Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Kanse r, vücuttaki bir hücre grubunun aşırı ve kontrolsüz şekilde çoğalması sonucu meydana gelmektedir. KANSER NEDİR?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Kanse r, vücuttaki bir hücre grubunun aşırı ve kontrolsüz şekilde çoğalması sonucu meydana gelmektedir. KANSER NEDİR?"— Sunum transkripti:

1  Kanse r, vücuttaki bir hücre grubunun aşırı ve kontrolsüz şekilde çoğalması sonucu meydana gelmektedir. KANSER NEDİR?

2

3 Kansere bağlı ölümler, ölüm nedenleri arasında kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sıradadır.

4 KANSER ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

5  Vücuttaki her doku ve organın hücrelerinden kanser oluşabilmektedir.  Kanserli hücrelerin köken aldığı organ ve hücre tipine göre hastalık adlandırılır. (Örn:Akciğer kanseri, meme kanseri, prostat kanseri,mide kanseri,kolon kanseri.. vs.)

6 KANSERİN BAŞLICA BELİRTİ VE BULGULARI NELERDİR? Kanserin belirti ve bulguları köken aldığı doku ve organlara göre değişir. Hatta bazen hiç belirti ve bulgu vermeden kontrol muayenelerinde kanser tanısı konulabilir. Genel anlamda kanserler belirti verdiklerinde ileri evrededirler.

7  Şu belirtilere dikkat edilmelidir: 1- Dışkılama ve idrar alışkanlıklarında değişiklikler 2- Uzun süren, iyileşmeyen yaralar 3- Beklenmeyen kanama ve akıntılar 4- Meme veya başka organlarda elle hissedilen şişlikler 5- Yutma güçlüğü veya hazımsızlık 6- Nedeni bilinmeyen kilo kaybı 7- Siğil ve benlerde belirgin değişiklik 8- Uzun süren ses kısıklığı ve öksürük

8 KADINLARIN ÖĞRENMESİ GEREKEN 10 ÖNEMLİ KANSER BELİRTİSİ 1) Pelvik a ğ rısı: Pelvik ağrısı rahim, yumurtalık, rahim ağzı ve vajina kanserleriyle bağlantılı olabilir. 2) Karında ş i ş kinlik ve gerginlik hissi: Bunlar, yumurtalık kanserinin en yaygın belirtileridir. 3) Belin alt kısmında geçmeyen a ğ rı: Yumurtalık kanserinin önemli bir belirtisidir.

9 4)Anormal vajinal kanama: Aşırı kanama, İki adet arasında kanama ve Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında kanamaların olması rahim ağzı, rahim, yumurtalık gibi jinekolojik kanserlerin önemli işaretleridir. 5) Geçmeyen ate ş : İnatçı ateş (7 günden uzun süren) genellikle kanserin belirtisidir. Ancak ateş başka sağlık sorunlarının da belirtisi olabilir.

10 6)Devamlı mide ve ba ğ ırsak bozuklukları: Mide ve bağırsak hareketlerinde değişiklik jinekolojik kanserlerin ya da kolon kanserinin belirtisi olabilir. 7) İ stem dı ş ı kilo kaybı: Kısa sürede diyet ya da egzersiz yapmadan kilo kaybetmektir.

11 8) Vulva (dı ş genital organlar) ya da vajinada anormallik: Ağrı, cilt renginde değişiklik, akıntı, kaşıntı gibi şikayetler vulva ya da vajinal anormallikler… 9) Memede de ğ i ş iklikler: Memede kızarıklık, hassasiyet, çukurlaşma, dolgunluk hissi, ele gelen kitle, meme başından akıntı… 10) A ş ırı halsizlik: Halsizlik en önemli kanser belirtilerinden biridir.

12 Bu bulgular her zaman kanser demek değildir. Ancak nedenlerinin belirlenmesi için mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Kanser bulaşıcı bir hastalık olmayıp, erken tanısı ve tedavisi mümkün olan bir hastalık grubudur.

13 KANSERİN NEDENLERİ 1-ÇEVRESEL FAKTÖRLER  Sigara  Alkol kullanımı  Kimyasal maddeler (katran, benzen vs)  Uzun süre güneş altında kalma  Bazı virüsler (HPV, HBV, retrovirus)  Çevre kirliliği (hava, su, toprak vs)  Radyasyona maruz kalma  Yanlış beslenme

14 KANSERİN NEDENLERİ-2 2-İÇSEL FAKTÖRLER  Hormonal  Bağışıklık bozuklukları  Aile öyküsü  Genetik nedenler  Yaş  Cinsiyet

15 SİGARA VE KANSER

16 1- SİGARA ve ALKOL KULLANIMI azaltılması azaltılması KANSERİN NEDENLERİ

17 2-UZUN SÜRE VE TEHLİKELİ SAATLERDE GÜNEŞ ALTINDA KALMA

18 3-AŞIRI DOZDA RÖNTGEN IŞININA MARUZ KALMA,

19 4-BAZI KİMYASAL MADDELER (KATRAN, BENZİN, BOYA MADDELERİ, ASBEST V.B.)

20 5-BAZI VİRÜSLER HPV HBV, HCV EBV HTLV, …

21 6-HAVA KİRLİLİĞİ

22 7-RADYASYONA MARUZ KALMA

23 8-KÖTÜ BESLENME ALIŞKANLIĞI

24 Kalıtsal nedenler: Şu an için henüz yeterli düzeyde veri ve teknolojiye sahip değiliz. Çevresel nedenler: Büyük bir kısmı çevre ve yaşam tarzı değişiklikleriyle önlenebilir (sigara içilmemesi, lifli beslenme, ekolojik dengeyle uyum içinde yaşama…vs).

25  Erken teşhis ve tedavi alanlarında son yıllarda büyük gelişmeler yaşanmıştır. KANSERİN ERKEN TANI VE TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

26  Bütün kanser türleri için erken tanı ve tedavi seçeneği henüz mevcut değildir.Ancak birincil koruma ile bazı kanserlerin risk faktörleri kaldırılabilir. Örn:Akciğer kanseri için henüz bir erken tanı metodu mevcut değilken sigara içiminin ortadan kaldırılması akciğer kanserini büyük oranda önler.

27 KANSERİN ERKEN TANI VE TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?  BİRİNCİL KORUNMA; Kanser yapıcı maddelerden korunma  İKİNCİL KORUNMA; Erken tanı ve etkin tedavi yöntemleri uygulama

28 BİRİNCİL KORUNMA  Sigara içiminin önlenmesi  Alkol alımının kısıtlanması (Kadın:10gr,Erkek:20gr) Güneş ışınlarından korunma (11:00-15:00) Dengeli ve doğru beslenme Mesleki temasta önlemler Çevre temizliğine önem verme Düzenli egzersiz yapma Genel temizlik kurallarına uyma

29 İKİNCİL KORUNMA KETEM Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi Kocaeli KETEM: Kocaeli Devlet Hastanesi G blok 3.kat Tel: 0262-309 2370 Darıca KETEM: Darıca Farabi Devlet Hastanesi Tel: 0262 655 0608

30 KANSER TÜRÜERKEN TANI YÖNTEMİUYGULAMA SIKLIĞI Meme Kanseri Kendi Kendine Meme Muayenesi (KKMM) Klinik Meme Muayenesi (KMM) Mammografi 20 yaş ve üstü : Ayda bir KKMM 40-69 yaş : 2 yılda bir KMM ve mammografi Rahim Ağzı Kanseri Pap Smear30-65 yaş: 5 yılda bir Kalın Barsak Kanseri Dışkıda gizli kan (GGK) bakılması 50 yaş ve üstü: 2 yılda 1 GGK Prostat Kanseri Kanda total ve serbest PSA düzeyleri 50 yaş ve üstü: Yılda 1 total ve serbest PSA İKİNCİL KORUNMA

31 BESLENME NASIL OLMALI? Posalı gıdalarla beslenilmelidir Zeytinyağı ve balık bol tüketilmelidir Vitamin C, A ve E kanser önleyici özelliklere sahiptir Kalsiyum ile beslenmek yararlıdır Fazla tuzlu, salamura, turşu, yanmış ve tütsülenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır Hazır gıdalardaki koruyucu maddelerin yüksek miktarlarda olması zararlı etkilere sahiptir Aşırı sıcak içecek-yiyecekten sakınılmalıdır Aşırı şişmanlık her zaman zararlıdır.

32 KANSERDE ERKEN TANI  Tedavi şansını artırır  Tedaviyi kolaylaştırır  Tedavi giderlerini azaltır  Doku ve organ kaybını önler  Sakatlık bırakmaz  HAYAT KURTARIR!

33 KANSERDEN DEĞİL, GEÇ KALMAKTAN KORKULMALIDIR!!

34 ERKEN TEŞHİS DÜZENLİ KONTROLLERLE MÜMKÜNDÜR VE HAYAT KURTARIR HAYAT KURTARIR KETEM’E BEKLİYORUZ İzmit KETEM İletişim : 0 262 309 2370 Darıca KETEM İletişim :0 262 655 0608


" Kanse r, vücuttaki bir hücre grubunun aşırı ve kontrolsüz şekilde çoğalması sonucu meydana gelmektedir. KANSER NEDİR?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları