Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SUNUM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SUNUM."— Sunum transkripti:

1 SUNUM

2 REKABET VE KİŞİSEL İMAJ YÖNETİMİ

3 Acımasız rekabet ortamı, sadece şirketlerin veya esnaf ve sanatkârların pazarda yer bulmaya çalışan yeni ürünlerini zorlamıyor. Bu şartlar, o şirketin ya da esnaf ve sanatkâr odalarının üyelerini de zorluyor. Alışılmışın dikkat çekmediği, fark yaratmanın her geçen gün daha fazla önem kazandığı bir dönemdeyiz. İnsanlar uzmanlığıyla, değerleriyle, kişisel özellikleriyle rakiplerinden farklarını ortaya koymalı ki kişisel marka olma yolculuğunda ilk adımı atmış olsun.

4 Bir ürünün markalaşması, ona rekabet dünyasında ne avantajlar sağlayacaksa aynı avantajlar birey için de geçerli olacaktır. Marka olan kişi; sektörün aranan, danışılan, en çok tanınan, bilinen, itibar edilen, talep edilen, örnek alınan, yüksek ücret ödenen, ilişkileri, etkisi ve gücüyle gıpta edilen bir profesyonel veya İŞ ADAMI olacaktır. Bireysel marka yolculuğu uzun bir yolculuktur. Sabır, tutarlılık ve süreklilik gerektirir. Bu yolculukta ele alınması, üzerinde çalışılması ve yönetilmesi gereken ilk konu kişisel imajımızdır. İmaja birçok kişinin yaklaşımı, şekilsel olduğu ve üzerimize sonradan geçirilmiş sahte bir kılıf olduğu yönündedir. Çok yanlış bir düşüncedir.

5 Kişisel imajı iki ayrı bölümde incelemekte fayda vardır.
1. İçerik: Yaptığımız işteki uzmanlığımız, bilgi ve entelektüel birikimimiz. 2. Şekil: Sahip olduğumuz ve yukarıda bahsi geçen içeriği diğerlerine aktarmamıza, paylaşmamıza yardımcı olacak iletişim becerilerimiz, kendimizi etkili şekilde ifade etmemize ve taşımamıza yardımcı olacak özelliklerimizdir. Konuşmamızdan vücut dilimize, ses tonumuzdan üslûbumuza, dinleme becerilerimizden yazmaya, görgü ve nezaketten görüntümüze, tutumumuza kadar tüm öğeler şekil altında sorgulanabilir.

6 Biri olmadan diğerinin anlamı olmaz
Biri olmadan diğerinin anlamı olmaz. Çok kuvvetli içeriğe sahip kişiler vardır. “Şekil de neymiş? Ben bilgimle bu açığımı kapatırım.” düşüncesiyle hareket ederler. Oysa ki iletişim becerilerimizle doğru şekilde aktarıldığı zaman bilginin etkisini hissederiz. Bunun tam tersi de zaman zaman karşılaştığımız bir durumdur. İyi giyimli, etkileyici bir ses tonuna sahip, iletişim becerileri gelişmiş, hitabet sanatını çok iyi bilen, kendisini çok iyi taşıyan ve sunan birisiyle biraz zaman geçirdiğimizde, bazen bilgisinin sadece yüzeysel olduğunu ve ne kadar cahil olduğunu anlayabiliriz.

7 Hepimizin bir imajı vardır
Hepimizin bir imajı vardır. Kendimize sormamız gereken soru şudur: “Acaba benim imajım olumlu, doğal, samimi ve zeki mi? Hem profesyonel, hem sosyal yaşamımda beni başarılı kılıyor mu? Kişisel imajım, içinde bulunduğum sektör, çalıştığım kurum, hedeflerim ve sosyal yaşamım da tutarlılık içinde mi?” Bu soruların cevabı evetse, siz hem profesyonel, hem sosyal yaşamınızda daha çok sevilen, güven duyulan, sayılan ve başkalarına göre daha çabuk başarı merdivenlerini çıkan birisinizdir. Siz, çevrenize başarı, kalite ve sorumluluk mesajı veriyorsunuzdur.

8 Örnek bir çalışmada neler yapılmalıdır? İşte size cevabı;
Kişisel imajımızı, bize kazandıran bir hale getirmek için sürekli çalışmamız gerekir. Örnek bir çalışmada neler yapılmalıdır? İşte size cevabı; 1. Konumuzda uzmanlaşmalıyız. 2. İletişim becerilerimizi geliştirmeliyiz. 3. Dilimizi daha doğru ve güzel kullanma ve toplum önünde konuşma konularında kendimizi geliştirmeliyiz. Etkili ve iz bırakan sunumlar yapmalıyız. 4. Beden dilimizi sözlerimizle uyum içinde kullanmalı, beden dilimizle olumlu ve açık mesajlar vermeliyiz.

9 5. Başkalarının beden dillerini doğru okumaya çalışmalı ve onlarla uyum sağlayabilmek için çaba sarf etmeliyiz. 6. ETKİLİ DİNLEMEYİ ÖĞRENMELİYİZ. 7. İnsanlarla empatik bağ kurmalıyız. 8. Her zaman olumlu düşünmeye özen göstermeliyiz. 9. Nezaket kurallarını öğrenmeli ve uygulamalıyız. 10. Kendimizi sunmamıza yarayacak kartvizitlerimizin, kurumumuza ait tüm basılı malzemelerin profesyonelce hazırlanmış olmasına özen göstermeliyiz. 11. Kurumumuza, pozisyonumuza ve hedeflerimize uygun giyinmeliyiz. 12. Her zaman bakımlı ve temiz görünmeliyiz.

10 13. Bize yakışan, bizi tamamlayan renklerde ve stilde giyinmeli, kıyafetlerimizin vücudumuza uygun olmasına dikkat etmeliyiz. 14. Gelişme ve değişime açık olmalıyız. 15. İşyerimizin, ofisimizin, evimizin, kullandığımız araç ve eşyaların görüntüsüne ve bakımına özen göstermeliyiz. 16. Kendimizi sevmeli, değer vermeli ve kendimize güvenmeliyiz. 17. Doğru beslenmeli, spor yapmalı ve sağlığımıza özen göstermeliyiz.

11 Hepinize yolculuğunuzda başarılar diliyorum.
Kişisel imaj yönetiminin kariyer geliştirmede ve sosyal statü sahibi olma konusunda önemi hiç şüphesiz çok büyüktür. Kişisel imajımızı yönetirken içten dışa uzun bir yolculuğumuz olduğunu unutmamalı ve sabırla çalışmalıyız. Hepinize yolculuğunuzda başarılar diliyorum. Kaynakça: Özlem ÇAKIR Profesyonel İmaj ve İletişim Danışmanlığı

12 Hazırlamış olduğumuz sunumları www. istesob
Hazırlamış olduğumuz sunumları web adresinden “Mesleki Eğitim” bölümüne girerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

13 TEŞEKKÜR EDERİZ İSTESOB EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Eğitim Müdürü: Metin İÇTEM Eğitim Müd. Asistanı: Ahmet Z. GÜNDOĞDU


"SUNUM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları