Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dr. Serhat Bor Ege ÜTF Dekanı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dr. Serhat Bor Ege ÜTF Dekanı"— Sunum transkripti:

1 Dr. Serhat Bor Ege ÜTF Dekanı
Öğretim üyesi boyutu (norm kadro, rotasyon, atama ve yükseltme kriterleri) Dr. Serhat Bor Ege ÜTF Dekanı

2 Bir gece ansızın geliverdi !
Norm kadro Bir gece ansızın geliverdi ! Rektörlüklerdeki TÜM kadroların anabilim dallarına aktarılması istendi. Ne yapılmalıydı?

3 Norm kadro Önceden yapılmış stratejik planlar paralelinde her anabilim dalı için tüm çalışanların işyükleri (hasta, eğitim, bilim üretimi) hesaplanmalı (ÖZE) ve buna göre öğretim üyesi, uzman, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi kadroları dağıtılmalıydı.

4 Norm kadro; ne yapıldı? Önce anabilim dalında çalışanlara kadrolar verildi. Elde kaç kadro kaldığına bakıldı. Sonra kadro bekleyenler değerlendirildi. Bazen bir plan ile bazen yönetimlerin isteklerine göre kalan kadrolar dağıtıldı.

5 Kadro dengesizlikleri ortaya çıktı.
Norm kadro; ne yapıldı? Kadro dengesizlikleri ortaya çıktı. Boşalan kadroların gereken yerlere verilebilmesi için “kadro aktarmaları” istendi. YANIT YOK !

6 Ege ÜTF bekleyen kadrolar
Kasım Aralık 2009 61 öğretim üyesi (12 aktarma) 38 profesör ve 23 doçent 2010 projeksiyonları: 19+? Doçent, 25 profesör 2011 projeksiyonları: 32 profesör

7 Ege ÜTF bekleyen kadrolar
Norm kadro ve izin sorunu olmasa, herkes kendi yağı ile kavrulsa; aktararak veya doçent kadrolarını profesör kadroları ile değiştirerek kadro verilebilir!

8 Tıp Fakültelerinde norm kadro uygulanabilir mi?
Kadrolar akademik gereksinime göre değil kişiye göre belirlenirse Oy kaygıları ön planda yer alırsa Kısmi statü sürerse Atama-yükseltme kriterlerinde standartlar olmazsa

9 Tıp Fakültelerinde norm kadro uygulanabilir mi?
Gelişmekte olan veya yeni kurulan fakülteler? Yeni bir bilim alanı açılması istenirse? Ülkenin sağlık gereksinimleri değişirse? Ülkemizin X yıllık sağlık planları, üniversitelerle ilgili yaklaşımlar vs belli değil, yeni alanlar ortaya çıkarsa? Var olan bilim alanlarının desteklenmesi gerekirse?

10 Tıp Fakültelerinde norm kadro uygulanabilir mi?
Mevcut durum ile HAYIR ! Bilim yuvasında, özgürlükler mekanında böyle kısıtlamalar olmamalı.

11 Tıp Fakültelerinde norm kadro uygulamasının olası sonuçları?
Genç öğretim üyelerinin demotivasyonu İç denge ve huzurun daha da bozulması Özel sektöre veya Sağlık Bakanlığına kaçışın artması Bu dallarda kadro gereksinimleri ortaya çıkabilir. Bu durumda aktarma gerekecek. Aktarma yapılamıyor !

12 Bir başka gün ... ROTASYONLAR

13 Tüm dekanlar YÖK toplantısındaydı ve rotasyonlar da soruldu.
Gündem rotasyon yok gibi oluşturulmuştu. Uçaktan indik ve müjdeyi aldık !

14 ROTASYONLAR

15

16 Rotasyonlar 1 Abant İzzet Baysal Endokrinoloji 2
Kadın Hastalıkları ve Doğum 3 Afyon Kocatepe Çocuk Cerrahisi 4 Gastroenteroloji 5 Sivas Cumhuriyet İmmunoloji-Romatoloji 6 Diyarbakır Dicle Radyasyon Onkolojisi 7 Tokat Gaziosmanpaşa Radyoloji 8 Nöroşirürji 9 Psikiyatri 10 Urfa Harran Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları 11 Çocuk Onkolojisi 12 Nefroloji (Erişkin)

17 Rotasyonlar 13 Kars Kafkas Histoloji 14 Anatomi 15
Kadın Hastalıkları ve Doğum 16 Radyasyon Onkolojisi 17 GöğüsHastalıkları 18 Patoloji 19 Mikrobiyoloji 20 Radyoloji 21 K Maraş Sütçü İmam Çocuk Hematolojisi 22 İmmunoloji - Romatoloji 23 Hatay Mustafa Kemal İmmunoloji – Romatoloji 24 Van Yüzüncü Yıl Kalp Damar Cerrahisi 25 Zonguldak Karaelmas Tıbbi Onkoloji

18 ?? Üniversite isim bildirmemiştir:
Ege Dokuz Eylül ? Hacettepe ? 22 Mayıs 2009 itibariyle Çocuk Psikiyatrisi ve Adli Tıp Anabilim Dallarından 1 Şubat 2010 tarihinde Erzurum Atatürk ÜTF’e rotasyon istendi. Yani şubat furyası da eklendi. Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakülteleri için de rotasyon talepleri gönderildi...

19 MALİYETİ? İç huzur tümüyle bozuldu, inanılmaz zaman harcandı.
Dekanlar arasında işbölümü yapıldı, Basın ve hakla ilişkiler Hukuk Rotasyon engellenemezse kim, hangi koşullarla gitmeli vb Tavır konusunda Üniversiteler, Tıp Fakülteleri iyi bir sınav veremedi, birleşemedi, gemisini kurtaran kaptanlar ortaya çıktı. Yöneticiler rotasyona gidilecek fakültelerin rektörleri, dekanları ile pazarlığa oturdu. (Yine) Yöneticiler suçlandı, güven erozyonu oluştu. Kıdemli/kıdemsiz öğretim üyeleri arasında sorunlar yaşandı. İç huzur tümüyle bozuldu, inanılmaz zaman harcandı.

20 Neden rotasyon ? İtirazlar/Derdimizi anlatamayız!
Bir Üniversite kurulur. Başta Tıp Fakültesi yoktur. Tıp Fakülteleri önemlidir: Politik, sağlık hizmeti kalitesi vs... İl eşrafı ve politikacıları Ankara’ya baskı yapar Ülkenin sağlık,tıp eğitimi politikası yoktur Akademisyen aranır; birkaç kişi ikna olur, çoğu kısa sürede veya kadro/ünvan alınca ayrılır Bir arazi bulunur / Devlet Hastanesinin bir kısmı bağışlanır Kalanlar eğitimi yürütemez, genellikle yürütmek de istemez, tıp eğitimi zordur, nankördür ! YÖK’de sağlık alanlarının temsili azalır İtirazlar/Derdimizi anlatamayız! TIP FAKÜLTESİ AÇILIR Üniversite yönetimi, il eşrafı ve politikacıları Ankara’ya baskı yapar

21

22 Akademik kadro ? Kardiyoloji Anabilim Dalı Prof. Dr. Mehmet BİLGE
  Ortapedi Anabilim Dalı   Yrd. Doç. Dr. Hayati AYGÜN   Nöroloji Anabilim DalıYrd. Doç. Dr. Recep ALP   Yrd. Doç. Dr. Nergiz HÜSEYİNOĞLU   Yrd. Doç. Dr. Selen İlhan ALP   Genel Cerrahi Anabilim Dalı   Yrd. Doç. Dr. Yusuf GÜNERHAN     Yrd. Doç. Dr. Kemal KILIÇ   Yrd. Doç. Dr. Barlas SÜLÜ   Biyokimya Anabilim Dalı   Yrd. Doç. Dr. Şahabettin SELEK   KBB Anabilim Dalı   Prof. Dr. Ahmet KUTLUHAN   Halk Sağlığı Anabilim Dalı   Yrd. Doç. Dr. Yılmaz PALANCI   Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı   Arş.Gör. Sefer ÜSTEBAY     Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı   Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARACA   Yrd. Doç. Dr. İsmail TEMUR  Farmakoloji Anabilim Dalı   Yrd. Doç. Dr. Emre HAMURTEKİN  Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD   Yrd. Doç. Dr. Ülfettin HÜSEYİNOĞLU

23 Çözüm? Yeni tıp fakültesi açılmamalı, akredite olamayanlar süreç içerisinde kapatılmalı, Gerçekçi bir sağlık iş gücü planlaması yapılmalı, Zorlama değil teşvik olmalı, “Kardeş Fakülte” yaşama geçirilmeli, Norm kadro kaldırılmalı, Üniversitelerin akademisyen yetiştirme planları desteklenmeli, Sağlık Bakanlığı muvaffakat vermeli,

24 Türkiye'de yıllara göre tıp fakülteleri
Doç Dr Hİ Durak

25 Çözüm? Tam gün gözden geçirilmeli,
Performans planlarında “akademi” kollanmalı !!! Devlet hizmeti yükümlülüğü üniversitelerin gereksinimlerine göre esnetilmeli, YÖK’ün aşırı merkeziyetçi yönetim şekli ve bütçe anlayışı değişmeli Üniversiteler hakkındaki kararlar ve yönetimlerinin seçimi günlük politikalardan uzak olmalı.

26 Atama yükseltme kriterleri

27 YÖK; yeni doçentlik kriterleri

28 YÖK; yeni doçentlik kriterleri
SCI-E 5 özgün araştırma (uzmanlıktan sonra) (olgu olamaz) En az ikisinde 1. isim (biri SCI’de olmalı) SCI dışı ek üç yayın (biri olgu/derleme olabilir)

29 OLMADI, SİL BAŞTAN !!!

30

31

32 Yeni kriterler nasıl olmalı?
Minimum kriterler ülke çapında uygulanmalı, üzerine isteyen üniversiteler ekleme yapabilmeli. Aşırı farklar olmamalı. Profesörlükte SCI kadar sitasyonlar da dikkate alınmalı Eğitim ile de ilişkilendirilmelidir. Eğitici gelişimi/eğitimi zorunlu olmalı? Profesörlerde 5 yıllık aralarla “yaptırımı olan” değerlendirmeler olmalı.

33


"Dr. Serhat Bor Ege ÜTF Dekanı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları