Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. Arduino, üzerinde kristal osilatör, 5V regülatör, reset bağlantısı, USB programlama portu ve giriş çıkış pinlerini içeren bir mikrodenetleyici geliştirme.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. Arduino, üzerinde kristal osilatör, 5V regülatör, reset bağlantısı, USB programlama portu ve giriş çıkış pinlerini içeren bir mikrodenetleyici geliştirme."— Sunum transkripti:

1 1

2 Arduino, üzerinde kristal osilatör, 5V regülatör, reset bağlantısı, USB programlama portu ve giriş çıkış pinlerini içeren bir mikrodenetleyici geliştirme kartıdır. 2

3 3 Arduino’lar özel kartları sayesinde; -Motor, LCD Ekran, Röle, sensör gibi bir çok birimi kolayca kontrol edebilir; -Kontrolleri GSM ve internet yolu ile kolayca yaptırabilir.

4 4 Arduino’da her işlev için özel bir kart bulunmaktadır. Bu kartların ismine shield denir. Motor shield’i takılarak DC Motor kontrol eden arduinolar

5 5 Kullanılacak işleve göre özel shield’ler takılarak arduino özel amaçlı hale getirilir. Kendiniz de shield üretebilir ve takabilirsiniz.

6 6 GSM shield’i sayesinde, SMS ile giriş çıkış pinleri konrol edilen bir arduino Ethernet ve LCD shield’i sayesinde, internetten üzerinden kontrol edilen bir arduino. İşlemler de LCD üzerinde gösterilir.

7 7 Arduinolar kullanıcıyı elektronik devre ile fazla uğraştırmadan kontrol yeteneği, kolay programlanabilmesi ve bolca kaynak bulunabilmesi sebebiyle çok tercih edilirler.

8 8 Arduino’nun başlıca çeşitleri; -Uno -Nano -Micro --Mega

9 9 En çok kullanılan çeşittir. 7-12 V besleme gerilimi 18 adet Giriş/Çıkış Pini 6 Adet PWM Pini 6 Adet Analog Pini Dahili Pull-up dirençleri Bulunur.

10 10 UNO’ya göre daha çok pini mevcuttur. Daha çok giriş/çıkış bağlantısı gerektiren yerlerde tercih edilir. Toplam 54 Giriş/Çıkış 15 PWM Pini 16 Analog Pini Bulunmaktadır.

11 11 Tüm arduinoların programlanması ve kullanımı aynıdır. Sadece ihtiyaca göre farklı çeşitlerini tercih etmek gerekir.

12 12 Breadboard üzerine monte edilebilir. Boyut olarak daha küçüktür. Üzerinde yine regüle devresi bulunur. Toplam 32 Giriş/Çıkış Pini 12 Analog Pini 7 PWM pini Bulunur.

13 13 Breadboard üzerine monte edilebilir. Boyut olarak microdan daha küçük. Üzerinde yine regüle devresi bulunur. Toplam 22 Giriş/Çıkış Pini 8 Analog Pini 6 PWM pini Bulunur.

14 14 Daha bir çok arduino çeşidi mevcuttur. İnternetten araştırılarak, farklı ihtiyaçlara göre farklı arduino seçimi yapılabilir.

15 15 Arduino üreticileri, ürettikleri arduinoların devre şemalarını paylaşıma açmıştır. Bu sayede arduino’nun klonları da üretilmiştir. Fakat programlanması ve kullanımı aynıdır. Bu sebeple internette çok farklı fiyatlarda arduinolar bulabilirsiniz.


"1. Arduino, üzerinde kristal osilatör, 5V regülatör, reset bağlantısı, USB programlama portu ve giriş çıkış pinlerini içeren bir mikrodenetleyici geliştirme." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları