Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi"— Sunum transkripti:

1 Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi 2011 - 2013
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Kuruluş: 19 Aralık 1949

2 Kadına Yönelik Şiddet İnsan Hakları İhlalidir (BM, 1992)
Her üç kadından biri şiddet mağduru, Kadına yönelik aile içi şiddetin her türü yaygın bir şekilde uygulanıyor, Kadın cinayetleri artarak devam ediyor, İçselleştirme, kabullenme, hak edilen bir olgu gibi algılanma sürüyor, Şiddet ailede öğreniliyor ve kısır döngü başlıyor, okula, sokağa taşınıyor, Farkındalık yeterli düzeyde geliştirilemiyor, Yasalar uygulamaya geçirilemiyor..

3 Şiddet Çok Yönlü Uygulanıyor: Fiziksel, Psikolojik, Ekonomik, Sosyal, Cinsel Şiddet…

4 TÜKD Projesinin Amacı Şiddet konusunda farkındalık yaratmak,
Şiddetin olumsuz etkileri hakkında duyarlılık kazandırmak, Yasal haklar konusunda bilgilendirmek, Şiddet mağdurlarına hukuki ve psikolojik destek vermek,

5 Projenin Hedefi 2023 yılına kadar şiddetin önemli ölçüde azalmasına destek oluşturmak, 2011’de 8-10 yaşlarında olan çocuklar 2023’de yaşlarında olacaklar, Toplumun temeli olan Ailede ve toplumun her kesiminde, toplumsal cinsiyet eşitliğini yerleştirmek..

6 Şiddet gören çocuk, Şiddet uyguluyor Aile içi şiddet
çocukları korkutuyor, Çocuk şiddeti ailede öğreniyor Şiddet gören çocuk, Şiddet uyguluyor

7 Yöntem Uzun vadede şiddeti önlenmek:
Zihniyet değişimini sağlamak amacıyla, hedef kitlesi küçük yaş grubu olarak belirlendi, MEB ile işbirliği yaparak Proje öncelikle İlk Öğretim Okulları öğrencilerine ve rehber öğretmelerine yönelik uygulandı, Bilgilendirme toplantıları düzenlendi, Resim, kompozisyon yarışmaları açıldı. Bu çalışmalar sürüyor, sürecek….

8 Yöntem Kısa vadede şiddetle mücadelede:
Şiddet mağdurunun hak arama sürecine destek verilmesi, Baroların Adli Yardım Servisleriyle işbirliği yapılması, “Hukuk Okur Yazarlığı” toplantıları düzenlenmesi, farkındalık yaratılması, Yeni yasalar ve yönetmelikler hakkında ilgili kurumlara meslek içi eğitim desteği verilmesi..esas alındı.

9 TÜKD İç Eğitimi Yapıldı
TÜKD Şubeleriyle birlikte Ortak Proje olarak uygulanması nedeniyle; Şiddetle mücadele konusunda şubelere yönelik bilgilendirme toplantıları yapıldı; Genel Merkeze Şubelerden birer yıllık projeye ilişkin raporları gönderilmesi istendi.

10 “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi” TÜKD Ortak Projesi
21 şube ile birlikte uygulandı. (Adana, Ankara, Ankara/Ümitköy, Ankara/Yıldız, Antalya, Antalya/Konyaaltı, Bolu, Bursa, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İstanbul/Kadıköy, İstanbul/Bakırköy, İzmir, Kastamonu, Kocaeli, Konya, Samsun ve Şanlıurfa şubeleri) Projenin 1. yılında yapılan 107 etkinlikle toplam kişiye ulaşıldı.

11 Projenin 1. yılında ulaşılan hedef kitle ve kişi sayısı
İlköğretim Öğrencileri Veliler Öğretmen-rehber öğr Halka açık topl. (%90 kadın) Yetişkin eğitimi kursiyerleri Okul Personeli Kamu Personeli İş yeri çalışanları Üniversite Öğrencileri Tiyatro – film gösterisine giden Kompozisyon yarışması Resim Yarışması

12 TÜKD Antalya/Konyaaltı Şubesi “ÇOCUK GÖZÜYLE AİLE İÇİ ŞİDDET” Resim Yarışması Birincisi

13 Şiddeti Önlemek için Farkındalık Yaratmak…
Beşiktaş Belediyesi tarafından yaptırılmıştır

14 Dönemi.. Projenin 2. yılında, günümüze kadar yapılan 58 etkinlikle kişiye ulaşıldı. TÜKD Ortak Projesi çerçevesinde Kasım 2012 itibariyle kadına yönelik şiddetin temel nedenleri arasında yer alan “Çocuk Gelinler” sorunu ele alınmaktadır.

15 Kadına yönelik şiddete yol açan temel nedenlerden biri
“ÇOCUK” ve “GELİN” Biraraya gelmesi gereken İki sözcük!! Kadına yönelik şiddete yol açan temel nedenlerden biri

16 TÜKD’den Milletvekillerine Mektup
Ülkemizde “Çocuk Gelinler, Çocuk Anneler” sorunu göz ardı edilemeyecek kadar büyük boyuta ulaştı. TÜİK verilerine göre son dört yılda sadece resmi kayıtlara geçen çocuk gelin sayısı ’i aştı. …“Çocuk Gelinler” sorununu görmezden gelmek, yasaların ve uluslararası sözleşmelerden doğan taahhütlerin ve kız çocukların insan haklarının ihlal edilmesi demektir.

17 Milletvekillerine Mektup Gönderdik:
“..Ülkemizde “Çocuk Gelinler” sorunu göz ardı edilemeyecek kadar büyük boyuta ulaştı. TÜİK verilerine göre son dört yılda resmi kayıtlara geçen çocuk gelin sayısı ’i aştı. Çocuk Gelinler sorununu görmezden gelmek, yasaların ve uluslararası sözleşmelerden doğan taahhütlerin ve kız çocukların insan haklarının ihlal edilmesi demektir…” dedik, Çözüm getirilmesini istedik..

18 Okullarda yapılan çalışmalarda Gözlemler
“öğrencilerin aile içinde yaşanan şiddetten” olumsuz etkilendikleri, Öğretmenlerin çoğu kez “şiddet” dili kullandıkları, Velilere yönelik toplantılarda çok az sayıda babanın katıldığı,

19 Alan Çalışmalarında Kadınların şiddet konusunda şikayet etseler de olumlu sonuç almayacaklarını düşündükleri, Şikayet etmek için karakola başvuran kadınların tekrar eve gönderildiğini dile getirdikleri, Yasal haklar ve Baroların Adli Yardım hizmeti konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıkları, Kadınların yoğun bir şekilde “erkeklere yönelik bilgilendirme” yapılmasını talep ettikleri gözlemlenmiştir.

20 Sorun Yumağı Giderek Büyüyor
Şiddetle mücadele için yeni kanun çıkarıldı; alt yapısı yok, amaca uygun uygulanamıyor. Kesintili temel eğitim sistemi getirildi; kız çocukların eğitiminin engellenmesine ve Çocuk Gelinler sayısının artmasına yol açacak, tüm itirazlara rağmen geri dönülmüyor.

21 Sorun Yumağı Giderek Büyüyor
Şiddetle mücadele ve şiddeti önleme konusunda kararlı bir devlet politikası yok, Milli Eğitimin müfredatında “toplumsal cinsiyet eğitimi” yok, Yeterli sayıda sığınma evi yok, Kadın BİREY olarak görülmüyor, sorunu çok, çözüm üretecek Bakanlığı yok…

22 Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Hedefimiz
Kadın Erkek Eşitliğinin, Gerçek Demokrasinin Yaşama Geçirilmesi, Kadına Yönelik Şiddete Son Verilmesi…

23 Cumhuriyet Devrimlerinin Hedefi Kadın Erkek Eşitliği
“…Kadınlarını geri bırakan milletler geri kalmaya mahkumdur…” Mustafa Kemal Atatürk Ağustos 1928


"Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları