Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Doru Binicilik ve Engelli Atlı Terapi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği - Nisan 2012 KAYSERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Doru Binicilik ve Engelli Atlı Terapi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği - Nisan 2012 KAYSERİ."— Sunum transkripti:

1 Doru Binicilik ve Engelli Atlı Terapi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği - Nisan 2012 KAYSERİ

2 Amacımız ; Doru Binicilik ve Engelli Atlı Terapi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, 14 Nisan 2012 tarihinde Kayseri’de kurulmuştur. Kayseri’de yeni oluşum içerisine giren binicilik branşını engelli bireylerinde bu sporu yapmalarına herhangi bir engel olmadığını gösterip, onların da bu sosyal hayat içerisinde bu tip faaliyetlerde bulunmalarını sağlamak, dolayısıyla onları topluma kazandırmaktır. -1-

3 Binicilik Kulübümüzde Türkiye Binicilik Federasyonu’ndan (TBF) sertifikalı ve konu ile ilgili lisanslı iki adet Adaptif Binicilik eğitmeni mevcuttur. Kulübümüz; Kuzey Amerika’da yerleşik bulunan NARHA kuruluşunun İstanbul’da vermiş olduğu yaklaşık iki yıl süren üç aşamalı “Engelli Bireylere Adaptif Binicilik” eğitimini başarıyla tamamlayarak 2012 yılı itibariyle engelli bireylere de hizmet vermeye başlamıştır. -2-

4 -3- Eski Yunanca da at anlamına gelen “Hippos” kelimesinden gelmektedir. Hippotherapy atın çok boyutlu hareketini kullanan bir tedavi şeklidir.  Kas perdesini normalize etmek, Denge reaksiyonlarını geliştirmek, Baş ve gövde kontrolü sağlamak, Koordinasyon, Sosyal yaşam, arkadaşlık, paylaşım

5 -4- At önemlidir, Çünkü at eleştirmez, At yargılayıcı değildir. Atlar sadece dinler ve hisseder. Onlar herkes için gerçek bir dosttur. Atlar son derece hassas hayvanlar olup, çevresindeki her şeye dikkat gösterir ve hareketlerini ona göre ayarlarlar. "At binicisine göre kişner" atasözü de buradan gelmektedir. Kendisinden büyük ve güçlü bir hayvanı yönlendiriyor olmak binicinin özgüvenini arttırır. Atın yürüyüşü; değişken, ritmik ve tekrar eden hareketler aracılığıyla binicisine etkili ve duyumsal girdiler sağlamaktadır. At terapisi iyileşme sürecini hızlandıran denge ve kas kontrolünü geliştiren en önemli yardımcı tedavi yöntemlerinden biridir. Fiziksel olarak hippotherapy denge, hareketlilik, ve duruşu geliştirir. Atın gövdesinin yavaş ve ritmik hareketi tedaviye yöneliktir ve omurga çevresindeki kasların gelişimini sağlar. Bir atın yürüyüşünün çok boyutlu salınma ritmi, hastanın leğen kuşağı kemiklerine normal insan yürüyüşünün iki katı kadar etki etmektedir. Hastalar bu eğlenceli tedavi şekline büyük bir uyumla ve istekle cevap vermektedirler. Terapide olduklarının bile farkına varamazlar. At yardımlı tedavi tüm yaşlardaki hastaların psikolojik, davranış ve iletişim fonksiyonlarını da geliştirir.

6 -5- At üzerine çıktıklarında bu insanlar engellerinin sınırlarını terk etmekte ve özgür olmaktadırlar. Onlar kontrolde oldukları fikrinden hoşlanmazlar. Bu özgürlük, engelli hayatlarındaki mucizeler için bir katalizör görevi görmektedir. Programlara katılan fiziksel engelli (özellikle tekerlekli sandalyeye bağımlı) çocukların hepsinin aynı cümleyi kullandıkları gözlemlenmiştir; “At üzerindeyken sanki yürüyen bir çift bacağım olduğunu hissediyorum ”

7 -6- Doğal hareket kabiliyetinden yoksun tekerlekli sandalyeye bağımlı çocuklarda biniciliğin faydası kaçınılmazdır. Atın hareketi kullanılmayan kasları harekete geçirerek kas perdelerini yapılandırır, vücuttaki koordinasyon ve dengeyi geliştirir. Öğrenme güçlüğü olan bireylerde kendine güven duygusunun kazanımını sağlar. Bu hastalar hayatlarında belki de ilk kez kendi başlarına bir şey başarmanın sonucu ile kendine güvenlerini kazanırlar. Zihinsel engelliler ve ruhsal bozukluğu olan bireylerde binicilik eğitimi (atın yürüyüş şekilleri, at bakımı, at malzemelerini kullanma, tımar etme, dokunma vs.) ilgi çekici olmakta ve hastaların hoşlandığı ve ilgisini çeken bir şeye yönelmesini dolayısı ile öğrenme arzusunu arttırarak onları yaşama kazandırmaktadır.”

8 -7- Binicinin at yardımıyla oluşan hareketi, sinir sistemi ve beyin dahil olmak üzere tüm vücuda uyarılar gönderir. Bunlara eklem hareketinin algılanması, denge hissi, dokunma, tatma ve görme duyusu da dahildir. Atın dinamik hareketi (ileri–geri, yukarı–aşağı ve bir yandan–diğer tarafa) hastanın sinir sistemini organize eder. Bundan dolayı vücudun çevreye karşı nasıl uyum sağladığı konusunda algılama oluşur. Sinir sistemi tarafından sağlanan organizasyon sayesinde hasta lisanını daha iyi kullanmakta, plan yapabilmekte ve motor hareketlerini otomatik bir şekilde yönetebilmektedir. Lisan ve motor hareketler otomatikleştiğinde ise sinir sistemi duyumsal girdileri proses etme ve organize etmede daha verimli olmaktadır.

9 -8- At terapisinde, binicinin atı kontrolünden ziyade, at biniciyi etkilemektedir. Hippotherapy her türlü hasta için uygun değildir. Her potansiyel hasta, özel eğitim almış sağlık uzmanları tarafından bireysel olarak değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Hippotherapy biraz sonra sıralayacağımız hastalıklarda uygulanmakta ve atın hekimlerce bir tedavi aracı olarak kullanılması sebebi ile de hippotherapy tıpta yardımcı tedavi şekli olarak kabul edilmiştir. Amerikan eyalet kanunlarında da hippotherapy bu şekilde yer alarak yasal bir düzenleme ile bir standart oluşturulmuştur.

10 -9- Cerebral Palsy Down Sendromu Öğrenme Güçlüğü Otizm MS Hastaları Zihinsel Engelliler Fiziksel Engelliler İşitme Engelliler Görme Engelliler Ruhsal Bozukluklar

11 -10- www.dorubinicilik.com doru@dorubinicilik.com doru_binicilik@hotmail.com İnternet sitelerinden iletişim ve adres bilgilerimize ulaşabilir ya da merak ettiğiniz bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bize nasıl ulaşabilirsiniz ?


"Doru Binicilik ve Engelli Atlı Terapi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği - Nisan 2012 KAYSERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları