Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAJJOGUMRAH.ORG HAJJOGUMRAH.ORG.  Yolculuk Öncesi Hazırlık (før resien)  Yolculuk Esnasında ( på reisen )  PÅ UMRAH.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAJJOGUMRAH.ORG HAJJOGUMRAH.ORG.  Yolculuk Öncesi Hazırlık (før resien)  Yolculuk Esnasında ( på reisen )  PÅ UMRAH."— Sunum transkripti:

1 HAJJOGUMRAH.ORG HAJJOGUMRAH.ORG

2  Yolculuk Öncesi Hazırlık (før resien)  Yolculuk Esnasında ( på reisen )  PÅ UMRAH

3 Yolculuk zamani Reise Tid  Tur 02 Oktober 2013 onsdag 02 Oktober 2013 onsdag 18:15 Oslo – Istanbul (21:50) 18:15 Oslo – Istanbul (21:50)  Retur 31 November 2013 torsdag 31 November 2013 torsdag 08:15 Istanbul – Oslo (11:30) 08:15 Istanbul – Oslo (11:30)

4 TJENESTER  Oslo- İstanbul- Cidde / Medinna-istanbul- Oslo  Cidde-Mekke ve Mekke-Medine hotel og buss transport  frokost og middag

5 Hazırlık Før reisen  Parfümsüz sabun  Pike (Pled)  Nevresim Takımı (Sengesett)  Pişik kremi (Salve)  Nemlendirici Krem (Krem for fot)  Mobil Telefon (ulåst Mobil)  İlaç (Medisin)

6 Tavsiyeler Anbefalinger  Sabır ( Tolmodighet)  Kitapçığın okunması  Seyahat öncesi Gezi ve Turlar  Kafile Başkanına kayıtsız şartsız itaat.  Pass  İhram Yasaklarının iyice öğrenilmesi  Güven

7 Yolculukta yanınızda olması gerekenler  İhram  Kitapçık  Önü ve arkası açık Terlik

8 Kafile Başkanı Selahaddin Koyuncu

9 İhram  Niyet (Umre)  "Niyet", yapılacak haccın şeklini kalben belirlemektir. Ayrıca lisanen söylenmesi müstehaptır. Burada temettu haccının yapılışı esas alındığına göre niyet umre için yapılacaktır.  Şöyle niyet edilir:  "Allah’ım umre yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle"  2 Rekat Namaz  Telbiye

10 Cidde

11

12 Kabe’ye giderken  Telbiye getirilir.  Kabe görününce telbiye’ye son verilir.  Ilk tavaf tecrube edinilmesi icin grup halinde yapilir.

13

14 Tavaf  Niyet  Hacerul Esvedi selamlamak  (Bismillahi Allahu Ekber velillahil Hamd)  7 Şaft = 1 Tevaf  Tavaftan sonra say yapilacaksa; - Erkekler tavafın bütününde iztiba - ilk 3 şaftda da remel yaparlar. - ilk 3 şaftda da remel yaparlar. (İztiba: Sağ omuz açık. Remel: Heybetli yürümek.) (İztiba: Sağ omuz açık. Remel: Heybetli yürümek.)  Rükn-ü Yemeni denilen yerde Rabbena Atina Duası okunur. (sf.44)  Tavaftaki dualar gönülden geldiği gibde yapılabilinir. Kitaba bağlı kalmak şart değildir.

15  Tavaf Hacerül esved selamlanarak bitirilir.  2 rekat namaz (Kafırun, İhlas) Makam-ı İbrahim’i önümüze alacak şekilde kılınır. NB! Kerahat vakitlerinde bu namaz kılınmaz. Kerahat vakti çıkınca kılınır.  Zemzem suyu içilir.  Sonra dua yapılır. Sf.51  Say’a geçilir.

16

17 Sa’y  Safa tepesınde başlar- Merva tepesinde biter. 1 sa’y 7 şavttır.  Hervele : Yeşil ışıklar arasında vakar ve hızlı bir şekilde koşar gibi geçilir.  Safa Tepesinden Ka’be selamlanır.Hacerül Esvedi selamlar gibi.  Ka’beye dönülerek dua yapılır. Sf.53  Sa’ya niyet edilir.sf.53  Allahu ekber, Allahu ekber, Allahu ekber, velillahil hamd denerek sa’ya başlanır.  Merve tepesine gelince ayet-i kerime okunur.sf.56  Merve tepesine gelince son şavtta yine ayeti kerime okunur ve dua edilir.  Traş olarak ihramdan çıkılır.

18

19

20 Zemzem çeşmesi

21 Üst katlara buralardan çıkılır

22 Hac  Umredeki gibi ihrama girilir ancak Hacca niyet edilir.  Arifeden 1 gün önce Mina’ya yürünür.  1 gece Mina’da konakaldıktan sonra Arife sabahı Arafata yola çıkılır.  Arafat vakfesinden sonra otobüslerle Müzdelife’ye geçilir. Müzdelife’ye geçilir.  Müzdelifede vakfeye durulur ve taş toplanır.  Mina’ya hareket edilir ve orda beklenir.Kafileler şeytan taşlama çok yoğun geçtiği için sıra ile yapılır.Minada bu sıra beklenir.

23

24

25 UTKASTSTEIN TIL SEYTAN  İlk gin sadece büyük Şeytan 7 taş ile taşlanır.  ( Bismillahi Allahu ekber rağmellişşeytani ve hizbih)  Kurban Kesilir  Traş olunur (erkekler 0 a vurmaları tavsiye edilir) ve ihramdan çıkılır. FAKAT İhram yasakları Ziyaret tavafını yapana kadar sürer.  Ziyaret tavafı tıpkı ümre tevafı gibi yapılır.

26

27


"HAJJOGUMRAH.ORG HAJJOGUMRAH.ORG.  Yolculuk Öncesi Hazırlık (før resien)  Yolculuk Esnasında ( på reisen )  PÅ UMRAH." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları