Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SERVER 2008.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SERVER 2008."— Sunum transkripti:

1 SERVER 2008

2 SERVER 2008 NEDİR? Windows Server 2008 , Microsoft tarafından üretilen bir sunucu işletim sistemidir. 22 Temmuz 2009 tarihinde üretime sunulmuş, 22 Ekim 2009'da başlatılmıştır. Windows Server Ekip bloğuna göre, perakende geçerliliği 14 Eylül 2009 idi.Windows 7 yönlü son kullanıcıyla aynı işletim sistemi çekirdeğini kullanan Windows NT 6.1 üzerine inşa edilmiştir. Microsoft tarafından yalnızca 64 bit işletim sistemi olarak piyasaya çıkan ilk sürümdür.

3 SERVER SÜRÜMLERİ Windows Server 2008 R2 Foundation, küçük ölçekli işletme sahipleri ve küçük ölçekli işletmeleri destekleyen BT personelini hedefleyen düşük maliyetli, giriş düzeyi bir teknoloji temelidir. Foundation, kuruluşlara genel iş uygulamalarını çalıştırması ve ayrıca bilgi ve kaynak paylaşması için bir temel sağlayan makul fiyatlı, kullanımı kolay, kendini kanıtlamış ve güvenilir bir teknolojidir.

4

5 Windows Server Standard şimdiye kadarki en sağlam Windows Server işletim sistemidir. Dahili, geliştirilmiş Web ve sanallaştırma özellikleriyle sunucu altyapınızın güvenilirlik ve esnekliğini artırmak ve ayrıca zamandan tasarruf etmek ve maliyetleri düşürmek amacıyla tasarlanmıştır. Güçlü araçlar sunucularınız üzerinde daha yüksek bir denetim sağlar ve yapılandırma ve yönetim görevlerinizi kolaylaştırır. Ayrıca, gelişmiş güvenlik özellikleri verilerinizi ve ağınızı korumak ve kuruluşunuz için sağlam, yüksek güvenilir bir temel sağlamak amacıyla işletim sistemini kuvvetlendirir.

6

7 Windows Server 2008 Enterprise, kritik iş yükleri için daha düşük maliyetli ve güvenilir destek sağlayan gelişmiş bir sunucu platformudur. Sanallaştırma, güç tasarrufu ve yönetilebilirlik için yeni özellikler sağlamakta ve mobil çalışanların şirket kaynaklarına erişmesini kolaylaştırmaktadır.

8

9 Windows Server Datacenter, küçük ve büyük sunucularda kritik iş uygulamaları ve yüksek ölçekli sanallaştırma kullanmak için kurumsal sınıfı bir platform sağlar. Mobil ve şube çalışanları için kullanılabilirliği artırır, güç yönetimini geliştirir ve çözümleri entegre eder. Sınırsız sanallaştırma lisansı hakkıyla uygulamaları konsolide ederek altyapı maliyetlerinin düşürür. 2'den 64 işlemciye kadar ölçeklenebilir. Windows Server R Datacenter, kurumsal sınıfı sanallaştırma ve ölçeklendirme çözümlerinin üzerine kurulabileceği bir temel sağlar.

10

11 Windows Web Server 2008 , güçlü bir Web uygulama ve hizmet platformudur. Internet Information Services (IIS) 7.5 içeren ve tamamıyla Internet sunucusu olarak tasarlanmış bu ürün, yaygın geliştirme platformlarıyla birlikte kullanıldığında altyapı maliyetlerini düşürmek için gelişmiş yönetim ve diagnostik araçları sağlar. Sağladığı Web Sunucusu ve DNS Sunucusu görevleri ve ayrıca geliştirilmiş güvenilirlik ve ölçeklenebilirlik sayesinde bu platform, özel Web sunucusundan tüm Web sunucusu grubuna kadar en zorlu ortamları yönetmenizi sağlar.

12

13 Server 2008 kurabilmek için bilgisayarın en düşük özellikleri:
Windows Server 2008 için gerekli olan minimum sistem gereksinimi şöyle: İşlemci • Minimum: 1GHz (x86 processor) or 1.4GHz (x64 processor) • Önerilen: 2GHz or faster Not: Bir Intel Itanium 2 işlemcisi gerekli Windows Server 2008 için Bellek • Minimum: 512MB RAM • Önerilen : 2GB RAM or greater • Maximum (32-bit systems): 4GB (Standard) or 64GB (Enterprise and Datacenter) • Maximum (64-bit systems): 32GB (Standard) or 2TB (Enterprise, Datacenter and Itanium-based Systems) Available Disk Space • Minimum: 10GB • Önerilen: 40GB or greater Not: Computers with more than 16GB of RAM will require more disk space for paging, hibernation, and dump files Sürücü : DVD-ROM drive Görüntü ve çevrebirimi • Super VGA (800 x 600) veya daha yüksek çözünürlüklü monitor, • Klavye, • Microsoft Fare

14 SERVER 2008 KURULUMU:

15

16 ACTİVE DİRECTORY KURULUMU

17

18

19 Active Directory rolleri
Active Directory (Etkin Adres Defteri) rolleri, kimlik, sertifika ve hak yönetimi hizmetleriyle genişletilmiştir. Active Directory, Windows Server 2003'e kadar, bağlı bilgisayarları merkezî olarak yönetmek için ağ yöneticilerine izin, kullanıcıların grupları için politikilar belirlemek ve yeni uygulamaları birden fazla bilgisayara merkezî olarak dağıtma. Active Directory'nin bu rolü, Active Directory Domain Services (ADDS) olarak yeniden adlandırılıyor. Active Directory Federation Services (ADFS) dahil, Active Directory Lightweight Directory Services (AD LDS), (eskiden Active Directory Application Mode veya ADAM), Active Directory Certificate Services (ADCS), Active Directory Rights Management Services (ADRMS) ve bir dizi ek hizmetler sunuluyor. Kimlik ve sertifika hizmetleri, yöneticilerin kullanıcı hesaplarını yönetmesine imkân verir ve ditijal sertifikalar, belirli hizmetlere ve sistemlere erişmelerine izin verir. Federasyon yönetim hizmetleri, işletmelere güvenilir iş ortakları ve müşterilerle kimlik bilgilerini paylaşmaya, bir müşteri ağında bir danışman şirketin kendi kullanıcı adını ve parolasını kullanarak oturum açmaya izin veriyor.

20 Server 2008de neler yapılır?
Kullanıcı hesapları Bilgisayar kullanım süreleri Kişisel kullanım zamanları Girilebilinecek siteler Zamanlı çalışma Kullanıcıların her türlü kısıtlamaları.

21 DHCP Server Kurulumu :

22 1 : DHCP Server yapılandırma işlemini başlatmak için iki yoldan birisi Server Yönetim penceresi, diğeri ise İlk Yapılandırma Görevleri penceresi . Server Yönetim penceresini açıp buradan Roles kısmında AddRoles kısımına tıklıyoruz.

23

24 2 : Rol ekleme sihirbazı geldiğinde DHCP Server seçip, next diyoruz.

25

26 3: Bu kısımda daha önceden DNS kurulumu sırasında verilmiş olan statik ip adresi görülmektedir, next deyip geçelim.

27

28  4 : Gelen pencerede domain ismi ve dns ip adres bilgilerini girip, next diyoruz.

29

30 5 : Burada Scope (Kapsam) karşımıza çıkıyor
5 : Burada Scope (Kapsam) karşımıza çıkıyor. Başlangıç ve bitiş ip adreslerini, subnet mask, default gateway bilgilerini eksiksiz doldurup, next diyoruz.

31

32 6 : Bu aşamaya kadar girmiş olduğumuz bilgilerin özeti görüntüleniyor
6 : Bu aşamaya kadar girmiş olduğumuz bilgilerin özeti görüntüleniyor. Install diyoruz.

33

34 7 : Kurulum bitti. Bundan sonra bakmamız gereken kısımlar ;  Server Manager ve DHCP konsolu.

35

36

37 Bireysel olarak her bilgisayara yazılımları yüklemek yerine sadece terminal server’ a program kurmanın bir çok avantajı vardır bunlar sıralamak gerekirse; 1. Şirketinizde bulunan bilgisayarların çok hızlı bir şekilde windows tabanlı programlardan yararlanmasını sağlayabilirsiniz. 2. Terminal hizmetleri sık sık güncellenen, kullanılan ya da yönetilmesi zor olan programları kullanmak için çok faydalıdır. 3. Terminal hizmetleri üzerinden çalışılan uygulamalar sırasında terminal hizmetleri, ağ üzerindeki bant genişligi trafiğini azaltmakta büyük ölçüde fayda sağlamaktadır. 4. Terminal hizmetler, son kullanıcının verimliliğini arttırır. 5. Kullanıcıların terminal sunucuya bağlanarak programları tıpkı evlerindeki bilgisayarlarının başındaymış gibi kullanabilirler. 6. Verilerini tek bir noktada toplayarak çalışan ofis kullanıcıları için çok daha yüksek performans sağlamaktadır. 7. Data-intensive programlar bazen düşük hızda bağlantı kurmak isteyen istemci veya server protokollerini desteklemez. Bu tür programlar genellikle terminal hizmetleri üzerinden daha performanslı çalışır.

38 Windows Server 2008 Dosya Paylaşımı
1-) İlk olarak Start-Programs-Administrative Tools-Share and Storage Management‘e tıklayıp servisimizi başlatıyoruz.

39

40 2-) Bu işlemden sonra karşımıza Share and Storage Management sayfası gelecektir. Bu bölümden yeni bir klasör paylaşımı yapabilir, daha önce paylaştırılmış olan klasörleri görebilir, bu paylaşımlı klasörlere bağlı kullanıcıları görebilmemiz mümkündür. Biz konumuzda belirttiğimiz gibi yeni bir klasörü paylaştırmayı öğreneceğiz. Ekranın solunda bulunan Share and Storage Management bölümüne sağ tıklayıpProvision Share bölümüne tıklayarak paylaşım işlemlerine başlayabiliriz. Aynı işlemi ekranın sağında bulunan Provision Share bölümüne tıklayıpta yapabiliriz. İkiside paylaşım servisini başlatıyor.

41

42 3-) Yukarıdaki yaptığımız işlemden sonra karşımıza paylaşacağımız klasörü belirleyeceğimiz ekran geldi. Bu ekrandan browse butonuna tıklayıp oluşturduğumuz bir klasörü seçelim. Ben örneğimizde, masaüstünde arge adında bir klasör oluşturup  ve bu klasörü seçtim.

43

44 4-) Karşımıza NTFS Permissions bölümü gelecektir
4-) Karşımıza NTFS Permissions bölümü gelecektir. Bu bölüm izinlerle alakalıdır. Biz basit bir şekilde paylaşımı gösterdiğimiz için buralara dokunmadan next ile ilerliyoruz. Bu konulara ilerleyen makaleler değineceğimizi belirtelim.

45

46 5-) Yukarıdaki işlemi next ile geçtikten sonra karşımıza Share Protocols bölümü gelecektir. Bu bölümdeshare name bölümünde paylaştıracağımız klasöre bir isim vereceğiz. Biz arge ismini verdik.

47

48 6-) Bu işlemlerden sonra karşımıza aşağıda gösterdiğimiz gibi bir ekran gelecektir. Bu bölümdedescription bölümüne paylaştırdığımız klasör ile ilgili bir açıklama yapabiliriz. Bu bölüme bir açıklama yazarak next butonuna basıp işlemlerimize devam ediyoruz. (istediğiniz gibi bir açıklama yapabilir veya boş bırakarak geçebilirsiniz.)

49

50 7-) Yukarıda yaptığımız işlemden sonra karşımıza SMB permissions bölümü gelecektir. Bu bölümde paylaşımı kullanacak clientlarla ilgili verilecek izinleri belirleyebilirsiniz. Bu bölümlere daha sonra değineceğimiz için buraya dokunmadan next ile ilerliyoruz.

51

52 Şimdiki ekranda ise karşımıza Quota Policy bölümü gelecektir
Şimdiki ekranda ise karşımıza Quota Policy bölümü gelecektir. Bu bölümde paylaştırdığımız klasöre bir kota koyabiliriz. Apply quota bölümüne tıklayıp 100 mb değerini belirledik. Yaptığımız bu işlemden sonra oluşturduğumuz bu paylaşım klasörünün boyutu 100mb’i geçemeyecektir.

53

54 9-) Paylaşımımız için bir kota belirledikten sonra karşımıza File Screen Policy bölümü gelecektir. Bu bölümde paylaşılan bu klasöre  kaydedilemeyecek dosya uzantılarını belirleyebiliriz. Bir diğer yaptığımız kota işlemi ve dosya uzantılarını engelleme işleminin file server resource manager konularında ayrıntılı işleyeceğiz. Bu bölüme dokunmadan next butonuna basıp ilerleyelim.

55

56 10-) Karşımıza gelecek aşağıdaki bölümüde next butonuna basarak geçelim.

57

58 11-) Yaptığımız işlemlerden sonra karşımıza Review Settings and Create Share bölümü gelecektir. Bu bölümde şu ana kadar yaptığımız şlemlerle ilgili özet gelmektedir. Yaptığımız ayarları kontrol edip eksik gördüğümüz yerleri geri dönerek halledebiliriz. Yaptığımız işlemlerde bir eksik yoksa Create butonuna basıp işlemimizi tamalayalım.

59

60 12-) Aşağıdaki ekranda da görüldüğü gibi arge adındaki klasörümüz başarılı bir şekilde paylaştırıldı.

61

62 Neden Windows Server 2008’e geçmeliyim?
Yerleşik olarak üzerinde bulunan bir çok yeni özellik ve rol ile hayatımıza katılan Windows Server 2008 yavaş yavaş şirket networklerindeki yerini almaktadır.Kolay yönetim,Sanallaştırma,Güvenlik ve Web gibi alanlarda getirmiş olduğu araçlar ile zamandan tasarruf etmeye ve maliyetleri düşürmeye yardımcı olmaktadır.Kolay yönetim tarafında Server Manager,Initial Configuration Task,PowerShell gibi bileşenler ile işletim sistemi daha kolay yönetilebilmektedir.Minumum sitem kaynaği ve azaltılmış atak alanı ile bir Server işletim sistemine sahip olmak isteyenler için Server Core tartışılmazdır.


"SERVER 2008." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları