Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN BALKANLAR POLİTİKASI Esra DİRİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AVRUPA BİRLİĞİ’NİN BALKANLAR POLİTİKASI Esra DİRİ."— Sunum transkripti:

1 AVRUPA BİRLİĞİ’NİN BALKANLAR POLİTİKASI Esra DİRİ

2 BALKANLARDA İSTİKRARIN AB İÇİN ANLAMI A. Yugoslavya krizi çıktığı zaman Birlik Maastricht süreci ile yeni bir dönüşüme hazırlanıyordu. B. Avrupa Savunma ve Güvenlik Mekanizması’nın oluşturulması için yeni adımlar atılıyordu. A. Yugoslavya krizi çıktığı zaman Birlik Maastricht süreci ile yeni bir dönüşüme hazırlanıyordu. B. Avrupa Savunma ve Güvenlik Mekanizması’nın oluşturulması için yeni adımlar atılıyordu.

3 A. Jacques Delores’in Belgrad ziyareti B. Yugoslavya’nın bütünlüğü için AT’nin mali yardım teklifi C. 1991 AT Dışişleri Bakanlar toplantısı D. 1991 silah ambargosu ve ekonomik yardımların askıya alınması E. Lahey, Cenevre’de Yugoslavya’ya ilişkin Barış Konferansı düzenlenmesi B ALKAN KRİZLERİ VE AB’NİN TUTUMU

4

5 AB’NİN BALKANLARDA ÇIKAR ALGILAMALARI A. AB üyelerinin ortak güvenlik ihtiyacı. B. Uyuşturucu, silah kaçakçılığı. insan kaçakçılığı… C. Güneydoğu Avrupa AB’nin ekonomik açıdan yakın çevresidir. D. Güneydoğu Avrupa Ortadoğu ve Karadeniz bölgesine geçiş yollarından biridir.

6 AB’NİN SİYASİ GİRİŞİMLERİ

7 ASKERİ GİRİŞİMLER  Concordia Operasyonu  Althea Operasyonu  AB polis misyonları  Proxima Operasyonu  Concordia Operasyonu  Althea Operasyonu  AB polis misyonları  Proxima Operasyonu

8 BATI BALKANLAR  AB’nin bölgenin aşamalı bir şekilde entegre sürecine uyum sağlaması için başlattığı stratejidir.  Batı Balkanlar kavramı 1999 sonrası literatüre girmiştir.  Bosna Hersek,Hırvatistan, Makedonya, Arnavutluk ve Sırbistan’ı kapsamaktadır.

9 AB’NİN BALKAN POLİTİKASINDAKİ DÖNÜŞÜM A. Kosova krizinin sonrasında Güney Doğu Avrupa’nın Geleceği çalışma grubu oluşturuldu. B. CEPS Planı kabul edildi.

10 GÜNEYDOĞU AVRUPA İSTİKRAR PLANI AB önderliğinde diğer uluslararası aktörler ve bölge devletlerinin katılımı ile Güneydoğu Avrupa İstikrar Paktı kurulması kararlaştırıldı. Krizlere ad hoc yaklaşım yerine çatışma önleyici uzun vadeli ve geniş stratejiler geliştirmek hedeflenmekteydi.

11 İSTİKRAR VE ORTAKLIK SÜRECİ  SAP Batı Balkan ülkelerinin AB’ye üye olmalarını amaçlamaktadır.  İstikrar ve entegrasyon surecini kapsayan iki aşamalı bir süreçtir.

12

13 İSTİKRAR VE ORTAKLIK SÜRECİNDE BATI BALKAN ÜLKELERİ  2001 Hırvatistan’la İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın imzalanması.  2003 AB üyelik başvurusu  2004 Aday ülke kabul edilmesi  2005’te 105 milyon Euro’luk yardım

14 SIRBİSTAN  Sırbistan 2002 yılında 2.9 milyar Euro mali yardım almıştır.  Sırbistan iç siyasal değişimleri sonrasında AB ile ilişkileri geliştirmiştir.  İstikrar ve Ortaklık Anlaşması imzalanmıştır

15 MAKEDONYA 1996 PHARE Programına dahil olmuştur. 2001’de İstikrar ve Ortaklık Anlaşması imzalayan ilk Batı Balkan ülkesidir. 2005’te AB Konseyi adaylık statüsü tanımıştır.

16 ARNAVUTLUK  2003’te SAA müzakereleri başlatıldı.  2006’da Ortaklık ve İstikrar Anlaşması İmzalandı.

17 BOSNA HERSEK A. 2000 Yılından itibaren AB’nin bağımsız ticari tedbirlerinden yararlanmaktadır. B. 2006’da Konsey anayasal reform sürecini olumlu görmüştür. C. Komisyon piyasa ekonomisine geçiş aşamasını eleştirmiştir. A. 2000 Yılından itibaren AB’nin bağımsız ticari tedbirlerinden yararlanmaktadır. B. 2006’da Konsey anayasal reform sürecini olumlu görmüştür. C. Komisyon piyasa ekonomisine geçiş aşamasını eleştirmiştir.

18 KOSOVA’NIN BAĞIMSIZLIĞI VE AB AB üyesi ülkeler, Kosova'nın bağımsızlığı konusunda tek sesli olamamıştır. AB, Kosova bunalımında sergilemiş olduğu tutum ile ODGP'nin sınavını verecektir.

19 SONUÇ

20 KAYNAKLAR


"AVRUPA BİRLİĞİ’NİN BALKANLAR POLİTİKASI Esra DİRİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları