Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ"— Sunum transkripti:

1 MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
EGE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

2 Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü, 10 Eylül 1966 tarihinde bir Türk – Alman teknik işbirliği anlaşması gereğince İzmir Tekstil Teknik Yüksek Okulu olarak eğitime başlamıştır. .

3 Tekstil Mühendisliği Bölümünün Tarihçesi
1969 İzmir Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi oldu 1971 Ege Üniversitesine bağlandı 1978 Tekstil Fakültesi oldu 1982 YÖK tarafından tüm üniversiteler yeniden yapılandırılırken bölüm haline dönüştürüldü.

4 LİSANS EĞİTİMİ Öğrencilerimiz ilk iki yıl temel mühendislik derslerinin yanı sıra genel tekstil derslerini tamamladıktan sonra, uygulama işletmesinde kapsamlı bir oryantasyon stajı yapmaktadırlar. Daha sonra öğrencilerimizin kendi istek ve yetenekleri doğrultusunda, Tekstil Teknolojisi (İplik, Dokuma, Örme) Tekstil Kimyası ve Terbiyesi Konfeksiyon opsiyonlarından birisini seçerek son 2 yılda bu alanlarda uzmanlaşmaları sağlanmaktadır. Şu anda 650 civarında lisans öğrencimiz bulunmaktadır.

5 Bölümümüz bu güne kadar 3881 mezun vermiştir.

6 Tekstil Mühendisliği Bölümünün Akademik Yapısı
Tekstil Teknolojisi Anabilim Dalı İplik Teknolojisi Bilim Dalı Kumaş Teknolojisi Bilim Dalı Tekstil Kalite Kontrol Bilim Dalı Konfeksiyon Teknolojisi Bilim Dalı Tekstil Tasarımı Bilim Dalı Tekstil Ekonomisi Bilim Dalı Boya Terbiye Teknolojisi Bilim Dalı Tekstil Bilimleri Anabilim Dalı Tekstil Kimyası Bilim Dalı Tekstil Fiziği Bilim Dalı Tekstil Maddeleri Bilim Dalı olmak üzere anabilim ve bilim dallarından oluşmaktadır.

7

8 AKREDİTASYON Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümünde 2005 yılından beri akreditasyon faaliyetleri devam etmektedir ve Bölüm 2006 yılından itibaren MÜDEK "Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği” tarafından akredite edilmiştir. Bunun anlamı “ Bölüm’ün MÜDEK ölçütlerinin kabul edilebilir düzeyde sağladığı” veya diğer bir deyişle “öğrencilerin yeterli meslek eğitimini aldıkları ve sürekli iyileştirmeyi sağlayacak süreçlerin tasarlanmış, kurulmuş ve çalışmakta olduğu” dur.

9 LİSANS ÜSTÜ EĞİTİM Bölüm lisansüstü programları, başarılı ve yetenekli lisans öğrencilerinin eğitimlerine devam etmeleri ve kendilerini geliştirmeleri için önemli fırsatlar sunmaktadır. Şu anda 42 Yüksek Lisans , 57 doktora öğrencisi bulunmaktadır. Bugüne kadar 160 Yüksek lisans ve 79 doktora öğrencisi mezun olmuştur. 2006 yılında başlatılan DPT destekli Sanayi Doktora (lisans derecesi ile doktora) programı da devam etmektedir. Bu programa 13 öğrenci kaydolmuştur.

10 ULUSLARARASI ÜYELİKLER
AUTEX Bölümümüz 2002 yılından beri AUTEX (Association of Universities for Textiles) üyesidir yılında kurulmuş olan bu uluslar arası organizasyon, tekstil konusunda eğitim ve araştırmalar gerçekleştiren üniversiteleri bir araya getirmektedir. Bölümümüz AUTEX içerisinde Türkiye’yi temsil eden ilk Tekstil Mühendisliği Bölümüdür.Daha sonra Bölümümüzün destekleri ile İTÜ ve Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümleri de üyeliğe kabul edilmiştir.

11 EDANA ÜYELİĞİ Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü 2011 yılından itibaren de Dünya Nonwoven Üreticileri Birliği EDANA üyesi olarak da kabul edilmiştir.

12 AKADEMİK FAALİYETLER

13

14

15

16

17

18

19 AKADEMİK FAALİYETLER FAALİYET ADI Yıllara göre dağılım YAYINLAR 2009 2010 2011 2012 2013 SCI yayınlar 19 14 24 13 23 Diğer yayınlar 11 5 9 4 3 BİLDİRİLER Uluslararası Sözlü Bildiriler 18 10 17 Uluslararası Poster Bildiriler 12 Ulusal Sözlü Bildiriler 7 Ulusal Poster Bildiriler 2 1 Yüksek lisans tezleri 8 Doktora tezleri 6 Yayınlanan Kitaplar Patent/Faydalı model Atıflar 36 39 54 73 70 Araştırma projeleri (Biten) DPT TUBİTAK BAP/EBİLTEM 20 SANTEZ İZKA ULUSLARARASI TOPLAM

20 BÖLÜMDE HALEN DEVAM EDEN PROJELER
PROJE TİPİ PROJE SAYISI BAP 29 EBİLTEM (MERKEZLER) 15 EBİLTEM 4 TÜBİTAK 1 TÜBİTAK İKİLİ İŞBİRLİĞİ 2 AB 7. ÇERÇEVE TEYDEB DANIŞMANLIKLARI 3

21 BÖLÜM SANTEZ PROJELERİ
Bölümümüz tarafından bugüne kadar 11 adet SANTEZ projesi başlatılmıştır. Bunlardan iki tanesi bitmiş 9 tanesi halen devam etmektedir.

22 PROJENİN ADI YÜRÜTÜCÜSÜ FİRMA BÜTÇESİ (TL) DEVAM DURUMU  Kayak Sporunda Kullanılan Giysilerin Giyim Konforu Açısından Değerlendirilmesi ve Fonksiyonel Ürün Geliştirilesi Prof. Dr. Ziynet ÖNDOĞAN Sun Holding A.Ş   Yürürlükte Dermatolojik Faktörler Açısından Giyim Konfor ve Estetik Bakım Değerleri Yüksek Kozmetik Bileşen İçerikli Giysi Modelleri Geliştirilmesi Ziynet ÖNDOĞAN Sun Holding A.Ş AR-GE Merkezi Elektomanyetik Koruyucu Fonksiyonel Örme Kumaş ve Giysi Tasarımı Prof. Dr. Hüseyin KADOĞLU Üniteks Tekstil Gıda Motorlu Araçlar San. Ve Tic. A.Ş 55.535 Örgü Randımanı ve Kalitesinin Artırılması Amacı İle Çağlık Kondisyon Sisteminin Geliştirilmesi Prof. Dr. Arzu MARMARALI Otomotiv Döşemelikleri için Performans Özellikleri İyileştirilmiş Kumaşların Geliştirilmesi Martur Sünger ve Tesisleri Tic.ve San.A.Ş Biobozunur Antibakteriyel Koku Tutmayan Örme Kumaş Geliştirilmesi Prof. Dr. KERİM DURAN %100 Pamuk siro ipliklerin özelliklerinin lif özellikelrinden tahminlenmesi ve siro iplikleriyle yüksek değerli gömleklik kumaş tasarımı Prof.Dr.Hüseyin KADOĞLU SÖKTAŞ A.Ş 42.183 Tamamlandı UV Koruyucu Tekstil Malzemelerinin Geliştirlmesi Prof.Dr.Perrin Akçakoca Kumbasar Yünlü sektöründe yüksek konforlu dış giysilik kumaşların tasarımı için farklı malzeme bileşenleri ile özel kumaş ve giysi sistemlerinin geliştirilmesi Prof.Dr.Arzu Marmaralı YÜNSA Yünlü Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Aşırı Kilolu Bireyleri Rahat Ettirici Fonksiyonel İç Giysilik Örme Kumaş Geliştirilmesi Prof.Dr. Kerim DURAN Sun Tekstil Ar-Ge Merkezi Bitim İşlemleri Maddelerini Kombine Ederek Multifonksiyonel Pamuklu Kumaşların Elde Edilmesi Prof.Dr. Necdet Seventekin 90.232

23 Prof. Dr. Perrin A.KUMBASAR VE Prof. Dr. Hüseyin Kadoğlu
AB PROJELERİ Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi PROJE NO PROJE GRUBU PROJE TÜRÜ PROJENİN ADI YÜRÜTÜCÜSÜ ARAŞTIRMACILAR BÜTÇESİ DEVAM DURUMU 2012 2015 290500 FP-7 AB PROJESİ Dünya çapındaki bir pazarda yenilikçi fonksiyonel tekstil yapılarının ve tekstil esaslı malzemelerin endüstriyel ürüne dönüşümünün hızlı bir şekil de sağlanması için araştırma merkezleri ve sanayi işbirliğinin desteklenmesi (FP7-NMP-2011-CSA-5 - 2B FUNTEX) Prof. Dr. Perrin A.KUMBASAR VE Prof. Dr. Hüseyin Kadoğlu Yrd.Doç.Dr. Ahmet Çay 40.200,00 € Yürürlükte

24 TÜBİTAK ULUSAL PROJELERİ
Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi PROJE NO PROJE GRUBU PROJE TÜRÜ PROJENİN ADI YÜRÜTÜCÜSÜ ARAŞTIRMACILAR BÜTÇESİ (TL) DEVAM DURUM 111M022 1002 Hızlı destek projesi TÜBİTAK ULUSAL Teknik Alanda Kullanılan Kumaşların Kesme Dayanımları Üzerine Bir Araştırma Prof. Dr. Erhan Kırtay Arş.Gör.Mustafa ERTEKİN TL Tamamlandı 109M567 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projesi Antioksidan Yüklü İpek Fibroin/Hyaluronik Asit Esaslı Nanolif Membranların Geliştirilmesi ve Yara Örtülerinde Kullanılma Potansiyellerinin Belirlenmesi Doç. Dr. Güldemet Başal Prof. Dr. Atay Atabey,Doç. Dr. Oğuz Bayraktar TL 109M752 Organokil ile Renkli Tekstil Atık Sularının Renkliliğinin Giderilmesinin Modellenmesi Prof. Dr. E. Perrin Akçakoca Kumbasar Seniha Elemen 24.365,00 TL 2008 2010 108M219 Beyaz Çürükçül Fungus Pycnoporus Cinnabarinus Dan Üretilmiş Antibakteriyal Pigment Ile Yün Liflerinin Boyanması Prof. Dr. Merih Sarıışık Prof. Dr. Nurdan Kaşıkara Pazarlıoğlu Doç. Dr. Alper Akkaya Dr. Gökhan Erkan Aslı Göçenoğlu ,00 TL 108M152 Kompresyon Çorapları için Basınç Ölçüm Cihazı Geliştirilmesi ve Bu Çorapların Konfor Özelliklerinin İncelenmesi Prof. Dr. ARZU MARMARALI Nida OĞLAKCIOĞLU TL 2007 107M527 Atmosferik Plazma Tekniğinin Sentetik Tekstil Materyallerine Uygulanabilirliğinin Araştırılması Prof. Dr.NECDET SEVENTEKİN ESEN ÖZDOĞAN,NECLA YAMAN TL

25 TÜBİTAK ULUSLARARASI PROJELERİ
Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi PROJE NO PROJE GRUBU PROJE TÜRÜ PROJENİN ADI YÜRÜTÜCÜSÜ ARAŞTIRMACILAR BÜTÇESİ (TL) DEVAM DURUMU 112M390 MAG TÜBİTAK İKİLİ İŞBİRLİĞİ Şeker Hastalarının Kullandığı Ayakkabı Astarları İçin Yüksek Performans Özelliklerine Sahip Sandviç Örme Kumaşların Geliştirilmesi Prof. Dr. ARZU MARMARALI Prof. Dr. Hüseyin KADOĞLU, Prof. Dr. E. Perrin AKÇAKOCA KUMBASAR, Doç. Dr. Hatice ŞAHİN,Doç. Dr. Pınar ÇELİK,Yrd. Doç. Dr. Nida OĞLAKCIOĞLU,Eylen Sema Dalbaşı,Gözde ERTEKİN 32.160 Yürürlükte 110M421 Tıbbi Tekstillerin Terbiyesinde Ultrason Ve UV Kullanımı Prof. Dr. KERİM DURAN Ayşegül Körlü 94.268 110M420 Polybutylen Therephtalate (PBT) İplikleri Kullanarak Dokuma Kumaşlarının Elastik Özelliklerinin Geliştirilmesi Prof. Dr. HÜSEYİN KADOĞLU Prof.Dr. Arzu Marmaralı, Doç. Dr. Güldemet Başal Bayraktar, Doç. Dr. Pınar Çelik, Tuba Bedez Üte Gözde Ertekin 16.138 109M363 UV\VIS Koruyucu Tekstil Materyallerinin Hazırlanmasında Fotokromik Boyaların Mikro ve Nano Kapsüllenmesi Prof. Dr. EMRİYE PERRİN AKÇAKOCA KUMBASAR Prof. Dr. Nurdan Kaşıkara Pazarlıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Çay, Ar. Gör. Seniha Elemen 11.430 Tamamlandı 109M377 Tekstil Malzemelerine Fotokatalitik Olarak Kendi Kendini Temizleme Özelliğinin Kazandırılması Doç. Dr. AYŞEGÜL KÖRLÜ Kerim Duran, İbrahim Bahtiyari, Ersin Dobur 12.490 2009 2011 108M621 TÜBİTAK ULUSLARARASI Keten ve Keten İçeren Kumaşların Yeni Terbiye Yöntemleri Prof.Dr.Faruk BOZDOĞAN Necdet SEVENTEKİN,Esen ÖZDOĞAN,Nilgün ÖZDİL,Aslı DEMİR,Gonca ÖZÇELİK,Gamze SÜPÜREN,Burcu KARACA TL 2008 107M225 Investigation of The Use of Conductive Fibres and Yarns in The Production of High Value Added Textile Products in Various Application Areas Prof.Dr. Hüseyin Kadoğlu Doç.Dr. Pınar Çelik Doç.Dr. Mustafa Erden Üreyen Arş.Gör Deniz Duran 16.100 105M122 Coloured Odour Release Textile Materials Prof.Dr. E. Perrin Akçakoca Kumbasar Abbas Yurdakul,Rıza Atav, Arif Taner Özgüney 20.783 2005 2010 E 3272-FIBRIN Eureka Projesi Advance Methods To Identify Modern Textile Fibres Prof.Dr.Necdet SEVENTEKİN Tülin ÖKTEM, Faruk BOZDOĞAN Esen ÖZDOĞAN, Nilgün ÖZDİL, Gonca ÖZÇELİK, Aylin KARAHAN $ E 3151-NAGREFIAT İyi Kalite, Cazip ve Ekolojik Tekstil Ürünleri İçin Doğal Renkli Pamuk Kullanımı Prof.DR. TÜLİN ÖKTEM AYNUR GÜREL,HÜSEYİN KADOĞLU,KERİM DURAN,ESEN ÖZDOĞAN,HÜSEYİN AKDEMİR,GÜLDEMET BAŞAL,NİLGÜN ÖZDİL,AYŞEGÜL EKMEKÇİ KÖRLÜ,PINAR ÇELİK,ASLI DEMİR $

26 Projede Görev Alan Kişiler
EBİLTEM PROJELERİ Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi Proje No Proje adı Proje Türü Proje Yürütücüsü Projede Görev Alan Kişiler Devam Durumu Destek Miktarı (TL) 13-BİL-026 Elektromanyetik Koruyu Fonksiyonel Örme Kumaş Ve Giysi Tasarımı Araştırma Prof. Dr. Hüseyin Kadoğlu Arş. Gör. Tuba Bedez Üte Yüksek Lisans Merve Balkış Yürürlükte 8000 13-BİL-029 Kadın İç Giyiminde Giyim Konforu Özelliklerine Etki Eden Faktörlerin İncelenerek, Uygun Modellerin Geliştirilmesi Prof. Dr. Ziynet Öndoğan Arş.Gör. Berna Cüretlibatur Encan 5000 13-BİL-019 Otomotiv Döşemelikleri İçin Performans Özellikleri İyileştirilmiş Kumaşların Geliştirilmesi Prof. Dr. Arzu Marmaralı Arş. Gör. Gözde Ertekin Reyhan Özcan 12-BIL-015 UV Koruyucu Tekstil Malzemelerinin Geliştirilmesi Prof. Dr. E. Perrin Akçakoca Kumbasar Prof. Dr. Nurdan Kaşıkara Pazarlıoğlu, Doç. Dr. Hatice Şahin, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Çay, Ar. Gör. Seniha Elemen 39.052 11-BİL-014 Organokil ile Renkli Tekstil Atık Sularının Renkliliğinin Giderilmesinin Modellenmesi Seniha Elemen Bitti

27 Tekstil Mühendisliği Bölümünün Etkinlikleri
Yayın Hizmetleri Bölümümüz öğretim üyelerinin hazırladığı kitaplar, ülkemizdeki tüm öğrencilerin, sanayicilerin ve tekstille ilgilenenlerin başvurduğu temel kaynaklardır. Ayrıca ağırlıklı olarak bilimsel makalelerin yer aldığı Tekstil ve Konfeksiyon dergisi 2008 yılından bu yana SCI-Expanded kapsamında yer almaktadır.

28 LLP ERASMUS Bu program kapsamında öğrenci ve öğretim elemanlarımızın faydalanabildiği ikili anlaşmalarımız olan üniversiteler:

29 SANAYİ İLE İLİŞKİLER En iyi şekilde yetiştirmek için gayret gösterdiğimiz Tekstil Mühendislerimizi, Tekstil Konfeksiyon Sanayicilerimizle tanıştırmak, buluşturmak için yılında üniversitemiz bünyesinde bir SANAYİ İLE İLİŞKİLER KOORDİNASYON BİRİMİ kurulmuştur.

30 İLETİŞİM BİLGİLERİ TEL: FAX: WEB:


"MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları