Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI DENİZ ULAŞTIRMASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI DENİZ ULAŞTIRMASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 T.C DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI DENİZ ULAŞTIRMASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
OTOMATİK TANIMLAMA SİSTEMİ (AIS)

2 AIS PROJESİ Kıyılarımızda deniz güvenliği ve seyir emniyetinin arttırılabilmesi amacıyla, gemilerin başka gemiler ve kıyıda bu maksatla tesis edilmiş merkezler tarafından takip edilebilmesi, deniz araçlarıyla diğer gemi ve kıyı birimleri arasında gerçek zamana yakın bilgi akışı sağlanarak herhangi bir tehlikeli durumda kazaların meydana gelmeden önlenebilmesi amacıyla Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) oluşturulmuştur.

3 Sistemin maliyetinin Avrupa Birliği fonlarından karşılanması amacıyla Müsteşarlığımız tarafından gerekli çalışmalar yapılmış olup, AB tarafından bu sisteme ilişkin Fizibilite Çalışmalarının ihalesi 07 Nisan 2005 tarihinde tamamlanmıştır.

4 İhaleyi kazanan firma uzmanlarıyla birlikte 09 Mayıs 2005 tarihinde fizibilite çalışmalarına başlanılmış ve 11 Temmuz 2005 tarihinde yapılan kapanış toplantısı ile tamamlanmıştır. Fizibilite çalışmaları sonucunda, daha önce planlanan 25 AIS Baz İstasyonu yerine 16 AIS Baz İstasyonunun ülkemiz kıyılarına kurulmasının yeterli olduğu belirlenmiştir.

5 Hazırlanan Fizibilite Sonuç Raporu, sistemin kurulum maliyetinin ulusal bütçeden karşılanması amacıyla Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı’na gönderilmiş olup, DPT’dan raporun revize edilmesine ilişkin bir yazı alınmıştır. Bu amaçla raporun revize edilmesi çalışmalarına başlanılmıştır.

6 Fizibilite Çalışması sonucunda kurulması düşünülen AIS Baz İstasyonları (16 R/L Station)
İnebolu Dütmen Mahyadağı Pazar Yıldıztepe Keltepe Zonguldak Akçabat Kayalıdağ ANKARA MAIN CENTER Akdağ Dilektepe Kazakin Markiz Kızlardağı Alanya Çobandede

7 AIS Kaplama Alanı 53 nm 80 nm 105 nm

8 GEMİ TRAFİK HİZMETLERİ
(GTH)

9 GTH Türk limanlarında seyir, can, mal ve çevre güvenliğini arttırmak amacıyla; tehlikeli yüklerin elleçlendiği ve yoğun trafiğin olduğu belirlenen ve ilk etapta 2005 yılında yatırımı planlanan 5 pilot limana (İzmit, İzmir, İskenderun ve Mersin Körfezi ile Aliağa / Nemrut Bölgesi) Gemi Trafik Hizmetleri (GTH)’in kurulması çalışmalarına başlanılmıştır.

10 Bu amaçla; söz konusu GTH’nin etüt-proje çalışmalarını tamamlayabilmek amacıyla Müsteşarlığımız, KEGKİ ve TDİ’den seçilen personelle birlikte etüt-proje (fizibilite) çalışmalarına başlanılmıştır.

11 KURULMASI PLANLANAN GTH SİSTEMİ
İZMİT KÖRFEZİ/ LİMANLARI ALİAĞA / NEMRUT BÖLGESİ İZMİR KÖRFEZİ/ LİMANLARI İSKENDERUN -MERSİN KÖRFEZİ/ LİMANLARI


"T.C DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI DENİZ ULAŞTIRMASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları