Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Öğretim üyesi boyutu (norm kadro, rotasyon, atama ve yükseltme kriterleri) Dr. Serhat Bor Ege ÜTF Dekanı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Öğretim üyesi boyutu (norm kadro, rotasyon, atama ve yükseltme kriterleri) Dr. Serhat Bor Ege ÜTF Dekanı."— Sunum transkripti:

1 Öğretim üyesi boyutu (norm kadro, rotasyon, atama ve yükseltme kriterleri) Dr. Serhat Bor Ege ÜTF Dekanı

2 Norm kadro Bir gece ansızın geliverdi ! Rektörlüklerdeki TÜM kadroların anabilim dallarına aktarılması istendi. Ne yapılmalıydı?

3 Norm kadro Önceden yapılmış stratejik planlar paralelinde her anabilim dalı için tüm çalışanların işyükleri (hasta, eğitim, bilim üretimi) hesaplanmalı (ÖZE) ve buna göre öğretim üyesi, uzman, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi kadroları dağıtılmalıydı.

4 Norm kadro; ne yapıldı? Önce anabilim dalında çalışanlara kadrolar verildi. Elde kaç kadro kaldığına bakıldı. Sonra kadro bekleyenler değerlendirildi. Bazen bir plan ile bazen yönetimlerin isteklerine göre kalan kadrolar dağıtıldı.

5 Norm kadro; ne yapıldı? Kadro dengesizlikleri ortaya çıktı. Boşalan kadroların gereken yerlere verilebilmesi için “kadro aktarmaları” istendi. YANIT YOK !

6 Ege ÜTF bekleyen kadrolar Kasım 2008- Aralık 2009 61 öğretim üyesi (12 aktarma) 38 profesör ve 23 doçent 2010 projeksiyonları: 19+? Doçent, 25 profesör 2011 projeksiyonları: 32 profesör

7 Ege ÜTF bekleyen kadrolar Norm kadro ve izin sorunu olmasa, herkes kendi yağı ile kavrulsa; aktararak veya doçent kadrolarını profesör kadroları ile değiştirerek kadro verilebilir!

8 Tıp Fakültelerinde norm kadro uygulanabilir mi? Kadrolar akademik gereksinime göre değil kişiye göre belirlenirse Oy kaygıları ön planda yer alırsa Kısmi statü sürerse Atama-yükseltme kriterlerinde standartlar olmazsa

9 Tıp Fakültelerinde norm kadro uygulanabilir mi? Gelişmekte olan veya yeni kurulan fakülteler? Yeni bir bilim alanı açılması istenirse? Ülkenin sağlık gereksinimleri değişirse? Ülkemizin X yıllık sağlık planları, üniversitelerle ilgili yaklaşımlar vs belli değil, yeni alanlar ortaya çıkarsa? Var olan bilim alanlarının desteklenmesi gerekirse?

10 Tıp Fakültelerinde norm kadro uygulanabilir mi? Mevcut durum ile HAYIR ! Bilim yuvasında, özgürlükler mekanında böyle kısıtlamalar olmamalı.

11 Tıp Fakültelerinde norm kadro uygulamasının olası sonuçları? Genç öğretim üyelerinin demotivasyonu İç denge ve huzurun daha da bozulması Özel sektöre veya Sağlık Bakanlığına kaçışın artması Bu dallarda kadro gereksinimleri ortaya çıkabilir. Bu durumda aktarma gerekecek. Aktarma yapılamıyor !

12 Bir ba ş ka gün... ROTASYONLAR

13 Tüm dekanlar YÖK toplantısındaydı ve rotasyonlar da soruldu. Gündem rotasyon yok gibi oluşturulmuştu. Uçaktan indik ve müjdeyi aldık !

14 ROTASYONLAR

15

16 1Abant İzzet BaysalEndokrinoloji 2Kadın Hastalıkları ve Doğum 3Afyon KocatepeÇocuk Cerrahisi 4Gastroenteroloji 5Sivas Cumhuriyetİmmunoloji-Romatoloji 6Diyarbakır DicleRadyasyon Onkolojisi 7Tokat GaziosmanpaşaRadyoloji 8Nöroşirürji 9Psikiyatri 10Urfa HarranÇocuk Enfeksiyon Hastalıkları 11Çocuk Onkolojisi 12Nefroloji (Erişkin) Rotasyonlar

17 13Kars KafkasHistoloji 14Anatomi 15Kadın Hastalıkları ve Doğum 16Radyasyon Onkolojisi 17GöğüsHastalıkları 18Patoloji 19Mikrobiyoloji 20Radyoloji 21K Maraş Sütçü İmamÇocuk Hematolojisi 22İmmunoloji - Romatoloji 23Hatay Mustafa Kemalİmmunoloji – Romatoloji 24Van Yüzüncü YılKalp Damar Cerrahisi 25Zonguldak KaraelmasTıbbi Onkoloji Rotasyonlar

18 22 Mayıs 2009 itibariyle Çocuk Psikiyatrisi ve Adli Tıp Anabilim Dallarından 1 Şubat 2010 tarihinde Erzurum Atatürk ÜTF’e rotasyon istendi. Yani şubat furyası da eklendi. Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakülteleri için de rotasyon talepleri gönderildi... ?? Üniversite isim bildirmemiştir: Ege Dokuz Eylül ? Hacettepe ?

19 MALİYETİ? Dekanlar arasında işbölümü yapıldı, Basın ve hakla ilişkiler Hukuk Rotasyon engellenemezse kim, hangi koşullarla gitmeli vb Tavır konusunda Üniversiteler, Tıp Fakülteleri iyi bir sınav veremedi, birleşemedi, gemisini kurtaran kaptanlar ortaya çıktı. Yöneticiler rotasyona gidilecek fakültelerin rektörleri, dekanları ile pazarlığa oturdu. (Yine) Yöneticiler suçlandı, güven erozyonu oluştu. Kıdemli/kıdemsiz öğretim üyeleri arasında sorunlar yaşandı. İç huzur tümüyle bozuldu, inanılmaz zaman harcandı.

20 Neden rotasyon ? Bir Üniversite kurulur. Başta Tıp Fakültesi yoktur. Tıp Fakülteleri önemlidir: Politik, sağlık hizmeti kalitesi vs... İl eşrafı ve politikacıları Ankara’ya baskı yapar Ülkenin sağlık,tıp eğitimi politikası yoktur Akademisyen aranır; birkaç kişi ikna olur, çoğu kısa sürede veya kadro/ünvan alınca ayrılır Bir arazi bulunur / Devlet Hastanesinin bir kısmı bağışlanır Kalanlar eğitimi yürütemez, genellikle yürütmek de istemez, tıp eğitimi zordur, nankördür ! YÖK’de sağlık alanlarının temsili azalır İtirazlar/Derdimizi anlatamayız! Üniversite yönetimi, il eşrafı ve politikacıları Ankara’ya baskı yapar TIP FAKÜLTESİ AÇILIR

21

22 Kardiyoloji Anabilim Dalı Prof. Dr. Mehmet BİLGE Ortapedi Anabilim Dalı Yrd. Doç. Dr. Hayati AYGÜN Nöroloji Anabilim DalıYrd. Doç. Dr. Recep ALP Yrd. Doç. Dr. Nergiz HÜSEYİNOĞLU Yrd. Doç. Dr. Selen İlhan ALP Genel Cerrahi Anabilim Dalı Yrd. Doç. Dr. Yusuf GÜNERHAN Yrd. Doç. Dr. Kemal KILIÇ Yrd. Doç. Dr. Barlas SÜLÜ Biyokimya Anabilim Dalı Yrd. Doç. Dr. Şahabettin SELEK KBB Anabilim Dalı Prof. Dr. Ahmet KUTLUHAN Halk Sağlığı Anabilim Dalı Yrd. Doç. Dr. Yılmaz PALANCI Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Arş.Gör. Sefer ÜSTEBAY Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARACA Yrd. Doç. Dr. İsmail TEMUR Farmakoloji Anabilim Dalı Yrd. Doç. Dr. Emre HAMURTEKİN Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD Yrd. Doç. Dr. Ülfettin HÜSEYİNOĞLU Akademik kadro ?

23 Çözüm? Yeni tıp fakültesi açılmamalı, akredite olamayanlar süreç içerisinde kapatılmalı, Gerçekçi bir sağlık iş gücü planlaması yapılmalı, Zorlama değil teşvik olmalı, “Kardeş Fakülte” yaşama geçirilmeli, Norm kadro kaldırılmalı, Üniversitelerin akademisyen yetiştirme planları desteklenmeli, Sağlık Bakanlığı muvaffakat vermeli,

24 Türkiye'de yıllara göre tıp fakülteleri Doç Dr Hİ Durak

25 Çözüm? Tam gün gözden geçirilmeli, Performans planlarında “akademi” kollanmalı !!! Devlet hizmeti yükümlülüğü üniversitelerin gereksinimlerine göre esnetilmeli, YÖK’ün aşırı merkeziyetçi yönetim şekli ve bütçe anlayışı değişmeli Üniversiteler hakkındaki kararlar ve yönetimlerinin seçimi günlük politikalardan uzak olmalı.

26 Atama yükseltme kriterleri

27 YÖK; yeni doçentlik kriterleri

28 SCI-E 5 özgün araştırma (uzmanlıktan sonra) (olgu olamaz) En az ikisinde 1. isim (biri SCI’de olmalı) SCI dışı ek üç yayın (biri olgu/derleme olabilir)

29 OLMADI, SİL BAŞTAN !!!

30

31

32 Yeni kriterler nasıl olmalı? Minimum kriterler ülke çapında uygulanmalı, üzerine isteyen üniversiteler ekleme yapabilmeli. Aşırı farklar olmamalı. Profesörlükte SCI kadar sitasyonlar da dikkate alınmalı Eğitim ile de ilişkilendirilmelidir. Eğitici gelişimi/eğitimi zorunlu olmalı? Profesörlerde 5 yıllık aralarla “yaptırımı olan” değerlendirmeler olmalı.

33


"Öğretim üyesi boyutu (norm kadro, rotasyon, atama ve yükseltme kriterleri) Dr. Serhat Bor Ege ÜTF Dekanı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları