Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TARİHCESİ   ANTİMON ÇOK ESKİDEN BERİ KULLANILAN BİR METALDİR.   KURŞUN İLE KARIŞTIRILINCA ONU SERTLEŞTİRİR.   SAVAŞ MALZEMESİ OLARAK DA KULLANILMIŞTIR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TARİHCESİ   ANTİMON ÇOK ESKİDEN BERİ KULLANILAN BİR METALDİR.   KURŞUN İLE KARIŞTIRILINCA ONU SERTLEŞTİRİR.   SAVAŞ MALZEMESİ OLARAK DA KULLANILMIŞTIR."— Sunum transkripti:

1

2 TARİHCESİ   ANTİMON ÇOK ESKİDEN BERİ KULLANILAN BİR METALDİR.   KURŞUN İLE KARIŞTIRILINCA ONU SERTLEŞTİRİR.   SAVAŞ MALZEMESİ OLARAK DA KULLANILMIŞTIR.   ANTİMON- KURŞUN ALAŞIMLARI BATARYALARDA KULLANILMIŞTIR.

3

4 C EVHER KALİTESİ  CEVHERİN KALİTESİ CEVHERDEKİ YARARLI VE ZARARLI BİLEŞENLERİN TENÖRÜNE BAĞLIDIR.  AS, CU, PB VE FE ZARARLI ELEMENTLER OLARAK NİTELENDİRİLİR.  İŞLETME GÜÇLÜKLERİ, NAKLİYE SORUNLARI KALİTEYİ ETKİLER  SÜLFÜRLÜ CEVHERLERİN RANDIMANI % 30-50 DAHİ İYİDİR.  ANTİMON; SÜFÜRLÜ, OKSİTLİ VEYA İKİSİNİN KARIŞIMI ŞEKLİNDE BULUNABİLİR.  OKSİTLİ CEVHERLERDE BARİT, FLORİT VE KALSİT SORUN OLABİLİR.  DAMAR ŞEKİLLİ YATAKLARDA MALİYET DÜŞER VE TENÖR YÜKSELİR.  SİLİSLİ KİREÇTAŞLARINA BAĞLI YATAKLARDA TENÖR % 3 Sb OLARAK KABUL EDİLİR.  ALTINLI, PİRİTLİ, ŞELİTLİ, CİVALI ANTİMON YATAKLARINDA TENÖR % 3’ÜN ALTINA KADAR İNEBİLİR.

5 ANTİMON YATAKLARI  ANTİMON YATAKLARI KÜÇÜK, DEVAMSIZ, DÜZENLİ OLMAYAN KÜTLELER HALİNDEDİR.  EN ÖNEMLİ MİNERALİ ANTİMONİTTİR.  ANTİMON YATAKLARININ BİR ÇOĞU PLÜTONİK VE SUBVOLKANİKTİR.  EPİTERMAL SICAKLIKLARDA OLUŞUR.  ANTİMON YANINDA AG, Bİ, CU, PB MİNERALLERİNE DE RASTLANIR.  ANTİMON YATAKLARININ KÖKENİ MAĞMATİK KAYAÇLARLA İLİŞKİLİDİR.  CEVHERLEŞME HER YAŞTA VE HER TÜR KAYAÇTA OLUR.

6 YATAKLARIN ÇOĞU TEK BAŞINA BİRKAÇ BİN TONDAN FAZLA CEVHER İÇERMEZ.  BU TİP YATAKLARDA TENÖR %5-10 SB’DUR.  DAMARLARIN KALINLIK VE HACİMLERİ AZDIR.  CEVHERİN DERİNLİĞİ BİRLİKTE BULUNDUĞU METALLERİN CİNSİNE BAĞLI OLARAK DEĞİŞİR.  GANG MİNERALLERİ KUVARS, KALSİT, BARİT, JİPS, SİDERİT VE KONTAKT SİLİKATLARDIR.

7 URETİMİ O %45-60 SB KAPSAYAN CEVHERLER SIVILAŞTIRILIR. O “REGÜLÜS”, OKSİT CEVHERİN İZABESİNDEN VEYA SÜLFİTİN FE İLE MUAMELESİNDEN ELDE EDİLİR. O Pb RAFİNERİSİNDE YAN ÜRÜN OLARAK ELDE EDİLİR. O %45-60 SB KAPSAYAN CEVHERLER SIVILAŞTIRILIR. O “REGÜLÜS”, OKSİT CEVHERİN İZABESİNDEN VEYA SÜLFİTİN FE İLE MUAMELESİNDEN ELDE EDİLİR. O Pb RAFİNERİSİNDE YAN ÜRÜN OLARAK ELDE EDİLİR.

8 KULLANIM ALANLARI  o ANTİMON METAL OLARAK PB-SB ALAŞIMI ŞEKLİNDE;  AKÜ, KİMYASAL POMPA, TÜP, KABLO KILIFI, MATBAA HARFİ,   SÜRTÜNMEYE DAYANIKLI AKSAM YAPIMINDA KULLANILIR.  o  ANTİMON OKSİT (Sb 2 O 3 ) METAL VE SERAMİKLERİN  KAPLANMASINDA KULLANILIR. ÖZEL OPTİK ALETLERİN YAPIMINDA KULLANILIR.

9 TÜRKİYE’DEKİ ANTİMON YATAKLARI O EN ÖNEMLİ YATAK KUVARS+ANTİMON YATAĞI OLUP TURHAL’DADIR O İZMİR, GÖLCÜK, BİLECİK-SÖĞÜT, TAVŞALI- KÜTAHYA VE BURSA’DADA ÖNEMLİ YATAKLAR VARDIR


"TARİHCESİ   ANTİMON ÇOK ESKİDEN BERİ KULLANILAN BİR METALDİR.   KURŞUN İLE KARIŞTIRILINCA ONU SERTLEŞTİRİR.   SAVAŞ MALZEMESİ OLARAK DA KULLANILMIŞTIR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları