Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgisayar Donanımı Öğr. Gör. Tolga HAYIT

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgisayar Donanımı Öğr. Gör. Tolga HAYIT"— Sunum transkripti:

1 Bilgisayar Donanımı Öğr. Gör. Tolga HAYIT
İŞLEMCİLER Bilgisayar Donanımı Öğr. Gör. Tolga HAYIT

2 İşlemci Teknolojileri
İşlemciler İşlemci Teknolojileri

3 İşlemciler HT (Hyper Threading) Teknolojisi
Hyper Threading teknolojisi için aynı anda birkaç yazılımı çalıştırırken, randımanı artırmaya yarayan bir teknolojidir.

4 İşlemciler HT teknolojisi olan ve olmayan iki işlemcide iş parçacıklarının (threads) çalıştırılması işlemi

5 İşlemciler HT teknolojisi olmayan işlemcide 1.iş parçacığı işlendikten sonra 2. iş parçacığı işlenmeye başlarken, HT teknolojili işlemci de iki iş parçacığı birlikte çalıştırılabilir.

6 İşlemciler HT teknolojisine sahip işlemcide tüm iş parçacıkları tamamlanmışken, HT teknolojisine sahip olmayan işlemci de halen çalıştırılmakta olan iş parçacıkları mevcuttur.

7 İşlemciler Çift Çekirdekli İşlemciler (Dual-core Processors)
Çift çekirdekli işlemci tek bir fiziksel işlemci içinde aynı frekansta çalışan iki tam yürütme/çalıştırma biriminden (çekirdek) oluşur. Her iki çekirdek de aynı paketi, aynı çipset ve belleği kullanır.

8 İşlemciler HT teknolojili bir işlemci ile çift çekirdekli bir işlemcide iş parçacıklarının çalıştırılması işlemi

9 İşlemciler Çift çekirdekli işlemcide iki iş parçacığı iki ayrı çekirdekte işlenirken, HT teknolojili işlemci de iş parçacıkları tek çekirdekte işlenir.

10 İşlemciler Çift çekirdekli işlemcide tüm iş parçacıkları tamamlanmışken, HT teknolojili tek çekirdekli işlemcide halen çalıştırılmakta olan iş parçacığı vardır.

11 İşlemciler Çift çekirdekli işlemci ile HT teknolojili bir işlemcinin iş parçacıklarını çalıştırması işlemi

12 İşlemciler Çift çekirdekli işlemci de iki ayrı çekirdekte iki iş parçacığı işlenebilirken, HT teknolojili çift çekirdekli işlemcide aynı anda 4 iş parçacığı işlenebilir.

13 İşlemciler HT teknolojili çift çekirdekli işlemcide tüm iş parçacıkları işlenmişken, çift çekirdekli işlemcide işlenmekte olan iş parçacıkları halen mevcuttur.

14 İşlemciler Centrino Teknolojisi
Intel’in dizüstü bilgisayarlar için geliştirdiği bir teknolojidir. Intel Pentium M İşlemci, Mobil Intel® 915 Express çipset ailesi veya Intel® 855 çipset ailesi, Intel PRO/kablosuz ağ bağlantısı ailesi bileşenlerini içeren bilgisayar sistemleri centrino teknolojili olarak adlandırılmaktadır.

15 İşlemcileri Tanıma Yolları

16 İşlemciler

17 İşlemciler

18 İşlemciler

19 İşlemciler Açılış ekranı Veya İşlemci üzerine bakmak

20 İşlemciler Ödev Cebinizde 300 $ para var 
Alacağınız uygun işlemciyi ve ana kartı seçin, seçim nedeninizi açıklayın.

21 İşlemciler İŞLEMCİ SOĞUTMASI

22 İşlemciler Soğutma işlemi iki aşamadan oluşur :
İşlemcinin üzerindeki ısıyı emerek işlemcinin ısısını azaltma Emilen ısıyı dağıtarak işlemciden uzaklaştırma.

23 İşlemciler İşlemciye uygun olmayan soğutucu düzeneğinin seçilmesi veya soğutucu düzeneğinin yanlış takılması; ufak ısı artışlarına, sistem çökmelerine, kilitlenmelere, işlemci yanmalarına neden olabilmektedir.

24 İşlemciler Soğutucu Malzemeleri Soğutucu Fanlar Termal Macun

25 İşlemciler Soğutucu Soğutucu (Heatsink), işlemcinin üzerine yerleştirilen ve işlemcinin çekirdeğindeki ısıyı kanatlarına çeken metallerdir. Soğutucular kalın veya ince kanatlara sahiptir. İnce kanatlı soğurucular daha çok ısı çekerler, fakat daha pahalıdırlar ve daha kolay kırılabilirler. Soğutucular alüminyum, bakırdan yapılır.

26 İşlemciler Fanlar Fanlar bilgisayar sistemlerinde ısınan donanımlar üzerindeki ısıyı dağıtmak amacıyla kullanılan pervanelerdir. Büyük fanların ittiği hava miktarı, küçük olanlardan daha fazladır fakat ürettiği gürültü miktarı da daha fazladır. Büyük kanatlı fanlar, küçük kanatlı fanlara göre düşük devirde daha etkili soğutma sağlar, gürültü azalır. Fanın hareket ettirebildiği hava miktarı dakikada fit küp (cubic feet per minute=CFM) şeklinde ölçülür.

27 İşlemciler

28 İşlemciler Termal Macun
İşlemci ve soğutucunun yüzeyleri görülemeyecek düzeyde pürüzler vardır. İşlemcinin üzerine soğutucuyu yerleştirdiğimizde aralarında gözle göremediğimiz mikroskobik düzeyde boşluklar bulunur. Bu boşluklar havayla doludur. Hava ısı iletimini gerçekleştirir. Daha iyi bir soğutma için havadan daha iyi ısı iletimini gerçekleştiren termal macun kullanılır.

29 İşlemciler Termal macunların iletimini artırmak için içeriklerine çok çok ince öğütülmüş bakır, alüminyum, gümüş gibi maddelerin tozları eklenmektedir. Bu tür macunlar dışarıya taşıp işlemci veya ana kartın iletken kısımlarına temas ederlerse kısa devreye neden olabilirler. Termal macunun uygun kullanımı, işlemci sıcaklığını ortalama 3-4 derece düşürmektedir.

30 İşlemciler Soğutma Çeşitleri Havayla Soğutma Suyla Soğutma
Isı Borulu Soğutma


"Bilgisayar Donanımı Öğr. Gör. Tolga HAYIT" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları