Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OCAK AYI AMAÇ VE KAZANIMLARIMIZ OCAK AYI KAVRAMLARIMIZ OCAK AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİMİZ OCAK AYI GEZİLERİMİZ OCAK AYI MEYVESİ OCAK AYI PARTİSİ ŞUBAT AYI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OCAK AYI AMAÇ VE KAZANIMLARIMIZ OCAK AYI KAVRAMLARIMIZ OCAK AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİMİZ OCAK AYI GEZİLERİMİZ OCAK AYI MEYVESİ OCAK AYI PARTİSİ ŞUBAT AYI."— Sunum transkripti:

1

2 OCAK AYI AMAÇ VE KAZANIMLARIMIZ OCAK AYI KAVRAMLARIMIZ OCAK AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİMİZ OCAK AYI GEZİLERİMİZ OCAK AYI MEYVESİ OCAK AYI PARTİSİ ŞUBAT AYI MİNİ PROGRAMI ŞUBAT AYI AİLE KATILIMI

3 PSİKOMOTOR ALAN Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme Kazanımlar 1. Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri yapar. 4. Sözel yönergelere uygun olarak yürür. 5. Sözel yönergelere uygun olarak koşar. 10.Belli bir yükseklikten atlar. 14.Atılan nesneleri yakalar. Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme Kazanımlar 2. Nesneleri kaptan kaba boşaltır. 7.El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanır. 8.Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. 9.Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. 10.Yönergeye uygun çizgiler çizer. 13. Malzemeleri istenilen nitelikte keser. 14. Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır. Amaç 3. Büyük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme Kazanımlar 1.Farklı ağırlıktaki nesneleri iter. 2.Farklı ağırlıktaki nesneleri çeker.

4 Amaç 4. Küçük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme Kazanımlar 1.Nesneleri kopartır / yırtar. 2.Nesneleri sıkar. 3.Nesneleri çeker / gerer. 4.Malzemelere elleriyle şekil verir. Amaç 5. Denge gerektiren belirli hareketleri yapabilme 3.Tek ayak üzerinde belirli bir süre durur. 4.Tek / çift ayak üzerinde olduğu yerde zıplar. 5.Tek / çift ayakla sıçrayarak belirli bir mesafeyi dengeli bir şekilde gider SOSYAL-DUYGUSAL ALAN Amaç 2. Duygularını fark edebilme Kazanımlar 1.Duygularını söyler. 4.Duygularını müzik, dans, drama vb. yollarla ifade eder. Amaç 3. Duygularını kontrol edebilme Kazanımlar 1.Olumlu / olumsuz duygu ve düşüncelerini uygun şekilde ortaya koyar. 2.Yetişkin denetiminin olmadığı durumlarda da gerektiği gibi davranır. 3.Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar. Amaç 4. Kendi kendini güdeleyebilme Kazanımlar 1.Kendiliğinden bir işe başlar. 2.Başladığı işi bitirme çabası gösterir. Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme Kazanımlar 3.Grupta sorumluluk almaya istekli olur. 4.Aldığı sorumluluğu yerine getirir. 6.Gerekli durumlarda nezaket sözcüklerini kullanır. 7.Gerektiğinde lideri izler. 10. Grup etkinliklerinin kurallarına uyar. 11. gerekli durumlarda kararlılık gösterir.

5 Amaç 9. Yaşamın iyileştirilmesinde ve korunmasında sorumluluk alabilme Kazanımlar 1.Yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli olan kaynakları verimli kullanır. 2.Günlük yaşamdaki kurallara uyar. 3.Canlıların yaşama hakkına özen gösterir. Amaç 11. Estetik özellikler taşıyan özgün ürünler oluşturabilme Kazanımlar 1. Estetik bedensel hareketlerle yürür/dans eder. 2. Özgün şiir, öykü, şarkı söyler. 4. Görsel sanat etkinliklerinde özgün ürünler yapar. 5. Çeşitli materyaller kullanarak ritim oluşturur. 6. Çeşitli sesler kullanarak müzik oluşturur. Amaç 12. Çevredeki güzellikleri koruyabilme Kazanımlar 1. Çevredeki güzelliklerin korunma nedenlerini söyler. 2. Çevredeki güzellikleri korumak için yapılması gerekenleri açıklar. 3.Çevredeki güzellikleri korumada sorumluluk alır. Amaç 13. Çevreyi estetik bakımdan düzenleyebilme Kazanımlar 1.Çevresinde gördüğü güzel / rahatsız edici durumları söyler. 3.Çevresini farklı biçimlerde düzenler.

6 DİL ALANI Amaç 4. Kendini sözel olarak ifade edebilme Kazanımlar 1.Dinlerken / konuşurken göz teması kurar. 2.Sohbete katılır. 3.Belli bir konuda konuşmayı başlatır. 4.Belli bir konuda konuşmayı sürdürür. 5.Söz almak için sırasını bekler. 6.Duygu, düşünce ve hayallerini söyler. Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme Kazanımlar 3.Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir. 4.Dinlediklerini özetler. Amaç 8. Görsel materyalleri okuyabilme Kazanımlar 2.Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. 3. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir. 6. Görsel materyalleri özenle kullanır. BİLİŞSEL ALAN Amaç 2. Nesne, olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme Kazanım 1. Nesne olay ya da varlıkların özelliklerini söyler. 2. Olay ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır. Amaç 3. Dikkatini toplayabilme Kazanımlar 1.Dikkat edilmesi gereken nesneyi, durumu, olayı fark eder. 2.Dikkatini nesne, durum, olay üzerinde yoğunlaştırır. Amaç 4. Algıladıklarını hatırlayabilme Kazanımlar 1. Olay ya da varlıkları söyler. 2. Varlıkların rengini söyler. 4. Varlıkların şeklini söyler. 5. Varlıkların sayısını söyler. 8. Nesnelerin içinden eksilen ya da eklenen bir nesneyi söyler.

7 Amaç 5. Varlıkları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebilme Kazanımlar 1.Varlıkları bire bir eşleştirir. 2.Varlıkları renklerine göre eşleştirir. 3.Varlıkları şekillerine göre eşleştirir. 7.Varlıkları kullanım amaçlarına göre eşleştirir. 8.Nesneleri sayılarına göre eşleştirir. Amaç 6. Nesne ya da varlıkları çeşitli özelliklerine göre gruplayabilme Kazanımlar 1. Nesne ya da varlıkları renklerine göre gruplar. 2. Varlıkları şekillerine göre gruplar. 3. Nesne ya da varlıkları büyüklüklerine göre gruplar. Amaç 7. Nesne durum ya da olayları çeşitli özelliklerine göre sıralayabilme Kazanım 1. Nesneleri büyüklüklerine göre sıralar Amaç 9. Nesneleri sayabilme Kazanımlar 1.10 içinde ileriye doğru birer birer ritmik sayar. 3.Söylenilen sayı kadar nesneyi gösterir. Amaç 10. Geometrik şekilleri tanıyabilme Kazanımlar 2. Daire, üçgen, kare ve dikdörtgene benzeyen nesneleri gösterir. 3. Daire, üçgen, kare ve dikdörtgenleri kullanarak farklı modeller oluşturur. Amaç 11. Günlük yaşamda kullanılan belli başlı sembolleri tanıyabilme Kazanımlar 2. Verilen açıklamaya uygun sembolü gösterir. 3. 10 içindeki rakamları okur.

8 Amaç 16. Belli durum ve olaylarla ilgili neden-sonuç ilişkisi kurabilme Kazanımlar 1. Bir olayın olası nedenlerini söyler. 2. Bir olayın olası sonuçlarını söyler. ÖZBAKIM BECERİLERİ Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme Kazanımlar 1.Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır. 2.El, yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar. 3.Tuvalet gereksinimine yönelik işleri yardımsız yapar. 4.Yiyecek ve içeceklerin temizliğine dikkat eder. Amaç 3. Doğru beslenmenin önemini fark edebilme Kazanımlar 1.Yiyecek ve içecekleri ayrım yapmadan yer/ içer. 2.Yiyecekleri ve içecekleri yeterli miktarda yer / içer. 3.Yiyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen gösterir. 4.Sağlığı olumsuz etkileyen yiyecekleri ve içecekleri yemekten/ içmekten kaçınır. Amaç 5. Kendini kazalardan ve tehlikelerden koruyabilme Kazanımlar 1.Tehlikeli olan durumları söyler. 2.Tehlikeli olan durumlardan uzak durur. 3.Herhangi bir tehlike anında yetişkinlerden yardım ister.

9 - SİYAH RENGİ TANIMA VE DİĞER ŞEKİLLERDEN AYIRT ETME - 1-3 ARASI NESNE RAKAM EŞLEŞTİRME - 1-3 ARASI RAKAMLARI TANIMA - YILDIZ ŞEKLİNİ TANIMA VE DİĞER ŞEKİLLERDEN AYIRT ETME - KARE ŞEKLİNİ TANIMA VE DİĞER ŞEKİLLERDEN AYIRT ETME - ALTINDA- ÜSTÜNDE - İÇİNDE – DIŞINDA - SESSİZ- GÜRÜLTÜLÜ - SERT- YUMUŞAK - VAR- YOK - ESKİ – YENİ - KIŞ MEVSİMİ VE ÖZELLİKLERİ

10

11

12 İNTERNETTEN FARKLI DANS ÇEŞİTLERİNİ ARAŞTIRARAK DANS VİDEOLARI İZLİYORUZ

13 SANAT ETKİNLİĞİNDE SULUBOYA İLE SÜNGER BASKI ÇALIŞMALARI YAPTIK

14 EVDEN GETİRİDĞİMİZ KUTULARIN İÇİNE ARTIK MALZEMELER KOYDUK VE KENDİ MÜZİK ALETLERİMİZİ HAZIRLAMAYA BAŞLADIK…

15 ARDINDAN MÜZİK ALETLERİMİZİ GRAPON KAĞITLARIYLA SÜSLÜYORUZ

16 MÜZİK ALETLERİMİZDE RİTİM ÇALIŞMALARI YAPTIK

17 OKULUMUZDAKİ MÜZİK ALETLERİNİ TANIYOR VE SESLERİNİ KEŞFEDİYORUZ

18 MÜZİK ALETLERİYLE DÖNEM BOYU ÖĞRENDİĞİMİZ ŞARKILARI TEKRAR EDİYORUZ

19 MÜZİK ALETLERİNİ TANIYARAK ONLARI ÇALMA DRAMASI YAPIYORUZ

20

21 VURMALI, ÜFLEMELİ, TUŞLU VE TELLİ ÇALGILARIN FARKLARINI KONUŞARAK OYUN YOLUYLA PEKİŞTİRİYORUZ

22 “MİNİK KANARYA” DRAMASI YAPARAK AŞAĞIDA- YUKARIDA KAVRAMLARINI ÖĞRENİYORUZ.

23 YILDIZ ŞEKLİNİ ÖĞRENEREK SANAT ÇALIŞMASINDA “KARLI GECE” RESMİ YAPTIK

24 YILDIZ ŞEKLİNDEKİ KARTONLARI KESTİK…

25 VE ARTIK MALZEMELERİ KULLANARAK “YILDIZ İNSANLAR” YAPTIK

26 “GECE-GÜNDÜZ” OYUNU OYNAYARAK BU KAVRAMLARI PEKİŞTİRDİK

27 “POŞETTE NE VAR?” OYUNU OYNAYARAK SERT-YUMUŞAK KAVRAMLARINI ÖĞRENDİK

28 “OPET TEMİZ TUVALET” İSİMLİ ÇİZGİ FİLMİ İZLEYEREK DOĞRU TUVALET KULLANIMINI ÖĞRENİYORUZ

29 PAFİN GEZİCİ KÜTÜPHANE OKULUMUZDA

30

31 “KÜÇÜK KAPLUMBAĞA MÜZİK YARIŞMASINDA” İSİMLİ HİKAYEYİ HEM TÜRKÇE HEM İNGİLİZCE DİNLİYORUZ.

32 YILDIZLAR PIR PIR PARLAR Yıldızlar pır pır parlar /2 Güneş yüzümünüzü yakar/2 Bulutlar birbirine çarpar/2 Çarpınca şimşek çakar/2 Şimşekten çok korkarım/2 Hemen saklanırım/2 Çocuklar nerdeeeeeee burdaaaaaaaa 3-4 YAŞ ÇOCUKLARI 3-4 yaş çocukları Aynıdır yarınları Tertemiz dünyaları 3-4 yaş çocukları

33

34

35 YAPTIĞIMIZ PATATESLİ BÖREKLERİMİZİ İKİNDİ KAHVALTISINDA AFİYETLE YEDİK

36

37 “ALEYNA UMAR”A NİCE MUTLU YILLAR DİLİYORUZ

38

39

40

41 GELİŞİM RAPORU ZARFLARIMIZI SÜSLEDİK

42 GELİŞİM RAPORLARIMIZI ALARAK 1. DÖNEMİ SONLANDIRDIK

43

44 06 S ö mestri tatili hakkında konuşuyor ve arkadaşlarımıza tatilde neler yaptığımızı anlatıyoruz. 07 Bu ayki konumuz “ Gezegeni Paylaşmak ” “ Gezegenimizde bizden başka kimler ve neler var? ” tartışıyoruz. 08 Tavşan Mimi sınıfımıza geliyor ve bize neden havucu ç ok sevdiğini anlatıyor. “ Toprakta başka hangi sebze ve meyvelere var? ” konuşuyoruz 09 “ Benim k üçü k bir bah ç em var ” isimli parmak oyununu ö ğreniyoruz Saksılara havu ç tohumları ekiyoruz. NOT: Okula gelirken havu ç tohumu getirmeyi unutma! 10 “ Tavşan maskeleri ” yapıyor ve okulumuzda saklanan havu ç ları buluyoruz. “ Uyu K üçü k Tavşan ” isimli oyunu oynuyoruz. 13 “ Sevgi nedir? ”, “ Sevgi s ö zc ü kleri nelerdir? ” tartışıyoruz. Sevgi kalpleri hazırlayarak i ç ine sevdiğimiz kişilerin resimlerini yapıyoruz. 14 Bug ü n Sevgi partisi yapıyoruz. Sevgi Partisi i ç in kırmızı giyerek gelmeyi unutma!! 15 “ Ormanda Şenlik Var ” isimli hikayeyi dinliyoruz. YA-PA Ç ocuk Seti kitabımızdan kavram ç alışmaları yapıyoruz. 16 “ 4 ” sayısını tanıyoruz. 4 ’ e b ö l ü nm ü ş kağıdımıza sayı kadar nesne yapıştırıyoruz. 17 Doğamızı başka hangi hayvanlarla paylaştığımızı d ü ş ü n ü yoruz. Dergileri inceleyerek bulduğumuz hayvan resimlerini kesiyoruz. 20 “ Sebzeler ” isimli şarkıyı ö ğreniyoruz. Sebze kartları hazırlıyoruz. 21 Bu ayki meyvemiz “ Kivi ” Diğer meyveler gibi ç ok yararlı olan bu meyveyi tanıyoruz. Kivili pasta yapıyoruz. NOT: Evden gelirken kivi getirmeyi unutma! 22 “ Doğayla Elele ” isimli tiyatro oyununu okulumuzun konferans salonunda izliyoruz. 23 Tavşan fig ü rleri yaparak renklerle eşleştirme ç alışması yapıyoruz. “ Beyaz ” rengi ö ğrenerek tavşanlarımıza beyaz kuyruklar yapıyoruz. 24 Farklı bitkileri incelemek i ç in “ Florya Sera ” ya geziye gidiyoruz. 27 “ Yaşamımızı s ü rd ü rmemiz i ç in en ç ok hangi hayvanlar bize yardımcı oluyor? ” sorusu hakkında konuşuyoruz. 28 Şubat ayında doğan ö ğrencilerimizin doğum g ü nlerini kutluyoruz. 29 “Ç iftlikte Bir g ü n ” isimli videoyu izliyoruz. Ç iftlik hayvanlarını tanıyarak diğer hayvan oyuncaklarımızın arasından ayırt ediyoruz. 01 “ 5 ” sayısını ö ğreniyoruz. Hedefteki rakama top isabet ettirme oyunu oynuyoruz. 02 Hayvanların yaşadıkları yerleri internetten inceliyoruz.

45

46 06 Ç ocuğunuzla okulda neler yaptığı hakkında sohbet edin. 07 Ç ocuğunuzla dışarı ç ıktığınızda ç evrede neler g ö rd ü ğ ü hakkında konuşun. 08 Ç ocuğunuzla birlikte havu ç tohumu alın ve ç ocuğunuzun ç antasına koyarak okula g ö nderin. 09 Ç ocuğunuzla internetten topraktaki meyve ve sebze resimlerini inceleyin. 10 Ç ocuğunuzdan okulda ö ğrendiği “ Benim k üçü k bir bah ç em var ” isimli parmak oyunu size anlatmasını isteyin. 13 Ç ocuğunuzdan dolabındaki kırmızı kıyafetleri gruplamasını isteyin ve yarınki sevgi g ü n ü partisinde ne giyeceğini kararlaştırın. 14 Ç ocuğunuzla sevginin ne demek olduğu hakkında konuşun. 15 Ç ocuğunuzdan okulda dinlediği hikayede hangi hayvanların olduğunu size anlatmasını isteyin. 16 Ç ocuğunuzla birlikte i ç inde 4 ayısının ge ç tiği bir hikaye oluşturun ve bu hikayeyi yazarak ç ocuğunuzla birlikte okula g ö nderin. 17 Ç ocuğunuzun oyuncakları arasından hayvan oyuncaklarını ayırmasını isteyin ve bu hayvanların ne yedikleri hakkında sohbet edin. 20 Ç ocuğunuzla birlikte bir manava giderek orada bulunan meyve ve sebzeleri inceleyin. Yarın okula g ö t ü rmesi i ç in kivi alın. 21 Ç ocuğunuzdan okulda yapılan kivili pastayı size anlatmasını isteyin. 22 Ç ocuğunuzdan bug ü n okulda izlediği tiyatro oyununu size anlatmasını isteyin. 23 Ç ocuğunuzla evinizde bulunan beyaz renkli eşyaları bulun ve bunların resmini yapmasını isteyin. 24 Ç ocuğunuzdan bug ü n gittiği sera gezisini size anlatmasını isteyin. 27 Ç ocuğunuzla hayvanların bize sağladığı yararlar hakkında konuşarak bu hayvanların resimlerini yapmasını isteyin. 28 Ç ocuğunuza okulda doğum g ü n ü kutlaması yapılan arkadaşlarını sorarak resimlerini yapmasını isteyin. 29 Ç ocuğunuzla ç iftlikte yaşayan hayvanlar hakkında konuşun ve internetten bu hayvanları inceleyin. 01 Ç ocuğunuzla hedefteki rakama top atma oyunu oynayın. 02 Ç ocuğunuzla hayvanların yaşadıkları yerler hakkında konuşarak Legolardan oyuncak hayvanlarına ev yapmasını isteyin.

47

48

49

50

51

52

53


"OCAK AYI AMAÇ VE KAZANIMLARIMIZ OCAK AYI KAVRAMLARIMIZ OCAK AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİMİZ OCAK AYI GEZİLERİMİZ OCAK AYI MEYVESİ OCAK AYI PARTİSİ ŞUBAT AYI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları