Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HASTA/YARALI TAŞIMA YÖNTEMLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HASTA/YARALI TAŞIMA YÖNTEMLERİ"— Sunum transkripti:

1 HASTA/YARALI TAŞIMA YÖNTEMLERİ
SON GÜNLERDE ÜLKEMİZDE YANLIŞ TAŞIMA NEDENİYLE YÜZLERCE İNSAN YA HAYATLARINI KAYBETMİŞLER YA DA SAKAT KALMIŞLARDIR. BİLİNÇSİZ MÜDAHALELER NETİCESİNDE YARDIM AMACIYLA BİR ŞEYLER YAPMAK İSTEYEN İNSANLAR YARDIM ETMEK İSTEDİKLERİ KİŞİYE YANLIŞ TAŞIMA VE YANLIŞ UYGULAMALAR NETİCESİNDE GERİYE DÖNÜŞÜ OLAMAYAN ZARARLAR VERMİŞLERDİR. TOPLUM OLARAK BU KONUDA DAHA FAZLA BİLİNÇLENMEK GEREKTİĞİ AŞİKÂRDIR. ÇÜNKÜ TOPLUMUN ÖZELLİKLE İLKYARDIM KONUSUNDA BİLİNÇSİZ OLAN BÜYÜK BİR KISMI “KARGA TULUMBA TAŞIMA YÖNTEMİ” ADINDA YÜZLERCE İNSANIN HAYATINI MAHVEDEN YENİ BİR YÖNTEM GELİŞTİRMİŞTİR.

2 KARGA TULUMBA YÖNTEMİ

3 SADECE YARALI DEĞİL HERHANGİ BİR AĞIRLIK KALDIRIRKEN İLKYARDIMCI KENDİNE DİKKAT ETMELİDİR. AĞIRLIKLARI, SEDYE YA DA YARALI DA OLABİLİR, EĞİLEREK DEĞİL ÇÖMELEREK VE AĞIRLIK MERKEZİNİ BELİRLEYEREK KALDIRMALIDIR. AKSİ HALDE BEL FITIĞI DA DAHİL OLMAK ÜZERE BİR ÇOK RAHATSIZLIKLA KARŞILAŞABİLİR.

4 ELLE TAŞIMA YÖNTEMLERİ
1- TEK KİŞİ İLE TAŞIMA 2- İKİ YADA DAHA FAZLA KİŞİ İLE TAŞIMA 3- SEDYE İLE TAŞIMA

5 1- TEK KİŞİ İLE TAŞIMA YÖNTEMLERİ:
A- OTURUR POZİSYONDA ÇEKEREK TAŞIMA: İLKYARDIMCI OTURUR POZİSYONDA ELLERİNİ YERE KOYMAK SURETİYLE RESİMDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ VÜCUDUNU DESTEKLER. İLKYARDIMCI YARALIYI BAŞI GÖĞÜS BÖLGESİNE GELECEK ŞEKİLDE BACAKLARININ ARASINA YATIRIR

6 İLKYARDIMCI AYAKLARI VE KOLLARI İLE KENDİNİ GERİYE DOĞRU İTEREK YARALIYI BULUNDUĞU ORTAMDAN ÇIKARIR. BU YÖNTEM ÖZELLİKLE DAR VE HAREKET ALANIN KISITLI OLDUĞU (MAĞARALAR GİBİ) ORTAMLARDAN YARALI TAHLİYESİNDE KULLANILIR. OMURİLİĞİNDE YARALANMA İHTİMALİ OLAN KİŞİLERDE UYGULANMAMALIDIR.

7 B- EL VE DİZ ÜZERİNDE EMEKLEYEREK TAŞIMA: YARALIYI SIRTÜSTÜ YATIRDIKTAN SONRA ELLERİ ÖNDE OLMAK KAYDIYLA BAĞLANIR. YARALININ BİLİNCİ AÇIKSA ELLERİ İLE İLKYARDIMCININ BOYNUNDAN DA TUTABİLİR. İLKYARDIMCI EMEKLEME POZİSYONUNDA İKEN YARALIYI BACAKLARININ VE ELLERİNİN ARASINA ALIR. EMEKLEMEK SURETİYLE YARALIYI BULUNDUĞU ORTAMDAN UZAKLAŞTIRIR. BU YÖNTEM ÖZELLİKLE DAR VE HAREKET ALANIN KISITLI OLDUĞU (MAĞARALAR GİBİ) ORTAMLARDAN YA DA DUMAN DOLU ODALARDAN YARALI TAHLİYESİNDE KULLANILIR. OMURİLİĞİNDE YARALANMA İHTİMALİ OLAN KİŞİLERDE UYGULANMAMALIDIR.

8 C- İTFAİYECİ YÖNTEMİ: İLKYARDIMCI YARALIYI BÜTÜN AĞIRLIĞI İLE TAŞIR. BİR ELİNİ YARALININ BACAKLARININ ARASINDAN GEÇİRİLEN İLKYARDIMCI AYNI ELİ İLE YARALININ BİLEKLERİNİ KAVRAR VE OMZUNA ALIR. DİĞER ELİNİN SERBEST KALMASI ÖZELLİKLE KAPALI ALANLARDA ÇIKARKEN KAPI AÇMAK YA DA DENGE SAĞLAMAK AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR. AYNI ZAMANDA İLKYARDIMCININ KUVVETİNE DE BAĞLI OLARAK KISA ZAMANDA UZUN MESAFE KAT EDİLEBİLEN BİR YÖNTEMDİR. BU NEDENLERLE YANGIN ORTAMLARINDAN YARALIYI UZAKLAŞTIRMANIN YA DA UZUN MESAFE TAŞIMANIN GEREKTİĞİ DURUMLARDA KULLANILIR.

9 İTFAİYECİ YÖNTEMİ

10 D- DESTEKLEYEREK TAŞIMA: YARALININ BİLİNCİ AÇIKSA VE AYAĞA KALKABİLECEK DURUMDAYSA KULLANILABİLECEK BİR YÖNTEMDİR. ÖZELLİKLE AYAK VEYA BACAK BÖLGESİNDEKİ YARALANMALARDA; İLKYARDIMCI YARALININ YARA OLAN TARAFINA GEÇER. BİR ELİ İLE YARALININ BELİNİ KAVRAR. YARALIYI KOLTUK ALTINDAN DESTEKLEYEREK DİĞER ELİ İLE BİLEĞİNİ TUTAR. YARALIYA KOLTUK DEĞNEĞİ GİBİ DESTEK OLMAK AMACIYLA KISA MESAFE TAŞIMALARDA KULLANILIR.

11 E- KUCAKTA TAŞIMA: “İLKYARDIMCININ YARALIYI KUCAĞINA ALARAK TAŞIMASIDIR” ŞEKLİNDE TANIMLANABİLİR. TAŞINACAK YER YAKINSA KULLANILABİLİR. VÜCUDUNDA KIRIK VE YA OMURİLİK ZEDELENMESİ İHTİMALİ OLAN KİŞİLERDE KULLANILMAZ.

12 F- SIRTTA TAŞIMA: İLKYARDIMCI YARALIYI SIRTINA ALIR
F- SIRTTA TAŞIMA: İLKYARDIMCI YARALIYI SIRTINA ALIR. YARALININ ELLERİNİN GÖĞÜS HİZASINDA KENETLENMESİ GEREK YARALININ SABİTLENMESİ GEREKSE HIZLI HAREKET EDEBİLMEK AÇISINDAN ÖNEMLİDİR. RAHAT HAREKET OLANAĞI OLMASI VE AĞIRLIK MERKEZİNİN DENGELENEBİLMESİ AÇISINDAN KULLANIŞLI BİR YÖNTEMDİR. UZUN MESAFE TAŞIMALARINDA KULLANILABİLİR. VÜCUDUNDA KIRIK YA DA OMURİLİĞİNDE ZEDELENME İHTİMALİ OLANLARDA UYGULANMAMALIDIR.

13 G- ÇEKEREK TAŞIMA: BU YÖNTEM ÖZELLİKLE YARALININ AĞIRLIĞI İLKYARDIMCI TARAFINDAN KALDIRILAMAYACAK DURUMDAYSA KULLANILIR. KISA MESAFE TAŞIMALARINDA KULLANILMALIDIR. —— — YARALIDAN ÇEKEREK TAŞIMA: BİLİNCİ KAPALI OLAN YARALIYI AYAĞA KALDIRIRKEN BOYUN BÖLGESİ DİZİMİZLE KESİNLİKLE DESTEKLENMELİDİR. — YARALININ ELBİSESİNDEN ÇEKEREK TAŞIMA: UYGULAMA ESNASINDA YARALIYA ZARAR VERMEMEYE ÖZEN GÖSTERİLMELİDİR. — YARALIYI BATTANİYE İLE ÇEKEREK TAŞIMA: AYNI İŞLEMLER BATTANİYE İLE YAPILIR.

14 ÇEKEREK TAŞIMA YÖNTEMLERİ

15 TEK KİŞİ İLE TAŞIMA YÖNTEMLERİ ARASINDA BÖYLE BİR YÖNTEM YOKTUR.
YAPMA! TEK KİŞİ İLE TAŞIMA YÖNTEMLERİ ARASINDA BÖYLE BİR YÖNTEM YOKTUR.

16 2- İKİ YÂDA DAHA FAZLA KİŞİ İLE TAŞIMA YÖNTEMLERİ
İKİ KİŞİNİN KUCAĞINDA TAŞIMA YÖNTEMİ A- İKİ KİŞİNİN KUCAĞINDA TAŞIMA: YARALI İKİ KİŞİNİN KUCAĞINA ALINMAK SURETİYLE TAŞINIR. İKİ KİŞİ OLDUĞU İÇİN HAREKETLERİN VE ADIMLARIN SENKRONİZE OLMASINA VE YARALININ AĞIRLIK MERKEZİNİN DENGELENMESİNE ÇOK DİKKAT EDİLMELİDİR. VÜCUDUNDA KIRIK YADA OMURİLİĞİNDE ZEDELENME OLASILIĞI OLAN KİŞİLERDE UYGULANMALIDIR.

17 B- ÜÇ KİŞİNİN KUCAĞINDA TAŞIMA (KAŞIK) YÖNTEMİ:
UYGULAMA AŞAMALARI: 1- HASTANIN SAĞ YADA SOL YANINA GEÇİLİR. ÜÇ İLKYARDIMCIDA BİRER DİZLERİ YUKARIDA KALACAK ŞEKİLDE DİZ ÇÖKER. YAPILACAK UYGULAMALARIN TAMAMI BİR KİŞİNİN KOMUTUYLA SENKRONİZE BİR ŞEKİLDE YAPILAMALIDIR. AKSİ HALDE YARALIYA GERİ DÖNÜŞÜ MÜMKÜN OLMAYA ZARARLAR VERİLEBİLİR. YARALININ BAŞ KISMINDA BULUNAN İLKYARDIMCI; BİR ELİ İLE BOYUN, DİĞER ELİ İLE GÖĞÜS BÖLGESİNİ, ORTADAKİ İLKYARDIMCI; BİR ELİ İLE BEL, DİĞER ELİ İLE KALÇA BÖLGESİNİ, AYAK TARAFINDA BULUNAN İLKYARDIMCI İSE; BİR ELİ İLE DİZ, DİĞER ELİ İLE DE AYAK BÖLGESİNİ DESTEKLEYEREK KAVRAR. 2- BİR İLKYARDIMCININ NET VE KESİN KOMUTUYLA YARALI DİZ HİZASINA KALDIRILIR VE DİZLERİN ÜZERİNE KONUR. 3- İKİNCİ BİR KOMUTLA HEP BİRLİKTE AYAĞA KALKILIR VE YARALI TAŞINIR.

18 KAŞIK YÖNTEMİ ÖZELLİKLE YARALILARI SEDYEYE ALIRKEN
KULLANILAN BİR YÖNTEMDİR. YARALININ ÇOK FAZLA HAREKET ETTİRİLMEMESİ AÇISINDAN TAM OLARAK UYGULANDIĞI TAKTİRDE ÇOK SAĞLIKLI BİR TAŞIMA YÖNTEMİDİR. VÜCUDUNDA KIRIK OLAN YARALILARDA UYGULANABİLİR.

19 2 1 3

20 C- İKİ KİŞİ İLE KALDIRARAK TAŞIMA
(TESKERECİ YÖNTEMİ): BU YÖNTEMDE İLKYARDIMCILARDAN İLKİ YATAR KONUMDAKİ YARALININ BAŞ TARAFINA GEÇER. HER İKİ KOLUNU YARALININ KOLTUKALTLARINDAN GEÇİREREK GÖĞÜS HİZASINDA ÇAPRAZLAYARAK YALNIZ AYAKLARI YERDE KALACAK ŞEKİLDE KALDIRIR. DİĞER İLKYARDIMCI SIRTI YARALIYA DÖNÜK OLACAK ŞEKİLDE AYAKLARINDAN TUTARAK KALDIRIR. ÖZELLİKLE TEK KİŞİNİN TAŞIYAMAYACAĞI KADAR AĞIR KİŞİLERİN UZUN MESAFE TAŞINMASINDA KULLANILABİLİR. İKİ KİŞİ ÇALIŞILDIĞI İÇİN TÜM UYGULAMALAR BİR KİŞİNİN VERECEĞİ KOMUTLA YAPILMALIDIR. VÜCUDUNDA KIRIK VEYA OMURİLİĞİNDE ZEDELENME İHTİMALİ OLAN KİŞİLERDE UYGULANMAMASINA VE YARALIYI TAŞIRKEN BACAKLARIN VE SIRTIN DÜZ OLMASINA DİKKAT EDİLMELİDİR.

21 İKİ KİŞİ İLE KALDIRARAK TAŞIMA (TESKERECİ) YÖNTEMİ

22 D- SANDALYE İLE TAŞIMA: SAĞLAM BİR SANDALYE BULUNDUKTAN SONRA YARALI SANDALYEYE OTURTULUR. İLKYARDIMCILARDAN BİRİ SANDALYENİN YASLANMA BÖLÜMÜNÜN UÇ KISMINDAN, DİĞERİ ÖN KISIMDAKİ İKİ AYAKTAN TUTARAK VERİLEN KOMUTLA KALDIRIR. ÖZELLİKLE SEDYENİN MANEVRA YAPAMAYACAĞI DAR MERDİVENLİ YÜKSEK BİNALARDAN AMBULANSA KADAR OLAN KISA MESAFELERE TAŞIMADA KULLANILAN BASİT BİR YÖNTEMDİR. OMURİLİĞİNDE ZEDELENME İHTİMALİ YADA VÜCUDUNDA KIRIK ŞÜPHESİ OLANLARDA KULLANMAMALIDIR.

23 E- İKİ KOL İLE TAŞIMA: İLKYARDIMCILAR RESİMDE DE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ BİRER ELLERİNİ BİRBİRLERİNİN OMUZLARINA KOYAR, DİĞER ELLERİYLE DE ÖNDE KARŞILIKLI BİLEKLERİNDEN TUTARLAR. YARALI ÖNDE BİRLEŞEN ELLERİN ÜZERİNE OTURUR VE ELLERİ İLE İLKYARDIMCILARIN OMUZLARINA KOYAR. ANLATIMDAN DA ANLAŞILACAĞI GİBİ BU YÖNTEMİN UYGULANACAĞI YARALININ BİLİNÇLİ OLMASI GEREKİR. UZUN MESAFE TAŞIMALARDA KULLANILABİLECEK BİR YÖNTEMDİR.

24 F- DÖRT ELLE TAŞIMA (ALTIN BEŞİK YÖNTEMİ):
BU TAŞIMA YÖNTEMİNİN UYGULANABİLMESİ İÇİN YARALININ TEK VEYA İKİ ELİYLE İLKYARDIMCILARA YARDIMCI OLMASI GEREKTİĞİNDEN BİLİNÇLİ OLMASI GEREKİR.İLK RESİMDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ İLKYARDIMCI BİR ELİ İLE KENDİ BİLEĞİNİ, DİĞER ELİYLE DE KARŞISINDAKİ İLKYARDIMCININ (YÜZÜ KENDİSİNE DÖNÜK OLMALI) BİLEĞİNİ KAVRAR. YARALI İLKYARDIMCILARIN ELLERİNİN ÜZERİNE OTURARAK İLKYARDIMCILARIN OMUZLARINDA DESTEK ALIR. İLKYARDIMCILARDAN (DENGENİN KAYBOLMAMASI İÇİN) SAĞ TARAFTAKİ SAĞ, SOL TARAFTAKİ SOL AYAĞI İLE ALDIKLARI KOMUT DOĞRULTUSUNDA YÜRÜMEYE BAŞLAMALIDIR.

25 G- ÜÇ KOL İLE TAŞIMA: İLKYARDIMCILARDAN BİRİSİ BİR ELİ İLE KENDİ BİLEĞİNİ DİĞER ELİ İLE DE KARŞISINDA DURAN İLKYARDIMCININ BİLEĞİNİ KAVRAR. DİĞER İLKYARDIMCI SADECE ARKADAŞININ BİLEĞİNDEN KAVRAR. BÖYLECE BİR ELİNİ SERBEST BIRAKMIŞ OLUR. YARALI BİRLEŞEN ELLERİN ÜZERİNE OTURUR VE ELLERİYLE İLKYARDIMCILARIN OMUZLARINDAN DESTEK ALIR. İLKYARDIMCI SERBEST KALAN ELİ İLE YARALIYA MÜDAHALE EDEBİLİR. ÖZELLİKLE BACAK BÖLGESİNDE OLUŞABİLECEK YARALANMALARDA, BACAKTAKİ YARAYA HAREKET HALİNDEYKEN MÜDAHALE EDİLEBİLDİĞİNDEN (SOĞUK UYGULAMA, TAMPON VB.) KULLANIŞLI BİR YÖNTEMDİR.

26 SEDYEYE ALMA YARALIYI SEDYEYE ALMAK ÖZELLİKLE VÜCUDUNDA KIRIK YADA OMURİLİK ZEDELENMESİ VARSA ÇOK DİKKAT VE ÖZEN İSTEYEN BİR İŞTİR. HEDEF YARALIYI SEDYEYE GÖTÜRMEK DEĞİL SEDYEYİ YARALIYA GÖTÜRMEK OLMALIDIR. EĞER YETERİNCE KALABALIKSAK YARALIYI MÜMKÜN OLDUĞU KADAR AZ HAREKET ETTİRMEK KAYDIYLA SEDYEYE ALABİLİRİZ. BUNU YAPMAK İÇİN BEŞ KİŞİ YETERLİ OLACAKTIR. İLK DÖRT KİŞİ YARALIYI KALDIRIRKEN BEŞİNCİ KİŞİ SEDYEYİ YARALININ ALTINA YERLEŞTİRİR. KALDIRILAN YARALI SEDYENİN ÜZERİNE YAVAŞÇA KONULUR

27 YARALIYI SEDYEYE ALMAK ÖZELLİKLE VÜCUDUNDA KIRIK YADA OMURİLİK ZEDELENMESİ VARSA ÇOK DİKKAT VE ÖZEN İSTEYEN BİR İŞTİR. HEDEF YARALIYI SEDYEYE GÖTÜRMEK DEĞİL SEDYEYİ YARALIYA GÖTÜRMEK OLMALIDIR. EĞER YETERİNCE KALABALIKSAK YARALIYI MÜMKÜN OLDUĞU KADAR AZ HAREKET ETTİRMEK KAYDIYLA SEDYEYE ALABİLİRİZ. BUNU YAPMAK İÇİN BEŞ KİŞİ YETERLİ OLACAKTIR. İLK DÖRT KİŞİ YARALIYI KALDIRIRKEN BEŞİNCİ KİŞİ SEDYEYİ YARALININ ALTINA YERLEŞTİRİR. KALDIRILAN YARALI SEDYENİN ÜZERİNE YAVAŞÇA KONULUR.

28 İLKYARDIMCILARIN KONUMLARI BAŞ KISIMDAN İTİBAREN SIRASI İLE ŞU ŞEKİLDE OLMALIDIR.
—İLK KİŞİ: YARALININ KAFASINI SABİTLEMEKLE GÖREVLİDİR. —İKİNCİ KİŞİ: BOYUN VE OMUZ BÖLGESİNİ DESTEKLEMELİDİR. —ÜÇÜNCÜ KİŞİ: BEL VE KALÇA KISMINI DESTEKLEMELİDİR. —DÖRDÜNCÜ KİŞİ: DİZ VE AYAKLARIN SABİT KALMASI İLE GÖREVLİDİR. —BEŞİNCİ KİŞİ: DİĞER DÖRT KİŞİ YARALIYI KALDIRIRKEN SEDYEYİ YARALININ ALTINA YERLEŞTİRİR

29 SEDYEYE ALMA 1 2

30 KÖPRÜ YÖNTEMİ İLE SEDYEYE ALMA
BU YÖNTEM ÖZELLİKLE DEPREM ETKİSİ İLE YIKILAN BİNALARIN ENKAZI YADA KANALİZASYON HATLARI GİBİ YAN YANA VE AYAKTA DURULAMAYACAK KADAR DAR ALANLARDAKİ YARALILARI SEDYEYE ALMAK İÇİN KULLANILIR. İLK ÜÇ İLKYARDIMCI YARALIYI KALDIRIRKEN DÖRDÜNCÜ İLKYARDIMCI SEDYEYİ YARALININ ALTINA YERLEŞTİRİR.

31 İLKYARDIMCILARIN KONUMLARI BAŞ KISIMDAN İTİBAREN SIRASI İLE ŞU ŞEKİLDE OLMALIDIR.
—İLK KİŞİ: YARALININ BAŞINI SABİTLEMELİDİR. —İKİNCİ KİŞİ: YARALININ KALÇASINDA DESTEKLEYEREK KALDIRIR. —ÜÇÜNCÜ KİŞİ: YARALININ AYAKLARINI KALDIRMAKLA GÖREVLİDİR. —DÖRDÜNCÜ KİŞİ İSE: SEDYEYİ YARALININ ALTINA DİĞER İLKYARDIMCILARIN BACAKLARININ ARASINDAN SÜRER. SEDYENİN YERLEŞTİRİLEBİLMESİ İÇİN YARALININ 20–25 CM KALDIRILMASI YETERLİ OLACAKTIR.

32 DÖRT KİŞİ İLE SEDYE TAŞIMA:
EĞER İLKYARDIMCI SAYISI YETERLİ İSE SEDYEYİ TAŞIRKEN “DÖRT KİŞİ İLE TAŞIMA YÖNTEMİ ” TERCİH EDİLMELİDİR. GEREK HASTAYI SARSMAMAK AÇISINDAN GEREKSE DENGE SAĞLANMASI VE KAYBEDİLEN GÜÇ AÇISINDAN DAHA AVANTAJLIDIR.

33 DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:
—DÖRT KİŞİNİN AYNI ANDA HAREKET EDEBİLMESİ İÇİN BİR KİŞİNİN KOMUT VERMESİ GEREKİR. SEDYEYİ TAŞIYAN GRUBUN LİDERİ ÖN KISMIN SOL TARAFINDA BULUNAN İLKYARDIMCIDIR. İLKYARDIMCILAR YER DEĞİŞTİRSE BİLE KOMUTLARI HER ZAMAN BURADA BULUNAN KİŞİ VERİR. KOMUTLAR NET, KESİN VE HERKESİN DUYABİLECEĞİ SES YÜKSEKLİĞİNDE OLMALIDIR. KOMUTLAR: SEDYEYİ KALDIRMAK İÇİN “SEDYE KALDIRILACAK – KALDIR” ŞEKLİNDE, SEDYEYİ YERE BIRAKMAK İÇİNSE “SEDYE İNDİRİLECEK – İNDİR” ŞEKLİNDE OLMALIDIR. BİLDİRİLEN EYLEMLER KOMUTUN BİTMESİ İLE UYUM İÇİNDE UYGULANMALIDIR. AKSİ HALDE YARALIYA ZARAR VERİLEBİLİR. —SEDYE TAŞINIRKEN YARALININ KONUMU; AYAK KISMI ÖN TARAFA BAKACAK ŞEKİLDE OLMALIDIR. SADECE MERDİVEN ÇIKARKEN VEYA ARAZİDE YOKUŞTAYKEN BAŞ KISMI ÖN TARAFA GELMELİDİR. —SEDYE TAŞINMAYA BAŞLADIKTAN BİR SÜRE SONRA YORULMALAR OLACAKTIR. SEDYENİN ÖN VE ARKASINDA BULUNAN İLKYARDIMCILAR BULUNDUKLARI YERİN ÇAPRAZINDAKİ KİŞİ İLE YER DEĞİŞTİRMELİDİR. BÖYLECE SAĞ ELİYLE TAŞIYANLAR SOL, SOL ELİYLE TAŞIYANLAR SAĞ ELLERİ İLE TAŞIMAYA BAŞLAMIŞ OLURLAR.

34 İKİ KİŞİ İLE SEDYE TAŞIMA:
PERSONEL SAYISI YETERSİZ OLDUĞUNDA UYGULANIR. KOMUTLARI ÖNDE BULUNAN İLKYARDIMCI VERİR. DİĞER HUSUSLAR “DÖRT KİŞİ İLE SEDYE TAŞIMA YÖNTEMİ” İLE AYNIDIR.

35 PRATİK SEDYE YAPIMI: YARALI TAŞIMALARI MÜMKÜN OLDUĞUNCA SEDYE TEDARİK EDEREK YAPILMALIDIR. ANCAK YARALININ BULUNDUĞU ORTAMDA HER ZAMAN SEDYE BULUNMAYABİLİR. BU DURUMLARDA EMPROVİZE (ÇEVREDEN BULUNABİLECEK) MALZEMELERDEN SEDYE YAPILABİLİR. SEDYE YAPABİLMEK İÇİN UZUNLUKLARI BİRBİRİNE YAKIN TAKRİBEN 2 METRELİK HASTAYI TAŞIYABİLECEK SAĞLAMLIKTA İKİ TANE AĞAÇ PARÇASI VE BİR TANE SEDYE YETERLİDİR. SEDYE YAPIMI ŞU ŞEKİLDEDİR. 1- AĞAÇ PARÇALARI BATTANİYENİN ORTASINA (ARASINA YARALI SIĞABİLECEK ARALIKLARLA) YERLEŞTİRİLİR. 2- BATTANİYENİN UÇLARI KATLANARAK ORTADA BİRLEŞTİRİLİR. 3- YARALI SEDYEYE ALINARAK TAŞINIR.

36 1 2 3 PRATİK SEDYE YAPIMI

37 ALİ İHSAN KÖRPEŞ KAYNAKLAR:
HÜLYA ÜNALAN GEDİK – SİVİL SAVUNMA DERS NOTLARI MAHALLE AFET GÖNÜLLÜLERİ EĞİTİM NOTLARI TOPLUM AFET GÖNÜLLÜLERİ EĞİTİM NOTLARI HAZIRLAYAN: ALİ İHSAN KÖRPEŞ SAĞLIK MEMURU İLKYARDIM VE AMBULANS BİRİM AMİRİ


"HASTA/YARALI TAŞIMA YÖNTEMLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları