Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KARINCA KOVUCU OLARAK KULLANILAN BAZI GELENEKSEL MADDELERİN ETKİSİNİN İNCELENMESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KARINCA KOVUCU OLARAK KULLANILAN BAZI GELENEKSEL MADDELERİN ETKİSİNİN İNCELENMESİ."— Sunum transkripti:

1 KARINCA KOVUCU OLARAK KULLANILAN BAZI GELENEKSEL MADDELERİN ETKİSİNİN İNCELENMESİ

2 Hazırlayan Öğretmenler: Arzu ARSLAN Arzu ARSLAN Serap TÜRKİSTAN Serap TÜRKİSTAN Süreyya ÖZCAN Süreyya ÖZCAN Danışman Öğretim Üyeleri: Danışman Öğretim Üyeleri: Prof. Dr. Yavuz BEYATLI Prof. Dr. Yavuz BEYATLI Prof. Dr. Nusret AYYILDIZ Prof. Dr. Nusret AYYILDIZ

3 GİRİŞ Karınca altı bacağı olan, kalabalık koloniler halinde yaşayan bir böcek türüdür. Karınca günün 20 saatini çalışarak, 4 saatini dinlenerek geçirir. Karınca kendi ağırlığının 10 kat fazlası yük taşır. Karınca altı bacağı olan, kalabalık koloniler halinde yaşayan bir böcek türüdür. Karınca günün 20 saatini çalışarak, 4 saatini dinlenerek geçirir. Karınca kendi ağırlığının 10 kat fazlası yük taşır.

4 Her iklimde yaşayabilen karınca yaşadığı yere göre değişik renkler alır. Karıncalar kendi aralarında görev bölümü yaparlar.

5 Karıncanın baş bölgesinde bir çift anten bulunur, bu anten yiyecek ve yön tayin etmeye yarar. Karıncalar yuva dışına bir grup karınca yollar, bu karıncalar yiyecek bulursa diğerlerine haber verir ve hep birlikte besinin yanına gelirler.

6 Karıncada kanat yoktur, sadece ana karınca kanatlıdır, uçabilir. Ev içerisine gelen karınca, açıktaki gıdalar üzerinde gezer, insana hastalık bulaştırabilir.

7 AMAÇ Karıncalar ile mücadelede kimyasal maddelerin yanı sıra geleneksel olarak işe yaradığına inanılan limon kabuğu, maydanoz, kahve telvesi ve bebek pudrası gibi çeşitli maddeler kullanılmaktadır. Karıncalar ile mücadelede kimyasal maddelerin yanı sıra geleneksel olarak işe yaradığına inanılan limon kabuğu, maydanoz, kahve telvesi ve bebek pudrası gibi çeşitli maddeler kullanılmaktadır.

8 Kimyasal maddeler hem insan sağlığına hem de doğaya zarar vermektedir. Geleneksel yöntemler ise çevreye zararsız, doğal ve maliyeti düşüktür. Bu çalışmada bu maddelerin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Kimyasal maddeler hem insan sağlığına hem de doğaya zarar vermektedir. Geleneksel yöntemler ise çevreye zararsız, doğal ve maliyeti düşüktür. Bu çalışmada bu maddelerin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır.

9 PROJENİN ÖZGÜNLÜĞÜ Karıncalarla ilgili bir çok araştırma yapılmıştır. Ancak karıncaları uzaklaştırmak için doğal yöntemler bilimsel olarak yeteri kadar ele alınmamıştır. Karıncalarla ilgili bir çok araştırma yapılmıştır. Ancak karıncaları uzaklaştırmak için doğal yöntemler bilimsel olarak yeteri kadar ele alınmamıştır. Karıncalarla mücadele genellikle kimyasal maddeler ile yapılmıştır. Karıncalarla mücadele genellikle kimyasal maddeler ile yapılmıştır. Son yıllarda böceklerle mücadelede doğal yöntemler önem kazanmıştır. Son yıllarda böceklerle mücadelede doğal yöntemler önem kazanmıştır.

10 YÖNTEM VE MATERYAL Karıncalar yuvalarından alınmıştır. Karıncalar yuvalarından alınmıştır.

11 Deney düzeneği Deney düzeneğioluşturulmuştur. 1.Kontrol Grubu: Ballı Ekmek 2.Ballı Ekmek+Maydanoz 3.Ballı Ekmek+Pudra 4.Ballı Ekmek+ Limon K. 5.Ballı Ekmek+ Kahve T.

12 12 saat boyunca birer saat aralıklarla beş dakika boyunca gözlem yapılmıştır.

13 Gözlemler sonucu elde edilen veriler değerlendirilmiş ve kaydedilmiştir.

14 Sonuç Karıncalar ile mücadelede kimyasal maddelerin yerine kullanılan geleneksel yöntemlerden maydanoz ve limon kabuğunun etkinliğinin az olduğu,bebek pudrası ve kahve telvesi yaptığımız deneyler sonucunda karınca uzaklaştırmada en uygun yöntemler olduğu görülmüştür.Bu yöntemler hem doğal hem de maliyeti düşüktür. Karıncalar ile mücadelede kimyasal maddelerin yerine kullanılan geleneksel yöntemlerden maydanoz ve limon kabuğunun etkinliğinin az olduğu,bebek pudrası ve kahve telvesi yaptığımız deneyler sonucunda karınca uzaklaştırmada en uygun yöntemler olduğu görülmüştür.Bu yöntemler hem doğal hem de maliyeti düşüktür.

15 KAYNAKLAR http://www.pireilaclama.web.tr/karinca.html http://www.pireilaclama.web.tr/karinca.html http://www.pireilaclama.web.tr/karinca.html http://tr.wikipedia.org/wiki/Kar%C4%B1nca http://tr.wikipedia.org/wiki/Kar%C4%B1nca http://tr.wikipedia.org/wiki/Kar%C4%B1nca http://images.google.com.tr/images http://images.google.com.tr/images

16 TEŞEKKÜR EDERİZ. GRUP ANADOLU


"KARINCA KOVUCU OLARAK KULLANILAN BAZI GELENEKSEL MADDELERİN ETKİSİNİN İNCELENMESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları