 1-5)

10 بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِى خَلَقَ
اقْرَأْ “Oku” بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِى خَلَقَ Yaratan Rabbin adına

11 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Allah, Niçin Böyle Bir Başlangıç Yaptı??? Niçin Yaratan Rab adına. Niçin Yaratan Allah adına değil.?

12 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi İnsanoğlu, Allah’ın kendisi üzerindeki müdahalesini (Rabliğini) kaldırmaya çalıştığından, Allah ile problemi, Allah’ın Uluhıyeti ile ilgili değil de Rububiyeti ile ilgili olduğundan burada RAB kelimesi kullanılmıştır.

13 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Allah, böyle bir başlangıç yaparak ne yapmak İstiyor? Allah seni terbiye etmek istiyor ey insanoğlu. Allah sana rehberlik yapmak istiyor. Allah’ın rehberliğini kabul etmessen, yolda şaşakalırsın Ey insanoğlu.

14 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Allah seni cennetiyle buluşturmak istiyor. Bunun için sana rehberlik lazım. İşte bunun için oku.

15 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi O rehberliği doğru oku ey insan. Seni yaratan Allah adına oku. Allah’ın seni niçin yarattığını doğru oku. Niçin var olduğunu doğru oku.

16 خَلَقَ اْلإِنسَانَ مِنْ عَلَقٍ O insanı bir "alak(a)"dan yarattı

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31 وَرَبُّكَ اْلأَكْرَمُ Rabbin sonsuz kerem sahibidir
اقْرَأْ Oku! وَرَبُّكَ اْلأَكْرَمُ Rabbin sonsuz kerem sahibidir

32 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Yani yaratan rabbin adına okumaya başla, gör bak rabbin sana neler verecektir. Çünkü o ekremdir. Veya kâinatın yaratanının, Allah olduğunu aklından çıkarmadan, varlığı yeniden bir okumaya tabi tutuğunda göreceksin rabbinin neler ikram ettiğini. Ekrem: karşılık beklemeden sınırsız verene denir.

33 الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ O Rab ki kalemle yazmayı öğretti

34 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Bilgiyi nasıl alacağını doğru oku. Bilgiyi en güzel ve en doğru şekilde nereden elde edebilirsin bunu doğru oku. Bu bilgiyi nasıl üretebilirsin ve nasıl iletebilirsin.

35 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi İnsanın bilgisi verilmiş bir bilgidir. İnsanın bilgisi, kendi ürettiği bir bilgi değildir. Allah tarafından verilmiş bir bilgidir. Sana verilen aklı kullan ve varlığı bir kitap bil. Her gördüğün şeyi, her aklına gelen şeyi bir kitap okur gibi oku ve hakikati bul.

36 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Kalemle Öğretti: Kalem, bilgiyi öğrenme kaynaklarının tamamını kapsar. Allah size sadece öğrenmeyi değil, bu öğrenmeyi hangi araçlarla yapacağınızı da öğretti.

37 عَلَّمَ اْلإِنسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ
İnsana bilmediğini de öğretti” (Alak 1-5)

38 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi İnsan; Nereden geldim, Nereye gidiyorum, Niçin yaratıldım, suallerine asla çanak çömlekle cevap bulamaz.

39 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Bunlar varlık sorusudur. Varlık sorusunu sormayan, insan olmanın hakkını vermiyor demektir. İnsan olmanın hakkını veren bir insan bu soruları mutlaka sorar.

40 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Bu soruları sorduğunda da Allah’ın kapısını önünde bulur. Bu soruların cevabı Allah’tan başkasında değildir. Bilginin iki türü vardır. Huduri Bilgi, Husuli Bilgi.

41 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Huduri bilgii alt yapıdır. Husuli bilgi üst yapıdır. Huduri bilgi, verilen bilgidir. Husuli bilgi, elde edilen bilgidir. Huduri bilgi, insana doğuştan yüklenen adeta fıtratına kazınmış olan bilgidir.

42 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Kalp nasıl çalışacağını kimseden öğrenmez. Aklımız nasıl çalışacağını kimseden öğrenmez. Ellerimiz ve ayaklarımız nasıl çalışacağını kimseden öğrenmez.

43 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Kan dolaşımımız nasıl geçeceğini kimseden öğrenmez. Bebek, hiçbir şey bilmiyorken kalp her şeyi bilerek doğar. Bebek, hiçbir şey bilmiyorken sinir sistemi her şeyi bilerek doğar.

44 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Bu ayetlerin iniş süreci, Allah’ın Rasulünü korkutmuş, titretmişti.

45 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Aldığı vahyin etkisiyle titreyerek hızla evine geldi. Yatağına girdi ve eşi Hatice’ye “Beni örtünüz, beni örtünüz” dedi. Derin bir uykuya daldı. Uyanınca başından geçenleri eşine anlattı ve “Kendimden korktum” dedi.

46 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Hatice onu sakinleştirici şu sözleri söyledi: “Korkma, Allah’a yemin ederim ki, O hiç bir zaman seni utandırmaz.” (Çünkü sen, bugüne kadar Rabbine karşı utanacağın bir davranışta bulunmadın.)

47 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi “Çünkü sen; Akraba hakkına riayet edersin, Doğru konuşursun; Aciz olanların işini yüklenirsin. Fakiri doyurur, Misafiri ağırlar, Halka yardım edersin”.

48 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi “Çünkü sen; Böyle olduğun için Allah seni seçti. Sana bu görevi verdi. Bu göreve talip olanlar. Bu risaletin varisleri. Ey dava adamları. Siz de böyle olmak zorundasınız.

49 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Eşi Hatice onu teselli etmeye çalıştıktan sonra amcasının oğlu Varaka b. Nevfel’e götürdü. Kaynaklarda Hz. Muhammed (s.a.s.)'i götürmeyip bizzat kendisinin giderek durumu Varaka'ya anlattığı da kaydedilmektedir. Gerçekten Hz. Hatice, bu nâzik durumda izlenebilecek en güzel yolu seçmiştir

50 (Şeybe) Abdulmuttalib
Kilab Zühre Kusay 4 Abduddar Abdul-Uzza Abdul-Uzza Abd-i Menaf Abd-i Menaf 3 Esed Esed Esed 2 Haşim (Amr) Haşim (Amr) (Şeybe) Abdulmuttalib Amr Nevfel Hüveylid Hüveylid Hüveylid 1 Varaka Hz Abdullah El-Avvam Hz Hatice Hz Muhammed HZ HATİCE’NİN SOYU Ez-Zubeyr Ö:656

51 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Çünkü Varaka, Yahudilik ve Hristiyanlık hakkında bilgisi olan, Tevrat ve İncil gibi kitapları okuyan, bunları bilen kimselerin sözlerini dinlemiş olan bir bilgindi.

52 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Putlara tapmaktan nefret ettiği için hak dini aramak amacıyla Zeyd b. Amr ile birlikte Suriye’ye gitmişti. Onun Hristiyanlığı kabul ettiği de söylenmektedir. Okuma-yazma biliyordu. Kitâb-ı Mukaddesi çok incelemiş, Onu İbrânîce harflerle Arapçaya çevirmişti.

53 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Gözleri görmeyen Varaka, Hz. Muhammed (s.a.s.)’den başından geçenleri dinleyince şunları söyledi: “Bu gördüğün, Allah’ın Mûsâ’ya indirdiği Cebrâîl (Nâmûs)’dir.

54 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Keşke davet günlerinde genç olsaydım! Keşke kabilenin seni yurdundan çıkaracağı günler hayatta bulunsaydım.”

55 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Varaka’nın bu sözlerini işiten Hz. Muhammed (s.a.s.) “Onlar beni buradan çıkaracaklar mı?” diye sordu. O da “Evet, çünkü senin getirdiğin şeyi getiren herkes, bu düşmanlığa uğramıştır. Eğer o günlere yetişirsem sana mutlaka yardım ederim” şeklinde cevap verdi.

56 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Varaka’nın sözleri Hz. Muhammed (s.a.s.)’in içini rahatlatmıştı.

57 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Resulüllah‘ın risâlet öncesi hayatında peygamberlik beklentisi içerisinde bulunmadığını ve peygamberlikle ilgili bilgisinin de olmadığını her türlü şüpheden uzak şekilde biliyoruz. Çünkü;

58 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Sen Kitab'ın sana verileceğini ummazdın..(Kasas 28:86) Emrimizden bir ruh vahyettık. Sen Kitap nedir, iman nedir bilmezdin. (Şura 42:52)

59 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Muhammed ve Hatice, Varaka ve Addas'dan aldıkları bilgileri takiben, peygamberlik hakkında az da olsa bir şeyler öğrenmiş oldular. Muhammed b. Abdullah, korku ve panikle başlayan bir süreci takiben peygamber olduğunu anlamasıyla, kendisini önemli bir görevin beklediğini öğrenmiş oldu.

60 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Mahiyetini çok iyi bilemediği, ancak yüceliği ve büyüklüğü konusunda şüphe etmediği bir davanın mensubu, ondan da öte önderi olduğunu artık biliyordu. Artık O, Varaka'nın söylediklerinden hareketle daha da iyi biliyordu ki, yurdundan çıkarılmasını gerektirecek kadar büyük sıkıntılara neden olacak bir davanın mensubuydu.

61 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Fakat ne var ki davanın ayrıntıları konusunda hâlâ yeterince bilgisi yoktu. Ayrıntılar, yavaş yavaş gelmeye başlıyor……

62 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Yıllardır kendisini rahatsız eden ancak ne yapacağını ve nasıl yapacağını da bilemeyen bir kişi olarak, Allah’ın kendisine teveccüh etmesi ve Vahiy indirerek bu bunalımdan aşmasını sağlayan Allah’a karşı göstermesi gereken saygı ve nasıl dua etmesi gerektiğini yine Allah, kendisine gönderdiği şu vahiyle göstermiştir.

63 الحمد لله رب العالمين PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi الحمد لله رب العالمين Alemlerin Rabbi olan Allah’a Hamd olsun”

64 الرحمن الرحيم PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI O, Rahman’dır. O, Rahim’dir.
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi الرحمن الرحيم O, Rahman’dır. O, Rahim’dir.

65 مالك يوم الدين PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI Din gününün maliki
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi مالك يوم الدين Din gününün maliki Yani hesap gününün sahibi, hakimi. Mahkemenin hakimi.

66 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi اياك نعبد واياك نستعين Yalnız sana kulluk ederiz, yalnız sana ibadet ederiz, yalnız senden yardım dileriz.

67 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi اهدنا الصرط المستقيم Bizi dosdoğru yola ulaştır.

68 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi صرط الذين انعمت عليهم Kendilerine nimet verdilerinin yoluna.

69 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi عليهم غير المغضوب عليهم ولا الضالين Gadaba uğramışların ve sapıtmışların yoluna değil.

70 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Fatiha Suresi üzerinde biraz duralım. Her şeyden önce, okuma işine başlarken Euzu Besmele ile başlamak gerekmektedir.

71 بسم الله الرحمن الرحيم PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi “Euzubillahimineşeytanirracim” بسم الله الرحمن الرحيم “Bismillahirrahmanirrahim”

72 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Euzu Besmele, insanın inşaasında bir bilinç oluşturmak için, Kur’an’ı okumaya başlamadan önce söylenmesi emredilmiştir. Çünkü Kur’an’a bilinçsiz olarak yaklaşmak, Kur’an’la bilinçsiz olarak muhatap olmak istenmemektedir.

73 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Vahye hazırlık olması için, bu cümle bir bilinç oluşturma operasyonudur. Kur’an, şuurlu ve akıllı bir şekilde dinlenmesi lazım. Kuş gibi, solucan gibi değil.

74 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Bu bilinç, her yönüyle tamamen Allah’a teslimiyet, her türlü yasak düşünce ve duyguya, kalp ve kafamızı kapamak anlamına geliyor. Vahiy; karşısında, Diri bir insan, Diri bir bilinç, Diri bir yürek istiyor.

75 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Kur’an, karşısında; Ölü bir beden istemiyor, Ölü bir kalp, Ölü bir zihin istemiyor. Diri bir ruh, Diri bir şuur istiyor.

76 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Euzu besmele bir diriliştir. Kur’an’ın karşısına diri bir şekilde çıkıyorum demektir. Söylemekten öte, bir tavır almaktır. “Sığınırım de” demiyor “ Sığın” diyor. Yap diyor.

77 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Bir sitenin içinin hangi özellikte olduğunu, kapısının yapısına bakarak anlamak mümkünmü dür? Mümkündür. Kur’an’ın içinin de nasıl olduğunu, Fatiha’dan anlayabilirsiniz. Fatiha, Kur’an’ın kapısıdır. Besmele ise, anahtarıdır

78 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Besmele ile başlanan bir iş Allah’a ısmarlanmış bir iştir. Ben bu işimi Allah’tan habersiz yapmıyorum, işime Allah’ı karıştırıyorum, bu işte sana da haber veriyorum ki sen yardım edesin demektir.

79 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi “Elhamdülillehi Rabbil Alemin” “Alemlerin Rabbi olan Allah’a Hamd olsun”

80 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Hamd, nasıl bir Allah içindir? Sorusunun cevabıdır. Alemlerin Rabbi olan Allah içindir. Besmele ile birleştirecek olursak, Ben Rahman’ım, onun için de Alemlere, merhametle muamele ederim ve terbiye ederim. Bunun için de işte bu vahyi gönderdim. Sizi yaratıp bırakmadım. Sizi muhatap aldım ve sizinle konuştum.

81 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi İlk 30 sürede, 20 kez Allah, 80 kez Rab kelimesi geçmektedir. Hikmeti nedir? Müşrikler hiçbir zaman Allah’ı inkar etmediler. Allah’a iman ediyorlardı. Onların inkar ettiği şey, Allah’ın Rab’lığıdır.

82 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi İşlerine karışmayan, hayatlarına karışmayan bir Allah’a inanıyorlardı. Allah’ı, ulaşılamaz biri olarak görüyorlardı. Allah’a nasıl ulaşacaklardı o zaman. İşte bu nedenle araya putları koyuyorlardı.

83 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Allah’ın Rab’lığını kabul etmek, kainatı ve her şeyi Allah’ın yarattığını, yarattıklarını başı boş bırakmadığını, kanun ve kurallar koyduğunu kabul etmektir

84 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi “Er-Rahman Er-Rahim” O, Rahman’dır. O, Rahim’dir.

85 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi O, özünde merhametli, işinde merhametlidir.

86 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi “Maliki Yevmiddin” Din gününün maliki yani hesap gününün sahibi, hakimi. Mahkemenin hakimi gibi.

87 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Allah, Rahman ve Rahim özelliğinden sonra niye hesap gününü hatırlattı.? Kur’an birçok yerde, insana hem ümit verir hem de korkutur. Bu ikisi bir arada gelir. Bu bir eğitim metodudur. Kur’an insanı eğitirken, yaşadığı hayata, geçmişe ve geleceğe götürür. İnsan bu 3 zamanı aklında tutarak yaşamalı.

88 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Peki, yukarıdaki özellikleri ile tanıdığımız Allah’a karşı nasıl davranmamız gerekiyor. İnsan, Rabbine şunu soruyor. Ne yapayım Yarab? O da, şunu yapın ey kullarım diyor.

89 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Öyleyse şimdi Dua Zamanı”, Allah’tan bir şey isteyeceğimiz bir zaman. Önce Allah’ı hamd edin. Allah’ı yüceltin Ululayın. Allah’ın affedici, bağışlayıcı olduğunu hatırlayın. Allah’ın celalini hatırlayın. Sadece Allah’tan isteyeceğinizi bilin ve isteyin.

90 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi “İyye Kena’budu Ve İyye Keneste’in” “Yalnız sana kulluk ederiz, yalnız sana ibadet ederiz, yalnız senden yardım dileriz.”

91 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi İlk istenecek olan “Hidayet”tir. “İhdinassıratal Mustagim” Bizi Dosdoğru yola ulaştır.

92 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Bizi özümüze döndür, Bizi fıtratımıza döndür, Bizi vicdanımıza döndür, Bizi aklı selim yoluna döndür, Bizi kitabının çağırdığı yola döndür demektir.

93 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi “Sıratallezine Enamte Aleyhim” Kendilerine nimet verdilerinin yoluna.

94 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi Bu ayeti Peygamberin okuduğunu düşünürsek, kasıt kendinden önceki peygamberlerin yolu olduğu anlaşılır. Bizim için ise, insanlık seli içerisindeki salihlerin yoludur. (sahabe ve peygamberler dahildir).

95 PEYGAMBERLİĞİN 1.NCİ YILI
3.1. Hz Muhammed’in Peygamber Olarak Görevlendirilişi “Ni’met”: İslamdır, Hidayettir, İbadettir. “Gayril Mağdubi Aleyhim” kendilerine gazablandıklarının, “Veleddaallin” sapıtanların yoluna iletme.


"15.03.2010." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları