Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DÜNYA ÜZERİNDE ÖNEMLİ BOĞAZLAR VE KANALLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DÜNYA ÜZERİNDE ÖNEMLİ BOĞAZLAR VE KANALLAR."— Sunum transkripti:

1 DÜNYA ÜZERİNDE ÖNEMLİ BOĞAZLAR VE KANALLAR

2 İSTANBUL BOĞAZI

3 İstanbul Boğazı, Karadeniz ile Marmara Denizi'ni birleştiren su yoluna verilen isim.
İstanbul'un Rumeli (Avrupa) ve Anadolu (Asya) yakalarını birbirinden ayırır. Uzunluğu düz olarak 32 kilometredir.

4 ÇANAKKALE BOĞAZI

5 Çanakkale Boğazı, Marmara'yı Ege'ye bağlayan boğazlardan birisidir.
Asya ile Avrupa kıtalarının birbirine bağlayan boğazda köprü yoktur. Kıtalar arasında ulaşım feribotlarla sağlanır. Çanakkale Boğazı I. Dünya Savaşı'nda tarihte ender rastlanan bir savaşa ev sahipliği yapmış; bu savaş sonucunda toplam 150,000 kişi hayatını kaybetmiştir.

6 CEBELİTARIK BOĞAZI

7 Akdeniz’in batısında Avrupa kıtası ile Afrika kıtası arasındaki boğaz.
Akdeniz’in batı ucunu Atlantik Okyanusuyla birleştirir. Ulaşım yönünden oynadığı rol itibariyle ve jeopolitik bakımdan en önemli boğazlardan biridir. Deniz geçidinin önemi Süveyş Kanalının açılması ile daha da artmıştır.

8 HÜRMÜZ BOĞAZI

9 Hürmüz Boğazı İran ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında kalan, Basra Körfezi'nin bitimindeki boğaza verilen ad. Fars Körfezini Umman Denizi kanalıyla dünyanın serbest sularına bağlar. Ortadoğu petrollerinin %40'ını bu boğazdan transit geçen gemiler taşır. 1980 ile 1988 arasında süren İran-Irak Savaşı'nın odak noktasıdır yılında Körfez Savaşı'nda temel olmuştur.

10 MESSİNA BOĞAZI

11 Messina Boğazı Sicilya adasını İtalya'nın güneyindeki Calabria bölgesinde ayıran boğazdır.
Messina Boğazı' üzerinde bulunan önemli liman şehirleri Sicilya adasındaki Messina ve ana kıtada bulunan Reggio di Calabria'dır. İtalya’nın güney ucu ile Sicilya Adası’nın kuzeydoğu kıyıları arasında 4-20 km genişlikte, güneybatıdan kuzeydoğuya 35 km uzunlukta boğaz.

12 BERİNG BOĞAZI

13 Bering Boğazı, Asya'nın en doğu noktası (169° 44' W) ile Amerika 'nın en batı noktası (168° 05' W) arasında bir boğazdır. Buzul çağı sırasında boğazın bir kara köprüsü vazifesi gördüğü bilinmektedir. Günümüzde Rusya ile ABD (Alaska) arasında coğrafi bir sınır konumunda olması ile birlikte Amerika ve Asya kıtalarının birbirine en yakın olduğu yerdir.

14 MACELLAN BOĞAZI

15 Macellan Boğazı, Güney Amerika'nın en güneyinde Atlas Okyanusu'nu Büyük Okyanus'una bağlayan boğaz.
Ana kıta ile Tierra del Fuego Takımadaları'nı ayırır. Bu takımadalar, Arjantin ve Şili arasında paylaşılmıştır.

16 DOVER BOĞAZI

17 Dover Boğazı Manş Denizinin en dar yeri
Dover Boğazı Manş Denizinin en dar yeri. İngiltere kıyısında Dover şehri, Fransa kıyısında Calais şehri vardır. Bu boğaz Manş Deniziyle Kuzey Denizini birleştirir. Dover Boğazının her iki kıyısı aralarındaki bağlantı ancak buzul devrinden sonra bozulmuş olan yüksek tebeşir kayalarıyla çevrelenmiştir.

18 PANAMA KANALI

19 Panama Kanalı, Orta Amerika'nın en güney ülkesi Panama topraklarında yer alır ve Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus'unu birbirine bağlayan su yoludur. Açılışından 2002 yılına dek, yaklaşık geminin geçtiği tahmin edilen Panama Kanalı'ndan her yıl 'den fazla gemi geçmekte olup taşınan yük miktarı 203 milyon tonu bulmaktadır.

20

21 KİEL KANALI

22

23 Baltık Denizinde ulaşım açısından önem taşır.
Kuzey Denizinde Elbe Irmağı ağzındaki Brünsbüttelkoog'dan, doğuda Baltık Denizi kıyısındaki Kiel limanında yer alan Holtenau'ya kadar 98 km uzanır. İki deniz arasındaki en güvenli, kısa ve ucuz ulaşım yoludur.

24 MALAKKA BOĞAZI

25 Malakka Boğazı, Malezya Yarımadası (Batı Malezya) ve Endonezya'ya bağlı Sumatra adası arasında bir boğazdır. Ekonomik ve stratejik açıdan bakıldığında Malakka Boğazı dünyanın en önemli deniz yollarından biri olup, Süveyş Kanalı ve Panama Kanalı'nın bir eşdeğeridir.

26

27 GENEL KÜLTÜR 1 Boğaz Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında ana denizyolu pasajını oluşturmakla, aynı anda dünyanın en kalabalık 3 ülkesi olan Hindistan, Endonezya ve Çin'i deniz yoluyla bağlılığını sağlamaktadır. 2 Bununla kalmayıp yörenin en gelişmiş Ticaret Devlerini; Japonya, Güney Kore ve Tayvan'ı uluslararası ticarete bağlar. 3 Her sene yaklaşık gemi bu boğazı kullanarak, 1/5 ile 1/4´lik oranla dünya deniz ticaretine katkı sağlar.

28 SÜVEYŞ KANALI

29 Uluslararası ulaşıma 17 Kasım 1869'da açılmıştır.
Süveyş Kanalı Hint Okyanusu ve ötesine bağlantıyı sağladığı gibi karadan da Afrika ile Asya'yı birbirine bağlar. Suudi Arabistan'ın Cidde Limanı ile Karadeniz’deki Köstence Limanı arasındaki mesafe Ümit Burnu üzerinden mildir. Süveyş Kanalı üzerinden ise 1698 mildir.

30 KORİNT KANALI Korint Kıstağı

31 Korint Kanalı, Yunanistan´ın kuzey kara topraklarını Mora Yarımadası´ndan ayıran tümüyle yapay kanalın ismidir. Kanalı kazımak için Korint Kıstağı bölgesinin en ince yeri seçilmiştir. Yapımı 1881 ile 1893 yılları arasıdır. Uzunluğu yaklaşık 6,3 km´dir ve Korint Körfezi ile Saronik Körfezi´ni birbirine bağlar.

32 OTRANTO BOĞAZI

33 Otranto Boğazı, Adriyatik Denizini Yanya Denizi'ne bağlayan boğazdır.
Boğaz ismini İtalya'nın Otranto şehrinden almıştır.

34

35 BONİFACİO BOĞAZI

36 Bonifacio Boğazı Akdeniz'de Korsika ve Sardunya adaları arasından geçen boğazdır.
Genişliği 11 kilometre kadardır ve doğuda Tiren Denizi'ne açılır.

37 SİCİLYA BOĞAZI

38 Sicilya Boğazı Akdeniz'de Sicilya ile Tunus arasındaki boğaza verilen addır.
Genişliği yaklaşık 160 kilometredir. Boğazın derinlerinde akıntı doğudan batıya doğrudur. Yüzeye yakın seviyelerde ise ters yöndedir.

39


"DÜNYA ÜZERİNDE ÖNEMLİ BOĞAZLAR VE KANALLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları