Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EKMEĞİN HİKAYESİ EKMEK”TİR Sofralarımızda en fazla tükettiğimiz besin maddesi “EKMEK”TİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EKMEĞİN HİKAYESİ EKMEK”TİR Sofralarımızda en fazla tükettiğimiz besin maddesi “EKMEK”TİR."— Sunum transkripti:

1

2 EKMEĞİN HİKAYESİ EKMEK”TİR Sofralarımızda en fazla tükettiğimiz besin maddesi “EKMEK”TİR

3 Ekmeğin hammaddesi olan buğday da ülkemizde üretilen en yaygın tahıldır. Ülkemizde hava koşullarının ve arazi yapısının uygunluğu,buğday tarımını kolaylaştıran önemli etkenlerdir.

4 Buğday sonbahar mevsiminde ekilir.Güneşten,yağmurdan ve topraktan aldığı enerjiyle büyüdükçe büyür.Gitgide rengi sararıp başak olur.

5 Çiftçiler biçerdöver gibi araçlarla buğdayı toplarlar.Sonra buğday taneleri ile hayvanlara yem olacak sapları birbirinden ayrılır.

6 Buğday taneleri kamyonlara yüklenip un fabrikalarına yada değirmenlere doğru yola çıkarılır.Buralarda yıkanıp temizlenen buğday öğütülerek un haline getirilir.

7 UN FIRINDA HAMUR HALİNE GETİRİLİP PİŞİRİLİR

8 Buğdayın son macerası olan ekmek artık tüketicinin hizmetine sunulmuştur.

9 EKMEĞİN SERÜVENİ Çiftçi sürer tarlayı Sonra eker buğdayı Boy verir azar azar Saplar gittikçe uzar Başaklar olgunlaşır Yazın artınca sıcak Sararır her bir başak Biçerler ekinleri Şenlenir harman yeri Olup bitince harman Ayrılır buğday sapları Güzel kokulu ekmek Olmaz seni sevmemek Sensin yemeklere baş Her yemeğe arkadaş

10 YARARLANILAN KAYNAKLAR www.tarim.gov.tr www.tarim.gov.tr www.tarim.gov.tr www.maksimum.com. www.maksimum.com. www.maksimum.com www.egetv.com.tr www.egetv.com.tr www.egetv.com.tr www.tarsusi.com.tr www.tarsusi.com.tr www.tarsusi.com.tr www.akunsa.com.tr www.akunsa.com.tr www.akunsa.com.tr www.beyhanhukuk.com.tr www.beyhanhukuk.com.tr www.beyhanhukuk.com.tr www.ihe.com.tr www.ihe.com.tr www.ihe.com.tr www.muratciftkaya.sitemynet.com www.muratciftkaya.sitemynet.com www.muratciftkaya.sitemynet.com www.sefertasihareketi.org www.sefertasihareketi.org www.sefertasihareketi.org 4.sınıf sosyal bilgiler kitabı 4.sınıf sosyal bilgiler kitabı


"EKMEĞİN HİKAYESİ EKMEK”TİR Sofralarımızda en fazla tükettiğimiz besin maddesi “EKMEK”TİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları