Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BEŞ ELEMENT Prof. Dr. Cemal Çevik 12.09.2012. ÖZEL BİR DÜŞÜNCE TARZI Evren ve evrendeki her şey Çiy denilen bir şeyden oluşur Evren ve evrendeki her şey.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BEŞ ELEMENT Prof. Dr. Cemal Çevik 12.09.2012. ÖZEL BİR DÜŞÜNCE TARZI Evren ve evrendeki her şey Çiy denilen bir şeyden oluşur Evren ve evrendeki her şey."— Sunum transkripti:

1 BEŞ ELEMENT Prof. Dr. Cemal Çevik 12.09.2012

2 ÖZEL BİR DÜŞÜNCE TARZI Evren ve evrendeki her şey Çiy denilen bir şeyden oluşur Evren ve evrendeki her şey Çiy denilen bir şeyden oluşur ÇİY her şeyin oluştuğu soyut bir varlıktır ÇİY her şeyin oluştuğu soyut bir varlıktır Oluşan her varlık kendi zıttı ile beraber bulunur. Oluşan her varlık kendi zıttı ile beraber bulunur. Her şeyin bir Yin bir de Yang’ı vardır. Her şeyin bir Yin bir de Yang’ı vardır. Yang soyut olan hareketi temsil eden kısımken Yin o şeyin maddesidir, somut tarafıdır. Yin ve Yang belirli oranlarda birleşerek elementleri oluştururlar. Yang soyut olan hareketi temsil eden kısımken Yin o şeyin maddesidir, somut tarafıdır. Yin ve Yang belirli oranlarda birleşerek elementleri oluştururlar. Elementler ise varlıkları oluşturan temel taşlardır. Elementler ise varlıkları oluşturan temel taşlardır.

3 GÜNÜMÜZ DÜŞÜNCESİ Herşey enerjiden oluşur. Enerji görünür hale gelince madde oluşur. Varlık olarak görünen her şey enerjinin paketlenmiş halidir(Quantlar) Herşey enerjiden oluşur. Enerji görünür hale gelince madde oluşur. Varlık olarak görünen her şey enerjinin paketlenmiş halidir(Quantlar) Enerji önce atom halinde gözükür. Atomun içersinde pozitif yüklü protonlar(Yin) ve negatif yüklü elektronlar vardır(Yang) Enerji önce atom halinde gözükür. Atomun içersinde pozitif yüklü protonlar(Yin) ve negatif yüklü elektronlar vardır(Yang) Atomlar birleşerek molekülleri oluştururlar Atomlar birleşerek molekülleri oluştururlar Moleküller belirli oranlarda birleşerek evrendeki varlıkları oluştururlar. Moleküller belirli oranlarda birleşerek evrendeki varlıkları oluştururlar.

4 BEŞ ELEMENT Çiy’den Yin ve Yang, Yin ve Yang’dan ise beş element oluşmuştur Çiy’den Yin ve Yang, Yin ve Yang’dan ise beş element oluşmuştur Her elementte Yin ve Yang farklı oranlarda ve konumlarda bulunurlar. Her elementte Yin ve Yang farklı oranlarda ve konumlarda bulunurlar. Bu farklı oran ve konumlar elementleri oluştururlar. Bu farklı oran ve konumlar elementleri oluştururlar. Her elementin bir Yin bir de Yang tarafı vardır. Her elementin bir Yin bir de Yang tarafı vardır.

5 BEŞ UNSUR(4+1) TOPRAK HAVA SU ATEŞ CAN ÇİY TOPRAK METAL ATEŞ SU AĞAÇ

6

7 AKUPUKTURDA ELEMENTLER ATEŞ ATEŞ TOPRAK TOPRAK METAL METAL SU SU AĞAÇ(TAHTA) AĞAÇ(TAHTA) TOPRAK METAL ATEŞ SU AĞAÇ

8 UNANİ TIP Hippocrates(MÖ 467-377 dört beden sıvısını temel alarak bir tıp oluşturdu bu tıbba Unani tip adı veriliyor. Sonra gelenler bu tıbbın çatısını oluşturdular. Hippocrates(MÖ 467-377 dört beden sıvısını temel alarak bir tıp oluşturdu bu tıbba Unani tip adı veriliyor. Sonra gelenler bu tıbbın çatısını oluşturdular. Galen(MS 131-210) Galen(MS 131-210) Razi(850-925 ) Razi(850-925 ) İbn-i Sina(Avicenna) (980-1037) İbn-i Sina(Avicenna) (980-1037)

9 Dört Unsur(Anasır) TOPRAK HAVA SU ATEŞ ATEŞ ATEŞ TOPRAK TOPRAK HAVA HAVA SU SU

10 UNANİ TIP- AKUPUNKTUR ATEŞ ATEŞ TOPRAK TOPRAK HAVA HAVA SU SUATEŞTOPRAKMETALSUAĞAÇ(TAHTA)

11 Dört Unsur(Anasır) TOPRAK HAVA SU ATEŞ

12 UNANİ TIP’TA DÖRT SIVI Kan-ATEŞ Kan-ATEŞ Balgam-HAVA Balgam-HAVA Sarı Safra-TOPRAK Sarı Safra-TOPRAK Kara Safra-SU Kara Safra-SU

13 EVREN ELEMENTLERDEN OLUŞUR Yer, gök ve içindekiler elementlerden oluşmuştur Yer, gök ve içindekiler elementlerden oluşmuştur Her varlık beş elementten farklı nisbetlerde oluşur. Her varlık beş elementten farklı nisbetlerde oluşur. Varlıklarda çoğu kez bir element hakimiyeti vardır. Varlıklarda çoğu kez bir element hakimiyeti vardır.

14 ATEŞ VE SU Ateş ve Su, İki saf ve temel elementttirler Ateş ve Su, İki saf ve temel elementttirler Ateş tam Yang, su ise tam Yin’dir. Ateş tam Yang, su ise tam Yin’dir. Toprak nötr yapıdadır, Yin ve Yang dengededir. Toprak nötr yapıdadır, Yin ve Yang dengededir. Diğer elementler (ağaç, metal,toprak) su ve ateşten türemişlerdir, içlerinde hem Yin hem de Yang bulunur Diğer elementler (ağaç, metal,toprak) su ve ateşten türemişlerdir, içlerinde hem Yin hem de Yang bulunur

15 ELEMENTLERİN DÖNGÜSÜ Her element bir diğer elementi oluşturur Her element bir diğer elementi oluşturur Bu yüzden her element ürettiği elementin anası diye kabul edilir. Bu yüzden her element ürettiği elementin anası diye kabul edilir. Üretilen element ise oğul elementttir. Üretilen element ise oğul elementttir.

16 BEŞANA-OĞUL ATEŞ(ANA)- TOPRAK(OĞUL) ATEŞ(ANA)- TOPRAK(OĞUL) TOPRAK(ANA)----METAL(OĞUL) TOPRAK(ANA)----METAL(OĞUL) METAL(ANA)----- SU(OĞUL) METAL(ANA)----- SU(OĞUL) SU (ANA)------------AĞAÇ (OĞLU) SU (ANA)------------AĞAÇ (OĞLU) AĞAÇ(ANA)-----ATEŞ(OĞUL) AĞAÇ(ANA)-----ATEŞ(OĞUL)

17 YİN TİPİ-ANA-OĞUL KARACİĞER(ANA)-----KALP(OĞUL) KARACİĞER(ANA)-----KALP(OĞUL) KALP (ANA) ------- AKCİĞER(OĞUL) KALP (ANA) ------- AKCİĞER(OĞUL) AKCİĞER (ANA)---BÖBREK (OĞUL) AKCİĞER (ANA)---BÖBREK (OĞUL) BÖBREK (ANA)----KARACİĞER(OĞUL) BÖBREK (ANA)----KARACİĞER(OĞUL)

18 YANG TİPİ-ANA OĞUL İNCE BARSAK(ANA)------MİDE(OĞUL) İNCE BARSAK(ANA)------MİDE(OĞUL) MİDE (ANA)---------KALIN BARSAK(OĞUL) MİDE (ANA)---------KALIN BARSAK(OĞUL) K. BARSAK(ANA)– İDRAR KESESİ(OĞUL) K. BARSAK(ANA)– İDRAR KESESİ(OĞUL) İ. KESESİ(ANA)--SAFRA KESESİ(OĞUL) İ. KESESİ(ANA)--SAFRA KESESİ(OĞUL) S. KESESİ(ANA)- İNCE BARSAK(OĞUL) S. KESESİ(ANA)- İNCE BARSAK(OĞUL)

19 ATEŞ AĞAÇ TOPRAK SU ŞENG-KO SİKLUSU

20

21 ATEŞ TOPRAK AĞAÇ SU KONTROL(KE) SİKLUSU

22 ATEŞ TOPRAK METAL SU AĞAÇ SHENG-KO SİKLUSU KONTROL-KE SİKLUSU

23 ATEŞ TOPRAK METAL SU AĞAÇ

24

25

26 ATEŞ SU METAL SOL BİLEKTEKİ NABIZLAR SAĞ BİLEKTEKİ NABIZLAR YİN NABIZLARI DERİNDE TOPRAK

27

28 BEŞ ELEMENT(4+1) TOPRAK HAVA SU ATEŞ CAN ÇİY TOPRAK HAVA SU ATEŞ CAN

29 AĞAÇ ATEŞTOPRAKMETALSU Yeni yang Tam yang Eşit yin- yang Yeni yin Tam yin baharYaz Yaz sonrası sonbaharkış Seher vakti ÖğleÖğledensonra Akşam karanlığı Gece yarısı karanlığı Beş elementin bazı karşılıkları

30

31 Beş elemente göre saatler

32 Hareket olarak beş element Beş element beş hareket yönünü temsil eder. Beş element beş hareket yönünü temsil eder. Ağaç yayılmayı, bütün yönlerde dışa açılmayı, Ağaç yayılmayı, bütün yönlerde dışa açılmayı, Metal kontraktive içe doğru hareketi, Metal kontraktive içe doğru hareketi, Su aşağıya, Su aşağıya, Ateş yukarıya doğru hareketi temsil eder. Ateş yukarıya doğru hareketi temsil eder. Toprak stabiliteyi veya nötraliteyi temsil eder. Toprak stabiliteyi veya nötraliteyi temsil eder.

33 MEVSİMSEL OLARAK BEŞ ELEMENT Her bir element bir mevsime denk gelir. Her bir element bir mevsime denk gelir. Ağaç ilkbaharı temsil eder, doğuşla anılır. İlkbahar her şeyin yeşerdiği, canlandığı, doğduğu mevsimdir. Ağaç ilkbaharı temsil eder, doğuşla anılır. İlkbahar her şeyin yeşerdiği, canlandığı, doğduğu mevsimdir. Ateş yaz ve büyümeyi temsil eder. Ateş yaz ve büyümeyi temsil eder. Metal sonbahardır, bu mevsimde mahsulün toplanması söz konusudur. Metal sonbahardır, bu mevsimde mahsulün toplanması söz konusudur. Su, kıştır. Burada mahsulün depolanması söz konusudur. Su, kıştır. Burada mahsulün depolanması söz konusudur. Toprak en son mevzudur, transformasyonla gider. Toprak herhangi bir mevsime uymaz.O merkezdedir. Toprak en son mevzudur, transformasyonla gider. Toprak herhangi bir mevsime uymaz.O merkezdedir. Her bir mevsimin son günleri toprağa aittir. Zira her mevsim sonu enerjiler yenilenmek için toprağa girerler Her bir mevsimin son günleri toprağa aittir. Zira her mevsim sonu enerjiler yenilenmek için toprağa girerler

34 Beş Elementte 5 Kural 1-Oluşturma ( Sheng siklusu) -normal 2-Baskılama, kontrol ( Ko siklusu,Efendi- Hizmetkar ilişkisi) normal 3-Aşırı baskılama-Patolojik 4-Ters yönde baskılama- Patolojik 5-Geçiş

35 Denge-Dengesizlik Oluşturma ve baskılama normal durumlarda birbirleriyle ilişkili olarak yürürler ve elementler arası dengeyi sağlarlar. Oluşturma ve baskılama normal durumlarda birbirleriyle ilişkili olarak yürürler ve elementler arası dengeyi sağlarlar. Patolojilerde aşırı baskılama ve ters yönde baskılama etkin olur. Elementler arasında denge bozulur Patolojilerde aşırı baskılama ve ters yönde baskılama etkin olur. Elementler arasında denge bozulur

36 GEÇİŞ Patolojik değişikliklerin oluşturma sırasıyla diğer elemente geçmesi. Patolojik değişikliklerin oluşturma sırasıyla diğer elemente geçmesi. Mesela; karaciğerdeki patolojik değişimin kalbe geçmesi, ana organın hastalığının oğula geçmesi. Mesela; karaciğerdeki patolojik değişimin kalbe geçmesi, ana organın hastalığının oğula geçmesi. Bu geçiş zıt yönde de olabilir. Kalpten Karaciğere, oğuldan anaya geçiş gibi

37 BEŞ ELEMENT NOKTALRI Beş element noktalrı el ve ayaklada bulurlar. Elde parmak uçlarından dirseklere ; ayakta ise parmak uçlarından dizler kadar ki alanlarda bulunurlar. Beş element noktalrı el ve ayaklada bulurlar. Elde parmak uçlarından dirseklere ; ayakta ise parmak uçlarından dizler kadar ki alanlarda bulunurlar. Bu yüzden Back-Shu ve Front Mu noktaları beş element noktaları arasında bulunmaz. Bu yüzden Back-Shu ve Front Mu noktaları beş element noktaları arasında bulunmaz. Yuan, sedatif ve tonifiye edici noktalar ana nok talardır. Yuan, sedatif ve tonifiye edici noktalar ana nok talardır.

38 TEDAVİ KURALLARI KURALLARI - Beş elementle tedavi metotlarından birisi anayı kuvvetlendirme ve oğlu zayıflatmadır. - Beş elementle tedavi metotlarından birisi anayı kuvvetlendirme ve oğlu zayıflatmadır. - Yetersizlik sendromunda tutulan kanalın veya anaya ait kanalın ana noktası kullanılır. - Yetersizlik sendromunda tutulan kanalın veya anaya ait kanalın ana noktası kullanılır. - Aşırılık sendromunda tutulan kuralın oğlu veya oğul kuralı oğlu kullanılır. - Aşırılık sendromunda tutulan kuralın oğlu veya oğul kuralı oğlu kullanılır. Mesela; Karaciğer yetersizliğinde Karaciğer kanalının ana noktası (karaciğer-8 noktası) veya karaciğerin anası olan böbrek kanalından ana noktası (Kıd-7) seçilir. Mesela; Karaciğer yetersizliğinde Karaciğer kanalının ana noktası (karaciğer-8 noktası) veya karaciğerin anası olan böbrek kanalından ana noktası (Kıd-7) seçilir.

39 Anlaşılması zor metotlar: Aşırı baskılamanın tarifi: Aşırı baskılamanın tarifi: 1-Aşırı baskılanmış olan güçlendirilir. 1-Aşırı baskılanmış olan güçlendirilir. 2-Baskılayan YIN-YANG geçişi ile enerji baskılananın anasına geçilir. 2-Baskılayan YIN-YANG geçişi ile enerji baskılananın anasına geçilir. 3-Baskı inhibe edilir, oğulla zayıflatılır. 3-Baskı inhibe edilir, oğulla zayıflatılır. 4-Ters baskılamada YİN-YANG enerji akışı sağlar 4-Ters baskılamada YİN-YANG enerji akışı sağlar

40 AŞIRI BASKILAMA Ağaç(Karaciğer) aşırı enerjisi dolayısıyla toprağı(dalak) baskı altında tutar. Ağaç(Karaciğer) aşırı enerjisi dolayısıyla toprağı(dalak) baskı altında tutar. Dalak görev yapamadığından vücutta birikimler olur(yumrular,tümöral yapılar) Dalak görev yapamadığından vücutta birikimler olur(yumrular,tümöral yapılar) Liv-2 ile karaciğer inhibe edilir. İnhibisyonu artırmak için Liv-3 Yuan noktası seçilir. Liv-2 ile karaciğer inhibe edilir. İnhibisyonu artırmak için Liv-3 Yuan noktası seçilir. Dalak Anası ile Sp-2, veya kalbin tanifikasyon noktası ile H-9 güçlendirlir. Dalak Anası ile Sp-2, veya kalbin tanifikasyon noktası ile H-9 güçlendirlir. TOPRAK METAL ATEŞ SU AĞAÇ

41 TERS BASKILAMA. Yani Karaciğerin kuvvetli olmasından dolayı ters baskıyla akciğer zayıflamış olsun.. Yani Karaciğerin kuvvetli olmasından dolayı ters baskıyla akciğer zayıflamış olsun. Akciğer güçlendirilir. Bunun için meridyen ana noktası olan Toprak noktası seçilir. Lu-9. veya dalaktan dalak Yuan noktası sp-2 seçilir. Akciğer güçlendirilir. Bunun için meridyen ana noktası olan Toprak noktası seçilir. Lu-9. veya dalaktan dalak Yuan noktası sp-2 seçilir. Sonra ters baskılayan karaciğerin inhibe edilmesi için karaciğerin oğul noktası seçilir. Karaciğerin oğul noktası Liv-2’dir. Bu nokta karaciğerin ateş noktasıdır.Bu noktaya ilave olarak ateş elementinin Yin organı olan kalpten Yuan noktası seçilir H-7 noktası Sonra ters baskılayan karaciğerin inhibe edilmesi için karaciğerin oğul noktası seçilir. Karaciğerin oğul noktası Liv-2’dir. Bu nokta karaciğerin ateş noktasıdır.Bu noktaya ilave olarak ateş elementinin Yin organı olan kalpten Yuan noktası seçilir H-7 noktası TOPRAK METAL ATEŞ SU AĞAÇ

42 ElementAğaçAteştoprakMetalWater Phase Yeni yang Tam Yang Yin/Yang dengesi Yeni Yin Full Yin ColoryeşilredSarıBeyazblack DirectionDoğuGüney merkez (nadir/zenith) Batınorth Hayat siklusu ÇocukGençyetişkinyaşlılıkdeath Saatler Sabah 3 - 7 9.0 – 13.0 9.0 – 13.0 1-3am, 7-9am 1-3pm, 7-9pm 3 - 7 öğleden sonra 9 pm - 1 am Enerji kalitesi generativeexpansivestabilizingKasılmaconserving mevsimlerBaharYaz Yaz sonu (mevsimler arasında) sonbaharwinter MevsimlerRüzgarlısıcaknemkurucold Gelişme fazı tomurcuklanma,yaprak açma blooming,meyve büyümesi fruit growing Olgunlaşma, toplanma Çekirdeğe kaçma,düşme withering dormancy, storage kokukokuşmuş Yakıcı, kavurucu Güzel koku çürükrotten tadEkşiacıtatlıYakıcısalty Mental kalite Duygu,hareket,hassasiyet İrade, istenç, yaratıcılık açıklık Sezgi, içe doğma spontaneity Negative Emotion Kızgınlık Nefret etmek anksiete Üzüntü, keder fear Positive Emotion sabır Sevinç, neşe Duygu sezgisi-başkasının duygusunu anlama Cesaret, mertlik calmness Other Emotions irritability, blame, rage, resentment, jealousy nervousness, shock, excitement worry, regret, remorse, obsessiveness, self-doubt sadness, shame, disappointment, guilt loneliness, insecurity VirtueBenevolence propriety, order faith, trust rectitude, integrity, righteousness, dignity wisdom ExpressionShoutinglaughingsingingweepinggroaning Yin (Zang) solid internal organ Liver (LV) Heart (HT) Spleen-Pancreas (SP) Lungs (LU) Kidneys (KD) Triple Burner (TB) Yang (Fu) hollow internal organ Gallbladder (GB) Small Intestine (SI) Stomach (ST) Large Intestine (LI) Bladder (BL) Pericardium (PC) Active Times GB= 11pm-1am LV= 1am-3am SI= 1pm-3pm HT= 11am-1pm ST= 7am-9am SP= 9am-11am LI= 5am-7am LU= 3am-5am BL=3pm-5pm KD=5pm-7pm TB= 9pm-11pm PC= 7pm-9pm BodyTendonspulsemuscleskinbones ApertureEyes tongue, throat lips, mouth noseears Bodily Fluids Tearssweatsalivamucusurine Expands Into Nails facial complexion lips body hair head/pubic hair Primal Spirit Green Dragon Red Pheasant Yellow Phoenix White Tiger Black Tortoise Zodiac Gemini, Cancer Virgo, Libra Taurus, Leo Scorpio, Aquarius Sagittarius, Capricorn Aires, Pisces Male Animal TigerHorse Dragon, Dog MonkeyRat Female Animal RabbitSnake Cow, Sheep HenHog Numbers 8, 3 2, 7 10, 5 4, 9 6,1 PlanetJupiterMarsSaturnVenusMercury I Ching Trigrams wind, thunder fire earth, mountain heaven, lake water Hexagrams 51, 57 30 2, 52 1, 58 29


"BEŞ ELEMENT Prof. Dr. Cemal Çevik 12.09.2012. ÖZEL BİR DÜŞÜNCE TARZI Evren ve evrendeki her şey Çiy denilen bir şeyden oluşur Evren ve evrendeki her şey." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları