Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MİCROSOFT WORD KELİME İŞLEMCİ GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK BÖLÜMÜ 2010-2011.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MİCROSOFT WORD KELİME İŞLEMCİ GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK BÖLÜMÜ 2010-2011."— Sunum transkripti:

1 MİCROSOFT WORD KELİME İŞLEMCİ GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK BÖLÜMÜ 2010-2011

2 Giriş Bilgisayarlar insan yaşamına girmeden önce yazı, mektup, kitap, makale gibi dokümanlar, daktilo ve benzeri yazım araçları kullanarak hazırlanırdı. Artık günümüzde bilgisayarların yoğun bir şekilde devreye girmesi ile, bilgisayarlar da yazı yazmak ve doküman almak şeklinde kullanılmaya başlamıştır. Daha önce bilgisayarlar da editör (Kelime İşlem) programı olarak WORDSTAR(WS), PROFESSIONAL WRITE (PW) ve WORD PERFECT (WP) gibi kelime işlem programları kullanılıyordu. Bu programlar günümüzde de hala kullanılmaktadır. Ancak yeni kelime işlem programlarının piyasaya sürülmesi ve daha etkin yazım özelliklerinin olması yeni kelime işlem programlarının kullanımını arttırmıştır.

3 Kelime İşlemci Manyetik ortamda, kelimeler, metinler üzerinde yapılan her türlü düzeltme, ekleme,silme veya taşıma, kelime işlem işlevini ifade eder. Kelime işlem kullanımı ise kelime işlemci yani kelime işlem programı yardımıyla kelime işlem işlevini gerçekleştirmektir. Kelime işlem kullanımında, program kullanımı söz konusudur. Kelime işlem programlarında, metinler ve sözcükler genellikle klavyeden girilir. Klavyeden girilen bilgiler bilgisayar ekranında görsel olarak izlenebilir. Ekranda görülenler o anda bilgisayarın ana belleğinde (main memory) geçici olarak yer alır.Ana bellekteki yazıları yardımcı bellek olarak betimlenen disk veya disket birimlerine, dosya adı verilerek kaydetmek gerekir. O anda, ana bellekte olan veya daha önceden manyetik ortama kaydedilen dosyaların istenildiği zaman kağıda dökümleri alınabilir.

4 Seçim işlemi

5 Dikey Metin Seçme

6 Girintiler

7 Belgeyi parolalı kaydetme

8 Giriş - Pano Başlat çubuğu üzerinde Office Düğmesi bulunur. Dosya menüsü komutlarını içerir.

9 Office Düğmesi - Yeni Yeni bir dosya açmak için bu düğme kullanılır. Kısa yolu Ctrl + N

10 Office Düğmesi - Aç Daha önce oluşturduğunuz dosyalarınızı yeniden açmak için kullanılır. Kısa yolu Ctrl + O

11 Office Düğmesi - Kaydet Belgelerinizi dosya adı vererek kaydetmek için kullanabilirsiniz. Bu işlemi belli aralıklarda yapmalısınız. Aksi halde yapmış olduğunuz değişiklikler kaybolabilecektir. Kısa yolu Ctrl + S

12 Office Düğmesi – Farklı Kaydet Dosyanızı farklı bir dosya adı ile ya da farklı bir formatta kaydedebilirsiniz. Kısa yolu F12

13 Office Düğmesi - Yazdır Oluşturduğunuz belgeyi yazılı ortama dökmek için kullanabilirsiniz. Kısa yolu Ctrl + P

14 Office Düğmesi – Yazdır –Baskı Önizleme

15 Hızlı Erişim Araç Çubuğu Başlat çubuğu üzerinde Hızlı Erişim Araç Çubuğu bulunur. Sıklıkla kullandığımız komutları içerir. Yandaki gibi işaretleyerek ya da işareti kaldırarak bu çubuğu düzenleyebiliriz.

16 Şeriti simge durumuna küçültebilir ya da görünür hale getirebilirsiniz.

17 Kısayol Tuşları Alt tuşuna basarak kısayol tuşları aktifleştirilebilir. Mesela Alt tuşuna bas, sonra da O tuşuna bas.

18 Giriş - Pano Giriş sekmesindeki ilk grub Pano grubudur. Kes, kopyala, yapıştır komutlarını kullanarak metni taşıyabilir ya da kopyalayabiliriz. Biçim boyacısı, var olan biçimi başka bir yere aktarmada kullanılır.

19 Seçilen metnin biçimini kopyalar. Biçimi kopyalanacak metin seçilir, ve biçim boyayıcısına basılır. Daha sonra biçim uygulanacak metin seçilir. Seçim tamamlanır ise biçim kopyalanmış olur. Biçim Boyacısı

20 Giriş – Yazı Tipi Belgemizde kullanacağımız yazı tipini, stilini, boyutunu, alt simge, üst simge, dolgu rengi, yazı tipi rengi, yazı tipi boyutunu artırmaya yarayacak düğmeler vardır.

21 Giriş – Alt ve Üst Simge Belgemizde kullanacağımız yazı, alt simge, üst simge ekleyebiliriz.

22 Giriş - Hizalama Seçilen metni hizalama işlemlerinde kullanılır.

23 Hazırlanan metni hizalamak için biçimlendirme araç çubuğundaki düğmeler kullanılabilir. Metinler sayfa üzerinde sola, sağa, ortaya ve her iki yana hizalanır. Giriş - Hizalama

24

25 Giriş - Listeler Oluşturmak Madde İşaretleri Numaralandırma Çok Düzeyli Liste Yazılan metni veya listemizi maddeler halinde yazmak için kullanılır.

26 I.Toprak II.Hava III.Su a)Doğal b)Saf c)Ucuz Toprak Hava Su TToprak HHava SSu

27 Satırlar arasında boşluğu artırmak veya azaltmak isteyebiliriz. Önce bu işlemi uygulayacağınız satırı seçiniz. Giriş – Satır Aralıkları

28 Giriş – Satır Aralığı

29 Paragrafın girintisini azaltmaya ya da artırmaya imkan verir. Giriş – Girintiyi Azalt, Artır

30 Önceden var olan farklı stilleri belgenize uygulayabilirsiniz. Giriş – Stiller

31 Giriş – Tümünü Göster

32 Ekle – Üstbilgi, Altbilgi Sayfalarınıza belgenizden bağımsız Üstbilgi ya da Altbilgi ekleyebilirsiniz. Yazıların sadece bir defa (bir sayfaya) yazılması yeterlidir.

33

34 Sayfa Düzeni – Kenar Boşlukları Çalışma sayfası kenar boşlukları ayarlanarak kağıda yerleşimi ayarlanır.

35 Sayfa Düzeni - Yönlendirme Çalışma sayfanızı dikey ya da yatay olarak yönlendirebilirsiniz.

36 Sayfa Düzeni - Boyut Çalışma sayfanız için gereken sayfa ebatlarını seçebilirsiniz.

37 Sayfa Düzeni - Kesmeler

38 Sayfa Düzeni – Satır Numaraları

39 Sayfa Düzeni – Heceleme

40 Sayfa Düzeni - Sütunlar Tek sütun yerine daha fazla sütunlu metinler oluşturmak mümkündür.

41

42 Metin Kaydırma

43 Başvurular - Resim Yazısı

44

45 Ekle – Kapak Sayfası

46 Sekmeler

47 Çalışma sayfamıza bilgisayarımızda bulunan resimlerden ekleyebiliriz. Ekle - Resim

48 Ekle - Küçük Resim Buradan istenen resim ya da resimler kopyala/yapıştır yöntemi ile eklenebilir. Yada anahtar metin verilerek uygun resim bulunmaya çalışılır. Eklenen resimler üzerinde değişiklikler de yapılabilir.

49 Ekle - Küçük Resim

50 Çalışma sayfamıza ofisin kendi galerisinde bulunan küçük resimlerden ekleyebiliriz. Ekle - Küçük Resim

51 Ekle - Şekiller Önceden hazırlanmış şekilleri çıkarmak için Ekle şeriti içersindeki şekiller düğmesi kullanılır. Bu özellik seçilince otomatik açılan pencereden seçim yapılarak gerçekleştirilir.

52 Ekle - Şekiller

53 Ekle - SmartArt Belgemizde yer alan kavramları çizim ve grafiklerle göstererek etkileyici hale getirebiliriz.

54 Ekle – Metin Kutusu

55 Ekle – Hızlı Parçalar Yeniden kullanılabilir içeriklerdir. Sürekli kullanılan logo, antet,sayfa numaraları, altbilgi ve üstbilgi vb. bir defa oluşturulup, sürekli kullanılabilir. Bize zaman tasarrufu ve tutarlılık sağlayacaktır.

56

57 Ekle – WordArt Metninize yazı tipi özniteliklerini uygulayarak verebileceğiniz özelliklerden daha gösterişli görünümleri WordArt ile verebilirsiniz. Wordart ile oluşan bu metne 3-B özelliği, renk, dolgu, gölgelendirme yapılabilir.

58

59

60

61

62 Ekle – Başlangıcı Büyüt Daha çok gazete ve dergilerde kullanılan çok güzel bir özelliktir. Bu özellik sayesinde metnin başlangıç harfinin boyutunu, metinden uzaklığını yazıtipini ve stilini belirleyebiliyoruz.

63

64 Ekle – Tarih ve Saat

65 Ekle – Denklem Metinler içersine gereken karmaşık denklemler ekleyebilirsiniz.

66

67 Ekle – Simge Klavyede bulunmayan karakterleri açılacak simge pencerelerinden bulup ekleyebiliriz.

68 Otomatik Düzelt Otomatik Metin

69

70 Temalar

71 Tema Renkleri

72 Temalar

73 Temalar

74 Sayfa Düzeni - Filigran

75 Sayfa Düzeni - Kenarlıklar Bir satıra, paragrafa, sayfaya, veya istenen büyüklükteki metin grubuna çerçeve (kenarlık) eklemek ve bunları gölgelendirmek mümkündür.

76 Sayfa Düzeni - Kenarlıklar

77

78

79 Sayfa Düzeni - Gölgelendirme

80 Yazının alt zemin rengi ve deseni ayarlanabilir. Sayfa Düzeni - Gölgelendirme

81

82 Sayfa Düzeni - Filigran

83 Sayfa Düzeni – Sayfa Rengi

84 Gözden Geçir – Yazım ve Dilbilgisi Hazırladığınız metni, dökumanı, kitabı sonunda Yazım ve Dilbilgisi kontrolü yaptırmadıkça işleminiz eksik kalmış demektir. Ya F7 basın, ya da sağ tıklayarak açılan pencereyi takip ediniz.

85 Gözden Geçir – Dil Ayarla

86 Gözden Geçir – Sözcük Sayımı

87 Gözden Geçir – Açıklama

88 Tablolar Yazı yazarken işinizi kolaylaştıracak tablolar eklemek, bir metnin içerisinde tablo kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Uygun satır ve sütunda tablolar oluşturun. Artık yapmanız gereken, sadece tabloyu oluşturan hücreler içerisine istediğiniz metni girmektir.

89

90 Yukarıda 3 satır ve 3 sütunlu bir tablo görülmektedir. Tablolar

91 Tablomuzu serbest çizgiler ile kendimiz oluşturabiliriz, silebiliriz Farklı kenarlıklar uygulayabiliriz. Gölgelendirmeler ile farklı renkler verebiliriz.

92 Serbest çizgiler ile oluşturulmuş tablo örneği.

93 Tablolar – Tablo Stilleri Tablomuzu çizdikten sonra farklı stiller uygulayarak tablomuzun görünümünü daha çarpıcı hale getirebiliriz.

94 Tablolar Tablo içindeki metnin yönü değiştirilebilir, hücre içinde hizalanabilir, otomatik sığdırma işlemleri yapılabilir. Ayrıca tabloların satır ya da sütunları birleştirilebilir.

95 Tablolarda Metin Yönü Tablo içerisine yazdığınız metni düz, yukarı doğru ve aşağı doğru yazdırabilirsiniz.

96 Tablolarda Metin Hizalama

97 Tablolar

98

99 Tablo ya da metin alanlarına gölge rengi (Dolgu, alt zemin) verebiliriz.

100 Tabloda Otomatik Toplama

101 Tablolarda Sıralama

102 Eğer A’dan Z’ye sıraya koymak istiyor isek tablo içersindeki metinler seçilir ve ilgili düğmeye basılıp, gerekli ayarlama yapılır ise Artan Sıralama gerçekleşir. Tam tersi yapılır ise Z’den A’ya Azalan Sıralama gerçekleşir.

103 Tablo – Metin Dönüşümü Hazırladığınız metni tabloya, tablonuzu da metine dönüştürmeniz mümkündür.

104 İçindekiler Oluşturduğunuz metin için içindekiler kısmını otomatik oluşturabilirsiniz.


"MİCROSOFT WORD KELİME İŞLEMCİ GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ ENFORMATİK BÖLÜMÜ 2010-2011." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları