Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALANLARIMIZ GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALANLARIMIZ GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI"— Sunum transkripti:

1 ALANLARIMIZ GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI

2 1-BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI

3 1.BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI
Bilgisayar sektöründeki gelişmelerin sonucunda ortaya çıkmış ve verileri saklamak, iletmek ve işlemek için kullanılan bilgisayar donanım ve yazılım teknolojilerini içeren bir alandır. Ancak günümüzde birçok farklı bileşen ile birlikte geniş alanlara yayılmıştır.

4 1.BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI
Bilişim Teknolojileri Alanı olarak amacımız: Günlük hayatımızda ve iş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayar alanında öğrencilerimizin yazılım ve donanıma hakim doğru kararlar verebilen bireyler olabilmelerini sağlamak ve bu sayede istihdam alanında tercih edilen bireyler olmalarını sağlamaktır.

5 Bilgisayar Teknik Servisi Veri Tabanı Programcılığı
1.BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI Bilişim Teknolojileri Alanı altında 4 dal mevcuttur. Web Tasarım Dalı Bilgisayar Teknik Servisi Veri Tabanı Programcılığı

6 Okulumuzda mevcut olan : Web Programcılığı Veri Tabanı Programcılığı
1.BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI Okulumuzda mevcut olan : Web Programcılığı Veri Tabanı Programcılığı dalıdır.

7 Programlama Temelleri Web Programlama Web Tasarım Grafik ve Animasyon
1.BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI Web programcılığı dalımızda öğrencilerimiz Ofis Programları Programlama Temelleri Web Programlama Web Tasarım Grafik ve Animasyon gibi çeşitli derslerle alanlarında kendilerini uzmanlaştırmaktadırlar.

8 Geleceğin meslekleri arasında birinci sırada yer alır.
1.BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI Avantajları Geleceğin meslekleri arasında birinci sırada yer alır. Okulumuzda diplomayı aldıktan sonra çok düşük bir sermaye ile işyeri açabileceğiniz tek alan BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANIDIR. Kendinizi geliştirdiğiniz taktirde çok kısa sürede çok maaş alabileceğiniz okulumuzdaki tek bölümdür. Çünkü dünyada en çok para kazandıran sektör BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANIDIR.

9 Meslek Yüksek Okullarına direkt geçiş imkanı vardır.
1.BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI Avantajları Derslerin tamamı laboratuvarda işlenmektedir. Bu yüzden en zevkli ders işleyebileceğiniz alan yine BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANIDIR. Üniversite Sınavlarında YGS-1 puan türünden Bilişim ile alakalı bir bölüm tercih edildiğinde BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ mezunlarına büyük avantaj sağlanmaktadır. Meslek Yüksek Okullarına direkt geçiş imkanı vardır.

10 Kurumlarda bilgi işlem bölümlerinde
1.BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI Bölümümüz İş olanakları: Kurumlarda bilgi işlem bölümlerinde Bilgisayar firmalarında teknik servis-destek birimlerinde Yazılım birimlerinde Grafik tasarım ve internet hizmeti veren firmalarda … Kısaca bilişimle alakalı birçok birimde rahatlıkla iş imkanına sahip olabilirler.

11 1.BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI
Bilişim Teknolojileri Alanı Öğrencilerimiz Ne Tür Bir Ortamda Ders İşlemektedirler?

12 Atölyelerimizin herbirinde 20+1 adet bilgisayar 1 projeksiyon makinesi
1.BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI Atölyelerimizin herbirinde adet bilgisayar 1 projeksiyon makinesi 1 adet yazıcı Bilgisayar donanımına ait olan tüm malzemeler mevcuttur. Öğrencilerimiz bu donanımları görme ve kullanma imkanına sahip olmaktadır.

13 Bölümümüzde bilgisayarların iç yapısını Bilgisayar Montajı
1.BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI Bilişim Teknolojileri Atölyesi (Donanım Atölyesi) Bölümümüzde bilgisayarların iç yapısını Bilgisayar Montajı Bakım ve onarım ve benzeri bir çok teknolojik bilgi teknolojinin tüm imkanları kullanılarak sistematik bir biçimde öğretilmektedir.

14 1.BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI
Programlama Atölyesi (Yazılım Atölyesi) Bölümümüzde Programlama, Web Tasarım ve Paket Programlama, gibi yazılım odaklı dersler eş zamanlı olarak uygulama ağırlıklı öğretilmektedir.

15 2-GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI

16 2.GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI
Grafik ve Fotoğraf Alanın Tanımı; Grafik ve Fotoğraf alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik, eğitim ve öğretim verilen alandır.

17 Grafik ve fotoğraf sanatının temel işlevi bir mesajı iletmek, bir ürün yada hizmeti tanıtmaktır Bir mesajı görsel yolla belirli bir hedef kitleye ulaştırmak amacıyla tasarımları elle ve bilgisayarla sanatsal ölçütler içinde hazırlama yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim dalıdır..

18 2.GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI
Grafik ve Fotoğraf Alanı olarak amacımız: Grafik ve Fotoğraf alanı altında yer alan dallarda, sektörün ihtiyaçları bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazandıran nitelikli meslek elemanlarını yetiştirmektir.

19 2.GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI
Grafik ve Fotoğraf Alanı altında 3 dal mevcuttur. Grafik Fotoğraf Çekimi (Işık ve gölgeyi iyi kullanıp üçboyutlu görüntüler oluşturmak) Fotoğraf Baskı

20 Fotoğraf Çekimi Fotoğraf Baskı Okulumuzda mevcut olan dallar;
2.GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI Okulumuzda mevcut olan dallar; Fotoğraf Çekimi Fotoğraf Baskı

21 2.GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI
FOTOĞRAF ÇEKİM (FOTOĞRAF ÇEKİM ELEMANI) Dalı: Tanımı: Ürün veya konunun fotoğrafını çekme, çektiği fotoğrafları baskıya hazır hâle getirme yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Amacı: Grafik ve Fotoğraf alanı altında fotoğraf çekim elemanı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

22 2.GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI
FOTOĞRAF BASKI (FOTOĞRAF BASKI OPERATÖRLÜĞÜ) Dalı: Tanımı: Çeşitli özelliklerdeki, klasik veya otomatik banyo ve baskı sistemlerinin çalışmaları hakkında yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Amacı: Grafik ve Fotoğraf alanı altında fotoğraf baskı operatörlüğü mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

23 Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
2.GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI GRAFİK FOTOĞRAF OKUMAK İSTEYEN ÖĞRENCİDE BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER Grafiker olmak isteyenlerin; Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, Renk ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılayabilen, Estetik(güzeli) görebilen, güzel sanatlara karşı ilgili olan, Hayal gücü zengin, yaratıcı, Tasarımlarını çizgi yolu ile ifade edebilen, Sosyal, psikolojik, sanatsal alanlara ilgili, Yeniliklere açık, teknolojiyi yakından izleyen, Dikkatini belli bir noktaya yoğunlaştırabilen kimseler olmaları gerekir.

24 Yaratıcı, atik, hızlı karar alabilen, isabetli zamanlama yapabilen,
2.GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI Fotoğraf çekim elemanı veya fotoğraf baskı operatörü olmak isteyenler; Yaratıcı, atik, hızlı karar alabilen, isabetli zamanlama yapabilen, İyi gözlem yapabilen, iletişim becerilerine vakıf, Estetik duygusuna sahip, görsel hafızası güçlü, El becerileri gelişmiş, pratik zekâsı olan, İş ahlakına sahip, dikkatli, problem çözme yeteneği olan, hızlı öğrenebilen, Protokol bilgisine sahip İnsan psikolojisi mesleki alanında yeni teknolojik gelişmelere açık, Dış görünüşüne özen gösteren nitelikte kimseler olmaları gerekir.

25 Orta ve büyük ölçekli matbaa ve yayın kuruluşlarında,
2.GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI Grafikerlik Dalından Mezun Olan Öğrencilerin İş olanakları: Orta ve büyük ölçekli matbaa ve yayın kuruluşlarında, Grafik tasarım stüdyolarında, Reklam ajanslarında, Televizyon, gazete vb. basın kuruluşları, Bünyesinde tanıtım birimi bulunan tüm kurum ve kuruluşlarda vb. yerlerde çalışabilirler

26 Ülkemizde fotoğraf sektöründe yer alan kuruluşlar,
2.GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI Fotoğraf çekim elemanı ve fotoğraf baskı operatörleri Dallarından Mezun Olan Öğrencilerin İş olanakları: Ülkemizde fotoğraf sektöründe yer alan kuruluşlar, Fotoğraf stüdyoları, Fotoğraf ile ilgili yayıncılık yapan kuruluşlar. Televizyon, gazete vb. basın kuruluşları Fotoğraf laboratuvarları

27 2.GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI
Grafik ve Fotoğraf Alanı Öğrencilerimiz Ne Tür Bir Ortamda Ders İşlemektedirler?

28 2.GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI
Grafik ve Fotoğraf Alanı Öğrencilerimiz Ne Tür Bir Ortamda Ders İşlemektedirler?

29 Lise eğitimi sonrasında meslek yüksek okullarının;
2.GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI Eğitim ve Kariyer İmkanları: Üniversite Sınavlarında YGS-5 puan türünden gerekli başarıyı sağlayan öğrenciler GRAFİK TASARIMI bölümü 4 yıllık fakülteyi okuyarak kendilerine büyük avantaj sağlanmaktadır. Lise eğitimi sonrasında meslek yüksek okullarının; Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Grafik Tasarımı Basın ve Yayıncılık Basım ve Yayın Teknolojileri Marka İletişimi bölümlerine sınavsız geçiş yapabilirler.

30 2.GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Grafik / Grafik Sanatlar, Grafik Tasarımı alanlarından mezun olanlar yükseköğretim lisans programlarına ek puan ile girebilecekleri gibi, Güzel Sanatlar Fakültelerinin özel yetenek sınavı ile öğrenci alan ilgili bölümlerine girebilirler.

31 3-MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI

32 3.MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI
Matbaa teknolojisi alanı çok geniş bir basılı ürünlere hitap etmektedir. Sadece kağıtlarla üretilen kitap, dergi, gazetenin vb. dışında herkesin çeşitli yerlerde kullandıkları (Çikolata, Hazır çorba vb. gıda ambalajları, karton ürün kutuları, Şampuan, temizlik vb. malzeme ürün etiketleri, kalem, saat vb. eşantiyon ürün baskıları) her türlü farklı ambalaj malzemelere (Plastik, OPP, Karton, Branda, Folyo, Etiket vb.) baskılar yapılmaktadır.

33 3.MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI
Matbaa teknolojisi alanı hızla gelişen ve değişen bir sektördür. Teknolojideki hızlı gelişim ve değişime paralel olarak matbaa teknolojisi alanı da hızla gelişmekte, eskiden beri kullanılan yöntemler daha verimli hâle gelmektedir. Bu sektördeki gelişmeleri yakından takip etmek, uluslararası rekabete ve pazarlara açılan sektör için bir zorunluluktur. Uluslararası rekabette olan sektörün eğitimi, kalifiye eleman ihtiyacı da rekabet şartları yüzünden giderek artmaktadır.

34 3.MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI
Okulumuzun adını aldığı ilk Türk matbaacısı olan İbrahim Müteferrika’dan günümüze matbaacılık çok büyük bir gelişme göstermiş günümüze bilgisayar, elektronik, kimya, optik ve dijital teknolojileri kapsayan bir meslek haline gelmiştir.

35 3.MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI
Alanımız İstanbul Anadolu yakasında tek alan konumundadır. Matbaa teknolojisi alanı okulumuzun açıldığından itibaren Umur Basım ve Kırtasiye A.Ş. tarafından desteklenmektedir. Umur Basım ve Kırtasiye A.Ş. Baskı Öncesi atölyesi için Apple Macintosh bilgisayarları, Ofset baskı atölyesi için kalıp kopya şasesi, tek ve iki renkli Heidelberg GTO ve Gestetner 311 küçük ofset baskı makinelerini, Tipo atölyesi için Heidelberg maşalı makinesi, Baskı Sonrası atölyesi için kağıt kesim makinesi, pilyaj ve perforaj makinesi, tel dikiş makineleri, matbaa matkabı ve sprial cilt makinesini kurmuştur. Aynı zamanda her yıl atölyelerde kullanılan malzemeleri temin etmektedir.

36 3.MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI
Matbaa teknolojisinde okuyan başarılı öğrencilere kontenjan dahilinde BASEV(Basım Sanayi Eğitim Vakfı) tarafından eğitim hayatları boyunca burs verilmektedir.

37 3.MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI
Bölümüz gelişen dijital baskı teknolojisini takip etmesi açısından Avrupa projesi olarak desteklenen Orta Öğretim Projesi kapsamında bir dijital baskı atölyesi kurulmuş bu atölyede Xerox marka yayıncılık için dijital baskı makinesi, içi ve dış mekan baskılar için geniş ebat baskı yapan Roland marka Baskes makinesi ve folyo (harf) kesim makinesi bulunmaktadır.

38 Serigrafi ve Tampon Baskı Baskı Sonrası dalları yer almaktadır.
3.MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI Matbaa Teknolojisi Alanı altında 6 dal mevcuttur. Baskı Öncesi Ofset Baskı Flekso Baskı Tifdruk Baskı Serigrafi ve Tampon Baskı Baskı Sonrası dalları yer almaktadır.

39 Baskı Öncesi Ofset Baskı Baskı Sonrası Okulumuzda mevcut olan dallar;
3.MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI Okulumuzda mevcut olan dallar; Baskı Öncesi Ofset Baskı Baskı Sonrası

40 3.MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI
BASKI ÖNCESİ DALI: Baskı öncesi operatörünün yapması gereken orijinalleri tarama, montaj, bilgisayardan film veya kalıp çıkışlarını alma ve baskıya hazır hâle getirme yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

41 3.MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI
BASKI ÖNCESİ DALI

42 3.MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI
OFSET BASKI DALI: Ofset baskı operatörünün yapması gereken baskı kalıplarını makineye bağlama, baskı yapma, baskı sürecini kontrol etme, makinenin periyodik bakımını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

43 3.MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI
OFSET BASKI DALI:

44 3.MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI
BASKI SONRASI DALI: Baskı sonrası operatörünün yapması gereken ciltleme, harman tel dikiş, iplik dikiş, kırma, katlama kapak takma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

45 3.MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI
DİJİTAL BASKI ATELYESİ: Bu atölyede Xerox marka yayıncılık için dijital baskı makinesi, iç ve dış mekan baskılar için geniş ebat baskı yapan Roland marka Baskes makinesi ve folyo (harf) kesim makinesi bulunmaktadır.

46 DİJİTAL BASKI ATELYESİ:
3.MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI DİJİTAL BASKI ATELYESİ:

47 2. MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI
Eğitim ve Kariyer İmkanları: Lise eğitimi sonrasında meslek yüksek okullarının; Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Grafik Tasarımı Basın ve Yayıncılık Basım ve Yayın Teknolojileri Marka İletişimi bölümlerine sınavsız geçiş yapabilirler.

48 TEŞEKKÜRLER


"ALANLARIMIZ GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları